Sari la conținut

14 Motul Grand Prix of Japan 29.09 - 01.10


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

Acum 2 ore, frigider a spus:

Nu crezi că e cam mare coincidenta că MM nu a zis ce face și nici Gresini?

Sau e doar o publicitate șmecheră.

Aa,stai ca ma intelegi gresit - nu am zis ca MM nu vrea la Gresini in 2024,din contra,am fost printre primii care a propagat zvonul asta (pt ca deocamdata e la nivelul de zvon - sa vedem weekendul asta).

Sunt convins ca vrea la Gresini pt la anul,nu stiu insa daca se va materializa sau nu,probabil si in functie de ce ii propune Honda zilele astea.

Eu spuneam ca nu cred ca va merge la Ducati factory din 2025 pt ca acolo e cam inghesuiala de piloti buni si tineri si pe deasupra si italieni.

De aia am dat varianta cu KTM pt 2025 and beyound,varianta care s-a mai speculat anul asta prin presa (echipa "speciala" cu MM si Acosta,etc).

Si nu iese fum fara foc pt ca intradevar KTM a vrut sa mai introduca 2 motorete pe grila dar nu au primit aprobare de la Dorna.

Acum 51 minute, damager a spus:

Lorenzo crede ca e done deal.

se negociaza periaoda de 1 an. Ideea ar fi sa fie competitiv in 2024 urmand sa aibe deschise negocierile pt 2025. 
nu crede ca-l mai intreseaza banii asa mult, cat sa fie competitiv.

anul viitor o sa fie intresant

Nici Lorenzo nici Pedrosa nu stiu nimic.Ei doar speculeaza (Pedrosa mai putin Lorenzo mai mult,ca el e mai dornic de bagare in seama :P )

Dar in mod clar sunt discutii,si cred ca de pe partea lui Gresini,au ajuns deja la un acord,sa vedem de pe partea cu Honda cum va fi,acolo e mai delicata treaba.

Weekendul asta sau pana luni - marti ne vom lamuri oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 475
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 3 ore, frigider a spus:

 

Cine dracu vrea acum sa plece de pe Ducati?

 

Nu numai ca nu ar vrea sa plece, dar in cazul in care are rezultate si este acolo in fata, la bataie, Ducati va face pe dracu in patru sa il pastreze. Inclusiv la echipa de uzina. Apropo de echipa de uzina... Sa fim seriosi, este FB1 pilot de talia lui MM?  Sau orice pilot care merge pe o motocicleta Ducati? Chiar si dupa accidentare, tot are un edge fata de baieteii astia, daca are pe mana motocicleta potrivita.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

 

KTMului ca si Apriliei, le lipseste ingredientul esential, un pilot rapid constant

 

Binder duce motocicleta aia cat poate ea in acest moment. Poate chiar peste... overriding-ul este vizibil in cazul lui. Nu este inca motocicleta de podium (lasand la o parte unele circumstante favorabile), nicidecum una care sa aduca titluri. 

 

La Aprilia este criza acuta de piloti. Trebuie sa faca ceva in acest sens, pentru ca au potential, dar daca nu au piloti de referinta, nici dezvoltarea nu va merge inainte, cu toate inovatiile pe care le aduc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, Method a spus:

 

Nici Lorenzo nici Pedrosa nu stiu nimic.Ei doar speculeaza (Pedrosa mai putin Lorenzo mai mult

Nu stiu ce a spus Lorenzo, insa Pedrosa s-a limitat la a spune cam cand vor avea loc discutiile finale, cunoscand din interior procedurile celor de la Honda. Nu a speculat daca va ramane sau nu, unde va pleca, etc. Eu cred ca ambii au informatii din interior insa din motove evidente, nu pot da pe goarna. Cum spuneam si cu alta ocazie, reporterul le pune intrebarea iar ei trebuie sa incropeasca un raspuns. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, xt600 a spus:

Nu stiu ce a spus Lorenzo, insa Pedrosa s-a limitat la a spune cam cand vor avea loc discutiile finale, cunoscand din interior procedurile celor de la Honda. Nu a speculat daca va ramane sau nu, unde va pleca, etc.

True.

Declaratie fresh de astazi Marcelino "Maybe my mind has changed" - M. Marquez previews talks with Honda bosses

 

Contrar titlului,eu am impresia din ce zice el ca deja s-a hotarat.

