Sari la conținut

Cauciucuri De Offroad


Postări Recomandate

Am aflat pe propria piele ce inseamna E-09 pe ploaie si asfalt. Ac de par pe Cheia, pe coborare, aceeasi viteza cu un LC4 enduro cu aceleasi gume, imi fuge numai mie fata. Apoi aflu ca, de fapt, ar fi trebuit sa ma comport ca si cum as fi mers pe gheata. Avarii de la 20km/h (poate chiar mai putin): deflector de vant pe dreapta rupt, semnal rupt, furca indreptata :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 367
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si eu o intrebare,

 

ce ati alege intre Michelin S12 si Michelin Enduro Comp III ?

 

merci!

 

Competition 3 - datorita crampoanelor mai mici si mai moi fata de S12, cred ca e mai potrivit pe piatra, radacini, busteni

S12, avand o compozitie mai tare si crampoane mai mari, cred ca e mai bun pe pamant si noroi( gen Monteoru - Buzau).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi puteti spune si mie cum se comporta Dunlop D907 sau D908?

 

Si totusi Dunlop nu foloseste nimeni? :lol:

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut pe toti!

 

am o intrebare: de curand mi am echipat motoreta cu gume noi Mitas: E 07 fata si E09 spate

 

problema e urmatoarea la montajul anvelopei fata (E07) s a tinut cont de sensul de rotatie inscris pe anvelopa dar ATENTIE... " v " urile care dau profilul anvelopei la mine sunt invers!

o fi defect de fabricatie? ... asa trebuie sa fie... eu stiu ca trebuie orientata cu "v" ul inainte... dar asta ar insemna sa nu tin cont de ceea ce scrie pe anvelopa!!!

 

va rog sariti cu pareri..sugestii

 

am pus si un link cu poza anvelopei sa vedeti si voi profilul : http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/mitas/model/2112/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut pe toti!

 

am o intrebare: de curand mi am echipat motoreta cu gume noi Mitas: E 07 fata si E09 spate

 

problema e urmatoarea la montajul anvelopei fata (E07) s a tinut cont de sensul de rotatie inscris pe anvelopa dar ATENTIE... " v " urile care dau profilul anvelopei la mine sunt invers!

o fi defect de fabricatie? ... asa trebuie sa fie... eu stiu ca trebuie orientata cu "v" ul inainte... dar asta ar insemna sa nu tin cont de ceea ce scrie pe anvelopa!!!

 

va rog sariti cu pareri..sugestii

 

am pus si un link cu poza anvelopei sa vedeti si voi profilul : http://www.ityre.com/en/tyres/catalog/mitas/model/2112/

 

SALUT!

 

SI EU AM MITAS E07 PE FATA SI TOT ACEIASI INTREBARE MI-AM PUS.

EU AM RESPECTAT SENSUL SAGETII.

INTR-ADEVAR E DESTUL DE CIUDATA TREABA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi nimeni de pe forumul asta nu foloseste Dunlopp 907 sau 908? :P

Sau macar sa ma indrume cineva ce cauciucuri sa imi iau. Deci am nevoie de cauciucuri de enduro, ceva ce sa tina binisor prin noroaie(tck'urile actuale is groaznive in noroi), pe iarba dar si pe macadam si carari uscate. Si totusi sa fie ceva rezistent ce sa tina aia 1-2km care ii fac pana sa ies in offroad sau inca cativa km de legatura. Am vazut ca Michelin S12 sau cam tocit si rotunjit dupa cativa km pe asfalt.

 

Sper ca ma poate ajuta cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:friends: tine cont de sens !!!fata trebuie sa tina la frana !!! :crack: era bine sa pui si pe fata E09 !!! oricum romanul este expert in cokteluri de pneuri!!!!! :bounce: Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi nimeni de pe forumul asta nu foloseste Dunlopp 907 sau 908? :crack:

Sau macar sa ma indrume cineva ce cauciucuri sa imi iau. Deci am nevoie de cauciucuri de enduro, ceva ce sa tina binisor prin noroaie(tck'urile actuale is groaznive in noroi), pe iarba dar si pe macadam si carari uscate. Si totusi sa fie ceva rezistent ce sa tina aia 1-2km care ii fac pana sa ies in offroad sau inca cativa km de legatura. Am vazut ca Michelin S12 sau cam tocit si rotunjit dupa cativa km pe asfalt.

 

Sper ca ma poate ajuta cineva

 

Ma poate ajuta cineva de pe forumul? :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cerut o cotatie de pret la Pneurom pentru un Metzeler Enduro 3 Sahara, 120/80 R18. 5 bulioane, inclusiv camera si montaj. Sunt singurul caruia i se pare enorm? Nu de alta, dar pentru Mitas (ok, stiu) am dat 3.6 mil cu tot cu montaj si spaga aluia pentru ambele roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cerut o cotatie de pret la Pneurom pentru un Metzeler Enduro 3 Sahara, 120/80 R18. 5 bulioane, inclusiv camera si montaj. Sunt singurul caruia i se pare enorm? Nu de alta, dar pentru Mitas (ok, stiu) am dat 3.6 mil cu tot cu montaj si spaga aluia pentru ambele roti.

