Sari la conținut

Marc Marquez semneaza cu Ducati Gresini


wtf?
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 185
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

6 minutes ago, wtf? said:

La pauza de masa este top 1 Ducati si 2 overall.

Impressive! 

 

...Dar cred este și singurul care a ieșit pe soft, la time-attack. Iar timpul scos este încă la 1s de timpul pe care l-a făcut pe Honda în quali, sâmbătă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

33 minutes ago, PzKpfW said:

 

...Dar cred este și singurul care a ieșit pe soft, la time-attack. Iar timpul scos este încă la 1s de timpul pe care l-a făcut pe Honda în quali, sâmbătă.

Nu stiu cu ce guma a iesit. 

Timpul din calificari despre care vorbesti, de Sambata s-a facut la alta ora, alte conditii alta temperatura.

Mai urmeaza o sesiune astazi dupa pauza de masa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, PzKpfW a spus:

 

...Dar cred este și singurul care a ieșit pe soft, la time-attack. Iar timpul scos este încă la 1s de timpul pe care l-a făcut pe Honda în quali, sâmbătă.

Pai si ceilalți nu crezi ca au făcut asta azi? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

38 minutes ago, B.B. said:

Pai si ceilalți nu crezi ca au făcut asta azi? 

 

În mod cert nu toți. Doar despre Márquez știu sigur că a ieșit cu soft.

 

41 minutes ago, wtf? said:

s-a facut la alta ora, alte conditii alta temperatura.

 

Corect. Dar și așa este destul de mult 1s. Oricum un rezultat bun care ar cam trebui să-i sperie pe Bagnaia, Martín, Bezzecchi & co.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, PzKpfW said:

Arm-pump.

Ești pe aproape, dar nu suficient.

Sunt două afecțiuni diferite. Chiar dacă ambele provoacă dureri, cauzele sunt diferite. Pe lângă asta, arm pump afectează numai antebrațul, pe când cealaltă se poate manifesta și la membrele inferioare. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 minutes ago, Kagemusha said:

Ești pe aproape, dar nu suficient.

Sunt două afecțiuni diferite.

 

Nu sunt medic ortoped, dar "arm pump" este numele informal al sindromului compartimental cronic. Mai multe detalii aici.

 

Este adevărat că el a spus doar "sindrom compartimental", dar cauza este aceeași: alimentare insuficientă cu sânge a mușchilor și nervilor din cauza presiunii crescute în interiorul unui înveliș de țesut neelastic. Având în vedere cât de comun este fenomenul în motociclismul de performanță, am presupus că se referă la "arm pump". Dacă ai cunoștințe ortopedice mai avansate, detaliază.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, prafrau a spus:

ce accident ciudat al sortii a facut ca omul ala sa fie sef de echipa motogp in loc de motostivuitorist

 

ti se pare ca a facut praf echipele vr46 pe care le-a condus? ca eu n-am vazut decat rezultate foarte bune si piloti extrem de talentati promovati pana in top pe filiera echipelor pe care el le-a manageriat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

 

ti se pare ca a facut praf echipele vr46 pe care le-a condus? ca eu n-am vazut decat rezultate foarte bune si piloti extrem de talentati promovati pana in top pe filiera echipelor pe care el le-a manageriat...

Nu despre asta e vorba, el doar "conduce" echipa, care probabil e una de profesioniști.

Echipa e condusa de Rossi prin acest Nicolas Guță.. iti dai seama ca nu el ia deciziile importante, el e doar "săgeata".

Parafrau se referea la norocul lui în viață, sa fie prieten la cataramă din copilărie cu cel care avea sa ajungă unul dintre legendele MotoGP..Cat bulan să ai..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 hours ago, Kagemusha said:

Ești pe aproape, dar nu suficient.

Sunt două afecțiuni diferite. Chiar dacă ambele provoacă dureri, cauzele sunt diferite. Pe lângă asta, arm pump afectează numai antebrațul, pe când cealaltă se poate manifesta și la membrele inferioare. 

 

20 hours ago, PzKpfW said:

Nu sunt medic ortoped, dar "arm pump" este numele informal al sindromului compartimental cronic. Mai multe detalii aici.

 

Este adevărat că el a spus doar "sindrom compartimental", dar cauza este aceeași: alimentare insuficientă cu sânge a mușchilor și nervilor din cauza presiunii crescute în interiorul unui înveliș de țesut neelastic. Având în vedere cât de comun este fenomenul în motociclismul de performanță, am presupus că se referă la "arm pump". Dacă ai cunoștințe ortopedice mai avansate, detaliază.

 

Se pare că și cei de la Crash.net au înțeles același lucru ca și mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20 hours ago, PzKpfW said:

dar cauza este aceeași: alimentare insuficientă cu sânge a mușchilor și nervilor din cauza presiunii crescute în interiorul unui înveliș de țesut neelastic

Ăsta este efectul. Cauza este alta. Linkul postat de @B.B. este mai explicit decât te-aș putea eu face să înțelegi.

Eu mă opresc aici. Dar dacă îți face plăcere să ai ultimul cuvânt, mai postează ceva, eu mă declar de acord în avans cu orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...