Sari la conținut

Accident Waiting To Happen 2


alias
 Share

Postări Recomandate

Sal. Poate m-am exprimat eu gresit, desi nu cred, nu a spus ca a facut slalom ci ca si-a continuat miscarea rectilinie si uniform accelerata si din "intamplare" s-a nimerit sa rateze toti pietonii de pe trecere (poate n-are tinta), eu consider ca este cel putin o PROSTIE sa pergi cu 130Km/h in oras, cu atat mai mult intr-un oras ca Bucurestiul in care se circula cum se circula, mai ales cand in mai putin de 20 de metri urmeaza doua treceri de pietoni succesive, mai ales atunci cand sunt pietoni angajati in trecere. Crezi ca mai conteaza ca ai trecut la 2m (cand puteai sa treci la 1m) de un copil mic poate, daca-l da tornada creata de trecerea ta cu capul de asfalt ??? ... si afirmatia este valabila chiar si pentru un adult mai pispiriu ... :drink:

Cred ca aici te-am lamurit deja,nu este SAFE ca la 120-130Km/h sa treci la 2m de pietonii angajati in trecere (pe ambele treceri) !!!

 

Am rugamintea sa ma lase in pace pe mine cei care o dau ca merg pe scuter, sau ca motociclistul respectiv era meserias, chiar si intre ghilimele, sau ca sa ma sui pe un motor mai mare. De data asta a iesit bine, dar daca se intampla ceva si accidenta "doar unul" dintre cei 5-6 pietoni angajati in trecere. Cum poti sa mai traiesti atunci cand sti ca ai ucis un om dintr-o prostie!? Ce vina ar fi avut victima nevinovata si ce drept ar fi avut oricine, chiar si un motociclist, frate de-al nostru sa-i curme viata, sau macar sa i-o puna in pericol, de ce pentru ca avea el nevoie de adrenalina???

 

Cu toate ca nu am mers pe ceva mai mare, pot sa spun cu certitudine ca niciodata nu as face asemenea imprudente si niciodata nu as pune in pericol siguranta si viata altor fiinte, pentru ca vreau sau simt eu nevoia sa-mi manifest barbatia ... desi imi permit sa-mi iau ceva de 400 sau 600 nou, nu vreau sa fac pasul asta inca, din trei motive:

 

1) Nu am inca permis A, dar asta nu inseamna ca nu pot sa recunosc o greseala a unui "meserias" cu permis A, dar care merge ca un inconstient!

2) Pe zi ce trece vad din ce in ce mai multe FENOMENE pe strada, acum au mai inceput si motociclistii sa riste inutil viata celorlalti, sincer mi-e frica sa mai circul pe strada. Oricand poate veni momentul! :ok:

3) 90% circul in ORAS, acolo unde aproape intotdeauna cu un scuter ajungi mai repede la destinatie decat cu o motocicleta, asta la o ora de varf (varf de trafic, adica exact atunci cand plec la serviciu dimineata si cand ma intorc de la serviciu seara), atunci cand nu ai LOGIC UNDE si mai ales DE CE sa-i dai 'gaz.

 

Daca baba avea roate... era carucior de butelii! Hai in loc sa ne rupem in texte, mai bine sa bagam la cap MORALA acestui topic:

Daca te mananca, scarpina-te singur, nu da mancarimea si altora!

 

Afara din oras poti sa-i dai in 'vena cat vrei, atanta timp cat drumul iti permite si este relativ sigur, cu toate ca siguranta nu prea conteaza, nu? ... ca tu de fapt si de drept vrei adrenalina nu siguranta, dar in oras hai sa circulam cu totii mai prudent si mai cumpatat, ce naiba si asa ne omoara conservarii ca pe maidanezi, ce sa ne mai facem si noi seppuku , ce naiba!?

NO COMMENT!

 

BA NU! - Da de ce nu avea suficient spatiu de franare in conditii de siguranta? Cumva din cauza ca circula prudent si adapta viteza la conditiile de drum, care includ si ceilalti participanti la trafic, fie ei si pietoni? (asta ca sa nu mai zic de viteza legala pe sectorul respectiv de drum aflat (cum probabil ca multi nu realizeaza) IN ORAS !!! Sa inteleg ca dupa tine e OK sa-i dai 120 cand la mai putin de 20 de metri vin doua treceri de pietoni, cu pietoni angajati in trecere? Ce mai conteaza ca nu poate opri nu, la viteza aia franarea trebuia sa inceapa cu mai bine de 80 de metri inainte! Daca pica, pica din prostia lui si nu din alt motiv, era asfalt uscat, nu era nici o masina in fata lui ca sa zici ca-l incomoda. Hai ca-i buna asta e omor doi 3 ca acum oricum nu mai pot sa ma opresc, nu?

