Sari la conținut

5. SHARK Grand Prix de France 2023


B.B.
 Share

Postări Recomandate

Acum 4 ore, B.B. a spus:

Btw, cand o sa se inventeze pneuri sa tina o cursa întreaga?

Țin 1 sprint. 

E suficient.

E și asta o arta cu pneurile presupun.

Acum 2 ore, danypop a spus:

Cred ca mai e ceva:

Martin nu era cu mult peste.

Dacă era..clar se mulțumea cu 3.

Asa ca s-a bătut.

Orice pilot ar fi făcut la fel.

Acum 9 minute, damager a spus:

 

Da nu se operase pe arm-pump anul trecut inainte de Jerez? sau dupa? nu mai stiu...

asa mult i-a crescut brandul de la noul motor? :)

S-a mai operat.

Poate e din cauza moto ca e mai agresiva și se lupta cu ea?

Sau o fi cealaltă mână?

 

Asta apare de la poziția dubioasa a încheieturii,stil modern de GP.

Parca se cam taie circulația sângelui?

 

 

*pt cei oropsiti de asculta la Gigi sport...

Ce înseamnă comentariu de calitate:

Englezii au zis clar de MM și Martin ca la cum merg nu termină amândoi cursa.

 

Nu e prima oara cand fac previziuni a-la-mama-omida.

Acum 4 ore, Cavaleru a spus:

Eu as vrea se le aud declaratii pilotilor 

Îți zic eu, amândoi o sa zică 

"celalalt e de vină" :)

 

Dacă atâția foști piloți au zis ca Peco e.. Le as da crezare.

 

Ciudata decizia lui Peco,strângea puncte bune,poate chiar câștiga?

Nu vom ști niciodată.

 

Q anonim rău frate.

Și fara arm pump nu cred ca reușea mare lucru.

Noroc mare ca au căzut atâția.

A strâns o mână de puncte.

Presupun că se va opera de arm pump dacă tot vine pauza asta mare.

Deci poate scapă de problema asta.

Rămâne problema motocicletei. Lol 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 28 minute, frigider a spus:

Țin 1 sprint. 

E suficient.

E și asta o arta cu pneurile presupun.

Cred ca mai e ceva:

Martin nu era cu mult peste.

Dacă era..clar se mulțumea cu 3.

Asa ca s-a bătut.

Orice pilot ar fi făcut la fel.

S-a mai operat.

Poate e din cauza moto ca e mai agresiva și se lupta cu ea?

Sau o fi cealaltă mână?

Asta apare de la poziția dubioasa a încheieturii,stil modern de GP.

Parca se cam taie circulația sângelui?

 

Cine stie, eu stiam ca apare arm-pump la mana care franeaza si accelereaza..cu cealalta mane are treaba la start.

dar na, din cauza pozitiei ii taie circulatie, sau poate din cauza fortei care se duce pe brate pe franare....

 

Acuma citeam ca Q, deja a facut doua pana acuma.

 

image.thumb.png.a8cc2aa89ebce772c3b6c11fc5ee00be.png

 

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, damager said:

Da nu se operase pe arm-pump anul trecut inainte de Jerez? sau dupa? nu mai stiu...

 

Eu șitam că acum doi ani s-a operat, în anul în care a luat titlul. Din câte știu, poate recidiva.

 

image.thumb.png.210549e3182fe4fa6de93d6cddae8526.png

 

A spus că nu a avut niciun simptom până astăzi.

 

Ce bătaie este la echipe - între două echipe satelit.

 

image.thumb.png.771d0e85d25291ad33c68a514b183781.png

 

Echipa oficială Ducati abia pe 4, dar totuși decent având în vedere că a mers practic cu un singur pilot până acum.

 

Repsol Honda reușește cumva să fie în urma unei echipe client Aprilia care merge cu un singur pilot (și acela slab de obicei - #25, #32) și unei echipe client KTM care merge cu un pilot începător și un altul care nu a mai pus mână pe un prototip de MotoGP de 5 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, frigider a spus:

 

Dacă atâția foști piloți au zis ca Peco e.. Le as da crezare.

 

Ciudata decizia lui Peco,strângea puncte bune,poate chiar câștiga?

Nu vom ști niciodată.

 

 

Peco nu-i baiat prost deloc. crezi ca isi risca el punctele aiurea?

 

ca sa nu mai zic ca schiopata vizibil cand a mers la comisie.

