Sari la conținut

16. Motul Grand Prix of Japan


Postări Recomandate

image.png.ccf4ea40d89ac9fe763021b6f56860d8.png

Category - Laps - Total Distance - Finish in case of red flag

MotoGP™24 - 115.22 Km / 71.6 Miles - 18

Moto2™19 - 91.22 Km / 56.68 Miles - 14

Moto3™17 - 81.62 Km / 50.71 Miles - 13

 

Total length 4.8Km / 2.98 Miles

Total Width 15m / 49.21ft

Longest Straight 762m / 2500ft

Right Corners 8

Left Corners 6

 

Vineri 4.10

 

04:45-05:30 MotoGP™

Free Practice Nr. 1

09:00-10:00 MotoGP™

Practice

 

Sambata 5.10

 

04:10-04:40 MotoGP

Free Practice Nr. 2

04:50-05:05 MotoGP

Qualifying Nr. 1

05:15-05:30 MotoGP

Qualifying Nr. 2

07:15-07:30 Moto3™

Qualifying Nr. 2

08:10-08:25 Moto2™

Qualifying Nr. 2

09:00-10:00 MotoGP™12 Laps

Tissot Sprint

 

Duminica 6.10

 

03:40-03:50 MotoGP

Warm Up

05:00 Moto3™17 Laps

Race

06:15 Moto2™19 Laps

Race

08:00 MotoGP™24 Laps

Race

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce chestie, anu trecut JM dupa ce a castigat aici in Japo s-a apropiat la 3 pcte de Peco.

Acum e la 21 in fata inainte de etapa.

 

bag pla daca nu iese nici anu asta JM campion nu iese niciodata.

anu trecut JM a dat cox - si sprint si GP castigate.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai conteste nimeni capacitatea mea de a-mi permite un ulei Liqui Moly atașez o poza cu un recipient nou, sigilat adus la poarta de reprezentatul Limorom.

Hai MotoGP!

IMG_20241003_103117_Bokeh.thumb.jpg.e74207f03b0dda8ce915272e97fb0f92.jpg

 

🤣🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, B.B. a spus:

Ca sa nu mai conteste nimeni capacitatea mea de a-mi permite un ulei Liqui Moly atașez o poza cu un recipient nou, sigilat adus la poarta de reprezentatul Limorom.

Hai MotoGP!

IMG_20241003_103117_Bokeh.thumb.jpg.e74207f03b0dda8ce915272e97fb0f92.jpg

 

🤣🤣

vezi ca pe cutie scrie clar: doar pt moto2 si moto3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, frigider a spus:

ce chestie, anu trecut JM dupa ce a castigat aici in Japo s-a apropiat la 3 pcte de Peco.

Acum e la 21 in fata inainte de etapa.

Imi aduc aminte cursa de anul trecut - a avut mare bulan JM - a castigat pt ca s-a intrerupt cursa,il rupeau si Pecco si MM.Au zis si ei si a recunoscut si el  printre randuri.

Deci no argue - omul a castigat,dar bulan major.Si s-a vazut ca poti castiga o cursa 2 3 dar nu titlul din bulan - pana la urma,cand norocul l-a parasit....salut si el.

 

Mai,eu am zis si sustin in continuare - baiatul asta,daca merge la 100% din capabilitatile lui si reuseste sa isi mentina concentrarea pe tot parcursul cursei (daca nu mai are disfunctii erectile sau decizii pripite si prostesti vezi Rimini),eu cred ca e peste Pecco.

Pecco nu il poate bate - e mai rapid si in quali si in cursa si efectiv Pecco nu il poate ajunge.

Daca insa greseste,e carne de tun.La fel ca anul trecut.

Acum 5 ore, frigider a spus:

bag pla daca nu iese nici anu asta JM campion nu iese niciodata.

100%

La aprilia mai e mult de munca.Si vad ca se bate si acolo pasul pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Method a spus:

.....Pecco nu il poate bate - e mai rapid si in quali si in cursa si efectiv Pecco nu il poate ajunge......

campionatul e ca si un maraton!

nu un simplu sprint de 100m

 

JM o fi rapid ca si Usain Bolt, dar la maraton nu prea face fata..., si aici vorbim de un maraton de 22 de curse, + 22 de sprinturi!!

cel putin asa ne-a aratat pana acum

 

 

PS. au fost destule curse, cand in duel 1 vs 1 , Pecco a trecut de el, nu poti generaliza ca Pecco nu-l poate bate sau ajunge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, apriliacluj a spus:

campionatul e ca si un maraton!

nu un simplu sprint de 100m

e un maraton de sprinturi.

si gp-uri.

tre sa fii cel mai (sau aproape cel mai) rapid

 

pana una alta nu inteleg atatea critici la JM, omu e in cursa pt campionat de la inceput pana acum.

a fost in fata, a fost in spate.

in fine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar campionatul e un maraton,insa "taiat" in feliute de sprint.

