Sari la conținut

Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 14,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce model frumos de pegaso! Poze din fata nu ai? Din ce an e? Cu cat o dai? :)

Mersi mult de aprecieri tuturor!Oricum ne vedem in august!

@shumilica,Aprilica mea e din 2008,dar NU o dau caci o iubesc si arata din fata asa in poza de mai jos.

 

Foarte frumoasa tura.

Ma asteptam ca la sarbi sa fie ok drumurile. In Grecia si Macedonia stiam cum sunt, dar pentru Serbia presupuneam ca soselele si autostrazile sunt la alt nivel.

Din pacate asta e realitatea!Ba mai mult,Serbia e undeva la nivelul Romaniei din 1995!!!Per total!

 

Ehe,Pegaso STRADA...

O fi numele de STRADA,dar crede-ma ca se descurca foarte bine pe macadamul pe care ma bagam inainte cu Aprilica GA di 1994!Ba chiar mai bine in anumite locuri!

Eugene,mersi de aprecieri!

post-41801-0-77858100-1402599900_thumb.jpg

post-41801-0-57504300-1402602250_thumb.jpg

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,sunt si eu nou pe aici si posesor de calut,am si eu o problema in sensul ca se aude un zgomot de la lant ca si cand ar fi o z ala blocata sau cam asa Ceva ,c'è as putea sa fac sau cine ma poate ajuta si pe mine?stau lagna bucuresti ?.spre oltenita dak e vreun coleg care ma poate ajuta chiar si cu un sfat ii sunt recunoscator,nu prea le am eu asa cu mecanica dar i mi place sa mi dau silinta,asa ca astept un semn de la voi sa pun si eu calutul la punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ai revenit, Cristi! :D nu stiam de ce ai telefonul inchis inainte sa pleci in tura. ca te sunam pe alt numar. scuze! :D asteptam mai multe detalii, daca vrei! o sa vad cand imi fac timp sa vin cu saua la atelierul vostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut,sunt si eu nou pe aici si posesor de calut,am si eu o problema in sensul ca se aude un zgomot de la lant ca si cand ar fi o z ala blocata sau cam asa Ceva ,c'è as putea sa fac sau cine ma poate ajuta si pe mine?stau lagna bucuresti ?.spre oltenita dak e vreun coleg care ma poate ajuta chiar si cu un sfat ii sunt recunoscator,nu prea le am eu asa cu mecanica dar i mi place sa mi dau silinta,asa ca astept un semn de la voi sa pun si eu calutul la punct.

Incearca sa il speli cu multa motorina, sa il freci cu o perie mai dura de plastic, clatesti cu apa si dupa aia ungi bine. Ideal ar fi sa dai jos lantul daca are za de desfacere si sa il lasi in motorina o noapte. Verifica sa fie si intins la specificatii. Poate doar e intins si loveste bascula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ai revenit, Cristi! :D nu stiam de ce ai telefonul inchis inainte sa pleci in tura. ca te sunam pe alt numar. scuze! :D asteptam mai multe detalii, daca vrei! o sa vad cand imi fac timp sa vin cu saua la atelierul vostru.

Mersi Filip de aprecieri.Te astept la service,cand ai timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@costyn

@Patrick_M

Din ce am observat, motorina in ziua de azi ataca mult mai tare aluminiul si cauciucul. Probabil din cauza rafinarii mai bune sau / si a aditivilor.

Eu unul as folosi pentru curatat orice fel de ulei de motor (auto sau moto) in locul motorinei.

Si uleiul curata excelent si desi este gras prin definitie, inmoaie excelent reziduurile... degreseaza foarte bine si e usor de indepartat ulterior.

Asta cu degresatul cu ajutorul uleiului v-a placut, nu-i asa ? :)

Dupa aia sters bine de tot cu un spray de curatat lantul sau cu spray de frane, uscat si uns cu spray de lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca nu e asa cu motorina mai nou, eu nu am vazut sa fie probleme. Ideea era ca lui ii trebuie curatat cu un solvent bun ce nu ataca acele cauciucuri. Cred ca si un ulei subtire face aceeasi treaba. Si un jet de spalatorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,sunt si eu nou pe aici si posesor de calut,am si eu o problema in sensul ca se aude un zgomot de la lant ca si cand ar fi o z ala blocata sau cam asa Ceva ,c'è as putea sa fac sau cine ma poate ajuta si pe mine?stau lagna bucuresti ?.spre oltenita dak e vreun coleg care ma poate ajuta chiar si cu un sfat ii sunt recunoscator,nu prea le am eu asa cu mecanica dar i mi place sa mi dau silinta,asa ca astept un semn de la voi sa pun si eu calutul la punct.

