Sari la conținut

Detinatori de Honda CBR 600F


Sinner-
 Share

Ce model de CBR conduci?  

1.871 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Chestia cu incalzitul motorului o practic si acum, cand sunt 30 de grade afara. Nu conteaza. Daca acul nu a depasit dunga inferioara a liniei de temperatura normala, nu se pleaca de pe loc. Mai bine stau 1 minut in plus acum decat saptamani intregi cu motorul desfacut. Uzura la rece este muuult mai mare decat cea la cald.

 

@AbyssWalker: frumos motor ai, nene. Sa-l stapanesti cu placere si sa te poarte sanatos in spate sute de mii de kilometri :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 20,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

o intrebare cam tampita, poate: cat merge cbr f1 cu viteza 1?

rog raspunsuri de la detinatori, ca din auzite merge mult mai mult :scratch:

 

merci @ alveola (si al tau e (si mai) frumos, vorba andreei marin in reclama la sampon).

Editat de AbyssWalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare..deranjez si eu ca detinator de f2 cu cateva intrebari..cat ulei intra cand ii schimb si filtrul?pt ca pe louis apare 3,1 litri iar unii zic ca 3,8 si asta e o dilema pt mine,si daca are careva un cric central de vanzare..aa si mai am una,a incercat cineva sa puna guma de 180 pe spate?bineinteles pereche cu fata,ma bate gandul la un pilot power(pereche)sau daca stiti careva de unde iau un pilot sport de 160 pt spate ca fata e buna inca..va salut pe toti

post-15410-1181081917_thumb.jpg

post-15410-1181081998_thumb.jpg

post-15410-1181082092_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o intrebare cam tampita, poate: cat merge cbr f1 cu viteza 1?

merge pana ramai fara benzina. :scratch:

 

PROBLEMA: am nevoie de o cheie de bujii pentru CBR 600 F4 (cheie cotita sau dracu stie, ma rog, una care sa fi fost folosita in acest scop pe un F4 si sa fi mers!). Nu de alta dar stau cu iridiumurile in casa de o luna!

Multumesc.

 

LE: cheia originala arata ca piesa 7 din poza asta, aveti asa ceva??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge pana ramai fara benzina. :)

 

PROBLEMA: am nevoie de o cheie de bujii pentru CBR 600 F4 (cheie cotita sau dracu stie, ma rog, una care sa fi fost folosita in acest scop pe un F4 si sa fi mers!). Nu de alta dar stau cu iridiumurile in casa de o luna!

Multumesc.

 

eu am trusa originala de scule dar sunt cam departe :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu gasesc filtru de aer pt Honda CBR f4 de 600 modelul 99-00 ! precizez ca am cumparat-o fara filtru si acu cand am schimbat consumabilele am descoperit asta ! va rog care ma poate ajuta macar cu un cod de filtru de aer pt modelul asta sau cu vreo idee de unde sa comand unu mai rpd (asa in 2 sapt ajung eu prin austria la luis)

 

L.E. am gasit cod pe K&N Part HA-6099 acu sa vedem cine il are pe stoc !

 

 

 

 

ms ! SI ASFALT USCAT!

Editat de maxu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare..deranjez si eu ca detinator de f2 cu cateva intrebari..cat ulei intra cand ii schimb si filtrul?pt ca pe louis apare 3,1 litri iar unii zic ca 3,8 si asta e o dilema pt mine,si daca are careva un cric central de vanzare..aa si mai am una,a incercat cineva sa puna guma de 180 pe spate?bineinteles pereche cu fata,ma bate gandul la un pilot power(pereche)sau daca stiti careva de unde iau un pilot sport de 160 pt spate ca fata e buna inca..va salut pe toti

 

Inseamna ca ai vb cu niste habarnavisti !!!!!!! :)

 

Pt ca manualul original a Honda cbr 600 F2 fabricat intre 91-95 scrie asa :

 

daca schimbi numai uleiul atunci 3,2 l

daca schimbi si filtrul de ulei atunci 3,5 l !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

daca a fost desfacut motorul de tot atunci 4 l.

 

De unde pui mei 3,8 l ?????

 

Important este sa nu bagi mai putin de 3,5 , sa fie undeva intre 3,5 si 3,7 !!!!

 

 

Nu cred ca incape 180 pe cbr F2, eu am incercat cu 170, si era foarte naspa in curbe.

Aveam tot timpul senzatia ca o sa mananc asfalt !!!

Nu cred ca merita incercat, cu 160 merge perfect !!!

 

Bafta

 

viteza ma intereseaza :) sa vad daca trage bine :)

Undeva intre 90 si 100 !!!

