Sari la conținut

5. SHARK Grand Prix de France 2023


B.B.
 Share

Postări Recomandate

Acum 4 minute, B.B. a spus:

Eu sunt convins ca la fel de probabil ca JM89 si MM93 sa fie in lupta pt titlu.

Vreo 2 victorii si doua podiumuri si cateva sprinturi si e pe primul loc. :)

Doar sa nu mai cadă!!!!

 

nota pt JM si MM - nu cadeti, ca asa aveti sanse la campeonat :D

 

unde am auzit ca Mir a cazut in etapa asta cat nu a cazut in tot campionatul din 2020 cand a iesit campeon :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

1 minute ago, ilarionciobanu said:

 

In comentariul live de la motogp, baietii au vazut penalizarea (probabil pe monitoarele lor) cu cateva secunde inainte sa apara pe grafica si au zis cam asa: atunci cand ratezi un viraj si faci scurt-circuit, vei primi o penalizare, daca nu pierzi suficient de mult timp prin manevra respectiva.

 

Nu stiu daca regula e modificata recent. Stiu insa ca am mai auzit discutia in sensu‘ asta: ai gresit franarea si ai fi penalizat natural, daca nu ar exista zona asfaltata de degajare. Din cauta asta nu se  uita doar daca ai castigat pozitie (ca sa te puna s-o cedezi), ci si cat timp (nu) ai pierdut comparativ cu asteptarile pentru sectorul respectiv.

 

Am auzit și eu comentariul la BT Sport. Dar înainte de frânare era fix în spatele lui Miller; când a ieșit de pe bretea era chiar puțin mai departe de el, s-a uitat peste umăr să nu intre în calea nimănui. De unde și prostia penalizării.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, therocketscientist1 a spus:

S-au impacat cand au facut trenuletul pe șaua din spate a motocicletei cu care au fost dusi la boxe :))

Un pilot Ducati si unul Aprilia dusi la standuri cu o Honda. Na, ce sa faci !? Soarta.🤭

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, B.B. a spus:

Bai da chiar nu ai voie sa te enervezi cand ala te pune pe jos? Eu cred ca tu ii scoteai casca si ii futeai si doua palme, 

Vezi faza aia calumea din nou daca ai adormit in timpul cursei. :D

Eu sunt convins ca la fel de probabil ca JM89 si MM93 sa fie in lupta pt titlu.

Vreo 2 victorii si doua podiumuri si cateva sprinturi si e pe primul loc. :)

Doar sa nu mai cadă!!!!


Au mai fost nervi, repros7ri, chiar cate-o imbranceala. Dar eu nu-mi aduc aminte de niciunu sa dea una peste cap dupa tranta.

PS Oi fi dormit eu, da si tu visezi referitor la lupta pentru titlu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Speedy.K a spus:


Au mai fost nervi, repros7ri, chiar cate-o imbranceala. Dar eu nu-mi aduc aminte de niciunu sa dea una peste cap dupa tranta.

Peste cască...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, PzKpfW a spus:

 

Am auzit și eu comentariul la BT Sport. Dar înainte de frânare era fix în spatele lui Miller; când a ieșit de pe bretea era chiar puțin mai departe de el, s-a uitat peste umăr să nu intre în calea nimănui. De unde și prostia penalizării.

Accentul a fost pus pe „suficient de mult timp“. Nu au zis ca n-a pierdut ceva comparat cu Miller.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Speedy.K a spus:

Si daca ai interiorul poti sa faci ce vrei? Unde scrie asta?

Stii virajul cu ciubotica? Cine avea interiorul?


Ia uita-te tu cine a dat PRIMUL. Peste cap, cand nu stii ce au suferit cervicalele in timpul cazaturii.

 


Exact. Si motivul a fost ca nu mai putea sa tina trasa. Pentru ca nu stie!


Bag avea suficient spatiu in exterior sa mearga, el a vrut sa puna mobra in fata lui Vinales, doar ca vinales era chiar acolo. 
cand depasesti pe virajul anterior, este clar ca o sa ai o teasa mai larga la iesire.

vezi la JM cu MM. In vreo 3 depasiri JM a iesit larg si MM a trecut pe sub el. 
aici Vin era fix unde a vrut Bag sa puna mobra. 
si btw, l-q depasit pe virajul anterior fara drept de apel, nici nu l-a atins.

