Sari la conținut

20(finala) Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 528
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mda... Pacat ca Diggia si Bezz nu si-au aparat corect sansele. Pacat de aceasta cursa, ca a fost umbrita de asemenea jocuri de echipa... doar asa poate  Bagnaia castiga titlul.  Cat despre italian, inca o cursa mediocra in dreptul lui. 

Titlul este jucat, daca nu se intampla nimic prevazut, insa dintre cei doi, este clar ca JM are adevarata stofa de campion. Din pacate nu este in echipa si pe motocicleta care trebuie... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce naiba au facut toti baietii astia un sezon intreg, sau gasit in ultimile 3 curse, sa fie toti rapizi, motivati sau merg pe principiul ultima impresie conteaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Djenavar a spus:

Nu stiu ce naiba au facut toti baietii astia un sezon intreg, sau gasit in ultimile 3 curse, sa fie toti rapizi, motivati sau merg pe principiul ultima impresie conteaza?

Clar nu esti fan Miller :))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, xt600 said:

Mda... Pacat ca Diggia si Bezz nu si-au aparat corect sansele. Pacat de aceasta cursa, ca a fost umbrita de asemenea jocuri de echipa... doar asa poate  Bagnaia castiga titlul. 

daca oricare dintre ei ar fi mers ceas, fara sa greseasca, DNF-uri, probabil diferenta intre ei ar fi fost mai mare si nu ar fi apelat la acest gen de ... jocuri de echipa, nu? Pe de alta parte ne place sa aflam campionul in ultima etapa, de ce facem ca atunci cand blamam hypermarket-urile ca vand cirese/capsuni iarna, desi piata o cere, plus ca este totusi un sport de echipa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Gixu. a spus:

Clar nu esti fan Miller :))))))

Miller imi estw simpatic asa ca australo ....,ce este el, chiar imi place

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Na că a tras Bagnaia cauciucul ăla prost astăzi. Huo Michelin! Fură tilul lui Pecco!

 

18 minutes ago, xt600 said:

Pacat ca Diggia si Bezz nu si-au aparat corect sansele.

 

Evident, astăzi au fost ordine de echipă la Ducati, către doi piloți cu care nu au contract.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, PzKpfW a spus:

 

Evident, astăzi au fost ordine de echipă la Ducati, către doi piloți cu care nu au contract.

Au cu echipele lor, iar controlul asupra echipelor este foarte strict. Si nici nu mai conteaza ce contracte au sau nu... cand Diggia a stat jumate de cursa in roata spate a lui Peco si nu a schitat nici cel mai mic gest de depasire, jegul din culise a devenit evident. Macar Bezz este coleg de Academie cu Bagnaia, pot sa inteleg ca i-a dat pomana un punct...  cum spuneam, doar asa isi poate castiga FB1 titlurile...  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, xt600 said:

cand Diggia a stat jumate de cursa in roata spate a lui Peco si nu a schitat nici cel mai mic gest de depasire, jegul din culise a devenit evident.

 

Corect. S-a văzut clar și în Qatar: era evident mai rapid și nici acolo nu l-a depășit.

 

Dacă Martín pierde campionatul, îl va pierde prin prisma rezultatelor în cursele principale. Abandonuri pe greșeli personale are 3 (la fel ca și Bagnaia), diferența o face faptul că Bagnaia a terminat pe podium toate GP-urile (mai puțin cel de azi) în care nu a căzut. Martín a avut câteva curse în care a fost anonim - Termas, Assen, Silverstone, Red Bull Ring. Acolo va fi pierdut campionatul. Nu astăzi sau mâine.

 

2 minutes ago, apriliacluj said:

daca Diggia depasea, putea sa-si pune in cui casca si combinezonul ca nu mai prindea locul liber la VR46...

