Sari la conținut

Tuareg 660 vs Transalp 750


Postări Recomandate

Acum 9 minute, MotoS Garage a spus:

discutabil. ei pun intre 6 si 8, depinde ce au mai mult pe stoc la momentul respectiv. toti producatorii fac asta, nu au 1000 de linii de productie pentru arcuri, ca ar costa enorm. daca ai arcuri de 6 da, sunt pentru tine, daca ai de 8 deja-s prea tari. pe spate se calculeaza altfel, in functie de linkaj si unghiuri si veselii. exista calculatoare pe net care te ajuta sa gasesti ce iti trebuie tie. ce pot in schimb cu mana pe inima este ca pana si la kle-ul tau daca ii faci o servisare de articulatii si ii pui arcuri pentru tine o sa il redescoperi si o sa ramai uimit cum de ai mers atatia ani cu el asa! creierul uman este foarte adaptabil, mai ales in cazul in care lucrurile se schimba destul de lent. mai intai te obisnuiesti cu suspensiile asa cum sunt, dupa aia scoti tot sau aproape tot din ce se poate scoate fizic din combinatia respectiva. si anual arcurile se slabesc. si te adaptezi, nu iti dai seama! si cand te urci pe una care este facuta cum trebuie iti dai seama ca ai mers aiurea ani intregi! unul dintre motivele pentru care m-am lasat de service a fost si asta, ca imi bateam gura degeaba cu niste oameni care nu intelegeau din pacate... si nu ma refer aici strict la suspensii, ci la o groaza de lucruri care-s trecute in... manualul de utilizare si intretinere, nici macar de reparatie :)


Si la asta m-am gandit cand mi s-au parut moi amortizoarele Transplantului, in ce stare or mai fi alea de la KLE dupa atatia ani si atatia km. Ca eu am servisatvfurca la doi ani, dar de arcuri nu m-am atins. Pe de alta parte amortizoarele alea au supapa de bagat aer, eu iarna merg cu 0 si vara cu 2 atm+ in furca. Dar ala spate, saracu... A vazut coclauri cu pasagerbsi 30 de kile de bagaje si alte asemena... 

Si concluzionasem ca o furca 2024, fie ea si cea maia marata din gama adventue, n-are cum sa fie mai rea decat ce am eu acum.

Oricum, daca cumva o sa vreau sa-i fac ceva aleia de la Transalp, da-mi voie sa te deranjez la momentul respectiv pentru niste sfaturi. Si multumesc pentru cele de acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 151
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...