Sari la conținut

1. Qatar Airways Grand Prix of Qatar


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 472
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 9 ore, ENEOS a spus:

Pt că nu există pilot #1 și pilot #2! :rock:

True true 🤭

 

Borsoi a zis ca JM nu va mai continua colaborarea cu ei la sfârșitul anului și ca "se va îndrepta spre un ghidon de uzină din 2025 - "Ducati or whatever"

 

De aici putem trage ce concluzii vrem noi - ce e clar e ca JM nu va mai fi la Pramac din 2025.

Acum 53 minute, danypop a spus:

Să le spună cineva ăstora ca Jiji i-a zis lui Method ca nu-l vrea pe MM la factory🙂

Maestre tu ca de obicei rastalmacesti ce am zis eu - am zis ca Ciabatti nu îl vroia la Factory - asta a declarat chiar Ciabatti.

Gigi nu s.a pronunțat niciodată clar într.o parte.Dimpotriva,Gigi a zis ca nu s.a opus venirii lui pe un Ducati.Si eu am dat citat cu ce a zis el,nu am zis altceva.

Opiniile mele și ale celor câțiva de pe aici e ca nu prea are sens pt Gigi/Ducati sa îl ia,dar asta e cu totul altceva,am mai zis,noi doar presupunem având niște date infime,dar la fel fac și ziariștii și tu - va agățați de niște crâmpeie de declarații foarte diplomatice trăgând concluzii categorice.

 

Nu știe nimeni nimic în afara de Gigi,iar el nu va declara nimic clar în acest sens înainte sa fie totul semnat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Method a spus:

De aici putem trage ce concluzii vrem noi - ce e clar e ca JM nu va mai fi la Pramac din 2025.

eu nu sunt chiar asa de sigur....

 

la KTM nu prea pare sa aiba loc

japonezele sunt varza

la Aprilia ar merge lgbtQ..

 

deci daca vrea sa castige campionatul, doar cu Ducati are sanse, indiferent de care specificatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, apriliacluj a spus:

 

la KTM nu prea pare sa aiba loc

japonezele sunt varza

la Aprilia ar merge lgbtQ..

 

deci daca vrea sa castige campionatul, doar cu Ducati are sanse, indiferent de care specificatie

KTM i-a si transmis, asa voalat, ca nu este loc. 

La Aprilia, doar daca s-ar retrage Aleix, ceea ce este putin probabil. 

La Yamaha se va elibera un loc si nu le-ar strica japonezilor un pilot ca JM. Motocicleta nu este atractiva, in acest moment, dar daca ar sari cu un salariu generos (si Yamaha plateste bine, in general, fata de echipele europene), bonuri de masa, etc, cine stie.. insa este destul de putin probabila varianta asta. Wishful thinking...

Cele mai mari sanse tot cu Ducati factory le are. Cu conditia sa il bata constant pe Bastianini si pe MM. Si sa aibe grija ce da pe goarna, in declaratii... ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, xt600 a spus:

Cele mai mari sanse tot cu Ducati factory le are. Cu conditia sa il bata constant pe Bastianini si pe MM. Si sa aibe grija ce da pe goarna, in declaratii... ;) 

si daca nu se aliniaza planetele sa-i bata pe MM si Bestia?

ce, crezi ca ar pleca la 'Onda sau Yamaha??

chiar atat de prost nu cred ca e!

nu lasa o mobra castigatoare pt un cotet, zic eu

 

sa nu ajunga sa aibe soarta lui Oliveira....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, Method a spus:

 

Opiniile mele și ale celor câțiva de pe aici e ca nu prea are sens pt Gigi/Ducati sa îl ia,dar asta e cu totul altceva,am mai zis,noi doar presupunem având niște date infime,dar la fel fac și ziariștii și tu - va agățați de niște crâmpeie de declarații foarte diplomatice trăgând concluzii categorice.

