Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Hello...am fost si eu aseara, mi-a facut placere sa va cunosc. Am sa mai vin! Dar eu nu am prins cozonac :(

 

Sigur ai calculat bine consumul?

Pe mine ma enerveaza indicatorul ala de rezerva. Functioneaza ciudat. Cand se duc toate 4 liniutele nu pot sa bag mai mult de 14l in ea. Teoretic rezerva are 3,5l si ar trebui sa mai poti face cam 50km cu ea, dar se duce cate o linie la 5-6km, deci in 20-25km iti arata ca nu mai ai deloc, iar la benzinarie intra maxim 14l, adica mai sunt 3-4l in rezervor.

Eu am reusit consumuri intre 6,5 si 8 dupa calculele mele.

 

Asta ma enerveaza si pe mine...chiar aseara dupa ce am plecat din Victoriei s-au dus toate liniutele de la rezerva si am putut sa pun decat 16,12 litri de benzina, deci mai erau inca aproximativ 1,5-2 litri (ulitma oara am facut plinul).

Editat de sulta_00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca tu ai scos consumul asta diseara cand ajung acasa imi dau foc la motor :D..si fac si un gratar pe el :D

si sa o fii tinut numai in a 6-a constant la 180 si tot iti iesea un 7 consum :D

:( ce-mi plac fazele astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa te ajut sa dai foc la motor :D

Si eu scoteam consumuri mici cand mergeam linistit (la inceput); si pe langa asta n-ai luat in calcul ca ravenitza n-are decat cateva sute de grame; e ca si cum ar merge motorul gol :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa te ajut sa dai foc la motor :D

Si eu scoteam consumuri mici cand mergeam linistit (la inceput); si pe langa asta n-ai luat in calcul ca ravenitza n-are decat cateva sute de grame; e ca si cum ar merge motorul gol :D

:(

Mesaj completat

deh...nu trebuie sa pui la inima...asa sunt oamenii rai pe aici :D :D

M-am jucat cu treptele suficient, asta era si ideea sa o chinui putin. Next time vin cu bonurile de benzina :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

Mesaj completat

 

M-am jucat cu treptele suficient, asta era si ideea sa o chinui putin. Next time vin cu bonurile de benzina :D

 

Hmm :D ....cam putin doar cu bonurile....deci vreau proces verbal cu ala de la benzinarie la plecare si la intoarcere -ce, cum, cat mai aveai benzina etc.....eventual sa bage in rezervor un soricel cu camera pe cap care stie sa inoate si care la randul lui sa faca proces verbal ca nu bea benzina si nu fumeaza + vreau asigurare pe viata facuta pt soricel ca deh poate se intampla necazul si dupa aia ne freaca aia de la protectia animalelor si facem gratarul la mititica

 

dupa aceea vreau filmare pe tot parcursul drumului (sa vad ca nu scazi sub 180km/h) de preferat de pe alt motor sau elicopter.....in cadru sa apara si un vitezometru.....de preferat unul de masoara viteza prin GPS si nu prin cablu (desigur toata aparatura omologata la zi etc)

 

aaa si cum zicea si Claudiu (caruia ii multumesc pt ajutor) - ca sa nu furi la greutate te rog sa umpli soricelul de il cari in spate cu ceva borduri (de preferat....dar totusi poti sa pui niste doze de bere care o sa mi le dai la final cand iti ceri iertare cu umilinta si lacrimi in ochi) :(

 

si desigur de la toate personajele de mai sus vreau declaratie ca nu sunt rude sau au relatii cu tine, etc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim pt cozonac :( Sa ne mai faci :D

 

Tu sa nu mai vorbesti cu noi ca ne-am suparat pe tine.

 

Hai sa mergem hai sa mergem la plimbare , si apoi la benzinarie toti te asteptam si tu nici nu te-ai deranjat sa zici ca nu mai mergi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm :D ....cam putin doar cu bonurile....deci vreau proces verbal cu ala de la benzinarie la plecare si la intoarcere -ce, cum, cat mai aveai benzina etc.....eventual sa bage in rezervor un soricel cu camera pe cap care stie sa inoate si care la randul lui sa faca proces verbal ca nu bea benzina si nu fumeaza + vreau asigurare pe viata facuta pt soricel ca deh poate se intampla necazul si dupa aia ne freaca aia de la protectia animalelor si facem gratarul la mititica

 

dupa aceea vreau filmare pe tot parcursul drumului (sa vad ca nu scazi sub 180km/h) de preferat de pe alt motor sau elicopter.....in cadru sa apara si un vitezometru.....de preferat unul de masoara viteza prin GPS si nu prin cablu (desigur toata aparatura omologata la zi etc)

 

aaa si cum zicea si Claudiu (caruia ii multumesc pt ajutor) - ca sa nu furi la greutate te rog sa umpli soricelul de il cari in spate cu ceva borduri (de preferat....dar totusi poti sa pui niste doze de bere care o sa mi le dai la final cand iti ceri iertare cu umilinta si lacrimi in ochi) :(

 

si desigur de la toate personajele de mai sus vreau declaratie ca nu sunt rude sau au relatii cu tine, etc :D

Corecteaza: nu mai este soricelul in spate ci ursulet mai nou! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm :D ....cam putin doar cu bonurile....deci vreau proces verbal cu ala de la benzinarie la plecare si la intoarcere -ce, cum, cat mai aveai benzina etc.....eventual sa bage in rezervor un soricel cu camera pe cap care stie sa inoate si care la randul lui sa faca proces verbal ca nu bea benzina si nu fumeaza + vreau asigurare pe viata facuta pt soricel ca deh poate se intampla necazul si dupa aia ne freaca aia de la protectia animalelor si facem gratarul la mititica