 

Fratilor daca nu aveti puterea sa recunoasteti o greseala, sau cand faceti voi o greseala, nu-i nevoie sa recunoasteti aici, dar macar circulati atent!

Salut. Pana la urma asta era si scopul sa nu ne mai riscam "blana" inutil si sa avem grija de noi, ca sa nu ne planga cei apropiati :|

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :) :bounce:

 

Trebuie sa constientizezi ca oamenii sunt pur si simplu diferiti. Ceea ce ti se pare tie anormal pentru altul poate fi banalitate cotidiana. Ai creat un topic fara nicio utilitate practica. Asta e ideea. Oamenii nu se vor potoli si nici nu vor conduce mai safe ca vrei tu asta. Cel putin pana nu o vor pati pielea lor si atunci (poate) se vor calma. Dar nu e cert ca o vor face.

 

Ce s-ar intampla daca ar fi postate toate incalcarile regulilor de circulatie la care asistam in 30 de min in Bucuresti? Am avea topic cu baba care a traversat neregulamentar, loganul cu folie fumurie necertificata RAR si dacia 1310 cu cd piratat la oglinda si joc la roata dreapta fata.

 

Abilitatile de condus, experienta fiecaruia si aptitudinile tehnice ale motorului fac ca fiecare ecuatie sa aiba un alt rezultat deoarece sunt multe variabile implicate. Eu ma situez in categoria mare a motociclistilor care nu aplauda asemenea fapte, dar nici nu pot da primii cu piatra, pentru ca, fie ca tie iti vine sa crezi sau nu, unii dintre noi mai incalcam arareori o regula - doua de circulatie, acolo. Nu din rea-credinta sau teribilism ci pentru ca iubim nenorocitele astea de 2 roti!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul!

 

Respect and ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Alt topic gay.Puteai la fel de bine sa pui un filmulet de pe youtube cu un inconstient care mergea agresiv in trafic.Baiatul in chestiune poate nici nu intra pe forum, si daca intra fiti convinsi ca nu o sa zica: dar vai ! sunt un inconstient, nu mai fac ! Baieti ca el, sunt si vor exista intotdeauna, indiferent cate pagini are topicul asta.Si deocamdata exista o institutie de stat care sanctioneaza asemenea specimene, poate ai auzit de ea, POLITIA i se spune, Superman e la _curve si Mos Craciun nu exista.

 

Hai sa discutam discutii, ca e plictiseala mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Stim cu totii ca sunt 1000 si una de moduri in care putem sa ne-o luam cand mergem pe doua roti... de ce ne mananca in c** pe unii dintre noi? Chiar nu pot sa inteleg. E prea frumoasa viata ca sa o irosesti dintr-o prostie, ce sa mai zic de viata altuia... Cineva avea o vorba ... mai bine o zi vultur decat o viata-ntreaga cioara... motociclismul este unul dintre putinele domenii in care (poate) nu ar trebui sa gandim asa!

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :) :bounce:

 

Alo .... alo....aici Vulturul: Nu-mi luati in nume de rau dar fiecare forteaza limitele la un moment dat. Si face asta pe riscul lui, adica plateste daca nu-i reuseste. Eu zic ca nu se grabeste nimeni sa se dea pe o roata daca nu stie destul de bine sa o faca. Daca stau bine sa ma gandesc, in oras e din ce in ce mai enervant de mers cu motorul. Singura posibilitate de a mai adauga ceva placut la asta e sa faci ceva giumbuslucuri, chiar daca se mai enerveaza unii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sper sa nu ofensez pe nimeni cu acest topic nou, dar nu se mai poate asa:

.... pe Fundeni, coada pe ambele benzi, eu mergeam la serviciu cu scuterul, circulam pe banda 1, cand deodata aud ceva tare si vad o capra pe-o roata printre masini

... Ce culoare avea capra?

