Sari la conținut

13 IndianOil Grand Prix of India


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 292
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 18 minute, xt600 a spus:

Nu ma refeream la MM, ci la Bagnaia. 

Pe MM, cand l-am vazut cum mergea in primele tururi, am fost sigur ca o da pe jos. Cum a simtit miros de podium, cum a uitat de orice prudenta, ratiune, etc. Asta este el, insa, da, a recuperat frumos dupa. Pacat ca si-a stricat cursa.... putea fi podium astazi pentru el. 

True true

Iarăși nu s.a putut controla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, PzKpfW a spus:

Márquez, Bezzecchi, Martín și Quartararo au fost eroi azi - în ordine asta. Mențiune și pentru Mir.

Quartararo mi s.a părut flawless chiar dacă nu a reușit sa îl învingă pe Martin.

Martin s.a luptat ca un câine pt locul ala 2 dar mi se pare puțin gresit ce a făcut în ultimul tur,prima oara greșeală pe frane când ai principalul contracandidat out și ești la final cu avans de 1.3s în față apoi tăierea aceea peste Quartararo pe exterior,acolo putea ieși rău dacă era altul mai noob în locul lui Quartararo și ultimele 2 viraje pe frane muuult peste limită...dacă cădea ca tartanul pierzând și el locul 2 cu Pecco pe jos?Mi.a adus aminte de MM în ultimul tur,not ok.

Însă nu am ce zice pt ca nu a căzut și a luat 2.No argue,insa ff riscant.Meh,cine știe pe partea cealaltă poate asta va face diferența.

 

Și Mir a greșit de multe ori.

 

Cred ca a fost problema cu temperatura la sol.

La Bagnaia clar fața hard a fost problema dar deh...el a vrut hard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Method said:

prima oara greșeală pe frane când ai principalul contracandidat out

 

Omul s-a prăbușit din picioare când s-a dat jos de pe motocicletă. Aia nu știu cât a fost greșeala și cât cădere fizică.

 

Despre depășirea la Fabio, Crafar a spus că a văzut mai multe reluări și era de fapt mai mult spațiu decât s-a văzut inițial.

 

Cât despre Mir, ia în considerare faptul că cea mai bună clasare a lui pe Honda până acum a fost un loc 11 în prima etapă și că a terminat 3 (trei) curse în total anul ăsta. Cu tot cu asta.

 

L.E. și Fabio (care poartă un colier de perle la gât…?!) a spus că depășirea “was ok”.

 

16 minutes ago, PzKpfW said:

(care poartă un colier de perle la gât…?!)

 

image.thumb.png.20624c34fae8d18d8f9965694a8e446c.png

 

Binder a ajuns sperietoare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Omul s-a prăbușit din picioare când s-a dat jos de pe motocicletă. Aia nu știu cât a fost greșeala și cât cădere fizică.

 

Despre depășirea la Fabio, Crafar a spus că a văzut mai multe reluări și era de fapt mai mult spațiu decât s-a văzut inițial.

 

Cât despre Mir, ia în considerare faptul că cea mai bună clasare a lui pe Honda până acum a fost un loc 11 în prima etapă și că a terminat 3 (trei) curse în total anul ăsta. Cu tot cu asta.

 

L.E. și Fabio (care poartă un colier de perle la gât…?!) a spus că depășirea “was ok”.

 

 

image.thumb.png.20624c34fae8d18d8f9965694a8e446c.png

 

Binder a ajuns sperietoare.

 

 

Tot greșeală a fost indiferent de circumstanțe.

Motive...stai sa vezi la Pecco în declarații: pun pariu ca iar "n-a greșit nimic"

Vorba aia - keep telling yourself that.

 

Mai,mie mi s.a părut dur rău.

Bezzechi a exclamat uimit când a văzut.o.

Dacă Fabio a zic ca e ok e ok.Poate s.a văzut mai rău la tv.

 

Pai Mir greșește enorm de mult...din cauza Hondei etc pt ca la Suzuki greșea f rar.ok,dar tot greșește și cade prea mult.E prea periculos sa cazi atat.

