Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

Fostul proprietar mi-a spus ca nu e bine sa trec de 7000 pentru prea mult timp.

Am respectat asta, ba mai mult, nu am prea atins 7000 rpm. Cam 6500 -7000 cand dadeam mai tare de acceleratie pana schimbam viteza (daca o "calcam") si asta pentru mai putin de jumatate de secunda.

Nu am avut niciodata vreo problema cu motorul si sper nici sa nu am.

Daca iti vei proteja motorul si nu vei trage in disperare de el, sigur te va tine mult si bine.

Foarte de acord mai ales ca undeva la 6500 in sus se plafoneaza,adica urla,se mai tureaza ceva si viteza e tot aia,nu mai creste.In schimb creste uzura...

 

PS:Mony,daca vrei un motor mai mare de turing,ce spui de Caponord?

Editat de cristianstrt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

NU M AM GANDIT NICIODATA SA MI IAU VITEZANTA. APRILIA MERGE FF BINE SE MANEVREAZA USOR, POTI S-O DUCI SI LA PADURE ETC...EU MERG CU GRIJA DAR PARCA AS MAI TRECE SI DE 100 KM/h PENTRU VREO 5-10 KM SI MI ERA TEAMA SA NU STRIC CEVA LA MOTO CA BANII SE CASTIGA GREU. MULTUMESC PT TOT. AVETI IDEE CE SA PUN LA IMBINAREA TEVILOR DE LA TOBE CA AM PUS AZBEST , ATINUT 50KM SI ACUM SUFLA IAR. O FI VREO PASTA CEVA????? :-L

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU M AM GANDIT NICIODATA SA MI IAU VITEZANTA. APRILIA MERGE FF BINE SE MANEVREAZA USOR, POTI S-O DUCI SI LA PADURE ETC...EU MERG CU GRIJA DAR PARCA AS MAI TRECE SI DE 100 KM/h PENTRU VREO 5-10 KM SI MI ERA TEAMA SA NU STRIC CEVA LA MOTO CA BANII SE CASTIGA GREU. MULTUMESC PT TOT. AVETI IDEE CE SA PUN LA IMBINAREA TEVILOR DE LA TOBE CA AM PUS AZBEST , ATINUT 50KM SI ACUM SUFLA IAR. O FI VREO PASTA CEVA????? :-L

Ai aici linkul de la romimoto pentru piesele disponibile la Aprilia Pegaso http://www.romimoto-piese.ro/category/10400000000/dcvid/ ,doar trebuie sa completezi datele modelului tau de Aprilica si cauti mai departe ce doresti! :peace:

Editat de cristianstrt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cristianstrt

 

Vreau motor touring mai mare, dar in ultimii 5 ani am parcurs doar 4500 km. Adica sub 1000 pe an.

Mi-ar placea sa fac drumuri lungi, sa calatoresc cu motorul dar sunt prea tare legat de lipsa timpului liber.

Iar atunci cand am timp liber, intotdeauna am de mers cu familionul cu masina. La fel si in concedii, tot masina o folosim.

Motorul, din pacate il folosesc pentru mers la serviciu si asta doar daca nu trebuie sa iau copiii de la scoala (si au scoala langa serviciul meu).

Asa ca, in 70-80% din cazuri trebuie sa renunt sa plec cu motorul de acasa pentru a ne putea intoarce 4 persoane inapoi.

Daca insa vreodata se va ivi ocazia sa iau un tourer mai mare si imi voi permite, o voi face.

Pana atunci... voi pastra semnatura cu pricina :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se parea mare aprilia in oras si ca ar consuma mult... acum am 2 motoare touring de ~250kg si mi se par total nepotrivite pt. oras (desi TDM-ul consuma mai putin ca aprilia, sa il vad acum dupa RK; de VF-nici nu mai zic, kilometrul si litrul), aprilia cred ca mi s-ar parea bicicleta. Mony, cred ca tie ti-ar trebui (de fapt si mie mi-ar trebui), doua motociclete: 1 mica - max 250cc - pt. strecurat prin oras, 1 mare - un touring >750cc, pt. plimbarea ocazionala din weekend. Daca ar fi si pe injectie, ar fi perfect cred :)

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AVETI IDEE CE SA PUN LA IMBINAREA TEVILOR DE LA TOBE CA AM PUS AZBEST , ATINUT 50KM SI ACUM SUFLA IAR. O FI VREO PASTA CEVA?????