 

declaratia cea mai clara e a lui peco. ca si el putea sa traga mai spre stanga dar nici Vin nu si-a pastrat trasa.

 

daca te uiti si pe reluari la un moment dat pe revenirea lui Peco are juma de roata in fata lui Vin dar cred ca Vin era cu pacla pe ochi si nu se gandea decat la virajul ala de stanga cum sa il ia cat mai bine fara sa se mai gandeasca ca Peco e paralel cu el ....

 

Amandoi au gresit si puteau sa ia puncte bune. la fel ca MM. aia Racing!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 hours ago, Method said:

Referitor la Acosta,"eminenta cenusie" Bierer a declarat ca mai vrea sa il tina inca 1 an in moto2 pt ca "e foarte tanar".

Tot ce sper e sa prinda o moto competitiva cand vine in gp.

Acosta : "If I can't wear orange, maybe red!"

 

Acosta este un mare talent, dar nu cred că se vorbește destul despre Arbolino.

 

Pentru cine nu a văzut, cursa de Moto2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

 

Acosta este un mare talent, dar nu cred că se vorbește destul despre Arbolino.

 

Pentru cine nu a văzut, cursa de Moto2.

Cine sa vorbeasca ezpertzzi.Se pishu Arbolino pe Acosta lejer.

Da e nasol,inca unul din scoala Doctorului

Si stati ca vine din urma Celestino..

Editat de adiy32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, damager a spus:

Acuma citeam ca Q, deja a facut doua pana acuma.

Cred ca nici nu se racisera cauciucurile și era pe masa de operație.

Poate o fi fost și asta o problema pe care a ținut o ascunsa.

Acum 8 ore, Cavaleru a spus:

Peco nu-i baiat prost deloc. crezi ca isi risca el punctele aiurea?

Asta zic, putea sa joaca mai la sigur.

Abia începuse cursa.

În fine, tot el e principalul candidat.

Dar s ar putea ca 3 Dnf uri sa l coste când se trage linie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Cavaleru a spus:

Mir departe de a fii un pilot care sa poate sa struneasca cotetzu lui Honda, foarte dezamagitor. singuru care face ceva cu armasaru japonez e MM...

Mir cred ca ai dreptate,a cazut in fiecare sesiune.Si vad ca si Rins s-a imprastiat....parerea mea e ca la Honda e 2019 all-over again : singurul care poate merge pe ea e MM,in timp ce 2 piloti buni (Mir si Rins) ,la fel ca si atunci (Lorenzo - Chel),daca forteaza catusi de putin,pierd fata instant.

Ar fi cazul sa remedieze deja problema asta.Sau sa vina cu o singura moto si doar cu MM si basta.Ca oricum ceilalti nu pot face nimic decent.Si nu cred ca e din vina lor.

Acum 12 ore, frigider a spus:

AM pare puțin pierdut.

A greșit aiurea la început de cursa,prea ambițios, englezii au zis ca aia clar era de penalizat.

True that.Trebuia penalizat,dar parca au zis ca discuta dupa cursa penalizarea lui?

AM era s-o mierleasca cand a cazut pe iesire din curba si aia veneau cu 130-150 pe langa el.Au au.

Acum 12 ore, damager a spus:

Vin merita o amenda macar pentru ca s-a dus si l-a lovit in casca pe Bag cat era jos.

Exact.Nu a fost cusher,Pecco saracul de jos a crezut ca asta ii da mana sa se ridice,ala i-a dat peste mana,el era tot zapacit nu intelegea ce vroia ala de la el.

Recalcitrant Maravilla...inteleg ca e adrenalina acolo dar nici sa te iei la bataie cu ala,ca doar nu sunteti pe Adancata :P 

Ii inteleg frustrarea si lui Vinales pt ca am impresia ca e prima oara cand isi depaseste colegul si mai ales cand se bate pt asemenea pozitii de top 5 cu PEcco.

 

Acum 12 ore, frigider a spus:

Martin nu era cu mult peste.

Dacă era..clar se mulțumea cu 3.

Asa ca s-a bătut.

Orice pilot ar fi făcut la fel.

 

S-a mai operat.

Poate e din cauza moto ca e mai agresiva și se lupta cu ea?

Sau o fi cealaltă mână?

 

Asta apare de la poziția dubioasa a încheieturii,stil modern de GP.