MM nu trebuie luat de exemplu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

Quartararo mi s.a părut flawless chiar dacă nu a reușit sa îl învingă pe Martin.

Martin s.a luptat ca un câine pt locul ala 2 dar mi se pare puțin gresit ce a făcut în ultimul tur,prima oara greșeală pe frane când ai principalul contracandidat out și ești la final cu avans de 1.3s în față apoi tăierea aceea peste Quartararo pe exterior,acolo putea ieși rău dacă era altul mai noob în locul lui Quartararo și ultimele 2 viraje pe frane muuult peste limită...dacă cădea ca tartanul pierzând și el locul 2 cu Pecco pe jos?Mi.a adus aminte de MM în ultimul tur,not ok.

Însă nu am ce zice pt ca nu a căzut și a luat 2.No argue,insa ff riscant.Meh,cine știe pe partea cealaltă poate asta va face diferența.

 

Și Mir a greșit de multe ori.

 

Cred ca a fost problema cu temperatura la sol.

La Bagnaia clar fața hard a fost problema dar deh...el a vrut hard.


Martin s-ar putea sa fi fost praf cu fizicul pe ultimele doua tururi si de-aia sa fi gresit atat. Eu stiu cum e, am avut niste episoade nasoale rau de la frig pe mobra, o data m-am oprit direct la urgenta la finalul turei moto. E nasol rau sa ti se faca rau la ghidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, therocketscientist1 a spus:

JM89 cu combinezonul deschis. 

M-am temut pentru el.

Acum 4 ore, therocketscientist1 a spus:

Ce diferenta intre JM89 si MB72. Unul a lesinat, altul este pe schela, saluta tribuna. 

Dubios, nu era nimeni așa mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, Speedy.K a spus:


Martin s-ar putea sa fi fost praf cu fizicul pe ultimele doua tururi si de-aia sa fi gresit atat. Eu stiu cum e, am avut niste episoade nasoale rau de la frig pe mobra, o data m-am oprit direct la urgenta la finalul turei moto. E nasol rau sa ti se faca rau la ghidon.

Da pai a declarat pe insta ca din cauza deshidratării a greșit ca era tot mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

Quartararo mi s.a părut flawless chiar dacă nu a reușit sa îl învingă pe Martin.

Da Q a facut o cursa foarte buna. Demult nu a mai avut o asemenea cursa, insa ceea ce m-a surprins placut a fost ca a incercat depasirea. Nu i-a iesit, dar macar a incercat. Poate incepe sa se schimbe ceva in mentalul lui. 

Acum 2 ore, Method a spus:

 

Pai Mir greșește enorm de mult...din cauza Hondei etc pt ca la Suzuki greșea f rar.

SI in ultimul sezon cu Suzuki a gresit foarte mult. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, nike a spus:

 

Stai linistit ca azi castiga daca nu-i strica altul meciu'💨

Am tot asteptat sa scrie cineva despre el, doar ca toti sunt buni pe aici sa judece si critice ce se intampla acolo, unii chiar vin cu prostii gen Zarco dezvoltatorul :D

 

Bezz este urmasul lui Rossi, de la cum vb si pana la felul in care saluta camerele. Ieri a facut fastest lap unul dupa altul. Azi, va fi fight cu MArtinator.

Pecco e de locul 3, dar cand doi se bat ..al treilea poate castiga.🍿

de acord, vazundu-l cum s-a urcat pe schela sa salute publicul, cat de chil si relaxat era, de parca nu facuse decat 2 ture de circuit, cum statea acolo pe podium, fix de Legenda mi-a adus aminte. 

Pana si startul ala nereusit, tipic Doctorului.

 

A fost zeu pe circuitul asta. Si in Sprint cand au calculat timpii ar fi terminat cu 3 secunde in fata tuturor daca excludeau primul tur.

 

Bez azi a fost in alta galaxie, a recofirmat cursa nebuna de ieri, cand batea record dupa record. A terminat la 8.6secunde de JM... Alt nivel

 

Peco foarte slab azi, s-a zbatut dupa JM si cand a trecut in fata s-a (cuvant urat) pe el.

 

Chiar vorbeam cu un prienten ca in epoca asta e imponsibil de luat 2 campionate la rand. 