 

Daca are rezultate foarte bune, logic ar fi sa il aduca la uzina. Asta ar insemna sa il bata pe JM si pe Bastianini. Dar logica lui Jiji poate fi alta. Cum spuneam, ocuparea celui de-al doilea loc la echipa de uzina Ducati este si o chestiune de politica... 

Pe declaratiile lui Jiji, Tradozzi, Ciabatti (cum este si cea postata de colegul, mai sus) nu poti pune baza. Declaratiile lor nu spun mare lucru si sunt foarte putin credibile. Nici nu este acum momentul marilor declaratii, dar oricum, poate fi sesizat tonul evaziv, cand vine vorba despre aducerea lui MM la factory team. 

Acum 2 minute, apriliacluj a spus:

si daca nu se aliniaza planetele sa-i bata pe MM si Bestia?

ce, crezi ca ar pleca la 'Onda sau Yamaha??

chiar atat de prost nu cred ca e!

nu lasa o mobra castigatoare pt un cotet, zic eu

 

sa nu ajunga sa aibe soarta lui Oliveira....

Eu cred ca cele mai mari sanse le are tot pentru al doilea loc la Ducati. Cu Bestia o poate rezolva rapid, dar cu MM este alta poveste... mai greu, dar avand in vedere ce motocicleta are MM la dispozitie, are sanse. 

Honda iese oricum din discutie, cel mai probabil va merge cu aceeasi echipa de piloti. 

La Yamaha, este whishful thinking, desi, daca nu va pune mana pe motocicleta de la Ducati factory, s-ar putea sa aibe de ales intre bani si glorie. Oricum, cu Pramac nu va avea nici una nici alta. Nu va lua cu Pramac titlul, in detrimentul echipei de uzina. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, apriliacluj a spus:

eu nu sunt chiar asa de sigur....

 

la KTM nu prea pare sa aiba loc

japonezele sunt varza

la Aprilia ar merge lgbtQ..

 

deci daca vrea sa castige campionatul, doar cu Ducati are sanse, indiferent de care specificatie

a mai avut JM dorinta asta sa plece.

acelasi raspuns a primit: aici castigi curse.

 

ok poate va cere mai multi bani etc.

dracu stie, depinde de el, de MM, de Basti, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, apriliacluj a spus:

eu nu sunt chiar asa de sigur....

Cum adica nu esti sigur? lol - pai a declarat Borsoi cu subiect si predicat ca JM nu isi va reinoi contractul cu Pramac.

Mai mult de atat...

Acum 27 minute, frigider a spus:

a mai avut JM dorinta asta sa plece.

acelasi raspuns a primit: aici castigi curse.

Mai nush ce sa zic - vezi sa nu faca JM o rocada cu Q daca i se refuza locul la Ducati Spa.Nu e exclus !

Ar fi foarte proasta mutare pt JM,dar fiind foarte temperamental,il vad in stare.

Acum 57 minute, xt600 a spus:

Dar logica lui Jiji poate fi alta. Cum spuneam, ocuparea celui de-al doilea loc la echipa de uzina Ducati este si o chestiune de politica... 

Pe declaratiile lui Jiji, Tradozzi, Ciabatti (cum este si cea postata de colegul, mai sus) nu poti pune baza. Declaratiile lor nu spun mare lucru si sunt foarte putin credibile. Nici nu este acum momentul marilor declaratii, dar oricum, poate fi sesizat tonul evaziv, cand vine vorba despre aducerea lui MM la factory team. 

Intradevar ca Jiji a uimit de multe ori cu alegerile lui.So,totul este posibil.

Ei,nu ca nu sunt credibile - sunt foarte credibile,insa sunt diplomate.Oamenii zic de bine de oricine - de la Pecco pana la Raul Fernandez daca ii intrebi - dar asta nu inseamna nimic,pt ca de fapt nu ne spun ce gandesc.