Parca se cam taie circulația sângelui?

 

Presupun că se va opera de arm pump dacă tot vine pauza asta mare.

Martin ERA cu mult peste zic eu,MM il tinea numa din frane,si luandu-si riscuri.A zis MM clar - nu are uneltele necesare in a se bate cu Ducati's decat asumandu-si riscuri mari ceea ce pana la urma duce la crash.Nu,nu orice pilot ar fi facut la fel,trebuie sa te gandesti in fata si sa vezi ca aveai ocazia sa punctezi solid in timp ce adversarii erau out.

Martin face la fel intradevar,ne aducem aminte "i had to try" si se imprastie,si dupa aia se mira de ce Gigi l-a ales pe Bestia care avea nspe victorii.Asta e diferenta,iar Martin nu e un exemplu de urmat in acest sens.

 

Arm-pump (click pe ea pt link) - marirea muschiului antebratului de la folosirea intensa - si nu mai poate fi vascularizat corespunzator pt ca fascia (care nu e elastica !) efectiv il impiedica sa creasca in volum.Think un muschi infasurat in celofan - si doctorii tre sa mai "dea drumul" la celofan dar e ceva foarte "pe ghicite" pt ca fascia trebuie sa fie relativ fixa pe muschi,deci tine ff mult de skillul si de experienta doctorului.

Riderul simte ca nu mai are forta pt ca muschiul nu mai este corect vascularizat - cred ca Pedrosa avea intruna problema asta si a facut multe operatii.

In recent years some of the MotoGP riders who have had arm pump surgery include: Dani Pedrosa,Casy Stoner,Stefan Bradl,Loris Baz,Cal Crutchlow (both arms),Aleix Espargaro (2011 and 2021),Pol Espargaro,Jorge Lorenzo,Hector Barbara,Scott Redding,Johann Zarco,Fabio Quartararo (twice),Alex Rins (2022),Raul Fernandez (2023),deci Q de 2 ori a mai avut problema asta,si parca si JM?

Acum 2 ore, frigider a spus:

Dar s ar putea ca 3 Dnf uri sa l coste când se trage linie.

Foarte adevarat...numai ca nu vad efectiv vreun contracandidat viabil care sa poata strange puncte constant ca sa ajunga langa el.MM iata ca nu se poate stapani pe sine,Q nu are sens sa discutam de el anul asta,Bestia deja e prea in spate si oricum era greu,Binder e singurul care imi vine in minte,dar greu cu acel ktm...

Acum 10 ore, PzKpfW a spus:

Acosta este un mare talent, dar nu cred că se vorbește destul despre Arbolino.

 

Pentru cine nu a văzut, cursa de Moto2.

Pai nu se vorbeste mult despre Arbolino pt ca are deja destui ani in clasele mici fara vreun campionat luat.Dupa 4 ani in moto3 a iesit si el vice,iar la moto2 hai sa spunem ca primul an a fost de acomodare dar oricum a fost pe niciunde,din al 2lea an a inceput sa miste,acum e ok dar deja e al 3lea an.Si presimt ca nu va iesi campion.

Stats'urile lui Acosta sunt de alien pana acum,Arbolino e un pilot bun.Si atat.

 

Mie mult mai mult imi atrage atentia Alonso Lopez,care nici el nu are stat'uri de alien,dar are rapiditatea aia....imi aduce aminte de Q?

Thks de link,am ratat-o chiar o sa ma uit :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, Method a spus:

.....MM iata ca nu se poate stapani pe sine,...

asta e marea lui problema...

 

daca s-ar stapani o leaca, si ar iesi lejer pe 2-3-4 in fiecare cursa, plus cate una doua victorii la noroc intr-un sezon, asa la ciupeala, ar iesi campion lejer chiar si anul asta!

'onda nu e chiar asa de cotetz pe cat se zice, am vazut si ieri ca e o mobra decenta, cu care sa te bati la podium

si constanta cu multe podiumuri, ti-ar aduce un campionat!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, apriliacluj a spus:

'onda nu e chiar asa de cotetz pe cat se zice, am vazut si ieri ca e o mobra decenta, cu care sa te bati la podium

si constanta cu multe podiumuri, ti-ar aduce un campionat!!

nu te pripi.

 

1. MM e MM

2. MM a zis ca ii place le Mans si s-a vazut.

si cel mai bun exemplu:

3. lui Rins ii place COTA - si s-a vazut la modul penal - a castigat. Ceea ce nici MM nu a reusit cu noua honda, nu?