 

daca ne gandim nici sezonu trecut nu era anul lui Peco, dar Q20 si yamaha au facut to ce le-a stat in putinta sa piarda campionatul.

 

nu-mi doresc decat sa il vad in continuare batandu-se la top 3.

 

Acum ca Marini e accidentat, vine Rossi in locul lui :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la Ducati si-au manifestat retinerile cand a fost discutata chiar si ipotetic o eventuala testare a lui VR46 pe Ducati GP. Era finalul anului 2021, VR46 tocmai se retragea, iar echipa Mooney VR46 era formata. Unul dintre motive era legat de faptul ca cei de la Ducati nu stiu concret natura relatiei pe care VR46 o are cu Yamaha si ceea ce implica faptul ca le este brand ambasador (sau ce era el atunci). Ma gandesc ca sunt suficienti pe la Ducati care nu-l inghit pe Doctor dupa mica incursiune pe care a avut-o acolo la inceputul anilor '10.

 

Vale pe GP22 luand podiumul 200 ar fi un eveniment galactic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, therocketscientist1 a spus:

Cei de la Ducati si-au manifestat retinerile cand a fost discutata chiar si ipotetic o eventuala testare a lui VR46 pe Ducati GP. Era finalul anului 2021, VR46 tocmai se retragea, iar echipa Mooney VR46 era formata. Unul dintre motive era legat de faptul ca cei de la Ducati nu stiu concret natura relatiei pe care VR46 o are cu Yamaha si ceea ce implica faptul ca le este brand ambasador (sau ce era el atunci). 

Brand ambasador este de la sfarsitul lui Aprilie sau inceputul lui Mai 2023. Nu asta este motivul pentru care nu a testat niciodata GP22. In realitate, Rossi nu a manifestat niciodata dorinta de a testa modelul Ducati, a preferat sa pastreze relatiile deschise cu Yamaha, dupa retragere. Asta nu contrazice neaparat ceea ce spui tu, anume ca si la Ducati au existat (probabil) rezerve in aceasta chestiune. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

imponsibil de luat 2 campionate la rand

Peco ceva curse nu va mai greși.

 

JM inca nu e super constant, gen peco-constant ;)

 

Știu că pare o relansare a campionatului dar mai e mult până departe.

 

Tot peco iese. E greu de acceptat dar e ce e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare Yamaha si Honda au venit cu imbunatatiri la cursa asta, ca prea au mers altfel motoretele lor.

 

sau din japonia revin la normal?

 

oare o sa se gandeasca MM ca inca are sanse cu honda sau doar o sa se gandeasca si mai mult la optiunea Gresini, mai ales cand il vezi pe Bez ca invinge cu motoreta mai veche de 1 an

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai avem puțin și aflăm sper!

 

Oare asta sa fie un motiv pentru care nu se mai rupe in cap pe circuit ca pe vremuri?

I-a bagat domnișoara mintile in cap si trezit instinctul de conservare?

 

Screenshot_2023-09-24-20-44-17-73_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg

---

----

Legat de Peco, nu am vrut sa cobesc de ieri dar am avut așa un feeling ca o sa o culce azi! Nu mai cazuse de mult intr-o cursă si acum mai ales cu acest grip indian..

 

Am mai zis, baai Jorge Martin este cu FIX 20ani mai tânăr ca mine!! :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, B.B. a spus:

Mai avem puțin și aflăm sper!

 

Oare asta sa fie un motiv pentru care nu se mai rupe in cap pe circuit ca pe vremuri?

I-a bagat domnișoara mintile in cap si trezit instinctul de conservare?

 

Screenshot_2023-09-24-20-44-17-73_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg

---

----

Legat de Peco, nu am vrut sa cobesc de ieri dar am avut așa un feeling ca o sa o culce azi! Nu mai cazuse de mult intr-o cursă si acum mai ales cu acest grip indian..

 

Am mai zis, baai Jorge Martin este cu FIX 20ani mai tânăr ca mine!! :D

 

 

Linistea din afara circuitului e importanta ca sa te poti concentra la maxim cand este pe motoreta.