Bez cand l-a depasit pe MM a iesit larg de tot, de l-a scos inafara, Vin era pe mijlocul circuitului cand Bag i-a atins ghidonul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Speedy.K a spus:

Mda, ca ala avea casca in mana, nu?!

Hai, pe bune, a crazut prostul si n-ai despre ce discuta?!

Pai nu i-a dat la capu gol de parca l-ar fi rănit. Tu crezi ca daca nu avea casca i-ar fi dat direct un pumn in mecla ca in filmele cu cauboi.. hai sa fim seriosi.

Oricum ei s-au împăcat deja. Nu stiu de ce insiști pe chestia asta.

 

Da, chiar dacă a cazut, MM93 a mers MAGISTRAL si merita toate aplauzele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, MirceaB a spus:

Un pilot Ducati si unul Aprilia dusi la standuri cu o Honda. Na, ce sa faci !? Soarta.🤭

singurul lucru bun pe care il poate face o Honda :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ilarionciobanu a spus:

Sursa scrisa nu am(cautat).

Pentru ca-ti place declaratia lu‘ Miller, poti cauta discutiile de la finalul etapei trecute cand a impartit podimul cu Binder si Bagnaia.

Dezbateau punctele forte ale motocicletelor lor si toti 3 au fost de acord ca viteza pe viraj e la Ducati

Asadar, este vorba despre comparatia Ducati vs KTM. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sunt 15 etape, la momentul ăsta cred ca oricine poate fi campion, chiar si Q si MM, si Bag si Miller si JM (ambii) si Zarco si Binder si Bezzechi si Marinii chiar si Bastianini (mai e la Ducati sau l-au concediat? ) 

De ce nu, Augusto.. Vinales, oricine, Alex Marquez plm.. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, damager a spus:


Bag avea suficient spatiu in exterior sa mearga, el a vrut sa puna mobra in fata lui Vinales, doar ca vinales era chiar acolo. 
cand depasesti pe virajul anterior, este clar ca o sa ai o teasa mai larga la iesire.

vezi la JM cu MM. In vreo 3 depasiri JM a iesit larg si MM a trecut pe sub el. 
aici Vin era fix unde a vrut Bag sa puna mobra. 
si btw, l-q depasit pe virajul anterior fara drept de apel, nici nu l-a atins.

Bez cand l-a depasit pe MM a iesit larg de tot, de l-a scos inafara, Vin era pe mijlocul circuitului cand Bag i-a atins ghidonul

 

uita-te la reluare, Peco isi pastreaza linia si merge paralel cu linia din stanga, Vin vine din stanga spre dreapta spre Peco si-si inclina motoreta pe stanga primu, numai ca pe directia lui era Peco. Avand in vedere ca amandoi erau in paralel nu avea de ce sa cedeze locul Peco.

 

image.thumb.png.d1bc55cadd7f2b67da8f9fabb5940242.png

 

image.thumb.png.6451c171af3567928962f2493ddcfa61.png

 

image.thumb.png.fd43cabc8a33005e9e19acab43a76d58.png

 

 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Cavaleru a spus:

 

uita-te la reluare, Peco isi pastreaza linia si merge paralel cu linia din stanga, Vin vine din stanga spre dreapta spre Peco si-si inclina motoreta pe stanga primu, numai ca pe directia lui era Peco. Avand in vedere ca amandoi erau in paralel nu avea de ce sa cedeze locul Peco.

 

image.thumb.png.d1bc55cadd7f2b67da8f9fabb5940242.png

 

image.thumb.png.6451c171af3567928962f2493ddcfa61.png

 

image.thumb.png.fd43cabc8a33005e9e19acab43a76d58.png

image.png

image.png


uite ultimul frame inainte de imaginile de pe mobra lui MM.