3 idei principale extrag din acest interviu :

- nu va fi nici un anunt in legatura cu directia pe care o va lua in 2024 in acest weekend - o spune clar (sry @B.B. dar o vei lua razna :bounce:)

- s-a hotarat unde va merge (probabil va si anunta insa doar inainte de Indonesia nu va da cu bata in balta direct in ograda la japonezi)

- a spus ceva foarte interesant (depinde cum se intelege) "me and Honda both want the same thing for 2024 - to win,so we will work in the same direction".Nu a spus ca va fi la Honda in 2024 - ci ca vor lucra in aceeiasi directie pt ca amandoi vor sa castige in continuare.Meh poate despic eu firul in 4,dar mi se pare ca acolo omul a nuantat-o foarte "interesant".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Binder duce motocicleta aia cat poate ea in acest moment. Poate chiar peste... overriding-ul este vizibil in cazul lui. Nu este inca motocicleta de podium (lasand la o parte unele circumstante favorabile), nicidecum una care sa aduca titluri. 

 

La Aprilia este criza acuta de piloti. Trebuie sa faca ceva in acest sens, pentru ca au potential, dar daca nu au piloti de referinta, nici dezvoltarea nu va merge inainte, cu toate inovatiile pe care le aduc. 

 

chiar crezi ca poti pune un semn de egal intre talenul lui Binder si cel la lui MM. ok motoreta aia e inca in dezvoltare, bine toate de pe grila sunt in dezvoltare. Eu cred ca MM poate merge mai rapid ca baietii astia din curtea KTM si cred ca poate aduce si un plus de constanta.

 

de acord cu Aprilia, au nevoie de un pilot bun/f bun capabil sa duca pe podium motoreta aia, pt ca motoreta poate, dar pilotii nu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati auzit de la mine prima oara:

 

ramane la honda.

zice si el ca incepe sa se imbunatateasca treaba.

ramane la honda.

cred ca-i place f mult schema de culori.

Acum 2 minute, Cavaleru a spus:

chiar crezi ca poti pune un semn de egal intre talenul lui Binder si cel la lui MM.

 

binder are ceva special.

plus ca e agresiv, daca vrea sa depaseasca, o face. 

plus derapajele alea SF.. are contrl la alt nivel.

 

mm ca mm, io vreau sa vad Acosta ce face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, Method a spus:

True.

Declaratie fresh de astazi Marcelino "Maybe my mind has changed" - M. Marquez previews talks with Honda bosses

 

Contrar titlului,eu am impresia din ce zice el ca deja s-a hotarat.

3 idei principale extrag din acest interviu :

- nu va fi nici un anunt in legatura cu directia pe care o va lua in 2024 in acest weekend - o spune clar (sry @B.B. dar o vei lua razna :bounce:)

- s-a hotarat unde va merge (probabil va si anunta insa doar inainte de Indonesia nu va da cu bata in balta direct in ograda la japonezi)

- a spus ceva foarte interesant (depinde cum se intelege) "me and Honda both want the same thing for 2024 - to win,so we will work in the same direction".Nu a spus ca va fi la Honda in 2024 - ci ca vor lucra in aceeiasi directie pt ca amandoi vor sa castige in continuare.Meh poate despic eu firul in 4,dar mi se pare ca acolo omul a nuantat-o foarte "interesant".

 

declaratia asta nu-mi suna decat a om hotarat sa ramana la Honda si sa faca treaba. 

 

dar daca mai are vre-un dubiu cred ca si-l va inlatura dupa primul FP 

Acum 7 minute, frigider a spus:

binder are ceva special.

plus ca e agresiv, daca vrea sa depaseasca, o face. 

plus derapajele alea SF.. are contrl la alt nivel.

 

mm ca mm, io vreau sa vad Acosta ce face.

 

stilul in care merge BB e foarte agresiv, spectaculos si placut ochiului. nu sunt singur cat e de eficient stilul asta de pilotaj pe termen lung, ma refer la cursele mari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, frigider a spus:

mm ca mm, io vreau sa vad Acosta ce face.

:10:

Acum 6 minute, Cavaleru a spus:

declaratia asta nu-mi suna decat a om hotarat sa ramana la Honda si sa faca treaba. 

 

dar daca mai are vre-un dubiu cred ca si-l va inlatura dupa primul FP

Poate fi interpretata cum vrea fiecare :)

Eu sunt de parere ca nu va ramane la Honda,si decizia cred ca a luat-o deja,dupa testul de la Missano cand a vazut ca i se da pt 2024 aceeiasi marie cu alta palarie.Am si argumente :

- discutiile cu KTM si consecinta - KTM a aplicat pt suplimentarea cu 2 motorete - nu a spus cine ar fi fost pilotii dar era clar ca Acosta si MM.

