Sari la conținut

Cugir - pe Transalpina


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Da si e f. pitoresc.

Nefiind amatori, m-am dus pe Transalpina alaltaieri si m-am intors pe Transfagarasan ieri. Mai multe motoare ca masini pe Tranalpina. Straine.

 Sambata pe Transfagarasan dop de cca 1 km de fiecare parte a tunelului de la Balea. Toti stau si asteapta loc de parcare la Balea, dar e plin.

TimePhoto_20240726_135540.jpg

TimePhoto_20240726_143446.jpg

TimePhoto_20240727_121343.jpg

2 ursi. Independenți. Așteaptă pe acostament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mă așteptam să vă ia 2 zile...

Să înțeleg că au făcut drumul de la Petroșani la Obârșie? 😳 Ultima oară când l-am parcurs am mers doar cu a 1-a și a 2-a...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Constantin said:

 Sambata pe Transfagarasan dop de cca 1 km de fiecare parte a tunelului de la Balea. Toti stau si asteapta loc de parcare la Balea, dar e plin.

Mai bine asa, au parcat deja la umbra, cei care au prins tunelu', mai greu cu toaletele si cu gustarile, suvenirurile...:lool:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rău ca nu am văzut postarea mai repede. De la Oașa puteați să o luați direct spre Cugir, care de altfel e orașul meu natal. Sper că v-ați simțit bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.07.2024 la 8:54, Constantin a spus:

Da si e f. pitoresc.

Nefiind amatori, m-am dus pe Transalpina alaltaieri si m-am intors pe Transfagarasan ieri. Mai multe motoare ca masini pe Tranalpina. Straine.

 Sambata pe Transfagarasan dop de cca 1 km de fiecare parte a tunelului de la Balea. Toti stau si asteapta loc de parcare la Balea, dar e plin.

TimePhoto_20240726_135540.jpg

TimePhoto_20240726_143446.jpg

TimePhoto_20240727_121343.jpg

2 ursi. Independenți. Așteaptă pe acostament.

Eu am fost pe Transalpina (sensul spre Sebeș) duminică dimineața, la ora 06h50. Am fost singur. Și a fost foarte fain.

IMG_20240728_064346120_HDR.jpg

IMG_20240728_065246949.jpg

IMG_20240728_065846547_HDR.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 29.07.2024 la 9:50, pierrotlefou a spus:

Eu am fost pe Transalpina (sensul spre Sebeș) duminică dimineața, la ora 06h50. Am fost singur. Și a fost foarte fain.

La ora aia e normal. 

De cand propovaduiesc eu pe forum plecatul la ore foarte matinale, ca sa poti merge cu motoru, nu sta pe motor cu nervii copti in cască in coloane de masini. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ALEX-Guzzista a spus:

La ora aia e normal. 

De cand propovaduiesc eu pe forum plecatul la ore foarte matinale, ca sa poti merge cu motoru, nu sta pe motor cu nervii copti in cască in coloane de masini. 

Pe acel traseu, e al doilea an consecutiv cand plec imediat ce se crapa de ziua :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, pierrotlefou a spus:

Pe acel traseu, e al doilea an consecutiv cand plec imediat ce se crapa de ziua :)

Pe orice traseu trebuie plecat de dimineata,mai ales pe caldurile astea.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 31.07.2024 la 7:38, ALEX-Guzzista a spus:

Pe orice traseu trebuie plecat de dimineata,mai ales pe caldurile astea.

 

Cam asa merg si eu de cativa ani si nu mai renunt la stilul asta prea curand.
Imi place maxim sa am drumul numai al meu si ora 10-11 sa ma prinda deja cu sute de km facuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, apriliacluj a spus:

in ce stare e acel drum??

Am vrut sa-l folosesc dar un localnic mi-a spus ca nu e asfaltat si e pustiu. Cum e cu ursii, am renuntat! Ocolire !

Baiatul din Cugir, asa e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, drumul respectiv e neasfaltat. Eu nu mai locuiesc in zona dar merg de cateva ori pe an. Chiar saptmaniile trecute m-am intalnit cu colegii de liceu si mi-au zis ca e practicabil cu orice tip de masina. Banuiesc ca o motocicleta adventure nu ar trebui sa aiba probleme. Acum 20 de ani ne intalneam cu peridocul de lemne. In rest nu prea e circulat. Daca trec la o motocicleta compatibila cu acel drum o sa inerc si revin cu detalii. 

p.s. urs anul acesta am vazut ca a coborat pana in oras (Cugir). In liceu , cand mergeam la cules de ciuperci, vedeam doar urme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, apriliacluj a spus:

Mersi de info

Cu Hayabusa sigur nu ma incadrez atunci...., de urs nu mi-e frica, imi asum :)

Ursii din zona sunt ardeleni. Foarte lenti. No mooooor in stanga, no moooor in dreapta. Se schimba anotimpul pana iau decizia sa te atace.😄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...