 

esti un boshorog, asta vroiai sa auzi? :D

 

Fix ca face peco buff mi-a zis si un prieten. eu am pronosticat Bez, JM, Peco si MM in ordinea asta pt primele 3 locuri.

 

 

am ascultat interviului lui Peco dupa cursa si cazatura, si-a recunoscut vina, a explicat ca a trebuit sa mearga cu hard pe fata pentru ca pe medium si se bloca intr-una fata si motoreta capata tendinta de topait. Din pacate discuta de sambata seara cu echipa nu a adus nici o solutie pentru cursa de duminica, asa ca a ales sa mearga pe hard, chiar daca a fost mai riscant. A fost un risc asumat de el si de echipa si totusi si-a cerut scuze echipei ca nu a punctat.

 

un pic suparat Q20 ca efectiv nu avut ce sa faca contra lui JM, cauciucul spate era terminat si a iesit din virajul 5 foarte prost cu roata  spate derapand in gol, el incercat din gaz sa o dozeze si sa-si recapete gripul, asta e explicatia pentru felul in care JM l-a depasit  atat de din scurt.

A zis ca e cu moralul sus pentru ca au avut un week-end foarte bun si abia asteapta cursa din Japonia.

 

JM nu a participat la conferinta dupa cursa invocand motive medicale. La cum era dupa finalul cursei eu ma mir si ma inclin pentru felul in care a regasit fortzele si concentrarea sa revina pe locul 2 in dauna lui Q20

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Cavaleru a spus:

Oare Yamaha si Honda au venit cu imbunatatiri la cursa asta, ca prea au mers altfel motoretele lor.

 

englezii spuneau ca nu.

 

circuit nou si lipsa datelor face ca pilotii care se adapteaza mai repede sa mearga mai bine.

Acum 13 minute, B.B. a spus:

grip indian.

:laugh:

 

avea hard pe fata, nu?

Acum 3 minute, Cavaleru a spus:

A zis ca e cu moralul sus pentru ca au avut un week-end foarte bun si abia asteapta cursa din Japonia.

 

isi revine cu moralul imediat :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, frigider a spus:

ati auzit aici prima oara:

Gresini de fapt asteapta pe Acosta, nu pe MM :grinbandit:

 

greu de crezut sau luat in calcul. e omul lui KTM. a declarat ca va face orice i se cerere ca e extrem de recunoscator celor de la KTM pt tot ce au facut pana acum pt el, atat ca pilot cat si in viata dintre curse

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, frigider a spus:

ati auzit aici prima oara:

Gresini de fapt asteapta pe Acosta, nu pe MM :grinbandit:

Asta am vrut sa zic eu ieri dar am zis sa nu fiu rău.

 

@Cavaleru nu sunt boșorog deloc!!

Ce am remarcat eu azi e ca Martin e născut exact de ziua mea! What were the odds?

Cand eu imi serbam ziua la 20 ani se nastea Jorge..

E clar că ăștia născuți in perioada aia anului au sange de raceri in ei... eu, JM, MM, VR.. și câți or mai fi ..  :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

englezii au remarcat ceva: 

Peco a avut mereu prob pe franare aici, el fiind cel mai bun pe frane.

Ca dintre toti ducatistii el la asta sta cel mai bine, pe frane, nu intrare nu iesire din viraj.

Iar avand probleme acolo unde sta cel mai bine = problem.

 

A mers totusi f bine, exceptie cazatura :)

 

era clar ca mediu-mediu lui martin se ducea in balarii, pe Bez nu il mai ajungea niciodata (nu?) 

pacat pt el ca a fortat aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar i-ați văzut pe Mir si Binder pe final de cursă? Se luptau exact ca doi bețivi ieșiți morți de la cârciumă care se țin unul de altul să nu cadă.

Efectiv ziceai că merg pe gheață..Binder era de-a latul, Mir făcea echilibristica cu roata față târâș..

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, B.B. a spus:

Asta am vrut sa zic eu ieri dar am zis sa nu fiu rău.

 

@Cavaleru nu sunt boșorog deloc!!

Ce am remarcat eu azi e ca Martin e născut exact de ziua mea! What were the odds?