 

Nu neaparat ca o fi cotet (desi daca ii intrebi pe Taka, Rins si mai ales Mir... cred ca stiu ce-or sa zica) 

E inca "noua", nu au date, nu au setari etc.  (mai ales MM)

 

Conteaza enorm ca a cazut aproape de final - a adunat date dupa ce a mers aproape o cursa intreaga.

O necunoscuta fiind si cum uzeaza noul cadru cauciucurile.

 

In sprint facea ca naiba fata pe curbe - baietii din garaj au scos surubelnitele si au dat putin stanga dreapta si s-a vazut in cursa mare, mult mai stabila era.

Culmea, nu a cazut in sprint unde topaia ca dracu fata pe curbe dar a cazut in GP cand era mult mai stabila. PLM.

 

 

*vezi unde e yamaha cu date de la 1 pilot.

suna cunoscut?

1 pilot / factory? suna a Honda.

 

si vezi unde e ducati cu date de la 8 iisuse, 8, da , de 8x mai multe date.

 

 

lumea il lauda pe gigi de gizmo-uri si etc dar omu care a zis 

"trebuie sa dam pwlimii ducatiuri multe" - ala merita un premiu special.

au facut din cea mai neprietenoasa moto de care fugeau toti si unde te duceai sa te ingropi si cea mai care nu_ia_curbe moto bici.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GIGI eminenta cenusie a Ducati. 

 

tin minte un interviu de acum ceva timp cand unul din directorii de la ducati a fost intrebat cum se vor descurca cu 8 motociclete din anul urmator. si raspunsul a fost super simplu, deja furnizam 6, inca 2 in plus nu reprezinta un efort atat de mare. Ne vom descurca.

 

de remarcat cum Bez pe gp22 ii sufla in ceafa lui Peco, sper s ao tina tot asa tot campionatul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, apriliacluj a spus:

daca s-ar stapani o leaca, si ar iesi lejer pe 2-3-4 in fiecare cursa, plus cate una doua victorii la noroc intr-un sezon, asa la ciupeala, ar iesi campion lejer chiar si anul asta!

'onda nu e chiar asa de cotetz pe cat se zice, am vazut si ieri ca e o mobra decenta, cu care sa te bati la podium

si constanta cu multe podiumuri, ti-ar aduce un campionat!!

Anul asta e vid de putere la fel ca in 2020,deci cine e baiat constant si muncitor s-ar putea sa ia o recompensa babana.Dar MM'lu vad ca nu o pricepe,el se incontreaza cu JM,ca sunt amandoi la fel de tralala la minte.Oh,well....hai Binder :) - care btw a iesit pe 6 dupa o cursa ratata - a intors o situatie total neprielnica intr-un castig,in timp ce absolut toti oponentii decenti au abandonat.

 

Honda nu e cotet in mainile lui MM - oricine altcineva nu poate lucra cu ea.Ok - Rins are niste circuite favorite - Cota,Silverstone si inca 1 parca,unde daca ii dai si o moto veche de 10 ani iti scoate un rezultat decent.Dar fa o paralela intre Honda si Ducati - cu italiana toti fie ca sunt tartani,rookies,cu stiluri diferite,cu ifose sau meseriasi,absolut toti merg solid,bine,iau puncte etc.Aia e o motoreta buna,nu Honda.

Acum 3 ore, frigider a spus:

*vezi unde e yamaha cu date de la 1 pilot.

suna cunoscut?

1 pilot / factory? suna a Honda.

 

si vezi unde e ducati cu date de la 8 iisuse, 8, da , de 8x mai multe date.

 

 

lumea il lauda pe gigi de gizmo-uri si etc dar omu care a zis 

"trebuie sa dam pwlimii ducatiuri multe" - ala merita un premiu special.

au facut din cea mai neprietenoasa moto de care fugeau toti si unde te duceai sa te ingropi si cea mai care nu_ia_curbe moto bici.

Neah,te contrazic - niciodata nu am fost de acord cu teoria asta - succesul Ducati nu cred ca a venit din cele tzaspe motorete de pe grila ci din munca inginerilor si din progresul asiduu si continuu.Si din bani.

Cu ce il ajuta pe Gigi alea 4 Ducati 2022?Ce feedback ii dau?partz.Ok,poate il ajuta feedback'ul lui JM de la Pramac,dar cam atat.

