Sari la conținut

7. Gran Premio d’Italia Brembo - Mugello


Postări Recomandate

1 hour ago, xt600 said:

de la venirea lui MM in motomondial, este cel mai bun produs al acestei competitii. 

:agree:

 

 

1 hour ago, tourist1 said:

MV12 o sa fie primul pilot care castiga cu 4 constructori diferiti. 

Foarte probabil. Numai că este foarte probabil și să câștige o cursă și în alte șapte să fie pe nicăieri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 742
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, B.B. a spus:

Tot ce am comentat eu pe marginea declaratiei citita acolo a fost ca Pedro e ambitios. Atat.

Ce vrea el de fapt nu ai de unde sa stii nici tu.

Normal ca vrea sa bata pe toata lumea, asta e FUCKIN OBVIOUS dar acea mini-declaratie a tatucului de la KTM nuanteaza un pic faptele ca ar fi misto daca ar lua un titlu cu MM pe ciruit. Lucru care imi pare iarasi foarte normal.

Din contra, nu pricep de ce despici tu firul in 14 si comentezi pagini intregi despre un subiect absolut banal.

100% de acord ca Pedro e ambitios.ORICE campion mondial e ambitios.Tocmai ai spus nimic.

Eu nu am despicat nimic si nu am comentat nimic despre declaratia lui Beirer pe care tu mi-o tot bagi pe gat cu citat asteptand sa zic ceva,apoi cand vezi ca nu zic nimic sa incepi sa tipi pe aici.Ma impingi pe scari apoi intrebi unde ma grabesc,wtf?

1 oră în urmă, tourist1 a spus:

Aoleu, aia de la KTM nu stiu ca MV12 este prafao? MV12 o sa fie primul pilot care castiga cu 4 constructori diferiti. 

 

Adevarul e ca la momentul acesta KTM nu prea are ce sa ridice de la Moto2, iar un om cu experienta lui MV este mult mai valoros decat un rookie de pluton. Sau decat JM43 sau AF37. AF37 a avut niste sclipiri in 2023, dar in 2024 e tamaie. 

Mi se pare o greseala f mare atat pt MV cat si pt Poncharal.Insa vom vedea,4sure.

Acum 1 oră, xt600 a spus:

Daca KtM nu ii pune la dispozitie o motocicleta performanta, cu care sa ia titlul in urmatorii 2 ani, probabilitatea sa il mai ia vreodata se reduce simtitor. Se fâsâie! Sau s-a nascut talent si va muri speranta. Sa tii minte ce ti-am spus. Ar fi mare pacat sa se intample asta, pentru ca de la venirea lui MM in motomondial, este cel mai bun produs al acestei competitii. 

 

2019? 2020? O eternitate! O vesnicie.. Tu inca te bazezi pe informatii atat de expirate? Cu siguranta Q nu mai este pilotul din 2019-2020. 

 

Nu, nu sunt hater, sunt doar nemultumit de felul in care a luat-o in jos motocicleta, de cand este el pilotul nr. 1 la Yamaha.. si are o mare parte din vina.  Am spus  "o mare", nu toata. 

 

Poti sa il pui pe Q pe GP24, un alt titlu nu va mai lua. Sau, hai sa nu fiu atat de categoric, ... este putin probabil ca va mai lua. 

 

Nu-l subestimez, doar il compar cu alti baieti care se bat la titlu. Si nu prea rezista comparatiei. I-ar MM nu s-a imprastiat la Jerez din cauza lui Q. S-a imprastiat, pentru ca asa se imprastie el. S-ar fi imprastiat in cursa aia, indiferent cine ar fi fost in fata, pentru ca asa vede el rosu in fata, cand stie ca poate castiga. Q este total nevinovat in ecuatia asta. Asta este doar una din teoriile tale, fara o baza in realitate. Repet, asa este MM. Cade! Anul trecut a cazut de 32 de ori. Cu siguranta, nu din cauza lui Q. 

 

Ce scoala a lui Rossi? Cred ca tu esti mai obsedat de Rossi, decat fanii lui. Motoretele din ziua de astazi, nu se mai pot pilota old school, cu fata. De fapt, Ducati nu s-a putut pilota niciodata asa. Iar dai vina pe bietul Rossi pentru tot ce merge prost. Nu uita ca si Bagnaia este tot elevul lui Rossi si se bate la podiumuri si victorii. Tot cu fata si ala??? 