Eu cred ca daca JM ar fi mers la 90-100% din capacitate era peste Pecco.Intradevar si Pecco a gresit si in multe randuri,insa JM a gresit mai mult.Ca si anul trecut dealtfel - a si zis fix ce am zis eu atunci - anul trecut la Mandalika cazand de pe 1 total degeaba,acolo a cam pierdut campionatul,ulterior au fost doar consecintele acestei greseli si tensiunile ce l-au facut sa forteze aiurea,de aia a zis ca a contat f mult pt el rezultatul din cursa de anul asta.

Acum 16 ore, apriliacluj a spus:

PS. au fost destule curse, cand in duel 1 vs 1 , Pecco a trecut de el, nu poti generaliza ca Pecco nu-l poate bate sau ajunge

Aaa,nu ma intelege gresit - nu am zis ca JM e superior in dueluri sau in situatii de 1 la 1.Nu e.Ba dimpotriva - Pecco mi se pare mult peste.

Si intradevar,dupa cum zici,au fost destule situatii (in cursa mare),cand ritmul lui Pecco a fost peste cel al lui JM.

Dar overall eu il vad pe JM ca pe un fel de Jorge Lorenzo - fastest.Doar ca nu atat de bun la dueluri roata la roata si la skirmish.Si mult mai slab psihic,ceea ce iata,conteaza mult.

Acum 22 minute, frigider a spus:

e un maraton de sprinturi.

si gp-uri.

tre sa fii cel mai (sau aproape cel mai) rapid

 

pana una alta nu inteleg atatea critici la JM, omu e in cursa pt campionat de la inceput pana acum.

a fost in fata, a fost in spate.

in fine.

Exact.

 

Critica nu e neaparat la adresa lui JM cat a amandoura.Aa,clar cinste lui pt ca se afla in lupta pt titlu - sa ne uitam la "marele" campion moto2 Morbidelli aflat pe acelasi material de concurs si la aceeiasi echipa care...nimic.No argue JM e material de campion mondial.

 

De criticat e insa faptul ca ambii pretendenti la campionat gresesc enorm de mult pt a se bate realmente la campionat.

Au un mare noroc in faptul ca Q nu are motoreta capabila,pt ca eu cred ca i-ar fi batut numai pe greselile lor.

De Marquez nu mai zic - chiar ma uitam din curiozitate la o statistica - asta e old school - pai la debutul pe o moto total noua si nefamiliara,nea Smerchez asta a cazut doar in 2 curse,in rest a punctat mai mult decat solid in fiecare.Si la Mandalika ar fi punctat bine de tot daca nu era abandon tehnic - eee aia parcurs de campion veritabil - nu ce fac cei 2.

 

Am zis si repet - daca continua tot asa,la anul nea Pecco (ca JM nu se va mai afla in lupt pt titlu) va fi batut lejer de MM doar prin constanta.Nu mai zic de presiunea pusa pe el,de dueluri de meltenisme,etc.

 

P.S. Cum se vede circuitul stop-n-go la Yamaha - de unde in cursele trecute Q a avut performante mai mult decat decente,acum e pe 16-17.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Method a spus:

P.S. Cum se vede circuitul stop-n-go la Yamaha - de unde in cursele trecute Q a avut performante mai mult decat decente,acum e pe 16-17.

a si plouat putin etc/ conditii naspa, nu te grabi, poate nu ramane atat de jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte greu pt el cu motoreta aia si pe circuitul asta.

The usual suspects in fata - cei 2 frumosi + MM + (din nou) Acosta,dar vad ca a venit si Maravilla la joc :ok:

Foarte ciudatica motoreta Aprilia...foarte inconstanta in performanta.Va avea mult de furca JM la anul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Cavaleru a spus:

o sa vedem adevarata valoare a lui JM cand schimba motoreta si trece la Aprilia.

nu cred.

ai vazut adevarata valoare a lui MM pe o moto slaba?
(ok aprilia nu e asa de slaba ca hond, dar totusi)

 

sau te referi la ceva de genul 'sa fie prima aprilia mereu'?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut adevarata valoare a lui MM cand a trecut pe o moto decenta - in anul de debut mai mai sa se bata la titlu.Si asta de la o echipa de desculti.Jos palaria nu am ce zice.

 

Colegul are dreptate - se va vedea valoarea lui JM daca va reusi sa ridice acea motoreta.Ei au nevoie de un lider nu doar de un pilot rapid - il au in persoana lui Vinales,si iata ca nu e de ajuns.

 

In alta ordine de idei,Romano Albesiano (baiatul care e responsabil pt noua Aprilia aerodinamica), a fost "furat" de catre Honda.