 

Singurul care ne-a spus ce gandeste (dar atentie - asta s-a intamplat doar dupa ce se semnase totul),a fost Ciabatti care a zis cu subiect si predicat "DA - eu nu am fost de acord cu aducerea lui MM pe Ducati" (era vorba de Gresini - la Ducati spa inseamna ca nici nu putea fi vorba).Tot atunci Ciabatti a zis ca a Tardozzi a fost pentru (lasand sa se inteleaga ca era chiar incantat - se stie ca Tardozzi e nitel fan MM),si ca Gigi "nu s-a opus".

Dar repet,ei ne-au spus ce au gandit/facut doar dupa ce s-a intamplat.Nu o sa mirosim noi nici o declaratie categorica de-a lor in vreo directie inainte de semnarea contractelor.No way.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Method a spus:

Mai nush ce sa zic - vezi sa nu faca JM o rocada cu Q daca i se refuza locul la Ducati Spa.Nu e exclus !

Ar fi foarte proasta mutare pt JM,dar fiind foarte temperamental,il vad in stare.

tot cu yamaha vorbea atunci parca.

sa plece sa ce?
anu trecut era sa ia camp.

 

cat de suparat esti, doar idiot sa fii sa pleci din lumina reflectoarelor intr-un beci intunecat. si umed.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, apriliacluj said:

eu nu sunt chiar asa de sigur....

 

Gino Borsoi (Pramac Ducati team manager)

Personally, I think Jorge's journey with the Pramac team, whether you like it or not, has come to a bit of an end. The next step has to be with an official bike, be it Ducati or whatever. He continues to prove that he is one of the fastest, or maybe the fastest or on par with Pecco, and he deserves, apart from a great season with us this year, to have a factory bike next year.

 

Mai clar de atât nu se poate.

 

23 hours ago, Method said:

Wishful thinking mult de la Dorna cred.

BMW a explicat in mai multe randuri ca nu e interesat sa participe in gp.


Ăsta este Markus Flasch, noul șef BMW Motorrad:
 

 
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

 

Pe declaratiile lui Jiji, Tradozzi, Ciabatti (cum este si cea postata de colegul, mai sus) nu poti pune baza. Declaratiile lor nu spun mare lucru si sunt foarte putin credibile. Nici nu este acum momentul marilor declaratii, dar oricum, poate fi sesizat tonul evaziv, cand vine vorba despre aducerea lui MM la factory team. 

Eu cred ca cele mai mari sanse le are tot pentru al doilea loc la Ducati. Cu Bestia o poate rezolva rapid, dar cu MM este alta poveste... mai greu, dar avand in vedere ce motocicleta are MM la dispozitie, are sanse. 

 

Eu cred ca voi aveti probleme si cu vazul si cu auzul, uite aici declaratia celui care se ocupa acum la Ducati cu selectia pilotilor, cel care l-a inlocuit pe Ciabatti. Ciabatti care si el spusese inainte de plecare in toamna ca MM este cu siguranta o optiune.

Mai evaziv de atat ce vrei?

 

As a man in cҺarge of sales, Һe obviously watcҺed Marquez’s Һiring witҺ interest, a very important goal for tҺe Borgo Panigale manufacturer. “ He Һas won a lot and Һas great cҺarisma. To me, wҺo Һaven’t ƙnown Һim for a long time, Һe seems liƙe an Һonest, sincere, nice person. Marc is to be taƙen into consideration “, Һe Һinted tҺat after tҺe run-in at Gresini Racing tҺe Spaniard could be among tҺe candidates to join tҺe CҺivasse native.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, B.B. a spus:

cel care l-a inlocuit pe Ciabatti. Ciabatti care si el spusese inainte de plecare in toamna ca MM este cu siguranta o optiune.

@B.B. Sigur ca este o optiune. Dar ramane de vazut daca va fi dorita. In rest, declaratii, declaratii... cum spuneam, stim cat valoreaza declaratiile celor de la Ducati. 

Acum 13 minute, Method a spus:

 

Ei,nu ca nu sunt credibile - sunt foarte credibile,insa sunt diplomate......