 

Nu înțeleg legătura. VR46 au deja contract de furnizare cu Ducati pentru 2024, iar în 2025 vor trece la Yamaha. Motivul principal pentru care îl vor lua pe Di Giannantonio este că cealaltă variantă (Fermín Aldeguer) are deja contract cu Boscoscuro pentru 2024, iar pentru 2025 are (se pare) pre-contract cu Pramac la MotoGP.

 

Dacă ar fi fost ordine de echipă între Gresini/Fabio și Ducati s-ar fi manifestat la Lusail, unde Bagnaia a pierdut 5 puncte - nu astăzi, când ar fi pierdut 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, PzKpfW a spus:

 

 

Dacă Martín pierde campionatul,

L-a pierdut deja și da, l-a pierdut pentru ca a adunat mai puține puncte decât Banania. 

Fabio și-a cerut scuze de la Peco pentru faptul ca l-a depășit în cursa trecuta dar a motivat faptul ca era o ocazie unica de a câștiga. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca au ajuns adversarii de competitie sa isi ceara scuze ca s-au depasit, a ajuns rau campionatul asta.... 

Acum 8 minute, PzKpfW a spus:

 

Dacă ar fi fost ordine de echipă între Gresini/Fabio și Ducati s-ar fi manifestat la Lusail, unde Bagnaia a pierdut 5 puncte - nu astăzi, când ar fi pierdut 1.

Ma astept sa fii realist totusi. Care dintre sobolanii rosii, din boxa Ducati si-a imaginat ca tocmai Diggia ii va lua victoria marelui campion? Nici nu s-au obosit sa ii traseze sarcini. In plus, in acel moment era pe faras si chiar daca primea ordine, nu era nici o presiune pe el sa le respecte. Acum, insa, daca este adevarat ca are o sansa sa semneze cu VR46, a stat in coada lui Peco fara sa schiteze un gest. Decat sa te faci avocatul unei cauze care pute de la distanta, mai bine ai pune putin lucrurile in context si sa admiti ca prin asemenea jocuri, Ducati strica spiritul acestei competitii, care si asa pacatuieste la capitolul show pe pista. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă impresionează nivelul speculativ al unora. Dan "Miki" Alexandrescu ar fi invidios.

 

15 minutes ago, xt600 said:

care si asa pacatuieste la capitolul show pe pista. 

 

Faptul că ești suporter înflăcărat vine și cu ochelari de cal. Spectacol și dueluri ca în ultimii ani n-au fost de când mă uit eu la MotoGP/GP500. Nu-mi lipsesc deloc anii când Yamaha sau Honda dominau copios iar Doohan, Rossi, Lorenzo sau Márquez câștigau curse cu zeci de secunde avans sau campionate cu câteva etape înaintea sfârșitului de sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, PzKpfW a spus:

 

Faptul că ești suporter înflăcărat vine și cu ochelari de cal.

Vezi paiul din ochiul altuia, dar nu vezi barna din al tau... De cand ma uit la MotoGP/500 nu am vazut titluri si curse decise prin ordine de echipa, ca acum, in "era Ducati". Iar procesiuni, pe circuit, ca cele de acum, am mai vazut doar pe vremea lui Doohan. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

6 minutes ago, PzKpfW said:

Mă impresionează nivelul speculativ al unora. Dan "Miki" Alexandrescu ar fi invidios.

 

Personal mi se pare destul de evident că Michelin/Dorna/Oculta i-au dat cauciucul ăla prost lui Bagnaia azi. Este clar că vor ca un spaniol să câștige titlul, în Spania, și să genereze dramă și șou. Sunt interese mari la mijloc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, ilarionciobanu a spus:

Ce voiam sa va intreb … a fost un baiat azi care nu a rulat in pluton, care si-a aparat corect sansele si s-a aruncat intr-o depasire spectaculoasa la Pecco … stiti cumva pe ce loc a terminat? N-am apucat sa vad.

Nu.ti spunem cine a fost dar clar a auzit indemnurile astora 2-3 de pe forum si sa aruncat in atac 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...