 

 

....in ORAS, acolo unde aproape intotdeauna cu un scuter ajungi mai repede la destinatie decat cu o motocicleta, asta la o ora de varf.... > cu scuterul poti sa urci o bordura mai mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... iti dai seama , eu am scris topic despre un conservar si toti au sarit sa imi arate cati ani din sapte au lipsit de pe acasa ... (pardon ... ala de m-a injurat cu cenzurari de forum ... in fine , fiecare zice cum stie mai inteligent)(da nici cu restu care m-au facut paracios si alte cele nu imi este rusine :ok:) ;

 

Tu, ai "atacat" direct profesionistii celor 2 roti , cei care "II DAU IN BLANA FRATE CA CUNOSC CU PROFESIONALISMU SI DOARA DE AIA MIAM LUAT MOTOCICLETA DE PESTE 100 DE CAI CA SA POT SA II DAU GAZ NU CONTEAZA RESTU CE SI CUM , CONTEAZA CA IEU , DOMNLE , IEU STIU !!!! SI TU DE AIA ACUZI CA TU N-AI DA LASA CA STIU EU CA AI VREA !!!" .... nu ma mai gandesc la forumulari ca ma tot incearca un zambet si din pacate semnificatia nu e de ras ....

 

Incerc sa ma gandesc la urmatoarele :

-(de pe forum)(si nu numai) oameni infipti bine in ale motociclismului promoveaza siguranta pe primul plan (macar in ceea ce priveste grija la viata altora si limitele in oras).

-legislatia s-a schimbat / limita de kilowatt in primii 2 ani de A pe permis ... politia se va sesiza si va sta la cotitura de cum se face miezul vremii de motocicleta ...

-imi vine acush husa , cobor in sf. motocicleta din casa scarilor si frasu mai sta sa citeasca filozofiile mai sus mentionatilor PROFESIONISTI

-sper ca si lor sa li se schimbe mentalitatea putin odata cu TREZIREA la realitatea cruda si nemiloasa ... intr`un ton mai putin apocaliptic : sa se trezeasca la realitatea in care orice echipament ai avea ... (includ aici si redman suit`ul gen mythbusters) te salveaza (/ te ajuta la mai mult decat doar factorul de NOROC/bulan) doar la impacturi la viteze infime fata de ce se practica de cei in cauza , sau la alunecari cu tarait si oprire fara orice alt fel de impacturi :)

-poate poate cei nou veniti pe forum o sa citeasca in ordine buna forumul(indiferent de ce motocicleta au) si anume "Motocicleta Mea"/"Tutoriale"/"Accidente(sa INVATAM din greselile altora)"/s.a. si dupa asta sper sa nu trebuiasca niciodata sa scrie la "(Am patit`o din nou)" , sau sa ii scrie prietenii la "Lista neagra" :finger:

 

Toate acestea fiind zise, nu pot decat sa zambesc cu gandul la o utopie de oameni care "se da cu motoru" inteligent, prudent, si care nu intra pe un topic sa scrie de e de gay :drink: (just read this last part again, until it makes sense).

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate eu nu t inteleg de nici o culoare! :finger:

 

1)Primu' : Asta se grabea, n'ai zis incepea ploaia...? dak n'avea omu' casca vrei sa il ude sa'i afecteze sanatatea? :finger:

 

2) Al doilea, clar, e meseriash...esti doar invidios :bounce:

 

3) La al treilea ai recunoscut singur ce am zis eu pt cel de la punctul doi. :) :drink: :ok:

 

Sti ce e cel mai rau..? ca din pricina lor ne urasc oamenii p toti si cand ai nevoie de un martor sau ceva....sti deja replica..motociclist <lista de epitete...> si se bucura ca ai patit'o cu replici de genu': "Asa'i trebuie..sa se sature de motociclist" <iar lista de epitete..>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@allias

de ce nu intri tu pe www.scuterism.ro ?

 

Nu ai dreptul sa judeci, pentru cei ce nu respecta legile de circulatie exista pedepse si sanctiuni.

De exemplu, adu-ti aminte ce faci tu....

/index.php?...c=82198&hl=

Fara mighty mouse pe aici.

 

faci foarte bine ca mergi pe banda 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca legislatia rutiera prevede ceva pentru mersul fara aripa fata pe ploaie dar sigur prevede ceva pentru depasirea de viteza sau neacordare de prioritate pietonilor angajati in traversare pe trecere.In fine cate campanii de constientizare sar crea tot vor exista oamenii care cred ca pot stapanii motoare puternice(nu contest ca unii chiar sunt tatici in asta dar nu cred ca se dau in spectacol)Ex intalnit de mine un tip a venit la mine sa isi ia motor in leasing nu a mai condus pana acum a facut scoala anul trecut (pe un amarat de voshold ) si nu vrea sa isi ia decat GSX-R de 600 de 106HP doar slabut as zice acum voi ce ziceti sa-si ia omul motorul dorit au ba :bounce:

 

In fine faze de genul ce sti tu cu scuterul sau ce vi tu sa vb ca nu ai vitezana sunt ca sa zic asa "gay" ca sa fiu in ton cu ideia topicului :) incaodata e alegerea fiecaruia ,eu aleg sa ma dau safe altul alege sa se dea cum vrea el ,problema lui ,eu nu imi permit luxul sa imi fac familia sa sufere datorita pasiunii mele, nu imi pot face prietenii sa vorbeasca despre mine la timpul trecut sau sa imi vorbeasca intr-un scaun cu rotile ,asta ca tin prea mult la ei si imi place sa fiu cu ei pentru foarte mult timp de aici inainte.La mine adrenalina pompeaza si cand bat drumul spre Cheia pe serpentine la viteza decenta nu trebuie sa crosetez prin oras masini cu tot felul de soferi imprudenti,neatenti,cocalari,incepatori sau beti.