Si la mine am obeservat aceeasi problema. Se aude cand ajunge o anumita portiune din lant la pinionul de la motor. Zgomotul nu e foarte puternic, dar se aude cand tragi ambreiajul din mers si coboara turatia la relanti. Eu nu am apucat sa dau lantul jos, dar sper sa fie ceva simplu precum o za un pic intepenita :)

 

Ce face chestioara asta de pe bord?

post-81164-0-62216000-1402673490_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine am obeservat aceeasi problema. Se aude cand ajunge o anumita portiune din lant la pinionul de la motor. Zgomotul nu e foarte puternic, dar se aude cand tragi ambreiajul din mers si coboara turatia la relanti. Eu nu am apucat sa dau lantul jos, dar sper sa fie ceva simplu precum o za un pic intepenita :)

 

Ce face chestioara asta de pe bord?

la bord ai doua contoare de kilometraj : cel mare si cel mic care merge pana la 999 dupa care trece iar la 0 , din acel buton modifici kilometrajul mic , daca rasucesti de el stanga , incearca nu se intampla nimic. De aici poti face spre exemplu consumul: dai la oooo , faci plinul iar cand s-a golit rezervorul vezi cati km ai parcurs....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are CAREVA chef de duca pt maine si Duminica? pana in PIATRA CRAIULUI,si o tura mica de 5-6 ore cu rucsacul in spate...si pana acolo ocolim pe dn1A...pt curbe?

sau pleaca ....careva pe undeva din Bucuresti pe Transalpina,transfagarasan....?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic ca nu e asa cu motorina mai nou, eu nu am vazut sa fie probleme. Ideea era ca lui ii trebuie curatat cu un solvent bun ce nu ataca acele cauciucuri. Cred ca si un ulei subtire face aceeasi treaba. Si un jet de spalatorie.

.va multumesc de sfat o sa vad c'è reusesc sa fac si cum sa-l dau jos.sper sa nu FIE asa greu desi ma indoiesc asa de prima data
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are CAREVA chef de duca pt maine si Duminica? pana in PIATRA CRAIULUI,si o tura mica de 5-6 ore cu rucsacul in spate...si pana acolo ocolim pe dn1A...pt curbe?

sau pleaca ....careva pe undeva din Bucuresti pe Transalpina,transfagarasan....?

Io merg dimineata pana la Brazesti cu doamna si stau pana duminica!Unde ne intalnim...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la bord ai doua contoare de kilometraj : cel mare si cel mic care merge pana la 999 dupa care trece iar la 0 , din acel buton modifici kilometrajul mic , daca rasucesti de el stanga , incearca nu se intampla nimic. De aici poti face spre exemplu consumul: dai la oooo , faci plinul iar cand s-a golit rezervorul vezi cati km ai parcurs....

Nu am apucat sa ma joc la calut atat cat as fi vrut... Am mai rasucit eu de el si banuiam ca este ceva legat de kilometraj dar l-am simtit un pic mai gripat si am renuntat crezand ca poate e o metoda rapida de a ajusta relantiul sau turometrul.

Mersi de info.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io merg dimineata pana la Brazesti cu doamna si stau pana duminica!Unde ne intalnim...?

 

Sa mai faci poze cu berea! :-) Bine ai venit! Un sfat da-mi! La un moment dat mi-a scazut relantiul! Am o Aprilia Pegaso din 97-98. Ai idee ce simptom este? In mod normal sta pe la 1400, dar scazuse la 1100.

 

Stiti cumva de unde pot lua un cablu de reglare a relantiului? Va multubecks anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mai faci poze cu berea! :-) Bine ai venit! Un sfat da-mi! La un moment dat mi-a scazut relantiul! Am o Aprilia Pegaso din 97-98. Ai idee ce simptom este? In mod normal sta pe la 1400, dar scazuse la 1100.

 

Stiti cumva de unde pot lua un cablu de reglare a relantiului? Va multubecks anticipat!

Daca nu mai sta la relanti constant , primele verificari ar trebui sa fie la carburatoare si filtrul de aer. Daca te grabesti poti sa umbli si la surubul de relanti de pe carb., daca nu ma insel se poate regla si cu mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io merg dimineata pana la Brazesti cu doamna si stau pana duminica!Unde ne intalnim...?

 

mi-au suspendat contul 3 zile...ca am fost obraznic!deci n-aveam cum sa te contactez! :) pana la urma m-am dat pe cheia si n-am regretat!


» Post actualizat in 16 Jun 2014 06:30

Cheia*

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

mi-au suspendat contul 3 zile...ca am fost obraznic!deci n-aveam cum sa te contactez! :) pana la urma m-am dat pe cheia si n-am regretat!

» Post actualizat in 16 Jun 2014 06:30

Cheia*

Pai,asa iti trebuie daca te dai cu vantuliber p-acilea,obraznicatura mica ce esti... :crack:

» Post actualizat in 16 Jun 2014 16:06

4 iulie – 6 iulie – Întrunire moto Rock la Foc, Măgureni – Prahova- Langa mun. Campina Organizatori: Roata de Foc RC – Câmpina

 

Pentru cei interesati !

Am sa zic pas,caci ma rezerv pentru intalnirea Aprilistilor de la inceputul lui august!

Editat de Cristian 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai,asa iti trebuie daca te dai cu vantuliber p-acilea,obraznicatura mica ce esti... :crack:

» Post actualizat in 16 Jun 2014 16:06

Am sa zic pas,caci ma rezerv pentru intalnirea Aprilistilor de la inceputul lui august!

pana la urma tot nu sunt lamurit exact cum facem

Ne cuplam cun intrunirea de la Obarsia Lotrului 8-10 August?

facem cartierul general la Sibiel?

 

De ce intreb ? trebuie sa imi fac concediul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Antigel am pus acum 5 ani de la Motorex. Nu am avut nicio problema de atunci.

Nici macar nu a scazut nivelul. In continuare este limpede (nu este deloc tulbure), ceea ce im spune ca instalatia este curata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi ce antigel folositi???

XT cehesc,culoare verde!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Grupul posesorilor de Aprilia Pegaso 650 pana in 2004

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...