Sari la conținut

Grupul Posesorilor De Yamaha Tdm


bcristian

Postări Recomandate

Yep ipone 10 40 luat direct de la importatorul oficial. Am inteles ca e miezul, dar, il suspicionez ca e facut in colaborare cu motul

Yamalube cica ar fi facut in colaborare cu motul.

Eu sunt la al 2 lea sezon in care bag asa ceva si sunt foarte multumit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Yamalube cica ar fi facut in colaborare cu motul.

Eu sunt la al 2 lea sezon in care bag asa ceva si sunt foarte multumit

Yamalube este Motul,la fel ca si uleiul Subaru,care e tot Motul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baietile,

 

Revin asupra impresiilor initiale in ceea ce priveste TDM-ul. Buei nu ma satur de ea :)), efectiv nu pot sa ma dau jos din sa... am inceput sa caut tot felul de scuze numai sa ma plimb... am aproape 1.300 km la 1 saptamana de la cumparare, e ca un drog, plec mai devreme la munca si ocolesc cat pot numai sa ma plimb, iar la intoarcere, ma ratacesc intentionat :))

Cat despre ce ziceam initial, suspensia e super ok, a fost contrastul prea mare intre cea laxa de la Pegaso Strada, orientata catre 50/50 si cea de la TDM, care e clar orientata catre asfalt. M-am obisnuit cu ea si acum iau viraje cum nici nu visam sa iau cu pegaso.

Inca nu m-am obisnuit cu puterea motorului... trage ca disperata, se salta pe o roata de fiecare data cand indrasnesc sa fac ghidusii cu ea si am invartit roata spate de cateva ori pe pisatul cu care stropesc edilii nostri dimineata soselele ...

 

O mica problema insa, se intampla uneori sa ramana pozitiile aprinse, cu cheia la max in stanga, cu ghidonul blocat. E vreo chestie ? sau trebuie sa gresez butucul (merge cam greu, in sensul ca agata cheia). Noroc cu paznicii din parcarea de la servici ca au nr meu si au sunat... altfel impingeam cu sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca te-a prins microbu. Vezi ca rotesti prea mult de cheie cand blochezi ghidonul si d-aia raman pozitiile blocate. e chestie care era prezenta la si la vechiul TDM, ceva gen lumina de pozitie fara sa lasi cheile in contact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:10: Corect, Cava!

Lasi mobra pe pozitia de stationare, care este cu un pas dupa pozitia de oprire normala. Dupa ce te dai jos de pe mobra, uita-te la stopuri sau la fauri si, daca-s aprinse, bagi cheia in contact si mai invarti in sens orar inca o pozitie si totul va fi perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:10: Corect, Cava!

Lasi mobra pe pozitia de stationare, care este cu un pas dupa pozitia de oprire normala. Dupa ce te dai jos de pe mobra, uita-te la stopuri sau la fauri si, daca-s aprinse, bagi cheia in contact si mai invarti in sens orar inca o pozitie si totul va fi perfect.

 

Sau te uiti pe butuc, la mine este semnalizata pozitia Lock si dupa ea un P cu dungi gen raze de lumina iesind din el.

 

000000145530-1.jpg

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar, mai are o pozitie in plus, semnalizata pe butuc... Nu o vedeam din cauza ca inca nu am deslipit folia aceea transparenta de pe butuc, si are ceva bule de aer in zona respectiva.

 

Multumesc pentru lamurire, have a cold one :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee daca va încape pe 3vd 4.00 pe 18 pe fata? La ochi pare a freca in aripa. Este 'cramponata' guma.

Editat de jerry_mcrie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ochi pare cam stransa situatia...

incerc...

nu este cinestie ce efort...

ms de incurajare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Sunt membru nou, proprietar al unui TDM 4TX din 2001 de vara trecuta. Va cer sfatul in legatura cu o problema pe care am descoperit-e recent: consumul de ulei. Ultima data cand am verificat nivelul uleiului (a fost chiar si prima data de la achizitie) a fost acum o luna, cu motorul cald, lasat in relanti vreo 10 minute, apoi oprit, lasat vreo 3 minute ca uleiul sa se aseze, cu motorul in pozitie verticala, uleiul era cu putin peste mijloc, asta dupa ce in sezonul trecut am facut vreo 2500 km cu el. M-am gandit ca e in regula, oricum in iulie tre sa fac schimbul de ulei (gandindu-ma ca n-am facut multi kilometri, va fi destul daca fac schimbul in iulie, dupa un an de la achizitie). De atunci, am mai facut vreo 600 de km, si ieri am verificat uleiul din nou, si, mare surpriza, ulei nu se vede prin gemuletul magic... :(

 