- dar asta nu inseamna nimic,pt ca de fapt nu ne spun ce gandesc.

 

Pai si asta inseamna ca sunt credibile? 

Acum 12 minute, PzKpfW a spus:

Si ce ar avea de castigat competitia, prin venirea unui nou producator, fara nici o experienta in MotoGP, care s-ar zbate pe ultimele locuri in clasament? Sa vina doar de dragul de a aglomera grila? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, PzKpfW a spus:

Mai clar de atât nu se poate.

e doar parerea unui om.

ciudat, ai crede ca l-ar vrea pe JM in echipa la el.

pare ca nu :))

Acum 18 minute, PzKpfW a spus:

Ăsta este Markus Flasch, noul șef BMW Motorrad:

suna a media clickbait.

dar totusi astia de la GP nu au vrut sa lase KTM Cu inca o echipa, poate stiu ei ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, frigider a spus:

cat de suparat esti, doar idiot sa fii sa pleci din lumina reflectoarelor intr-un beci intunecat. si umed.

fix !!

 

deci mai e mult timp ca s-o intoarca ca la Ploiesti oricare dintre parti :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

44 minutes ago, xt600 said:

Si ce ar avea de castigat competitia, prin venirea unui nou producator, fara nici o experienta in MotoGP, care s-ar zbate pe ultimele locuri in clasament? Sa vina doar de dragul de a aglomera grila? 

 

În 2027 se schimbă regulamentul, se nivelează șansele. @damager spune că ar vrea să intre chiar mai devreme (2025-2026), eu nu sunt deloc convins de asta.

 

39 minutes ago, frigider said:

suna a media clickbait.

 

Posibil, dar nu prea ar ave nimic de câștigat din vorbe goale. Cel mai probabil sunt discuții, nu s-a luat o decizie încă.

De notat că omul are experiență în motorsport, prin BMW M GmbH (a fost șef și acolo).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, PzKpfW a spus:

 

În 2027 se schimbă regulamentul, se nivelează șansele.

 

Chiar si asa, intra intr-o competitie in care nu au mai fost niciodata, experienta este 0. Nici in WSBK nu au facut nimic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu investiții si dedicare, pot reuși. KTM sunt un exemplu bun în acest sens. Au plecat chiar de mai jos față de unde sunt BMW acum.

 

În WSBK nu au investit serios. Abia de anul trecut au început.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

Ăsta este Markus Flasch, noul șef BMW Motorrad:

Exact precum vorbeam cu colegul mai sus - ei sunt diplomatici.Raspunde fin si elegant,nu ai de unde sa il iei.

Intradevar - in trecut cei de la BMW au spus un "nu" raspicat iar acum o nuanteaza fin.Dar asta nu inseamna absolut nimic de fapt.

Si mie mi-ar placea nu zic nu bmw in motogp,dar nu o cred.Sincer.

 

Iar pe partea cealalta....in teorie asa e frumos sa stai sa te sprijni de "heritage bike" aia desigur imbracat 90's sport fashion (mi-a adus aminte de cataloagele Neckerman :crack: ) si sa dai dume....dar in practica 1.nu stim cati CEO mai schimba BMW Motorrad pana in 2027 si ce vederi vor avea cei care vin si 2.ca sa intri 4real in gp in 2027,eu zic ca ar trebui sa te apuci macar din 2025 de treaba,cu 2 ani inainte.Cel putin.Ia sa vedem daca incep sa faca prototipuri teste samd la anul.I bet not.

Acum 1 oră, frigider a spus:

tot cu yamaha vorbea atunci parca.

sa plece sa ce?
anu trecut era sa ia camp.

 

cat de suparat esti, doar idiot sa fii sa pleci din lumina reflectoarelor intr-un beci intunecat. si umed.

Foarte poetic ce ai spus :D

Dar foarte adevarat,can't argue that.