Bag avea suficient de mult spatiu, se vede si dupa cum era MM incadrat pe viraj. Bag inclina mobra peste Vinales, ce putea sa faca Vinales ? Acuma cum ar fi putut sa evite?

e un block-pass facut corect, Bag trebuia sa indrepte si sa-l lase sa se duca. I-a lovit ghidonul, nu roata fata cu roata spate, nu ai cum sa lovesti ghidonul dc esti in fata.

IMG_7149.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rareori mi-a parut atat de rau pentru o cazatura a lui MM. Pana la momentul trantei, a facut o cursa excelenta. Si curata! Merita podiumul astazi. Pacat...

 

Cu Bagnaia ce se intampla? Nu vrea titlul anul asta? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, damager a spus:


uite ultimul frame inainte de imaginile de pe mobra lui MM.

Bag avea suficient de mult spatiu, se vede si dupa cum era MM incadrat pe viraj. Bag inclina mobra peste Vinales, ce putea sa faca Vinales ? Acuma cum ar fi putut sa evite?

e un block-pass facut corect, Bag trebuia sa indrepte si sa-l lase sa se duca. I-a lovit ghidonul, nu roata fata cu roata spate, nu ai cum sa lovesti ghidonul dc esti in fata.

IMG_7149.png

 

ce block pass daca ei sunt in paralel, despre ce vorbim, uita-te pe reluare din nou ca traiectoria lui Vin este percutanta pe Peco, Peco era inca drept cand Vin intra in el cu motocicleta inclinata.

 

https://www.motogp.com/en/videos/2023/05/14/free-bagnaia-vinales-clash-in-early-french-gp-crash/455440

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Cavaleru a spus:

 

ce block pass daca ei sunt in paralel, despre ce vorbim, uita-te pe reluare din nou ca traiectoria lui Vin este percutanta pe Peco, Peco era inca drept cand Vin intra in el cu motocicleta inclinata.

 

https://www.motogp.com/en/videos/2023/05/14/free-bagnaia-vinales-clash-in-early-french-gp-crash/455440


pai tocmai ca sunt in paralel. Asta e block-pass. Il fortezi pe cel din exterior sa mearga larg. 
Asta e parerea mea, nu inseamna neaparat ca e corecta. Daca vin o sa ia penalizare inseamna ca a fost de vina. Eu unul nu vad greseala, era in fata la intrarea pe viraj, putea sa isi aleaga trasa.

pe viraj se vede trasa mai larga care o are din cauza depasiri anterioare, Bag o fi crezut ca o sa iasa mai larg, dar cand incepe sa indtepte e tot in fata.
cum zicea colegu, Bag s-a crezut singur acolo sa mearga pe trasa lui, doar ca acolo era Vinales. 
 

daca vinales iesea larg, atunci Bag il depasea iar pe interior cum a facut MM de vreo 3 ori cu JM. 

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 57 minute, Cavaleru a spus:

ma tot uit pe reluare, amandoi sunt in paralel si se pergatesc de virajul de stanga, numai ca cap de creta Vin vine spre exteriorul pistei si il percuteaza pe Peco, daca isi tinea linia si culca mobra, probabil ca nu mai putea sa ia virajul.

1. ori a contat pe faptul ca peco nu e acolo si ca el a fost suficient de rapid

2. ori nu l-a vazut

3. ori psihicul labil a lui Vin a cedat si a crezut ca-l face pe peco la intimidare..

Pecco nu mi se pare a fi de vina,mai degrabă f puțin Vinales.

În sensul ca a ieșit din curba mai larg și Pecco a venit pe sub el,iar Vinales nu cred ca a văzut faptul ca Pecco era pe interior.

Și a întors peste el.Și de acolo s.a rupt filmul.

Faza penala a fost cand Vinales ofuscat s.a dus sa se ia de Pecco și ala I.a întins mana a crezut ca ii da mana sa se ridice.A fost penibil Vinales cu furia lui.

Dar oricum mi se pare incident de cursa nici măcar nu au fost agresivi în depășire nici unul sau ceva,doar ca atunci când se culca pe o parte nu mai vad ce e în partea cealaltă.

Incident de cursă as zice eu.

La fel ca și faza cu Marini și AM.AM era însă s.o mierleasca acolo pfoai...

 

Dar penalizarea lui Binder e de departe cel mai aberant lucru pe care l.am văzut anul Asta . wtf...