Din pacate, nu stiu la data achizitiei ce tip de ulei mi-au pus cei de la Motomus, dar, urmand sa fac oricum schimbul de ulei, si citind posturile de pe acest forum, ma tind spre Motul 15w50, ulei mai gros, recomandat de mai multi, dar nu stiu care sa fie: 5100 sau 7100? ce experiente aveti? care mi-l recomandati? Pana fac schimbul de ulei, cu ce tip de ulei as putea sa fac completarea, sa ajung cu el pana la mecanic fara probleme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai baga 5100 motul!!! 300v sau Full power katana de la Ipone. In schimb cu acel gemulet am auzit si eu de el, chipurile ascunde uleiul. Tin sa cred ca il arunca in mare parte in rampa si pana se scurge dureaza ceva timp. Probabil asta este problema lor de se tot "ovalizeaza" arborele cotit si uzeaza repede cuzinetii. Am si eu un 3vd care m-a lasat pe drumuri pt ca vrut sa "bea" toata apa din radiator (defapt am gasit-o in motor). Norocul a fost de partea mea ca am sesizat la timp....

Editat de motan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motan vii si cu o explicatie pt sfatul tau contra 5100? 300v este overkill, 7100 este excelent ca alegere

 

Eu am folosit fara probleme uleiul asta si nu am avut niciodata probleme cu 3vdul, ulterior am trecut la valvoline pentru ca am schimbat sursa de ulei.

 

Cateva pagini mai devreme explica destul de clar Ottoman cum se verifica nivelul la 4tx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5100 este un ulei slab calitativ si asta ti.o confirma fisa tehnica. Eu am pus asa ceva in aprilia pegaso si mi.a intins 2 lanturi de distributie fara sa.mi dau seama de motiv(d.p.d.v. mecanic nu avea de ce sa.l intinda), intinzator bun, patine bune. Fiecare isi pune ce vrea si cum vrea, asta este strict parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In schimb cu acel gemulet am auzit si eu de el, chipurile ascunde uleiul. Tin sa cred ca il arunca in mare parte in rampa si pana se scurge dureaza ceva timp.

Motorul de TDM e cu carter uscat, uleiul nu se scurge din rampa in baie, chiar din contra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, are cineva din dezmembrare tobe de 3vd? fara galerie.

Pentru un amic fara cont.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare,

 

Acu o saptamana ceva idiot oligofren a decis sa vireze brusc in fata mea ( a virat stanga pe o straduta, venind din inversul sensului pe care circulam eu) cu conserva. Rezultatul ? Poc! Buff! Zdrang! Bang! si alte interjectii :)) Eu nu am patit nimic, motoreta este foarte usor sifonata ( de obicei pe strada respectiva circul incet fie ca sunt pe 2 sau 4 roti, din cauza stradutelor adiacente de pe care ies tampiti cu toata masina sa se asigure... ). Nu am acceptat amiabila, am ales in schimb sa scot retardatul de pe sosele o perioada de timp, asa ca individul a primit o amenda grasa + suspendarea permisului pe 60 zile cu examen obligatoriu, daca nu il ia sau nu se prezinta se prelungeste la 90 de zile :D

Buuun, din fericire individul are RCA la Asirom, care la prima vedre par ok. Am primit inlocuire la toate piesele zgariate, mai putin la aripa si carena dreapta care sunt usor zgariate (am primit revopsire)

Pentru finalizarea dosarului de dauna, trebuie sa duc un deviz de reparatie, iar aici am nevoie de un sfat din partea voastra, mai exact, dintre reprezentantele yamaha bucuresti, cam care e cea mai scumpa ? :)))) Probabil voi primi critici de genul `esti magar vrei sa iei multi bani` ... bai, da, vreau sa iau multi bani, motoreta era ca noua, iar devizul ce-l voi preda la RCA va fi negociat la sange de catre agentii lor, asa ca vreau sa ies cat mai bine, sa-mi pot repara motorcoceta.

 

Multumesc pentru orice sfat primit fie aici fie in privat. Mentionez ca e primul accident din viata mea si sunt total afon in ceea ce priveste procedurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poi am primit inlocuire la urmatoarele repere : toba dreapta, oglinda dreapta, semnalizare dreapta, capat ghidon dreapta, maneta frana dreapta,topcase, plasticul acela ce se prinde pe carena laterala, in stanga farului si carena centrala, cea care adaposteste farul. De vopsit : carena laterala si aripa fata. In plus, de facut geometrie !? Si verificat planeitatea discului de frana.

 

In care reprezentanta ai fost cu 3vd-ul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti. Sunt nou pe aici si Scuza-ti-ma ca intreb pe aici dar nu am gasit nicaieri pe forum sa deschid o discutie. Sunt posesorul unei Yamaha FZ 750 si din pacate am ramas fara maneta de frana fata 😔 vreau sa imi cumpar cat mai repede un set complect dar vreau sa iau ceva model mai nou. Stie careva dintre voi cu ce manete de la ce alte marci sau modele de motoare sunt compatibile cu FZ-u meu? Va multumesc anticipat si drumuri bune fara evenimente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva un amortizor spate sh cu sau fara arc din dezmembrare? la un pret de sh...

3vd. '94.

am facut buba si am rupt tija... :alcy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...