Daca logica iti da dreptate,asta nu inseamna insa ca JM nu o va face.Omul o arde rebel,nu-l subestima,si e si foarte prapastios si agitat.

Si mai ales dupa declaratiile fff proaste din ultimele 2 etape ale sezonului trecut,eu sincer cred ca sefii Ducati nu prea il mai vad cu ochi buni.

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Pai si asta inseamna ca sunt credibile? 

 

Si ce ar avea de castigat competitia, prin venirea unui nou producator, fara nici o experienta in MotoGP, care s-ar zbate pe ultimele locuri in clasament? Sa vina doar de dragul de a aglomera grila? 

Sunt foarte credibile.Depinde in ce domeniu le dau :)

E MM un pilot extra-ultra-mega super bun blablabla cum il zugravesc ei?Este.

Este de urmarit?Este.

Este o optiune?Este.

Au zis ceva de necrezut?Diplomatie - ai raspuns la intrebare fara sa dai de fapt un raspuns clar.

E foarte credibil ce au zis ei.Doar ca nu au zis nimic :D

 

Ar avea de castigat multe prin venirea unui producator cum e bmw.Nu trebuie sa ai experienta - pe sistemul tau inseamna ca orice producator vine trebuie sa aiba experienta?

1 oră în urmă, frigider a spus:

e doar parerea unui om.

omg,esti fumat.

e DOAR parerea,de fapt afirmatia categorica - a sefului echipei.

Mai mult de atat ce vrei?Copie contract?C'mon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

34 minutes ago, Method said:

Ia sa vedem daca incep sa faca prototipuri teste samd la anul.I bet not.

 

Alea nu apar înainte de un anunț oficial. Dar mai este timp: RC16 a apărut pe circuit abia cu vreun an înainte (sfârșit de 2015) de debutul oficial, iar Desmosedici cu mai puțin de un an înainte de prima cursă.

 

Partea cea mai complexă pentru ei este motorul, le trebuie un bloc complet nou - cel mai probabil (sper) un V4. Iar ăla poate fi testat pe banc, în spatele unor uși închise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aa,normal ca ei pot testa in particular si sa nu stie nimeni,dar nu despre asta era vorba.Era vorba despre faptul ca eu nu cred ca se baga si ca CEO'ul lor a spus-o asa a aruncat o vorba de inceput de mandat,sa fie totul bine si mergem inainte pe culmi glorioase "poate SI in motogp".

Din gura e usor,dar la nivel de aplicatie practica,dupa cum am mai zis,trebuie sa se apuce de la anul de treaba daca vor sa aiba vreo sansa in a se prezenta decent macar.Si nu ii vad.

 

Dpdv tehnic,cu ce knowhow au ei in motor racing,motorul nu cred ca ar pune probleme.Cum nu a pus nici cel de S 1000 RR cand s-au incordat,cum n-a pus nici cadrul de carbon cand s-au incordat.Dar deja fantasmam maxim,eu sunt 99% ca omul doar vorbeste marketing.Sper sa imi dea peste nas :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, xt600 a spus:

@B.B. Sigur ca este o optiune. Dar ramane de vazut daca va fi dorita. In rest, declaratii, declaratii... cum spuneam, stim cat valoreaza declaratiile celor de la Ducati. 

Pai si asta inseamna ca sunt credibile? 

Si ce ar avea de castigat competitia, prin venirea unui nou producator, fara nici o experienta in MotoGP, care s-ar zbate pe ultimele locuri in clasament? Sa vina doar de dragul de a aglomera grila? 

se bat cu yamaha si honda sa nu fie ultimii, au mari sanse sa ii bata :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

“Surely Marquez can also enter tҺe figҺt to be Pecco’s teammate,” Ducati team manager Davide Tardozzi said to AS.

“But we’re in no Һurry. I don’t ƙnow wҺen tҺat decision will be made."

“Marquez is a great cҺampion.”

 

Deci nici macar nu mai e o problema de daca ci cand. :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...