Sari la conținut

5. SHARK Grand Prix de France 2023


B.B.
 Share

Postări Recomandate

A venit si urmatorul mult asteptat weekend cu MotoGP, adica cel in care incercam sa ramanem cat se poate de acasa, sau daca nu putem fi acasa, macar aproape de un televizor sau telefon cu motogipi.

De exemplu familia mea stie ca duminica in ziua de GP nu se poate pune problema sa fiu trimis undeva sau rugat sa fac ceva, intervalul 15-17 e tabu. :D 

 

Sa revenim, al 5-lea episod din sezonul 2023 incepe de azi cu conferinta de presa si maine cu antrenamentele diverselor clase.

 

O veste buna pt mine si poate nu si pt ceilalti urmaritori ai forumului (mai putin Frigider si Nike) - SE INTOARCE MARC MARQUEZ!

 

Eu sincer tot ce-mi doresc e sa termine ambele curse, chiar nu conteaza pe ce loc. Cred ca asta doreste si el, asa de acomodare.

 

In rest: Programul:

Vineri

image.thumb.png.92815b2f3981247f8a3131fd08da50f1.png

 

Sambata:

image.thumb.png.3216f687a8c5a7639f3d852dd17357b4.png

 

Duminica:

image.thumb.png.ca120bd744b902beb63ccdb0db037a83.png

 

 

 

 

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, B.B. a spus:

Si o fotografie recenta de la fata locului, o dedic specia lui Nike!

 

image.thumb.png.49f1e0f9bc75dba79126197f87425804.png

nu se scrie Naic?

1 oră în urmă, Aurex a spus:

Moi Je aussi , cum ar zice romanul...

cum zice romanu ordinar (de rand, nu jignim) :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, Cavaleru a spus:

@B.B. hai ca pana la urma o sa iti iasa cum trebuie topicul asta. da mai ai de lucrat :D

pozele cu programul nu sunt complete.

sambata la ce ora e cursa de sprint

Shit, trebuia sa dau scroll la ferestruica aia.

Well spotted, my friend.

 

Cursa de sprint este la ora 16 sâmbătă!

 

Da' nu a remarcat nimeni introducerea a la comentator sportiv... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

La Le Mans începe și sezonul Moto E, primul cu motociclete Ducati.

Pffff ducati gp.
Clar câștiga ducati. :grinbandit:


 

*as da capăt la o electrica din asta.
As fi cel mai rapid din sat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unul dintre piloți (Ferrari parcă) spunea că sunt comparabile cu prototipurile de Moto2 ca performanță. Se verifică și pe hârtie: putere cam la fel, cuplu mai mare, greutate mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Unul dintre piloți (Ferrari parcă) spunea că sunt comparabile cu prototipurile de Moto2 ca performanță. Se verifică și pe hârtie: putere cam la fel, cuplu mai mare, greutate mai mare.

Heh,nu prea cred ca vor fi la nivelul moto2 - Ducati-e au 150 cai,cuplu 140Nm (probabil dublu fata de moto2),insa au 225kg cu 75 kg peste moto2.Iar cadrul...la moto2 e un Kalex superb,la Ducati e o monococa de Panigale glorificata cu bateria ca stressed member.Asa o sa flexeze bateria cum sa nu,mare feeling ce o sa aiba ei pe curbe...

As spune ca timpii moto2 vor fi sensibil mai buni.Sa vedem daca teoria mea e corecta :)

 

Buna motoreta comparativ cu Energica Evo pe care o inlocuieste - deja e o greutate aproape decenta,daca ar mai rade vreo 15 kg ar fi comparabila cu un miar de strada,ceea ce n-ar fi rau deloc.

Punctul slab mi se pare bateria - si de acolo greutatea mare : intradevar au folosit cel mai bun tip de baterii de pe piata - 21700,dar cred ca Ducati s-a zgarcit si le-a luat de pe AliBaba sau ceva pt ca energy density...slabut.

La baterie de 110 kg ai capacitate de 18kwh?Heh.Energy density 164w/kg.In timp ce Tesla - o masina deja comuna - are peste 240 w/kg (ei sustin undeva intre 270 si 290 dar se umfla si ei).

 

In fine long story short - daca Ducati nu se zgarcea si lua bateriile 21700 de la Panasonic,pachetul de 18kwh nu mai cantarea 110 kg,ci 75,iar motoreta venea undeva la 190-195kg.Altfel s-ar fi miscat motoreta.

Pe partea cealalta,s-o fi gandit si Ducati la costuri - bateria e cea mai scumpa piesa - dar totusi parca prea a taiat din performante...Panasonicul iese acum undeva la 170-180$/Kwh - la 18kwh vine undeva la 3000$,nu mi se pare exorbitant...

DAR,on the plus side,arata superb,suna interesant si merge tare.E bine,se fac progrese.

 

Lasand teoria despre electrice la o parte,MM se pare ca s-a gandit demult la posibilitatea pe care am spus-o si eu si anume in caz de penalizare sa vina accidentat sa-si execute penalizarea si sa se retraga - Marc Marquez: new rule risks 'bad image’

“...it will create a bad image. Because the riders will make the penalty and then stop in the box.

For me, it would have been easy to come back in Jerez, take the penalty, and stop in the box.

This, we need to avoid. So they need to think about another strategy.I am not the boss of the FIM, the boss is the one who needs to fix everything.”

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, B.B. a spus:

O veste buna pt mine si poate nu si pt ceilalti urmaritori ai forumului (mai putin Frigider si Nike) - SE INTOARCE MAC MARQUEZ

La MAC Donald ! 😈

Știi că nu e de bun augur când faci tu topicul, se fracturează mmizeria!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, ENEOS a spus:

La MAC Donald ! 😈

Știi că nu e de bun augur când faci tu topicul, se fracturează mmizeria!

Cand am recitit am văzut o groaza de greșeli pt ca nu am scris pe telefon sa mă ajute autocorecția... Dar nu am mai putut edita pt ca deja a postat altcineva si primul post nu se mai poate edita dupa ce a apărut al doilea.

Asta e, eu sper sa nu se mai rupă, desi probabil o sa plouă..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, B.B. a spus:

.... Dar nu am mai putut edita pt ca deja a postat altcineva si primul post nu se mai poate edita dupa ce a apărut al doilea.....

ai vreo 15 minute sa mai poti edita, indiferent ca a postat cineva sau nu dupa tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, B.B. a spus:

...nu se mai poate edita...

Scrie-mi un mesaj PM cu varianta corecta si te voi ajuta io cu tot (completari, corectie...)!:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Method a spus:

“...it will create a bad image. Because the riders will make the penalty and then stop in the box.

Sunt si multi piloti care o comit pentru penalizare si au concomitent accidentare cu multimple weekenduri lipsa. Minim cate 5-6 pe cursa.

Ce a identificat el se aplica doar in situatia in care cel penalizat si accidentat nu are sanse de puncte. Chiar si asa, trebuie sa participe la minim o sesiune (parca) si la calificari ca sa faca timp de intrare in cursa.

Cu sanse de puncte nu se retrage nimeni la boxe doar ca sa dea mumu comisarilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...