Nu sunt de acord - chiar daca KTM nu ii va pune la dispozitie a winning bike,eu cred ca pana la urma,eventually,Acosta va ajunge campion in gp.Cu KTM sau cu altcineva.Dar de ajuns,sunt convins 100% ca va ajunge - e prea rapid si prea echilibrat ca sa nu se intample asta.

Demult n-am mai avut pilot asa de bun in gp...cam de prin 2013 :)

 

Q nu mai este pilotul din 2019,a progresat si e mai experimentat  - ai dreptate aici :D

Am mai zis,nu mai reiau - pilotii nu sunt sefi de proiect,nu dezvolta motorete.Deci nu ii arunca in brate stagnarea si chiar regresul Yamaha.

Ca o paranteza,e mesmerizing pt mine cum poti fi atat de ipocrit - pe de o parte ridici in slavi pe "dezvoltatorul Rossi",chiar daca pe vremea lui Yamaha s-a dus in n directii numa cum trebuie nu si de prin 2010 nu a mai fost top bike - dar ala era mare dezvoltatot,insa il condamni pe Q pt ca "atunci cand a fost el la Yamaha a dus motoreta intr-o directie gresita".

1.rezultatele si recent history te contrazic ingrozitor

2.ai 2 masuri total diferite de a judeca un pilot...

 

Doar femeile sunt capabile de asemenea ipocrizii in experienta mea :D ...glumesc,glumesc sa nu o iei ca pe un afront.Doar iti cer sa fii nitel mai obiectiv - nici Rossi nici Q nu pot fi "condamnati" pt dudele Yamaha,ci baieteii aia cu ochi mici care iau deciziile - se numesc sefi de proiect.

A,ca nu iti place tie de Q,asta e altceva,preferintele personale sunt treaba fiecaruia.

 

MM l-a comparat cu alti baieti care se bat la titlu si a zis ceva total diferit fata de de zici tu.Si cam ce ziceam eu mai demult,eu care il citam tot pe MM de fapt.

BA DA - MM s-a imprastiat incercand sa il prinda si re-depaseasca pe Q.M-am uitat si ras-uitat la cursa aia,era clar.Pt cam toata lumea.Prima cursa a sezonului - Q era in fata,MM nu a suportat gandul ca el a gresit si ca ala deja avea un ascendent.A luat-o razna,intradevar - dar fortat de presiunea pe care celalat indirect a pus-o pe el.

 

Nu dau vina pe Rossi,chiar nu am nimic cu Rossi - spun ca unii ar trebui sa isi revizuiasca approach'ul predat in scoala,precum,dupa cum bine zici,si l-a revizuit Bagnaia.Tocmai de aia e campion.

Acum 7 minute, Kagemusha a spus:

:agree:

Stai ca n-a facut nimic inca.Altii au luat campionate,eu zic sa nu ne excitam precoce precum faceau colegii care ii numarau deja depasirile vs MM.

DAr intradevar - are toate auspiciile pt a fi. :ok:

Si sa il urmariti pe Alonso la moto3 - ala promite sa fie Acosta reloaded.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tind sa cred ca maharii din MotoGP stiu mai bine ce calitati are MV12 in comparatie cu noi care, in mare parte, nici n-am mirosit aer in care au functionat prototipurile.

Tot la fel de neinformat ma gandesc ca poate cei de la KTM si-au dat seama ca de fapt au nevoie de oameni care sa dea tot bordul la RC16, nu de piloti dezvoltatori. Nu am nevoie de rookies daca acestia nu se numeste Acosta. Au tot incercat, au adus, dar nu a fost ce trebuia, nici macar cu BB33 care este pus intr-o situatie complicata de catre Acosta foarte rapid in primul sau sezon.

Editat de tourist1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, tourist1 a spus:

Tind sa cred ca maharii din MotoGP stiu mai bine ce calitati are MV12 in comparatie cu noi care, in mare parte, nici n-am mirosit aer in care au functionat prototipurile.

