Sari la conținut

11. Gran Premi Monster Energy de Catalunya


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

Acum 15 ore, Speedy.K a spus:

Dar, desi a fost printre putinele curse in care mi-a placut Vin, tot nu inteleg ce e in capul lui in momentele cruciale. Incearca sa-l depaseasca pe Bag, simte ca e greu, ca ala se tine bine, si ce face Vin?! Se uita in lateral, laBag, in loc sa tina cat poate trasa, gazul si sa stea  si sa se uite unde trebuie!  Plm, esti la motogp, orice gest iti poate strica treaba. Asta n-o avea un antrenor pe chestii d-astea?! De-aia s-a nascut talent si o sa moara speranta!

Exaaact !! Pe cat e de bun ca si tehnica pe atat e de indecis,temator si in consecinta slab la depasiri.No cohones.

Bagnaia fantastic pe franari,insa in acel viraj a gresit-o,a iesit larg - lui Maravila i s-a deschis poarta in fata - iata oportunitatea.El...in loc sa o ia cu amandoua mainile,ce face?Se ridica jumate si se uita ingrijorat spre Bagnaia..."ce facem tati,tu pe unde o iei sa stiu si eu pe unde o iau...ma lasi sau ce?" 🤦‍♂️  Normal ca a fost jumate de secunda acea window of oportunity,atunci mana lui Vinales trebuia sa traga gazul,el insa a ridicat capul,ei,acel moment de indecizie,salut!Bagnaia s-a repliat si i-a inchis usa in nas.A meritat locul 2 Bagnaia,iar acea Aprilia merita 2 piloti mai buni (hai Q).

Btw cate apendice aero a adus Aprilia la acest gp - si sub discurile fata si pe carenele laterale,etc.Se vede ca oamenii studiaza si progreseaza.Nu se compara cu teava suplimentara lipita de Yamaha deasupra celei initiale desigur,aia e o minune a tehnicii pe care o studiaza de juma de an cu rezultate fantastice :bounce:...si mi se pare mie sau Honda are ceva sub bascula spate pe lateral?

Foarte interesant ce a zis Peco in masina dupa sprint catre Aleix "ai luat un start foarte ciudat - ai dat direct drumul la ambreiaj,eu trebuie sa modulez de foarte multe ori",Aleix a ras,deci sa inteleg ca Aprilia are LC-TC mai bun?La Maravilla nu pare,ca el le omoara starturile....si btw a mai dat una Maravilla - cei 2 vorbeau cat de bine ia KTM starturile si se trezeste el "da,pt ca sunt mai scurte". :moron: Pe sistemul "am un creier AMG"

Acum 15 ore, PzKpfW a spus:

Este puțin circumstanțială performanța celor de la Aprilia aici, pe un circuit care le convine - la fel ca și Silverstone. Ducati au o motocicletă competitivă peste tot, KTM și Aprilia variază în funcție de cicuit (la fel cum era Ducati acum câțiva ani).

 

Contraperformanță și din partea lui Marco Bezzecchi. Nu te boți bate pentru titlu cu astfel de curse.

:agree:

True,insa Aprilei ii lipsesc si pilotii.Aleix e pe batran si niciodata nu a fost un pilot wow,Vinales e bun oricand dar nu in curse."Un" Q ar face minuni pe acea motoreta si cred ca ar reusi sa o ridice astfel incat sa fie relativ competitiva peste tot.Acum Aprilia iese in fata doar unde are un edge foarte clar,pilotii nu o "ajuta" deloc ca sa zic asa.

 

Foarte corect remarcat despre Bezzechi - asta pt ca aveam o discutie la celalat gp despre Bezzechi vs JM si ce inseamna constanta.Pe cat a terminat JM (dupa ce a marlit-o in quali a iesit la arat in ultimul tur) ? - 5.Ei asta e constanta,asta face diferenta - desi a gresit a salvat weekendul si a reusit sa termine pe un loc ce asigura puncte bune.Cum zicea  Dovi despre MM "cand nu este in forma ok,termina pe 4-5,cand e in forma castiga" - ala e parcursul care iti asigura sanse la campionat.

Bezzechi o cursa rupe,o cursa cade de pe 1 o cursa e anonim.Nu te poti bate la campionat cu aceste ups and downs,Bagnaia e mult prea bun ca sa nu il "taxeze" si sa nu puncteze solid cand celalalt greseste.

Acum 9 ore, therocketscientist1 a spus:

Desi competitia este de prototipuri si fiecare aduce ce este mai bun, Dorna trebuie sa aiba mare atentie cum gestioneaza situatia pentru ca japonezii sunt cam departe, iar europenii au cam schimbat paradigma. Sa nu mai avem parte iar de vreun seppuku.