 

Salut. Nu o lua in nume de rau, dar scrisul cu CAPS este FOARTE OBOSITOR...plus ca pare ca tipi. :)

Exista o pasta pe care am folosit-o cu succes. O gasesti aici: http://www.louis.de/_203daff11ca5a87fd59a9537e50debf0e8/index.php?topic=artnr&artnr=10004312

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti.

Are vreunu din voi idee daca aripa fata de pe pegasoul de 125 este aceeasi cu cea de pe cel de 650? Si intrebare se poate extinde si in alta directie: Aripa de pe modelul GA(pana in '96) se potriveste si pe modelul ML(dupa '96)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti.

Are vreunu din voi idee daca aripa fata de pe pegasoul de 125 este aceeasi cu cea de pe cel de 650? Si intrebare se poate extinde si in alta directie: Aripa de pe modelul GA(pana in '96) se potriveste si pe modelul ML(dupa '96)?

Aripa de fata de la Aprilia Pegaso 1992-1996(GA si MX) nu se potriveste,din cate stiu eu,pe cele dupa 1997!Legat de Aprilica mica,nu stiu daca e compatibila cu cea din 1992-1996 sau invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@remu

E adevarat. Ca tourer nu am facut decat un drum cu sotia la Nessebar acum un an. Deci nu am cunoscut prea bine veleitatile de tourer.

Drumul a fost destul de comod pentru mine si aproximativ comod pentru sotie.

Totusi am avut momente cand as fi vrut sa merg mai repede cu motorul (viteza medie a fost cam pe la 100 km/h cu unele scurte varfuri de 130 km/h pe autostrada).

Dupa 120 - 130 km/h e mai putin placut sa mergi un timp indelungat (vant, vibratii, sunet motor, turatie motor) si pentru placerea condusului am scazut viteza sub 110 - 120 km/h.

Pe autostrada mi se parea ca ma tarai. As fi vrut sa merg mai repede in conditii confortabile.

Eu sunt genul care merg foarte mult la drum lung (cu masina). Fac in medie cam 25.000 km pe an cu masina sotiei si inca vreo 15.000 (minimum) cu masina mea.

Tare mi-ar fi placut sa pot sa fac si vreo 4000- 5000 km si cu motorul :)

@banzay

De fapt cred ca mi-ar trebui un scuter pentru oras (ce tare mi-ar placea honda pcx 125) si o "balena" gen bmw rt pentru calatorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mony nici 5 % din potentialul de touring al acestei motociclete nu l-ai cunoscut .

@remu1,aici ai dreptate.

Marti,am acasa noua mea Aprilica,cu doar 10328 de km! :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ooooo, sa te bucuri de ea !

Si, cum zic eu "Sa tina cu casa !"

Saru-mana!La fel iti doresc si eu tie si alor tai!

 

Hmm.... in cazul asta te astept pe la Galati! :D

Victore,deocamdata esti tu asteptat pe aici!Apoi mai vedem! :crack:

 

Poate ne reunim in aprilie . Sa fie cu noroc !

Nu ar fi exclus!Stii ceva in sensul asta?Legat de luna aprilie,aprilisti?

Poate reusesc anul asta sa organizez pentru aprilisti,ceva ce am incercat anul trecut!

Ma repet,am auzit(de anul trecut e vorba)ca anul acesta s-ar tine intalnirea Caponordistilor din Europa,in Romania.Stiti careva ceva de asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu sau fara motor ? :D

Pai cu mobra,normal.Dar facem noi cumva si ne-om intalni anul asta mai toti aprilistii,la un moment dat!

 

Ceva propuneri sunt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pentru! Poate ne strangem cativa si facem o drumetie :D Poate gasim o intrunire moto organizata, pe undeva prin tara acceptabila pentru orice pegasist

Pot fi si alti aprilisti,nu numai Pegasist.!Si nu numai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg la pegaso cube de ce s-au gandit sa ascunda bujia aia. acum am cheia, dar nu prea ajung la ea :D inca nu vreau sa scot rezervorul, asa ca ma mai chinui putin acuma :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si bine v-am gasit.

V-ar putea interesa semnalizari albe pentru Aprilia Pegaso 650 (doar plasticul) ?

Incerc sa adaug o imagine indicativa, ce nu imi apartine (gasita pe net).

Inca nu am imagini proprii, dar o sa pun cand e totul gata.

 

Stima.

 

Cosmin.

post-74356-0-73342800-1364583516_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...