 

F2-ul meu merge 105 in prima treapta !! :scratch:

Editat de borosz1978
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca ai vb cu niste habarnavisti !!!!!!! :scratch:

 

Pt ca manualul original a Honda cbr 600 F2 fabricat intre 91-95 scrie asa :

 

daca schimbi numai uleiul atunci 3,2 l

daca schimbi si filtrul de ulei atunci 3,5 l !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

daca a fost desfacut motorul de tot atunci 4 l.

 

De unde pui mei 3,8 l ?????

 

Important este sa nu bagi mai putin de 3,5 , sa fie undeva intre 3,5 si 3,7 !!!!

Nu cred ca incape 180 pe cbr F2, eu am incercat cu 170, si era foarte naspa in curbe.

Aveam tot timpul senzatia ca o sa mananc asfalt !!!

Nu cred ca merita incercat, cu 160 merge perfect !!!

ok..mersi mult :) ,sa inteleg ca ce mi-ai zis e din sursa sigura?ca nu vreau sa fac vreo tampenie,cineva a pus pilot power de 180 pe spate,pereche cu fata si era extrem de multumit,nu stiu,mai astept putin si caut undeva un pilot sport de 160 si merg asa cu ele,cateodata in viraje cand aplec prea tare simt ca vrea sa ma lase putin pe asfalt da misc putin acceleratia si merge normal,asta in cazul in care merg cu guma de 160 pe spate si ramane `murdar` doar un centimetru din marginea cauciucului..mersi inca odata,BTW,e super misto motorul tau :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ca va ziceam ca imi arata la martorul de benzina RES si cateva liniute... I-am bagat 10l si acu nu-mi mai afiseaza nimic!... :scratch: aveti idea care ar fii problema???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ca va ziceam ca imi arata la martorul de benzina RES si cateva liniute... I-am bagat 10l si acu nu-mi mai afiseaza nimic!... :) aveti idea care ar fii problema???

Am mai postat odata da nu e problem mai scriu o tura :) Deci,cand iti apare RES esti pe rezerva..gradatia e ca sa vezi cat scade benzolina pana ajungi pieton..dupa ce faci plinul se stinge RES pentru ca inseamna ca nu mai esti pe rezerva!Deci modelul asta nu are indicator de carburant tot timpul..iti indica doar atunci cand mai ai putin si ramai fara

 

PS:Deci nu ai nici o problema la moto :scratch:

Editat de CBRhonda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai postat odata da nu e problem mai scriu o tura :) Deci,cand iti apare RES esti pe rezerva..gradatia e ca sa vezi cat scade benzolina pana ajungi pieton..dupa ce faci plinul se stinge RES pentru ca inseamna ca nu mai esti pe rezerva!Deci modelul asta nu are indicator de carburant tot timpul..iti indica doar atunci cand mai ai putin si ramai fara

 

PS:Deci nu ai nici o problema la moto :)

 

SCUZE :scratch:

Am inteles eu gresit... dupa ce-am facut "plinu" ma asteptam sa dispara doar RES si sa ramana gradatia...Nu ma asteptam sa dispara RES cu tot cu gradatie!.... dar daca zici tu ca asa tre sa fie...se pare ca nu am eu o problema!!! :moron:)) multumesc din suflet...

NUMAI BINE SI ASFALT USCAT! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SCUZE :scratch:

Am inteles eu gresit... dupa ce-am facut "plinu" ma asteptam sa dispara doar RES si sa ramana gradatia...Nu ma asteptam sa dispara RES cu tot cu gradatie!.... dar daca zici tu ca asa tre sa fie...se pare ca nu am eu o problema!!! :moron:)) multumesc din suflet...

NUMAI BINE SI ASFALT USCAT! :)

 

:) Nu ai de ce sa imi multumesti!Numai bine si tie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, ca proaspat posesor de f4i... vreau si io niste informatii despre regimul de turatii...

Sa fiu mai explicit...cam in ce plaja de turatii tre s-o tin prin oras/p'afara ca sa obtin un consum optim sau un regim care sa-i convina si motorului (adica optim pt el)...

In oras merg pe "silent" pana in max 4-5 mii de turati pt simplu fapt ca nu am nevoie de "atentie", datorata zgomotului, si nici de demaraje extraordinare...

Si p'afara ce pot sa zic... mai mult de 8-9 mii turatii n-am vazut...nu a fost nevoie si mi-a fost si mie mila sa-i incerc limitatoru de rpm....