Tot la fel de neinformat ma gandesc ca poate cei de la KTM si-au dat seama ca de fapt au nevoie de oameni care sa dea tot bordul la RC16, nu de piloti dezvoltatori. Nu am nevoie de rookies daca acestia nu se numeste Acosta. Au tot incercat, au adus, dar nu a fost ce trebuia, nici macar cu BB33 care este pus intr-o situatie complicata de catre Acosta foarte rapid in primul sau sezon.

 

MV s-a nascut talent si a murit repede speranta.

 

a avut o gramada de motorete de uzina pe mana, Suzuki, Yamaha, Aprilia.... perfomatele lui meteorice, una buna 10 rele. sau mai bine zis, in 10 ani doar 10 victorii si 35 de podiumuri in 167 de curse si doar 15 poleuri.

 

statistica fara cursele de sprint

 

nici macar renumita lui viteza nu e relevanta cand te uiti la doar 15 poleuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, tourist1 a spus:

Tind sa cred ca maharii din MotoGP stiu mai bine ce calitati are MV12 in comparatie cu noi care, in mare parte, nici n-am mirosit aer in care au functionat prototipurile.

A crede ca lumea angrenata acolo stie ce face mult mai bine decat noi care scuipam seminte de pe canapea uitandu-ne la ei este o premiza de bun simt.

In multe cazuri insa nu e valabila - drept dovada palmaresul "fantastic" al lui Maravilla cat si variile lui sariri de pe fix mai ales la Yamaha.Maravilla nu e nou in treaba asta,are multa istorie si multe patanii in spate - ori eu/noi ne uitam in spate la "realizarile" lui....subtiri si razna.

Nu inseamna ca va da chix cu KTM/tech3/Poncharal,insa,bazat pe palmaresul lui,are sanse foarte mari sa dea chix.

Acum 21 minute, Cavaleru a spus:

MV s-a nascut talent si a murit repede speranta.

 

a avut o gramada de motorete de uzina pe mana, Suzuki, Yamaha, Aprilia.... perfomatele lui meteorice, una buna 10 rele. sau mai bine zis, in 10 ani doar 10 victorii si 35 de podiumuri in 167 de curse si doar 15 poleuri.

 

statistica fara cursele de sprint

 

nici macar renumita lui viteza nu e relevanta cand te uiti la doar 15 poleuri...

:agree: Viteza lui se face simtita doar in anumite ocazii magice - vezi COTA anul asta.In rest - somn de voie.

Cam precum era Pedrosa pe sfarsit de cariera - avea 1-2 curse/sezon in care efectiv era imbatabil.In rest...ilustru necunoscut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, frigider a spus:

eu ma  bucucr ca a ajuns la KTM si client, nu deranjeaza pe nimeni acolo.

decat pe aprilia care pare ca e mai ok.

 

mai bine ajunge in WSBK, macar acolo poate castiga si el mai des

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Cavaleru a spus:

 

mai bine ajunge in WSBK, macar acolo poate castiga si el mai des

sa fie el sanatos.

poate o castiga si cu ktm, o sa fie record greu de batut, cred ca asta i-a mai ramas, ca de titlu nu cred ca poate fi vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, Method a spus:

la anul e prim candidat la titlu

Și anul ăsta le-a întors căștile ca titirezu', pot sta toți acasă că e crashquez călare pe Ducati! :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

 

MV s-a nascut talent si a murit repede speranta.

 

a avut o gramada de motorete de uzina pe mana, Suzuki, Yamaha, Aprilia.... perfomatele lui meteorice, una buna 10 rele. sau mai bine zis, in 10 ani doar 10 victorii si 35 de podiumuri in 167 de curse si doar 15 poleuri.

 

statistica fara cursele de sprint

 

nici macar renumita lui viteza nu e relevanta cand te uiti la doar 15 poleuri...

KTM a avut de ales: sa ia un pilot cu victorii in MotoGP, sa-i pastreze pe JM43 si AF37 care nu misca deloc sau sa aduca un alt rookie de la Moto2 in conditiile in care nu pare vreunul stralucit in mod deosebit. Au ales prima varianta. Vom vedea ce se intampla. Mie mi se pare ca MV12 este un pilot mai bun decat JM43. Are si statisticile de partea lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tot ce-a iesit din academia doctorasului cel isteț merge repede.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Method a spus:

100% de acord ca Pedro e ambitios.ORICE campion mondial e ambitios.Tocmai ai spus nimic.