 

dupa aceea vreau filmare pe tot parcursul drumului (sa vad ca nu scazi sub 180km/h) de preferat de pe alt motor sau elicopter.....in cadru sa apara si un vitezometru.....de preferat unul de masoara viteza prin GPS si nu prin cablu (desigur toata aparatura omologata la zi etc)

 

aaa si cum zicea si Claudiu (caruia ii multumesc pt ajutor) - ca sa nu furi la greutate te rog sa umpli soricelul de il cari in spate cu ceva borduri (de preferat....dar totusi poti sa pui niste doze de bere care o sa mi le dai la final cand iti ceri iertare cu umilinta si lacrimi in ochi) :(

 

si desigur de la toate personajele de mai sus vreau declaratie ca nu sunt rude sau au relatii cu tine, etc :D

Genial, sa-mi bag p..a :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm :D ....cam putin doar cu bonurile....deci vreau proces verbal cu ala de la benzinarie la plecare si la intoarcere -ce, cum, cat mai aveai benzina etc.....eventual sa bage in rezervor un soricel cu camera pe cap care stie sa inoate si care la randul lui sa faca proces verbal ca nu bea benzina si nu fumeaza + vreau asigurare pe viata facuta pt soricel ca deh poate se intampla necazul si dupa aia ne freaca aia de la protectia animalelor si facem gratarul la mititica

 

dupa aceea vreau filmare pe tot parcursul drumului (sa vad ca nu scazi sub 180km/h) de preferat de pe alt motor sau elicopter.....in cadru sa apara si un vitezometru.....de preferat unul de masoara viteza prin GPS si nu prin cablu (desigur toata aparatura omologata la zi etc)

 

aaa si cum zicea si Claudiu (caruia ii multumesc pt ajutor) - ca sa nu furi la greutate te rog sa umpli soricelul de il cari in spate cu ceva borduri (de preferat....dar totusi poti sa pui niste doze de bere care o sa mi le dai la final cand iti ceri iertare cu umilinta si lacrimi in ochi) :(

 

si desigur de la toate personajele de mai sus vreau declaratie ca nu sunt rude sau au relatii cu tine, etc :D

 

 

ne dam cagulele jos in fata ta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu sa nu mai vorbesti cu noi ca ne-am suparat pe tine.

Hai sa mergem hai sa mergem la plimbare , si apoi la benzinarie toti te asteptam si tu nici nu te-ai deranjat sa zici ca nu mai mergi

Las-o ca a avut motive intemeiate. Mai bine o pupi :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,scuze daca ma bag aiurea,vroiam doar un raspuns simplu:se poate monta un cauciuc de 180 pe spate la o honda cbr f3,momentan am unul de 160 dar cam trebuie schimbat.Multumesc si Paste fericit tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate monta. Dar indicat e sa pui cat spune producatorul. Adica 160. Eu am 170 pe ea acum caci asa am cumparat-o. La stilul meu de mers (mai incet) nu sint diferenta (nici nu am cum ca nu am mers cu 160 si apoi cu 170). Nu stiu cum se simte la 180 si cum se schimba ciclistica dar ceva ceva se schimba. Si poate nu e in bine. Ce sa zic..pune unul de 160 pe ea si stai linistit. Si daca poti sa il cumperi nou. Stiu ca e mult dar decat sa iei unul vechi si sa te risti mai bine mai dai ceva din buzunar.

Vezi si tu cine are de 180 pe F3 si intreaba cum se simte. Tocmai ce a pus o cunostinta un 180 pe un F3 dar nu am aflat cum e acum.

 

off: M-am speriat sa vad ca majoritatea motociclistilor de la mine din oras au cauciucuri mai vechi de 2007. 2005, 2003 chiar si 2001. :( Si nu stiau nici ei pentru ca nu ii intereseaza. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am observat ca la peste 200 km/h apare o vibratie pe fata care nu prea se sesizeaza pana la aceasta viteza,deci ma indoiesc sa fie de la o posibila roata descentrata si adevarul este ca batea destul de tare vantul din fata.

Cine mai bate 200 mai des sa imi spuna daca apar diferente?

Mesaj completat

Salut,scuze daca ma bag aiurea,vroiam doar un raspuns simplu:se poate monta un cauciuc de 180 pe spate la o honda cbr f3,momentan am unul de 160 dar cam trebuie schimbat.Multumesc si Paste fericit tuturor!

Se poate monta 180 doar ca va fi un pic mai ridicata de spate fata de 160 din cauza ca cel de 180 pe janta de 160 va sta putin mai bombat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema este legata de janta, pentru ca este facuta pentru respectivul cauciuc de 160, iar unul de 180 se deformeaza. Daca se schimbata janta cu una de Cbr mai nou sau Hornet, merge fara probleme o anvelopa de 180. Nu mai este afectata ciclistica in felul asta.

Eventual cine vrea sa faca modificarea completa ia si bascula de pe Hornet, stiu ca asta se potriveste, aia de pe CBRul nou nu stiu cat de compatibila este.

Dar la ITP vor fi probleme cu aceste modificari si asa e mai bine lasata ca din fabrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.Avand in vedere ca sunt la inceputuri cred ca e mai bine sa pastrez 160,ma impac bine cu el si nu am chef de experiente.Oricum si eu sunt adeptul cauciucului nou si nu unei coji intarite de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...