Cred ca motoru meu e in "vacanta" la modu meu de utilizare :)

Astept pareri/opinii/sfaturi...mersi si asfalt uscat! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel vreau si eu sa intreb cate ceva despre Honda CBR f2 pareri sfaturi si alte trucuri ( sunt incepator ) asa k sa nu fie nu stiu eu ce tricuri referitor la turatii......care sunt valorile indicate??......si un singur lucru mi se pare destul de aiurea la CBR-urile f2 si la cele mai noi "Le era greu frate sa puna o treaba sa vezi cata benzina ai??" (mi se pare destul de aiurea sa deschizi capacu sa vezi cat gaz mai ai) O alta varianta ar fi sa te uitzi la kilometraj cam asta fac da nu sunt sigur cat consuma (paote ma puteti ajuta )

 

MS :scratch:

 

am uitat sa zic k am si eu un f2 din 92 o sa bag s ieu poze da sa vad cand am timp sa imi fac oricum de cand stau pe forum de vreo saptamana deja incep sa ma doara ochii de la cate am citit pe aici ... oricum am mai invatzat cate ceva

 

Asfalt uscat si curat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hi, my name is Catalin, and i'm a CBRoholic :lol: ... deoacamdata voi fi clean vreo 2-3 zile ca am reusit performanta sa-l culc o lecuta pe jos :lol: ... fapt care a dus la ruperea scaritei de la frana si a oglinzii drepte... si zgariat un pic carena dreapta .. da,da incepator... traficul f nasol de la 5 seara din unirii si lipsa experientei au ajutat f mult la acest nefericit eveniment .... dar ne revenim noi si ne punem la loc pe picioare/roti cat de curand.

 

Micutza este din 2000 ...adusa din italia.. am facut vreo 600km ..ma simt super ok cu ea, dupa niste calcule mai brute asa, mi-a iesit un consum de 6-7 la 100 combinat oras/afara .... sa vedem daca reusesc sa urc si o poza

 

 

post-4005-1181639984_thumb.jpg

post-4005-1181640126_thumb.jpg

 

 

In rest ce sa mai zic... sper sa ne vedem pe strada cat mai curand :lol:

Editat de Dark4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La F4 i consumul e cam.. dus cu pluta. Mie imisugea cam 10 in oras in acelasi fel de mers precum cu F4 car eimi lua 7. Caut ain postingurile mele anterioare si e detalait aspectul asta.

 

In ultima vreme parca s-a mai "asezat" si ultimul consum o fost pe la 8. Sa vedem in continuare ce toane are fata, acum voiam sa ii fac din nou consumul, dar l-am dat dracu de consum cu forja de pe autostrada de ieri seara.

 

In 5k - 6k o tin si eu pe a mea in city. Mai trag de ea pe ici colo, dar nu e o regula.

In ultima perioada m-am linistit cu mersul in oras, nu de alta dar.. deh.. vine o vreme in care.. mai vine creierul in cap omului. :lol:

 

Metoda ar fi destul de simpla. bagi benzin pana la linia de demarcatie full (e tabla aia transversala pe gura rezervorului) si dupa ce faci 100 km bagi iar benzin tot pana acolo evident si vezi cat a intrat. Ala e consumul.. pam pam.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare... vreau sa imi schimb si eu toba :lol:

ce ziceti sa imi pun pe motor?

mie imi place cum se aude leovince..

:lol: dar pe al meu nu stiu cum o sa se auda o alta toba...

ce imi recomandati sa imi pun..

si are rost sa imi pun de la galerii sau doar finalu?

thx :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare... vreau sa imi schimb si eu toba :lol:

ce ziceti sa imi pun pe motor?

mie imi place cum se aude leovince..

:lol: dar pe al meu nu stiu cum o sa se auda o alta toba...

ce imi recomandati sa imi pun..

si are rost sa imi pun de la galerii sau doar finalu?

thx :lol:

is si tu niste mivv-uri pe ea .. se aud bine .. zic eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare... vreau sa imi schimb si eu toba :lol:

ce ziceti sa imi pun pe motor?

mie imi place cum se aude leovince..

:lol: dar pe al meu nu stiu cum o sa se auda o alta toba...

ce imi recomandati sa imi pun..

si are rost sa imi pun de la galerii sau doar finalu?

thx :lol:

 

 

leovince am eu si-mi place la nebunie cum se aude... nu stiu exact cum sta treaba la leovince... daca au mai multe modele ... presupun ca da... a mea e din carbon (din cate am inteles si vazut)... daca vrei ii fac o poza sa vezi cum arata... sunetul nu stiu daca pot sa ti-l inregistrez :lol:

 

Numai bine.

 

P.S.: se vede un pic in poza de mai sus.

Editat de Dark4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu ptr MIVV Sportline, gixxeru stie de ele ca i'am impuiat capul si i'am trimis si poza.

Suna demential, de la relanti pana la zona rosie ca sa zic asa.. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...