Eu nu am despit nimic si nu am comentat nimic despre declaratia lui Beirer pe care tu mi-o tot bagi pe gat cu citat asteptand sa zic ceva,apoi cand vezi ca nu zic nimic sa incepi sa tipi pe aici.Ma impingi pe scari apoi intrebi unde ma grabesc,wtf?

.

Pai nu mai zici nimic pentru ca ti-am dat cu linia peste degete de aia, ti-e asa greu sa recunoști ca scrii prostii incat te blochezi.

 

Eu si altii spunem ca Acosta si sefu pă KTM a zis ca asta vrea sa-l bată pe Memelu, tu ca nu ca de fapt vrea sa bata pe toata lumea.. adica apa e udă. Normal ca vrea sa bata pe toata lumea dar ar fi frumos să-l bată si pe MM!!

Apoi îți arăt ce a zis ala cu citat si tu.. a da, nu ai zis nimic.

 

Omule eu cred sincer ca tu lucrezi la stat si te-ai specializat in a-ti inventa ceva de lucru si a ignora orice alta parere auzi despre orice. Nu, tu stii cel mai bine chiar daca ce stii nu are nicio legătură cu realitatea.

Pun pariu ca esti de ala la birouas cu calculator si cand bate vreun muritor la ușă te faci ca nu auzi.. iar cand ala baga capul pe ușă ii zici.. da va rogz a-ți gresit biroul si etajul si insyittuia de fapt, mergeti in alta parte, eu am treabă... Pe forum. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, danypop a spus:

Acum pe început de an cu gp23 însă de când sunt ambii în motogp Bez ii e net superior lui Digg

Când e vb de contracte contează forma în care ești, la timpul prezent.
Nu trecutul. (OK nu vb de titluri luate, nu e cazul aici)
 

Digia a terminat bine anu trecut și acum e peste Bez.
^tot ce contează 

Acum 23 minute, ioio_viola a spus:

 

Nu vad nici unde stirea asta, de unde ai informatia?

Ne trolleaza.

Sau zvon ceva. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ioio_viola a spus:

Nu vad nici unde stirea asta, de unde ai informatia?

Mai am și eu surse :D

Acum 4 ore, frigider a spus:

Ne trolleaza.

Sau zvon ceva.

Am zis înaintea lui Oxley,sa se consemneze :bounce:

Acum a pus și el,asa crezi?

 

 

@B.B. nu ma interesează subiectul "beirer zice ca acosta zice ca...vrea sa ii tragă la cioc lui Marquez"

Mi se pare debil de prost sa comentezi asa o poveste de de 3 lei.Daca nu ma interesează un subiect asta nu înseamnă că "ma ascund intr-un birou" sau ce debitezi tu pe acolo.

Și nu,nu lucrez la stat.Am contracte cu statul,asta da,dar nu lucrez cu publicul ci cu instituțiile statului.As face cu capul sa tratez cu oamenii,i'm not a people person.Nu știu însă ce legătură are asta cu (non)subiectul pe care tot încerci sa mi.l bagi pe gat.Count me out oricum.Salut salut.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, frigider a spus:

Ești mânjit :grinbandit:

Capitalism salbatic,cum zicea Brucan:bounce:

 

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Method a spus:

 

Q nu mai este pilotul din 2019,a progresat si e mai experimentat  - ai dreptate aici :D

 

Am mai zis,nu mai reiau - pilotii nu sunt sefi de proiect,nu dezvolta motorete.Deci nu ii arunca in brate stagnarea si chiar regresul Yamaha.

Ca o paranteza,e mesmerizing pt mine cum poti fi atat de ipocrit - pe de o parte ridici in slavi pe "dezvoltatorul Rossi",chiar daca pe vremea lui Yamaha s-a dus in n directii numa cum trebuie nu si de prin 2010 nu a mai fost top bike - dar ala era mare dezvoltatot,insa il condamni pe Q pt ca "atunci cand a fost el la Yamaha a dus motoreta intr-o directie gresita".

 

 

A,ca nu iti place tie de Q,asta e altceva,preferintele personale sunt treaba fiecaruia.