- Gresini nu scoate o vorba despre locul vacant

- Ciabatti a spus-o cu subiect si predicat ca Gresini e in discutii,deci secretul e cam pe fata,iar MM nu ar povesti cu ei doar ca sa se afle in treaba

- Honda este si va ramane si in 2024 cam a 5a motoreta de pe grila dupa GP23,GP22,Aprilia si KTM. Treaba asta nu se va schimba de pe 1.01.2024.

- nu iese fum fara foc,si MM insusi a spus ca are 3 directii de ales si ca va hotari in India-Japan.

 

Ai zis bine - daca mai are vreun dubiu,si-l va inlatura dupa primul FP,sa vedem pe cat sub 10 termina pe un circuit Ducati :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, Method a spus:

True.

Declaratie fresh de astazi Marcelino "Maybe my mind has changed" - M. Marquez previews talks with Honda bosses

 

Contrar titlului,eu am impresia din ce zice el ca deja s-a hotarat.

3 idei principale extrag din acest interviu :

- nu va fi nici un anunt in legatura cu directia pe care o va lua in 2024 in acest weekend - o spune clar (sry @B.B. dar o vei lua razna :bounce:)

- s-a hotarat unde va merge (probabil va si anunta insa doar inainte de Indonesia nu va da cu bata in balta direct in ograda la japonezi)

- a spus ceva foarte interesant (depinde cum se intelege) "me and Honda both want the same thing for 2024 - to win,so we will work in the same direction".Nu a spus ca va fi la Honda in 2024 - ci ca vor lucra in aceeiasi directie pt ca amandoi vor sa castige in continuare.Meh poate despic eu firul in 4,dar mi se pare ca acolo omul a nuantat-o foarte "interesant".

 

Parerea mea este ca va ramane la Honda.

 

Problema de rezolvat: daca ramane la Honda cum isi va rezolva Honda problemele? Vor mai avea o mobra competitiva pe care va putea merge doar MM ?

Cum spunea Gigi, un pilot talentat are prostul obicei de a ascunde adevaratele probleme ale motoretei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Method a spus:

:10:

Poate fi interpretata cum vrea fiecare :)

Eu sunt de parere ca nu va ramane la Honda,si decizia cred ca a luat-o deja,dupa testul de la Missano cand a vazut ca i se da pt 2024 aceeiasi marie cu alta palarie.Am si argumente :

- discutiile cu KTM si consecinta - KTM a aplicat pt suplimentarea cu 2 motorete - nu a spus cine ar fi fost pilotii dar era clar ca Acosta si MM.

- Gresini nu scoate o vorba despre locul vacant

- Ciabatti a spus-o cu subiect si predicat ca Gresini e in discutii,deci secretul e cam pe fata,iar MM nu ar povesti cu ei doar ca sa se afle in treaba

- Honda este si va ramane si in 2024 cam a 5a motoreta de pe grila dupa GP23,GP22,Aprilia si KTM. Treaba asta nu se va schimba de pe 1.01.2024.

- nu iese fum fara foc,si MM insusi a spus ca are 3 directii de ales si ca va hotari in India-Japan.

 

Ai zis bine - daca mai are vreun dubiu,si-l va inlatura dupa primul FP,sa vedem pe cat sub 10 termina pe un circuit Ducati :)

 

Gresini il asteapta ca pe dumnezeu si de ce nu ar face-o? A zis directorul lor sportiv ca asteapta deciza lui MM, oferta e facuta si pe masa lui MM

Si Ciabatti a intarit aceeasi afirmatie.

 

Intradevar testul de la Misano a fost fail in exprimarea larga pt MM dar au avut 2 curse bune consecutive cu rezultate ascendente, care poate sa ii fi deschis o raza de speranta lui MM pt a continua cu Honda. FPul asta ii va da mai multe informatii si-l va ajuta sa se hotarasca daca e cazul

 

hai sa ne mai gandim si la bani ca 20mil de euro sunt totusi 20mil de euro indiferent de cotet. cat sa ii dea Gresini ...

 

Mai sta un an pe Honda, chinuit si apoi are mai multe optini pe durata lui 2024 sa aleaga aprilia, ktm sau ducati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

 

chiar crezi ca poti pune un semn de egal intre talenul lui Binder si cel la lui MM. ok motoreta aia e inca in dezvoltare, bine toate de pe grila sunt in dezvoltare. Eu cred ca MM poate merge mai rapid ca baietii astia din curtea KTM si cred ca poate aduce si un plus de constanta.