Mai eu asta nu o inteleg. "Lasati-ne si pe noi sa castigam sau ne luam jucariile si plecam"...wtf,da suntem la gradi?De 10 ani si mai bine Honda si Yamaha si-au impartit victoriile si campionatele.Acum,dupa ani si ani de munca de bani bagati cu ghiotura in R&D samd,a venit si randul europenilor sa domine - "aaa pai nu e bine,sa faca Dorna ceva ca altfel pleaca japonezii".Asta e o atitudine total neconstructiva - NU ! Sa faca japonezii ceva sa castige,nu sa ii "salte" Dorna.Ei se uita la Ezpeleta - "sa ne dea concesii,sa ne dea concesii".Bai dar de ce?Puneti mana si studiati,angajati oameni,bagati bani si ridicati-va nivelul,nu politica si manevre ca in F1.

 

Oricum Ezpeleta e javra - a zis ca incearca sa convinga constructorii sa fie de acord sa dea concesii japonezilor ca sa fie un consens (si politically corect desigur),dar el in principiu nu are nevoie de acord,le poate da si punct.Eu insa zic o vorba :

Poate sa le dea Ezpeleta toate concesiile din lume,japonezii nu isi vor reveni in curand.

De ce?Simplu : pt ca acele concesii ajuta,insa nu ele sunt cheia pt care europenii sunt acum stapani in gp.Cheia sunt inginerii (superiori as zice),modul de lucru mai alert si direct al europenilor si nu in ultimul rand banii.

Japonezii nu poseda nimic din toate cele enumerate mai sus,si nici nu ard de nerabdare sa se schimbe in vreun fel.Iar cele cateva concesii oferite cu mainile tremurande de Ezpeleta sunt ca un pansament peste rana de glont.

 

De fapt istoria se repeta (la o scara mai mica) - europenii i-au cucerit pe japonezi aducand armele de foc pe un taram pe care samuraii cu sabii erau imbatabili.La fel si in gp - europenii au venit cu un alt nivel si cu alte arme care le-au facut pe ale japonezilor depasite din start.Pt ca japonezii sa raspunda,trebuie sa se reorganizeze,sa se schimbe din temelii.Ceea ce nu vad sa se intample.Concesii sau nu,japos vor fi coada ceva timp de acum incolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mmmmm, nu 

Acum 4 minute, therocketscientist1 a spus:

La cald pare ca iar a facut Oncu niste manevre marca proprie. Pe Munoz l-a rupt...

Pare ca Munoz era un pik aiurea acolo dar si turcul merge in ultimile tururi a-la Marqez😀😀😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutabila pedeapsa... Oncu de fapt a mers în ritmul curse și pe trasa normala, în schimb pilotul din față, ca urmare a contactului cu alt pilot a ieșit de pe trasa, a pierdut serios din viteza și apoi a revenit pe trasa cu o viteza mult mai mica decât a celor din spate. Evident ca Deniz l-a lovit și l-a dat jos însă mie mi se pare puțin trasa de păr sancțiunea. 

Aaa, apropo, daca se întâmpla asta în calificări sau în orice alt antrenament, cel vinovat ar fi fost cel din fata 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mândru este Dixon că "l-a făcut pe viitorul Marc Márquez", când cel care a făcut munca a fost de fapt Canet (și Alonso López cu manevra aia dubioasă) :) Încă mai speră la titlu - el și comentatorii britanici.

 

O cursă faină într-adevăr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, therocketscientist1 said:

Incredibil highside-ul lui Bagnaia. Putea sa fie cu rip...

 

Absolut. Chiar și cu ceva rupt, a scăpat destul de ușor.

 

În primul viraj a dat-o Bastianini urât de gard.

 

S-a relansat lupta pentru campionat. Șansă mare pentru Martín, Bezzecchi și Binder.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

contractul lui Bestianini merita reziliat.:ok:

 

  

Acum 5 minute, B.B. a spus:

2 incidente majore si MM93 nu a fost implicat in niciunul!!

Eh, ce ziceti de noul Marc? 

 

A ajuns o remorca in calificati.:lool:

Editat de nike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Speedy.K a spus:

Peco probabil fractura de tibie si peroneu.

Vai ce greșeală a facut Bagnaia

Probabil fractura.A trecut cineva peste piciorul lui sau mi s.a părut mie?

 

În primul incident Bastianini greșeală pe frane.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, B.B. a spus:

2 incidente majore si MM93 nu a fost implicat in niciunul!!

Eh, ce ziceti de noul Marc? 


Marquez este in ultima vreme atat de in spate incat nu prea poate nici macar sa dea piloti pe jos...

Chiar acum, Method a spus:

Vai ce greșeală a facut Bagnaia

Probabil fractura.A trecut cineva peste piciorul lui sau mi s.a părut mie?

 

În primul incident Bastianini greșeală pe frane.

 

 

binder.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...