 

MM l-a comparat cu alti baieti care se bat la titlu si a zis ceva total diferit fata de de zici tu.Si cam ce ziceam eu mai demult,eu care il citam tot pe MM de fapt.

Da, se vede! Curse la rand nu intra nici macar in puncte. Curse intregi nu face nici o depasire. Si nu ma refer la depasiri la varf, ci acolo, la coada plutonului, unde se ruleaza cu peste o secunda mai lent. Clar, un mare progres. 

 

Tu poti sa zici, dar nu ceea ce zici tu este realitatea. Pilotii nu sunt sefi de proiect, dar fara ei nu exista proiect. Daca pilotul nu este capabil sa dea feedback, se duce in poala proiectul, oricat de tari ingineri ai avea si oricate resurse ai aloca. In definitiv, motocicletele se fac pentru piloti. Retine acest mic detaliu. 

 

Dezvoltatorul Rossi, chiar daca nu a mai putut lua un titlu cu motocicleta aia (varsta, bat-o vina), a lasat o motocicleta foarte buna, capabila sa ia titlul. Q a luat titlul pe motocicleta aia proasta (dupa spusele tale), facuta de Rossi. Putea sa il ia si in 2020, dar a fost idiot. In 2022, cel putin in prima jumatate a sezonului, inca avea suficient ADN al doctorului, cat sa ii permita frantuzului sa se bata la titlu. Era inca o motocicleta manevrabila, care ducea viteza pe viraj, frana excelent, nu apucase inca sa o strice complet. In 2023, a venit dezastrul. Motocicleta a pierdut toate atuurile pe care le avea cea pusa la punct de Rossi. Este un fapt, nu o parere. 

 

Cu omul Q nu am chiar nici o problema. Este un tip foarte ok. Am o problema cu pilotul Q, din motivele expuse mai sus. 

 

Ai desprins cuvintele lui MM dintr-un context si la aduci mereu si mereu ca argument. In momentul in care a dat interviul ala, Q era, cel putin pe hartie, principalul contender la titlu. Si omul a subliniat asta. Dar acele cuvinte au fost valabile atunci! In ACEL CONTEXT! Te agati de declaratii care nu mai au nici o relevanta in momentul de fata. 

Acum 19 ore, Cavaleru a spus:

 

MV s-a nascut talent si a murit repede speranta.

 

a avut o gramada de motorete de uzina pe mana, Suzuki, Yamaha, Aprilia.... perfomatele lui meteorice, una buna 10 rele. sau mai bine zis, in 10 ani doar 10 victorii si 35 de podiumuri in 167 de curse si doar 15 poleuri.

 

statistica fara cursele de sprint

 

nici macar renumita lui viteza nu e relevanta cand te uiti la doar 15 poleuri...

Ai punctat foarte bine. Tocmai ai desumflat mitul Maveric Vinales. Pentru ca s-a creat multa mitologie in jurul lui, neconfirmata prin nimic. Palmaresul pus de tine, spune totul. 

Acum 21 ore, tourist1 a spus:

Tind sa cred ca maharii din MotoGP stiu mai bine ce calitati are MV12 in comparatie cu noi care, in mare parte, nici n-am mirosit aer in care au functionat prototipurile.

 

Lumea asta a pilotilor de MotoGP este foarte, foarte mica. Din pacate pentru echipe, pilotii de motoGP nu pot fi gasiti pe toate drumurile, asa ca iau si ei ceea ce se (mai) gaseste pe piata. Vezi cat de greu ii este unei echipe sa inlocuiasca un pilot accidentat si vei intelege ce spun. Practic, in acest moment sunt 22-24 de omeni care pot pilota masinariile alea la nivelul de performanta cerut de competitia actuala. 

Pe de alta parte, ai dreptate, maharii de la KTM stiu exact ce cumpara si mai ales de ce cumpara. In strategia lor, omul de atac va fi Acosta, secondat de BB. Prin aducerea la Gas Gas a lui MV si EB, tocmai au achizitionat doi piloti de teste, cu program complet, pe motociclete full specs. Nu li se cere sa castige titlul, ci sa stranga date, cat mai multe date si, eventual, puncte in clasamentul pe echipe. Cel care presteaza mai bine, are sanse sa urce la echipa de uzina, daca BB nu mai livreaza rezultatele asteptate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...