 

de acord cu Aprilia, au nevoie de un pilot bun/f bun capabil sa duca pe podium motoreta aia, pt ca motoreta poate, dar pilotii nu..

Ooo.. nici nu se pune problema ca BB sa fie comparat cu MM, din pdvd al talentului, ceea ce spuneam este ca deja Binder duce peste limite motoreta aia. Nici macar talentul lui MM nu poate sfida legile fizicii. Cu KTM, MM nu ar face decat sa treca de la o motocicleta cu care poate scoate un loc undeva intre 7-9 (Honda) la una cu care s-ar clasa in zona locurilor 5-7, cu aparitii sporadice pe podium. Asta insemnand sa isi asume aceleasi riscuri ca si cu Honda. Nu cred ca asta isi doreste, daca are alte optiuni. Si nici nu cred ca mai are 2-3 sezoane de pierdut, sa faca din KTM o motoreta cu care sa poata ataca titlul. 

Acum 31 minute, Cavaleru a spus:

 cat sa ii dea Gresini ...

 

Nu cred ca ar fi platit de Gresini. Din cate stiu, toti pilotii Ducati (poate exceptandu-l pe Marini) au contract direct cu uzina. Gresini, fara sprijinul uzinei, nu ar putea plati salariul lui MM, chiar diminuat substantial, fata de cel de acum. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

FPul asta ii va da mai multe informatii si-l va ajuta sa se hotarasca daca e cazul

de ce spuneti ca Fp-ul asta va fi oarecum critic? e doar un FP..

sau ce-mi scapa?

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

Mai sta un an pe Honda, chinuit

usor de zis man.

adica el stie ca e TOP dar .... nu il ajuta moto.

e greu, nu poate fi el.

Acum 24 minute, ioio_viola a spus:

eu stiu ca doar cei de la uzina si Pramac au contract cu Ducati. restul parca sunt platiti de echipele de client.

sa nu uitam cine mai concureaza in Japonia :

 

Crutchlow_1.jpg

+3 daca termina in fata lui Q :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, damager a spus:

Parerea mea este ca va ramane la Honda.

 

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

Mai sta un an pe Honda, chinuit si apoi are mai multe optini pe durata lui 2024 sa aleaga aprilia, ktm sau ducati

Nu e exclus.De fapt e o posibilitate maricica si asta.

Cred insa ca nu va fi avantajos pt el...decat ca si bani.Aia da.

Dupa cum zice si colegul,20 mil/an...acuma depinde si ce vrea : performanta sau bani.La Honda in viitorul apropiat 2024-2025 nu cred ca sa mai faca performanta.Bani da.

Acum 26 minute, ioio_viola a spus:

eu stiu ca doar cei de la uzina si Pramac au contract cu Ducati. restul parca sunt platiti de echipele de client.

sa nu uitam cine mai concureaza in Japonia :

 

Crutchlow_1.jpg

True : Contract Ducati au cei de la uzina desigur + JM si Zarco.De cei de la Gresini nu stiu sa aiba - nu e o echipa "satelit" (precum as cataloga Pramac),ci un client si atat.

 

Ooo,Crash-low. :bounce: Simpatic baiatul.Sa vedem daca termina in picioare sau daca va face carcateristicul lowside cu care ne obisnuise cand concura.

Acum 5 minute, frigider a spus:

+3 daca termina in fata lui Q :)))

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, frigider a spus:

de ce spuneti ca Fp-ul asta va fi oarecum critic? e doar un FP..

sau ce-mi scapa?

Asa a zis MM o sa stie mai multe dupa primul FP

 

hai ca daca ploua termina pe podium Crash-low

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Method a spus:

TOȚI vor.Zi-mi unul care nu vrea winning bike.

Problema lui MM e ca la Ducati e Peeco e JM și e Bezzechi.

Ok,nu sunt de calibrul sau însă oamenii sunt lupii cei tineri sunt foarte rapizi iar 2 dintre ei sunt și italieni.Cam greu zic eu ca va putea sa prindă vreun ghidon Memelu acolo.

KTM rămâne cea mai bună opțiune pt el zic eu.

 

Eu cred ca MeMelu poate prinde un ghidon la Ducati factory la ce ora vrea, mai ales din 2025. Tu vorbesti de parca e .. Aleix Espargaro. 

Adica l-au luat pe Miller ... 