:crack: fara bani stai acasa !!!!...simplu!!! metzeler= germania ...... mitas = cehia!!!! diferenta de pret este explicabila!!!!asa ca nu te mai mira de pomana!!! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bun, s-a cam terminat spatele meu. Mitas E 09, dupa 10.000km (din care ~2.500km pe off), mai are doar vreo 3mm de crampon pe centru. Cred ca ar mai merge vreo 1000-1500km, dar prefer sa-l schimb acum, inainte de cateva ture lungi pe care le am planificate. Fata, tot E 09, mai merge minim 5000km, dar comportamentul instabil pe ud ma face s-o schimb si pe ea. Cand o sa le am pe balcon, asteptati-va sa apara la donatii un 90/90-21 si un 110/80-18.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am potcovit de curand vacuta cu METZLER KAROO 2 (T). N-am gasit nici un topic despre acest model, asa ca va spun primele impresii dupa ceva peste 1000 Km.

SUUUUUPER !!! :angryfire:

Am vrut ceva mai cramponat pentru ca vreau sa o bag mai mult pe coclau. In primul moment am fost cam cu morcovul la franare, mai ales pe asfalt ud. De inclinat, tot asa, cu grija ca nu stiam la ce sa ma astept... Ei bine, sunt excelente! Aderenta maxima pe asfalt ud, inclusiv in curbe! Am facut Transfagarasanul pe ploaie si m-am inclinat la fel ca si cu Anakee-urile ce le-am avut inainte... Iar pe teren... alta viata! Tot comparativ cu Michelin Anakee... Pe Transalpina si imprejurimi a mancat nori. In noroi parca da sa fuga fata un pic, dar daca n-ai pretentii de regim rally-raid, trec fara probleme!

Un singur dezavantaj: pretul. Cam 180 E perechea.

Nici despre durabilitate nu pot spune inca nimic... Pana acum nu au semne de uzura, dar sa vedem pe viitor.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca o sa sară angi pe tine ca nu e enduro :blink:

Michelin Anakee

Dunlop Trailmax

Metzeler Tourance sau Sahara

Mitas E-08

... si eu trebuie sa-mi iau cauciucuri la tsa pana ajungem la intalnire... si stau un pic in cumpana...

Metzeler Tourance sau Sahara sau Mitas E-08.. :-? :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iau io cauciucurile alea, dupa ce le dai jos!!

dau la schimb xeroxul de pe manualul dr 350, pe care am zis ca-l traduc, dar m-a tradus translatoarea pe mine! :baldy: !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor,

 

cauciucurile sunt "o piesa" esentiala pe o motocicleta.

Niste cauciucuri vechi, chiar si primite pe gratis, pot face mai mult rau decat bine.

Nu merita sa risti o nenorocire pentru 3-4 milioane cat costa un set de gume nou.

 

Bafta si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... eu sunt pe dreapta de 2 saptamani, miam taiat cauciucul, miam pus pirelli rally cros, sau asa ceva si mi sa ros in 1500 de km, am ramas cu ochii in soare can am vazut ce repede se duce, ce cauciuc imi recomandati ca sa reziste la asfalt pt ca eu folosesc motoru 30% offroad(soft enduro) si 70% asfalt (whelle, stoppie si toate prostiile) ceva ce sa nu se roada asa de tare si sa ma si ajute cat de cat la OFF.

 

 

BTW... daca aveti un cauciuc mai ros de donat l-as primi cu mare bucurie, sa mai ma tina 2 3 saptamani pana ce imi fac bani de cauciuc nou :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mosule, ce ai tu pe motoreta este muci.

Poti sa mai mergi inca 20.000 pana dai de panza, dar aia nu inseamna ca te-a tinut.

E-09 pe asfalt se gata in max 2-3k km.

Pentru un on-of cu preponderenta pe asfalt, recomand cu caldura E-07.

E bestial, mai ales pe spate.

 

Am potcovit de curand vacuta cu METZLER KAROO 2 (T). N-am gasit nici un topic despre acest model, asa ca va spun primele impresii dupa ceva peste 1000 Km.

SUUUUUPER !!! :kiss:

Am vrut ceva mai cramponat pentru ca vreau sa o bag mai mult pe coclau. In primul moment am fost cam cu morcovul la franare, mai ales pe asfalt ud. De inclinat, tot asa, cu grija ca nu stiam la ce sa ma astept... Ei bine, sunt excelente! Aderenta maxima pe asfalt ud, inclusiv in curbe! Am facut Transfagarasanul pe ploaie si m-am inclinat la fel ca si cu Anakee-urile ce le-am avut inainte... Iar pe teren... alta viata! Tot comparativ cu Michelin Anakee... Pe Transalpina si imprejurimi a mancat nori. In noroi parca da sa fuga fata un pic, dar daca n-ai pretentii de regim rally-raid, trec fara probleme!

Un singur dezavantaj: pretul. Cam 180 E perechea.

Nici despre durabilitate nu pot spune inca nimic... Pana acum nu au semne de uzura, dar sa vedem pe viitor.

 

Bafta!

 

Cauciuc destul de fain, cam ca Mitas E-09.

Pe strada, la stilul nostru de mers (enduristi, care nu ne taram cu genunchiul pe jos) este brici.

In teren este beton.

Pacat ca se gata cam repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...