Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

MULTUMESC TUTUROR PT PARERI SIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII SA VINA CALDURA CA NU MAI AM RABDARE

 

verifica CI ul motocicletei.....acolo ar trebui mentionate dimensiunile cauciucurilor, sau poate le are RAR ul in baza de date pt acest tip de motor....., in acest caz poți sa ii rogi/intrebi sa ți le adauge in CI. (o sa te coste modificarea ).

 

eu am avut Pirelli MT60 140/80/17 si am făcut 10000 km cu el într un an....asfalt 70 forestiere 30, foarte bine s a comportat. pe fata am avut perechea lui MT60, mai merge încă un sezon cu siguranță.....

 

așteaptă SMAEB ul, poate gasesti vreo oferta buna de cauciucurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

verifica CI ul motocicletei.....acolo ar trebui mentionate dimensiunile cauciucurilor.

In talonul vechi era trecuta dimensiunea anvelopelor,in cel nou nu mai e.In Cartea de Identitate a autovehiculului sunt trecute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu piesele.lasa o adresa de mail te rog sa-ti dau poze si pret.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de o informatie .......Niste viteze optime la o arilia pegaso 650 ml 1997......ma refer la viteza de cruaziera-consum mic de benzina......am auzit de 100 km/h dar......am mers si cu aprox. 165 km/h max. dar cred ca nui face prea bine .....am auzit ca afecteaza garnitura de chiuloasa.....stiu i touring nu vitezana.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de o informatie .......Niste viteze optime la o arilia pegaso 650 ml 1997......ma refer la viteza de cruaziera-consum mic de benzina......am auzit de 100 km/h dar......am mers si cu aprox. 165 km/h max. dar cred ca nui face prea bine .....am auzit ca afecteaza garnitura de chiuloasa.....stiu i touring nu vitezana.....

Din discutiile de pe form, s-ar parea ca garnitura de chiuloasa se termina daca mergi mult cu ea turata peste 5000rpm. Ce inseamna mult nu stiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au ajuns. Sunt intacte. Multumiri domnului Aripi ! :hug: Trebuie neaparat sa ajung in partea de vest a tarii .... :)

Berile alea.mai Victore,sunt la rece!

 

Am nevoie de o informatie .......Niste viteze optime la o arilia pegaso 650 ml 1997......ma refer la viteza de cruaziera-consum mic de benzina......am auzit de 100 km/h dar......am mers si cu aprox. 165 km/h max. dar cred ca nui face prea bine .....am auzit ca afecteaza garnitura de chiuloasa.....stiu i touring nu vitezana.....

Banuiesc ca n-ai sa faci un obicei din viteza asta! :moron:

Viteza de croaziera e undeva intre 90 si 100 de km/h.Eu am scos un consum de 4,1-4,2 la 100 la viteza de mai inainte mentionata si aveam top case de 45 de l plin!Se spune ca in ultima treapta de viteza,consumul optim e in momentul in care acul vitezometrului si al turometrului sunt paralele!Si asta e valabila la orice mobra!Cel putin acolo am scos eu consumul de mai sus!

 

Din discutiile de pe form, s-ar parea ca garnitura de chiuloasa se termina daca mergi mult cu ea turata peste 5000rpm. Ce inseamna mult nu stiu

E foarte adevarat,pe langa asta exista "predispozitia" motorului pus pe Garda,Cube(din 1997 pana prin 2001 la cele pe injectie)sa arda garnitura de chiulasa.Am observat treaba asta la mai multe cazuri.Dar asta NU e o regula!Toate modelele au ceva mai slab,care cedeaza pana la urma.

Editat de cristianstrt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au ajuns. Sunt intacte. Multumiri domnului Aripi ! :hug: Trebuie neaparat sa ajung in partea de vest a tarii .... :)

Sa le stapanesti sanatos si fara incidente.

O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpar presa pentru a ajunge la bendix sau daca e cineva atat de bun incat sa-mi imprumute (pentru a face o copie) il cinstesc. Sunt din Bucuresti. Astept un raspuns aici sau pe ymsg geomih87.

Avea de vanzare cu o pagina,doua in urma aici,userul adyfikus.Contacteaza-l sa vezi daca mai are sau nu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpar presa pentru a ajunge la bendix sau daca e cineva atat de bun incat sa-mi imprumute (pentru a face o copie) il cinstesc. Sunt din Bucuresti. Astept un raspuns aici sau pe ymsg geomih87.

ai pm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vinde cineva, am nevoie de scarita pasager dreapta !, de nevoie le cumpar pe ambele (dreapta-stanga)

multumesc !

 

0720.775.691 - 0766.873.773

iau eu scarita stanga sau ambele :D ale mele "s-au topit"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iau eu scarita stanga sau ambele :D ale mele "s-au topit"

Filip,@mircea_c20 vrea sa cumpere,nu sa vanda! :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VREAU SA MI IAU CAUCIUC PE SPATE LA MOTO DAR AS VREA UNUL 140/80/17 SI NU STIU DACA MERGE DEOARECE EU AM 130/80/17 VOI CE SPUNETI ATI MAI VAZUT SAU ATI AUZIT O FI PREA LAT???

 

ia-ti fara probleme. Am facut toata Siberia cu 140 pe spate. Unele mobre veneau chiar din fabrica cu pirelli de 140, chit ca in CIV este trecut mai mic. La ITP vezi cum te descurci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va recomand sa va scaldati mintea si sa luati aminte aici: http://antiiluzii.blogspot.com/ !Mai ales documentarul "Obey"!!! :10: Vizionare placuta!



ia-ti fara probleme. Am facut toata Siberia cu 140 pe spate. Unele mobre veneau chiar din fabrica cu pirelli de 140, chit ca in CIV este trecut mai mic. La ITP vezi cum te descurci.

TOT RESPECTUL!!!

Editat de cristianstrt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AM CITIT AICI CA NU I BINE SA MERGI MULT CU PESTE 5000 DE TURE. PUTETI FI MAI EXACTI SAU SA MA UIT SI LA TEMPERATURA APEI , CA PE VREME MAI RECE APA LA MINE STATEA PE LA 70-80 DE GRADE.VA MULTUMESC :peace:

Salut Iuliane.Dupa cum ai observat,motorul de pe Aprilia este unul care la 7500 de turatii/minut trece pe rosu.Deci nu e ca un motor de pe ceva motocicleta speed,care turatia pe rosu o are de la 13000,14000 in sus.E clar ca nu e sanatoasa turatia in apropierea zonei cu rosu!

Concluzia cred ca e clara:daca vrei viteza sau turatie,iti iei un speed nu o Aprilica!

Editat de cristianstrt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fostul proprietar mi-a spus ca nu e bine sa trec de 7000 pentru prea mult timp.

Am respectat asta, ba mai mult, nu am prea atins 7000 rpm. Cam 6500 -7000 cand dadeam mai tare de acceleratie pana schimbam viteza (daca o "calcam") si asta pentru mai putin de jumatate de secunda.

Nu am avut niciodata vreo problema cu motorul si sper nici sa nu am.

Daca iti vei proteja motorul si nu vei trage in disperare de el, sigur te va tine mult si bine.



Tinand cont ca vine luna APRILIE si targul moto, nu ne intalnim si noi, APRILISTII la smaeb 2013 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...