Si cei inseamna asta pt ei ca si efort financiar - cat ii costa moto alea in plus?Oare banii aia nu ar fi putut fi mai bine folositi in r&d?

Nu,nu cred schema asta - daca ai 2 piloti buni al caror feedback e de incredere,that's all you need.Uita-te la F1,le trebuie 2 echipe?Nu.

Si Honda are dintotdeauna o echipa satelit,si inca o echipa meserie,nu ageamii,si pt asta nu se ridica in nici un fel la nivelul Ducati ca si motoreta.So?

 

Gigi e arhitectul Ducati,si nu miscarea cu 8 motorete e cea castigatoare (ei vroiau initial sa aiba doar 4,o data s-a rugat Dorna de ei si apoi VR,deci nu a fost ceva calculat "vreau feedback de la 8 moto").Si cred ca in spatele succesului Ducati sta inclinatia lui Gigi in a prelua idei din F1 aero,compactness etc + schema cu unified software la care Ducati a fost deschizator de drumuri cu ECU si care i-a ajutat f mult dpdv al electronicii.Plus externalizarea constructiei cadrului spre altii mai competenti...toate impreuna usor usor au ridicat Ducati unde este step by step.

 

Yamaha este in pom pt ca insista in a nu baga bani si a polisha suruburi,cand absolut nimeni nu mai face asta,chiar si Suzuki nu baga bani insa avea un mod de lucru f destept,de aia a si fost luat liderul lor de HRC.Yamaha daca vrea rezultate,cred ca trebuie sa schimbe nu atat trackteam'ul cat felul cum lucreaza la fabrica,si sa investeasca cateva zeci de mil...ceea ce e greu spre imposibil,mai ales avand in vedere ce traiectorie au finantele lor actuale.Deci...no way out pt saracul Q.

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

de remarcat cum Bez pe gp22 ii sufla in ceafa lui Peco, sper s ao tina tot asa tot campionatul :)

gp 22 e o moto fff competenta,absolut toata lumea o lauda.Iar Bezzechi anul asta...jos palaria.

Mi-e teama insa ca daca se va reduce totul la o batalie intre Pecco si Bezzechi,atunci vom ajunge la vorbele colegului xt si Bezzechi de la Mooney va fi temperat pt ca pilotul factory sa prevaleze.Iar Rossi care ar avea o oarecare influenta aici,nu prea poate comenta pt ca s-a dus cu caciula in mana la Ducati sa ii dea motorete plus ca si Pecco e baiatul lui de academie,deci....are mainile legate.

 

Eu in prostia mea incep sa sper in Binder ca un contracandidat,desi sunt sanse mici sa poata tine piept unui GP 23 de fabrica....

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Method said:

Thks de link,am ratat-o chiar o sa ma uit :ok:

 

Uită-te și vezi de Acosta. E probabil peste Arbolino ca talent, dar italianul a ajuns la un nivel de performanță și constanță impresionant. Cea mai slabă clasare de până acum în 2023 a fost un loc 4. Acosta în schimb...

 

Alonso López are aceeași vârstă ca Arbolino, experiență similară și rezultate per total ceva mai slabe.

 

19 minutes ago, Method said:

gp 22 e o moto fff competenta,absolut toata lumea o lauda.Iar Bezzechi anul asta...jos palaria.

Mi-e teama insa ca daca se va reduce totul la o batalie intre Pecco si Bezzechi,atunci vom ajunge la vorbele colegului xt si Bezzechi de la Mooney va fi temperat pt ca pilotul factory sa prevaleze.Iar Rossi care ar avea o oarecare influenta aici,nu prea poate comenta pt ca s-a dus cu caciula in mana la Ducati sa ii dea motorete plus ca si Pecco e baiatul lui de academie,deci....are mainile legate.

 

Diferența dintre GP22 și GP23 ar trebui (teoretic) să se mărească pe parcursul sezonului. Motocicleta lui Bezzecchi nu va mai primi update-uri, a lui Bagnaia da. Asta și faptul că #72 nu are experiența și constanța necesară (încă?) pentru a se bate pentru titlu. Bagnaia are nevoie doar de 2-3 curse fără tâmpenii și-l va distanța în clasament. Cu toate neajunsurile și lipsurile, Bagnaia va lua titlul dacă nu se accidentează.