Inca o cheste motorul meu nu o fi vreo vitezana dar are o acceleratie de rupe asfaltul eu in amatorismul meu cred ca prind 100 in 5 sec ceea ce arhisuficient si destul de periculos zic eu,dar ma repet fiecare alege ceva, eu aleg viata si placere calatoriilor lungi pe soselele patrie, restul poate sa aleaga slalomul printre pietoni numai ca sa il sfereasca sfantul ca in nebunia lui temporara si in suvoaiele de adrenalina care il cuprind sa-mi accidenteze sau omoare vreun prieten sau ruda aflata in traversare corecta pe trecerea de pietoni ca ii scot adrenalina pe nas si ii fac si burnout pe capul lui ca sa aiba senzatiile la maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia cu 3 coaee, daca imi luati pe cineva apropiat in freza cand traverseaza regulamentar pe trecerea de pietoni, sau daca mama face manevra de luat stalpu' ca sa va evite, eu cu mana mea va o m o r , nu justitie, nu daune morale, nu un nou topic gay pe vreun forum, nu RIP, nu nimic... IL OMOR! Ii sfaram creierii aia de balcanicu' p_ _lii !!! NU ma intereseaza consecintele :bounce: mor cu voi de gat daca trebuie!!!

 

La fel procedez cu ala cu 3 coaee cu bmw lu' tati daca procedeaza la fel. Nu conteaza utilajul!

 

Cand eram student m-a luat unul peste bord de la capota pana la portbagaj, pe trecerea de pietoni, ...m-am ridicat, iar imbecilul nici macar nu s-a oprit, a fugit !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Leon 80 :bounce:

citez:

 

Road captain

***

 

Group: Membru

Posts: 246

Joined: 13-April 05

Member No.: 4.842

Motocicleta: nu am

Nr. moto: n-am avut in viata mea

Club: solo

 

 

bai astia cu troleele, daca nu opriti la semafor si bunica da rosiile pe jos va sparg sa moara 2 vecini de-ai mei

 

:ok: :finger: :finger:

 

:drink:

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce: :) :drink:

 

- ia mana de pe gaz

- lasa-ma dom'le in pace

- ma n-auzi ? sa nu faci vreo dracie

- ma lasi ?

- vezi ca se baga ala !

- uite cum zburam !

 

:ok: :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnul Circel, din respect pt cei 4 ani in + pe care ii ai fata de mine,... incep cu "Domnul". Din pacate cred ca nu se vad. Cel putin nu dai dovada. Prima reactie cand ti-am citit postul a fost sa vad in profil cam cate ceasuri ai de cand ai intrat pe forum si cam de cat timp faci umbra pamantului.

 

Ai 31 de ani. Vrei copii,in viata asta? Ai familie? Atat iti zic. Nu astept raspuns fiindca nu ma priveste.

 

Mai departe nu mai comentez. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca totusi trebuie avuta mare grija cu viteza mai ales prin oras pentru ca soferii nu sunt obisnuiti cu motoarele si nici nu cred ca vor sa fie!

stiu foarte bine ca e greu sa iti stapanesti dorinta de a accelera!

mai ales cand la vreun semafor gasesti cate un viteaz cu conserva care vrea sa se faca cu tine,sincer nu inteleg ce o fi in capul lor!

ce sa zic?

MARE GRIJA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

situatie tipica Y.A.P.P.C

 

(yet.another.pointless.pissing.contest)

 

Chiar are rost?

 

Nu !, nu are rost... ma duc la plimbare ca e racoare. :wave:

 

Totusi fara wheelie pe Magheru, doar burnout :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia mea: Un scuterica e oripilat de niste manevre de vitezane, vitezanii il iau la mishto pentru ca e scuterica, se baga altul "nu am avut niciodata moto" care face valuri cu un limbaj tipic manelist, si discutia o ia pe aratura.

BEIIIIIIIIIIII, SCUTERICA ARE DREPTATE!