Cand eu imi serbam ziua la 20 ani se nastea Jorge..

E clar că ăștia născuți in perioada aia anului au sange de raceri in ei... eu, JM, MM, VR.. și câți or mai fi ..  :D

 

BB si altii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, xt600 a spus:

Da Q a facut o cursa foarte buna. Demult nu a mai avut o asemenea cursa, insa ceea ce m-a surprins placut a fost ca a incercat depasirea. Nu i-a iesit, dar macar a incercat. Poate incepe sa se schimbe ceva in mentalul lui.

Repet pt a mia oara - nu e chestie de mental ci de cat merge motoreta.

Asta e circuit pt Ducati insa au mers incet pt ca low grip mai ales in cursa.Si unde sunt franari multe,Q iese in fata pt ca e bun pe frane.

I-a iesit depasirea (pai cum sa nu il depaseasca daca ala a iesit de tot de pe circuit ???),dar JM a fost apoi superior pe frane si daca se punea la mintea lui JM se imprastiau amandoi.

JM a avut insanity'ul lui MM pe ultimul tur,ceea ce mie mi s-a parut o greseala.Insa i-a intradevar i-a iesit.

Acum 2 ore, frigider a spus:

Peco ceva curse nu va mai greși.

 

JM inca nu e super constant, gen peco-constant ;)

 

Știu că pare o relansare a campionatului dar mai e mult până departe.

 

Tot peco iese. E greu de acceptat dar e ce e.

Cum naiba e Pecco constant?Model de inconstanta mai mare nici ca exista - nici in 2023 nici in 2022,chiar inainte de cursa arata graficul lui Pecco - cand locul 1 cand 0,daca nici asta nu e inconstanta,nu stiu ce e.

Insa tot Pecco intradevar are prima sansa.Pt ca factory.Insa e slabut rau pe psihic omul.

Ar fi fost foarte interesant sa vedem conferinta de presa,cred ca JM a ales gresit med-med,de aia s-a putut apropia Pecco de el.

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

Oare Yamaha si Honda au venit cu imbunatatiri la cursa asta, ca prea au mers altfel motoretele lor.

Nu,a declarat MM ieri - low grip iar dupa cum zice si colegul,pilotii mai skillati se adapteaza mai rapid.

1 oră în urmă, B.B. a spus:

Dar i-ați văzut pe Mir si Binder pe final de cursă? Se luptau exact ca doi bețivi ieșiți morți de la cârciumă care se țin unul de altul să nu cadă.

Efectiv ziceai că merg pe gheață..Binder era de-a latul, Mir făcea echilibristica cu roata față târâș..

true true - si gumele lui JM erau praf.

 

Bagnaia had been the only rider to use the hard rather than medium front tyre.

“We accepted the risk to race with the harder compound because with the medium front tyre, we don't know honestly why, but I was not feeling like all the other Ducatis,”

“I was struggling a lot. I was having a lot of front locking and it was a problem for the race because we wanted to fight, to be in the front and with the medium I was not having that possibility.So we accepted the risk to race with other [hard] one. And until that moment, I was feeling great. My bike was shaking like all the weekend. We never found a solution for that, but we were more competitive and I was fighting against Jorge. That was very important.But when I overtook him, I got to corner 5 and as soon as the rear tyre came back from the slide, it pushed a bit the front tyre and I lost it. But [the hard front] was the only possibility to fight against them. And like I said, we accepted the risk.My mistake. I already said sorry to the team. It was important absolutely to finish the race. Also, considering what happened after my crash. But it's something that can happen when you are too on the limit.”

 

Bagnaia then revealed that his usual braking strength has been strangely missing since Misano, forcing him to ride more on the limit just to keep up.

“We already know something is happening on our bike because my strongest point was always the braking and it’s not my strongest point anymore,” he said. “I'm struggling a lot there. My bike is shaking too much and something strange is happening.I'm not worried because I know that my team will find a solution. We already spoke yesterday night and it was impossible to find it for today. But we know where to concentrate to understand the problem.So for Japan we will work, we will understand it and we will solve it.”

 

Sunday Press Conference: Grand Prix of India

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...