Daca MM o sa fie disponibil Bastianini zboara in secunda 1 si nu sunt sigur nici pt Peco cu tot no.1 lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ia JM titlul 2023 de la Pramac?

Pe cine va prefera Gigi?

Pe (probabil) cel mai rapid pilot din paddock la ora actuala si proaspat incununat campion mondial sau pe MM la 32 de ani plin de accidentari si cu pretentii de zeci de milioane de dolari salariu?

Si nu ii poate lua pe amandoi pt ca nu poti ignora un pilot ca Pecco care e si rapid si foarte italian...

Ce parere ai?Deja MM e in alta lumina privit asa nu? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Method a spus:

True.

Declaratie fresh de astazi Marcelino "Maybe my mind has changed" - M. Marquez previews talks with Honda bosses

 

Contrar titlului,eu am impresia din ce zice el ca deja s-a hotarat.

3 idei principale extrag din acest interviu :

- nu va fi nici un anunt in legatura cu directia pe care o va lua in 2024 in acest weekend - o spune clar (sry @B.B. dar o vei lua razna :bounce:)

- s-a hotarat unde va merge (probabil va si anunta insa doar inainte de Indonesia nu va da cu bata in balta direct in ograda la japonezi)

- a spus ceva foarte interesant (depinde cum se intelege) "me and Honda both want the same thing for 2024 - to win,so we will work in the same direction".Nu a spus ca va fi la Honda in 2024 - ci ca vor lucra in aceeiasi directie pt ca amandoi vor sa castige in continuare.Meh poate despic eu firul in 4,dar mi se pare ca acolo omul a nuantat-o foarte "interesant".

Haha.. nu am de ce sa ma enervez. Am vazut acum interviul. 

 

Nu stiu ce ai inteles tu dar ca si ceilalti nu cred ca trebuie sa despici firul in 4, Marquez spune cu alte cuvine ca ramane la Honda.

Case closed. :) 

Acum 5 minute, Method a spus:

Daca ia JM titlul 2023 de la Pramac?

Pe cine va prefera Gigi?

 

Simplu, pe Jorge Martin si pe Marc Marquez (daca va fi dispus sa plece de la Honda atunci, dar ma tem ca nu) 

-----------

 

Legat de plecarea lui Marquez la Gresini si toate "Stirile" care s-au dat in ultima vreme, ca pe surse, ca de la baiatul de casa al lui Gresini ziaristul italian, speedweek, crash.net, etc, toti au rostogolit aceleasi stiri over and over again fara absolut nici un substrat solid.

Probabil a fost o idee aruncata la un moment dat de fratii Marquez celor de la Gresini si de acolo a rasuflat mai departe si s-a rostogolit intr-un mare bulgare de.. nimic.

 

De ex interviul cu Ciabatti, care a spus cu gura lui ca nu stie nimic mai mult decat cu reporterul dar isi da si el cu parerea, de ce nu, e gratis.

Ciabatti a zis asa: "Noi am auzit de zvonul ca Marquez ar vrea sa mearga pt 2024 la Gresini si noi ca si Ducati nu avem nimic de zis in legatura cu asta, pt noi Gresini e un simplu client al motocicletelor noi nu avem nimic de spus in privinta pilotilor pe care ii aduce Gresini, pot sa-l aduca si pe Papa Ioan Paul al doilea din mormant, nu  e decizia noastra si nu ii putem influenta cu ceva si ei nu cer parerea noastra cand angajeaza piloti.

Dar da, ne-a bucura ca Marquez sa mearga la Gresini ar fi interesant. "

Ce face ziaristul dupa 30 min??

Publica mare titlu : "CIABATTI DE LA DUCATI A ZIS CA MARQUEZ MERGE LA GRESINI"

Florin Ion in direct sare de poponeata - Ciabati a declarat si el ca asta pleaca, deci stie ceva, deci e sigur!! 

 

:D ..

 

Si asa au fost toate stirile din perioada asta.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MM nu are nevoie de nici un Ducati, MM are nevoie sa isi imbunatateasca troaca de Honda si sa puna osul la munca sa isi merite meleoanele alea de dolari pe care le-a incasat si inca le incaseaza.

Si Honda la fel.

Ducati daca ar fi avut un MM probabil s-ar fi batut la titluri mondiale cu Rossi. (da, Ducati cu Rossi ) :lol: 

Asa ca nici  nu se pune problema ca Ducati sa nu aiba nevoie de MM.. ce gluma buna. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...