Purtati draq castile alea daca aveti ce proteja in capatana, si nu mai treceti razant si cu viteza pe langa alti soferi sau pietoni, ca si ei se pot speria si face accidente cand voi scapati nevatamati.

 

Parerea mea.

 

PS. Leon80, faci umbra degeaba pamantului.

Editat de asds
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

BEIIIIIIIIIIII, SCUTERICA ARE DREPTATE!

Purtati draq castile alea daca aveti ce proteja in capatana, si nu mai treceti razant si cu viteza pe langa alti soferi sau pietoni, ca si ei se pot speria si face accidente cand voi scapati nevatamati.

...

Castile sunt obligatorii doar pentru cei care au ceva de protejat.

Crezi ca daca tipi la ei schimbi ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castile sunt obligatorii doar pentru cei care au ceva de protejat.

Crezi ca daca tipi la ei schimbi ceva?

 

Da, cred ca da. Eu port echipament full (soft dar full) in primul rand datorita pozelor de aici si a sfaturilor unora, unele normale, altele tipate. Sper ca si altii sa faca la fel, nu de alta dar chiar azi am mai auzit de unul de isi ducea scuterul nou de la reprezentanta acasa si a dat cu capul de asfalt (fara casca, mort pe loc). Faza veche, dar eu de-abia acum am auzit-o de la un vecin al victimei (a, si copilul omului se afla tot pe acelasi scuter, pe locul din spate).

Asa ca sperie-i, frate, poate le vine mintea la cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sper sa nu ofensez pe nimeni cu acest topic nou, dar nu se mai poate asa:

 

1) Am vazut duminica 04 martie 2007, pe Mihai Bravu, un inconstient cu o Kawa verde, n-am vazut numarul din pacate, care mergea de rupea si NU AVEA NICI MACAR CASCA, asta ca sa nu mai zic ca dupa nici 20 de minute a inceput sa ploua... Eu mergeam cu scuterul dinspre intersectia Baba Novac inspre Piata Muncii, pe banda 1, cine stie zona (cine nu ...) sunt doua treceri de pietoni consecutive, treaba s-a intamplat cu 20 de metri inainte de prima trecere. Motociclistul in cauza mergea cred cu cel putin 120-130Km/h, poate si mai mult, eu mergeam cu 50Km/h si a trecut de nici n-am apucat sa-i vad numarul, erau pietoni pe ambele treceri si se pare ca nu a auzit de prioritate pentru pietoni atunci cand traverseaza regulamentar, a disparut in pasaj, insist MASINILE AU OPRIT, dar el nu, sper pentru binele lui sa nu continue asa pentru ca nu-l vad bine si in plus ne strica tuturor imaginea! :ok: Daca nimerea unul din cei 5-6 pietoni de pe ambele treceri?

 

2) Astazi 06 martie 2007, pe Fundeni, coada pe ambele benzi, eu mergeam la serviciu cu scuterul, circulam pe banda 1, cand deodata aud ceva tare si vad o capra pe-o roata printre masini :crack: . Poate exagerez eu atunci cand zik ca am ramas perplex, dar ... am ramas perplex!!! Voua cum vi se pare asta, avand in vedere ca nu cred ca erau mai mult de 70-80 de cm intre masinile de pe banda 1 si cele de pe banda 2... Asemanator am vazut in pasaj la Obor asa ceva, ceva mai demult...

 

3) Tot astazi 06 martie 2007, venind de la serviciu, eram tot cu scuterul, mergeam pe Bulevardul Theodor Palady dinspre Dristor inspre Ramnicu Sarat, mergeam e banda 2, m-am asigurat si am semnalizat sa ma inscriu pe banda 3, cand aud ceva tare, care a trecut printre benzile 2 si 1 si vreau sa va zic ca la un moment dat a facut o eschiva printre doua masini, prima pe banda 1 si cea de-a doua pe banda 2, un fel de eschiva dubla in S, prima la dreapta :wave: , mai prieteni vreau sa va zic ca a fost meserias ca nu i-a atins, dar frate nu se fac imprudente din astea, pentru ca i-a dat in gaz, aproape 50 asta printre masinile care circulau regulamentar pe benzile 1 si 2. Toata stima si respectul pentru abilitati, dar nu stiu daca a constientizat bine riscurile... N-am vazut motorul bine, avea ceva cu negru, dar casca era cu albastru din spate, parca avea si argintiu, dar nu bag mainile in foc...

si lista cred ca o sa continue ...

Macar sa vedem daca au curajul sa recunoasca... presupunand ca au cont pe Motociclism.ro

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :eek: :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...