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Method a spus:

Pecco nu mi se pare a fi de vina,mai degrabă f puțin Vinales.

În sensul ca a ieșit din curba mai larg și Pecco a venit pe sub el,iar Vinales nu cred ca a văzut faptul ca Pecco era pe interior.

Și a întors peste el.Și de acolo s.a rupt filmul.

Dar oricum mi se pare incident de cursa nici măcar nu au fost agresivi în depășire nici unul sau ceva,doar ca atunci când se culca pe o parte nu mai vad ce e în partea cealaltă.

Incident de cursă as zice eu.

La fel ca și faza cu Marini și AM.AM era însă s.o mierleasca acolo pfoai...

 

Dar penalizarea lui Binder e de departe cel mai aberant lucru pe care l.am văzut anul Asta . wtf...

Virajul urmator e de stanga, cum adica a intors peste Bag, care era pe exterior☺️

Uite ce zic niste piloti :laverty pt bbc

 

 

If you are going to apportion blame, it goes slightly on Pecco because he was behind. He had the choice not to lean in on top of Vinales.

“Vinales made the move. He had a little bit of room to control the corner.

“Pecco squared it up the inside, trying to lean in. We saw Marc Marquez execute it - he squared it enough to let the other rider know.

 

Guintoli:

I agree. It was Pecco’s fault. A race incident, just two guys going for the same line.

“But Maverick was on the line, on the inside. Pecco should have left more room.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, damager a spus:


pai tocmai ca sunt in paralel. Asta e block-pass. 

Lucrurile sunt simple si trebuie luate ca atare: Vin avea interiorul, iar in momentul impactului inclina deja motocicleta pentru urmatorul viraj. Peco s-a izbit (culcat) in el, nu invers. Nu avea cum sa se loveasca Vin in Bagnaia, cand el era la interior si se inscria pe virajul de stanga. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Speedy.K a spus:


Pai atunci nu mai comnta aiurea cand cineva chiar intelege ceva din curse si le apreciaza. Daca nici asta n-a fost cursa cu tot ce trebuie...

Ești ajutor de modelator?!? Ce, tre să am centura neagră cu 7 methozi ca să comentez?

Cursa a fost disputată, dar cu atâtea izbe dpmdv nu chiar frumoasă. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pecco a venit pe interior pe virajul precedent da?care e de  dreapta.

Dar Vinales nu cred ca și.a dat seama ca Pecco e lângă el pe viraj și pt a pregăti următorul viraj (care e pe stânga,true) a luat exterior pregătindu-se sa o culce pe stânga și atunci a dat în Pecco

Meh asa mi se pare,ca Vinales nu e conștient ca ala e lângă el,probabil nu se aștepta ca Pecco sa revină.

Acum 1 minut, xt600 a spus:

Peco s-a izbit (culcat) in el, nu invers.

Vezi ca Pecco nu mișcă motoreta nu se mișcă lateral deloc.

Vinales e cel care vine înspre Pecco.

E pe site ul motogp secunda 4 se vede f clar la filmarea din fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Method a spus:

Pecco a venit pe interior pe virajul precedent da?care e de  dreapta.

Dar Vinales nu cred ca și.a dat seama ca Pecco e lângă el pe viraj și pt a pregăti următorul viraj (care e pe stânga,true) a luat exterior pregătindu-se sa o culce pe stânga și atunci a dat în Pecco

Meh asa mi se pare,ca Vinales nu e conștient ca ala e lângă el,probabil nu se aștepta ca Pecco sa revină.


vinales l-a depasit pe interiro pe virajul anterior, era normal ca o sa iasa mai larg nu?

daca iesea prea larg? Bag era in fata,  la fel ca MM cu JM.

doar ca, in momentil in care ei indreapra mobrele pt virajul de stanga, Vin e un pic in fata. Se vede pe ultimil frame de sus. 
Bag incearca de pe exteriro da intre pe trasa, dar acolo e Vinales, chiar dc vine mai din stanga.

vedeti ca explica mai multi oameni care se pricep ma bine decat mine de ce e incident de cursa, si dc ar fi cineva vinovat, acela ar fi Bag.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...