Buna miscare pt HRC :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, Method a spus:

In alta ordine de idei,Romano Albesiano (baiatul care e responsabil pt noua Aprilia aerodinamica), a fost "furat" de catre Honda.

Buna miscare pt HRC :ok:

 

da, miscari importante si pe piata tehnicienilor:

 

On Friday at Motegi, Aprilia announced the surprise news that Fabiano Sterlacchini will take over from Romano Albesiano, who has spent 11 years with Aprilia and 20 years at the Piaggio Group.

Then, just minutes later, Honda confirmed that Albesiano is to become HRC's new technical director, in place of Ken Kawauchi, who joined from Suzuki at the end of 2022.

 

https://www.crash.net/motogp/news/1057155/1/fabiano-sterlacchini-joins-aprilia-motogp-technical-director

 

Ken Kawauchi am inteles ca se va ocupa de echipa de test de la Honda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

o sa vedem adevarata valoare a lui JM cand schimba motoreta si trece la Aprilia.

O sa devina brusc average.

 

1 oră în urmă, frigider a spus:

nu cred.

ai vazut adevarata valoare a lui MM pe o moto slaba?
 

Cum adica.. MM nu mergea bine cu Honda anul trecut si anii trecuti? Pai cu aceasi motoreta cu care astia abia se zbat la coada clasamentului el a luat victorie si podium si pole.. si etc.. 

Era o motocicleta nu slaba, foarte slaba si el reusea sa scoata untul din ea.. si era de doua ori mai bun decat oricare alt pilot Honda daca nu mai mult.. 

A reusit vreodata Mir sa mearga cot la cot cu MM la Honda? A reusit Lorenzo? A reusit Paul Espargaro.. nope.

Bine, acuma o sa ziceti ca motoreta aia era facuta NUMAI pt el.. :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, B.B. a spus:

Cum adica.. MM nu mergea bine cu Honda anul trecut si anii trecuti? Pai cu aceasi motoreta cu care astia abia se zbat la coada clasamentului el a luat victorie si podium si pole.. si etc.. 

Era o motocicleta nu slaba, foarte slaba si el reusea sa scoata untul din ea.. si era de doua ori mai bun decat oricare alt pilot Honda daca nu mai mult.. 

asa e, dar nu se putea bate la victorie constant etc.

 

ce inseamna diferenta intre sprint si GP:

Peco iese pe 1 in sprint si iese pe 3 in GP - dar ia doar 3 pcte vs JM cu victorie in GP.

 

2024-10-04 12_44_46-worldstanding.png

 

MM cica se va concentra pe quali ca acolo are probleme, camp s-a cam dus.

 

Foarte curios sunt daca Basti ii va crea probleme lui Peco, pare ca e pe felie basti.

M-am cam saturat sa castige Peco sau JM, poate macar ettapa asta se amesteca putin cu Binder, Acosta, Basti(din nou) si de ce nu MM.

Acum 2 ore, Method a spus:

Am vazut adevarata valoare a lui MM cand a trecut pe o moto decenta - in anul de debut mai mai sa se bata la titlu.

se zvoneste ca MM are dublu punctelor vs urmatoarea GP23.

nu stau sa caut.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, B.B. a spus:

 

Bine, acuma o sa ziceti ca motoreta aia era facuta NUMAI pt el.. :D 

Da, motocicleta aia era rider oriented. Era croita pentru stilul si skill-ul lui Mimisor, care stil era unul particular si care skill era mult peste al celorlalti de pe grila, in acel moment. De aceea nu putea obtine nimeni altcineva performante, cu motoreta aia. De altfel, strategia aceasta este bine cunoscuta, in ceea ce priveste Honda si Yamaha. Mai nou, s-a terminat cu "democratia" si la Ducati, care in ultimii doi ani, isi construieste motoreta in principal pe datele lui Pecco. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, frigider a spus:

nu stau sa caut.

de fapt 2.3x

2024-10-04 13_00_54-worldstanding.pdf.png

Acum 2 minute, xt600 a spus:

Da, motocicleta aia era rider oriented. Era croita pentru stilul si skill-ul lui Mimisor, care stil era unul particular si care skill era mult peste al celorlalti de pe grila, in acel moment.

gresit: anu trecut a fost redesign total si a pierdut acel avantaj.

chiar si asa, ajungea sus, fiind singurul care facea asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, frigider a spus:

 

se zvoneste ca MM are dublu punctelor vs urmatoarea GP2

La anul, pe vremea asta, va avea dublul punctelor fata de urmatorul GP25... :D:D;)

Acum 1 minut, frigider a spus:

de fapt 2.3x

2024-10-04 13_00_54-worldstanding.pdf.png

gresit: anu trecut a fost redesign total si a pierdut acel avantaj.

chiar si asa, ajungea sus, fiind singurul care facea asta.

Anul trecut, da. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   1 membru

×
×
  • Creează nouă...