 

În cazul pur ipotetic în care s-ar ajunge la o bătălie între Bezzecchi și Bagnaia pentru titlu, nu va face nimeni concesii. VR46 este o echipă client în sensul cel mai pur al cuvântului. Nu au relația specială pe care o are Ducati cu Pramac de exemplu. Martín sau Zarco i-ar face probabil loc lui Bagnaia - Bezzecchi nu (doar dacă nu are nimic de câștigat din asta).

 

Discuția celor de pe podium (video gratuit, trebuie doar cont pe motogp.com).

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

de remarcat cum Bez pe gp22 ii sufla in ceafa lui Peco, sper s ao tina tot asa tot campionatul :)

sa nu uitam ca Peco a dat-o jos de 2 ori de pe 1 si 2 si acum se batea sus si iar a cazut.

nu a mers mereu bine Bez.

 

nu mai stiu anul trecut cum a fost dar Basti a mers bine cu Peco pana la final - dar ce moto avea? aceeasi ca Peco?

Acum 26 minute, PzKpfW a spus:

Cu toate neajunsurile și lipsurile, Bagnaia va lua titlul dacă nu se accidentează.

*doar daca nu incepe si MM sa ramana pe roti.

Acum 26 minute, PzKpfW a spus:

 

Diferența dintre GP22 și GP23 ar trebui (teoretic) să se mărească pe parcursul sezonului. Motocicleta lui Bezzecchi nu va mai primi update-uri, a lui Bagnaia da.

da, cum a fost la Basti anu trecut? avea moto veche, nu?

Acum 31 minute, PzKpfW a spus:

Bez f chill "nu l-am atins pe mm, l-am scos putin larg" - putin :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, PzKpfW a spus:

Alonso López are aceeași vârstă ca Arbolino, experiență similară și rezultate per total ceva mai slabe.

In 2021 Lopez n-a concurat aproape deloc,a revenit de la jum lui 2022 si a mers fantastic.Rezultate stelare as zice,cu cadrul respectiv.

Tony Arbolino are ceva ani si de moto3 si de moto2 la activ,iar pana anul trecut n-a facut nimic notabil zic eu.

Acosta mult peste ei,dar Lopez ar putea fi bun.Vom vedea cine ia campionatul anul asta,cred ca dupa anul in care abia a luat macalaul de AM titlul la moto2,anul asta va fi la fel daca nu si mai interesant.De urmarit.

Pariez ca lupta se va da intre Lopez si Acosta - as paria ca Arbolino vine pe sub titlu :P

Acum 32 minute, PzKpfW a spus:

Diferența dintre GP22 și GP23 ar trebui (teoretic) să se mărească pe parcursul sezonului. Motocicleta lui Bezzecchi nu va mai primi update-uri, a lui Bagnaia da. Asta și faptul că #72 nu are experiența și constanța necesară (încă?) pentru a se bate pentru titlu. Bagnaia are nevoie doar de 2-3 curse fără tâmpenii și-l va distanța în clasament. Cu toate neajunsurile și lipsurile, Bagnaia va lua titlul dacă nu se accidentează.

Well said.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Method a spus:

In 2021 Lopez n-a concurat aproape deloc,a revenit de la jum lui 2022 si a mers fantastic.Rezultate stelare as zice,cu cadrul respectiv.

Tony Arbolino are ceva ani si de moto3 si de moto2 la activ,iar pana anul trecut n-a facut nimic notabil zic eu.

Acosta mult peste ei,dar Lopez ar putea fi bun.Vom vedea cine ia campionatul anul asta,cred ca dupa anul in care abia a luat macalaul de AM titlul la moto2,anul asta va fi la fel daca nu si mai interesant.De urmarit.

Pariez ca lupta se va da intre Lopez si Acosta - as paria ca Arbolino vine pe sub titlu :P

Well said.

2020 - anul in care a luat Bastianini a fost foarte disputat cu Marini, S Lows si partial MB72, apoi anul 2021 cu lupta din cadrul echipei KTM Ajo cu R Gardner vs R Fernandez. Apoi anul trecut cu Vietti care a avut o prima jumatate foarte buna in care au fost aproape Ogura si Canet, iar in final au ramas la bataie Ogura si A Fernandez care a inceput sa lege victoriile. 

Arbolino a urcat la Moto2 in acelasi sezon cu Ogura si Arenas. Ogura vine dupa lupta pentru titlu si accidentare accidentare, dar Arenas nu prea le leaga deloc.

 

O sa fie interesant modul in care vor fi alesi pilotii care sa promoveze de la Moto2 si care sa ramana in MotoGP dintre cei deja existenti. Tot ce imi doresc este sa ajunga FM21 pe un Ducati, ca prea isi rateaza cariera pe  saracia aia de Yamaha DE UZINA. Nu ar fi exclus sa ajunga nici la RNF, mai ales date fiind victoriile pe care le-au avut impreuna. Forcada inca este in cadrul echipei, chiar daca se ocupa de alte treburi pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, PzKpfW a spus:

 

 

Discuția celor de pe podium (video gratuit, trebuie doar cont pe motogp.com).

foarte fain, interesant!

 

in alta ordine de idei,

cand AM l-a acrosat pe Printisor (care a cam facut salvarea anului, ca a ridicat mobra, se vede clar), #89 J. Martin a trecut milimetric de capul lui, 

a avut zile Printisorul, altfel acum era  alaturi de #58 Simoncelli 

https://www.motogp.com/en/videos/2023/05/14/slowmotion-relive-all-the-magic-from-le-mans/455553

de pe la 2.20 (dar tot filmuletul e f interesant)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, therocketscientist1 a spus:

Tot ce imi doresc este sa ajunga FM21 pe un Ducati, ca prea isi rateaza cariera pe  saracia aia de Yamaha DE UZINA.

Beau pt asta.

Stai chill ca pleacă clar.

Nu știu cine o veni în loc?

Cine naiba ar vrea acum loc 2 la Yamaha?

Cam același lucru cu Honda,cine naiba vrea locul ala?

Nimeni.

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

Discuția celor de pe podium (video gratuit, trebuie doar cont pe motogp.com).

Nu înțeleg de ce unul din ei zice ca au pauza 3 sapt.

Când sunt 4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mir nici nu stiu cate variante a avut dupa ce i-a fost tras presul de sub picioare.

Dintre toti care s-au miscat in zona Honda-Suzuki cel mai castigat este AM73 care s-a dus la Gresini si a scapat de Honda. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, apriliacluj a spus:

J. Mir, campoinul mondial din 2020 l-a vrut :)

PS. care mai are un titlu si la Moto3....

vrut cred ca e mult spus.

s-a trezit fara echipa, contract etc.

nu mai stiu cand s-a intamplat asta si care era situatia pietii atunci dar mi-e greu sa cred ca si el si Rins in sinea lor si-au spus "oau, ce okazie, hai la Honda"

Acum 10 minute, therocketscientist1 a spus:

Dintre toti care s-au miscat in zona Honda-Suzuki cel mai castigat este AM73 care s-a dus la Gresini si a scapat de Honda. 

da, dar AM stia de la inceputul ultimului an ca zboara si omu s-a miscat bine.

 

cred ca mir si rins ar fi rupt si ei fashu pe ducaty. :) 

dracu, prea multi merg bine pe ea.

uneori ma gandesc ca poate si eu as merge.  :D   

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, frigider a spus:

vrut cred ca e mult spus.

s-a trezit fara echipa, contract etc.

nu mai stiu cand s-a intamplat asta si care era situatia pietii atunci dar mi-e greu sa cred ca si el si Rins in sinea lor si-au spus "oau, ce okazie, hai la Honda"

 

da, dar uite ca Mir, fiind ex-campion mondial a prins loc la echipa de Uzina, Repsol

Rins saracu', chiar a luat ce a  apucat :)

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, frigider a spus:

Beau pt asta.

Stai chill ca pleacă clar.

Nu știu cine o veni în loc?

Cine naiba ar vrea acum loc 2 la Yamaha?

Cam același lucru cu Honda,cine naiba vrea locul ala?

Nimeni.

Nu înțeleg de ce unul din ei zice ca au pauza 3 sapt.

Când sunt 4.


pai a 4-a e race week☺️.

adica pauza e de 3 sapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, apriliacluj a spus:

da, dar uite ca Mir, fiind ex-campion mondial a prins loc la echipa de Uzina, Repsol

Rins saracu', chiar a luat ce a  apucat :)

nu pare mare avantaj:
image.thumb.png.e4b19ae74bc7cd58a34715a1f2fbe5a0.png

 

sau poate nu stie mir sa profite de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...