Sari la conținut

Bucuresti - Gara Obor - GRANT RACING GARAGE - service general


Cesar
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 935
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut!

Daca imi spui si un buget, cu mare drag te ajut. Ca recomandare, pentru mersul in oras, eu as pune anvelope aderente in special pentru ca traficul este de multe ori imprevizibil si aderenta e vitala.

Suna-ma si discutam mai multe: 0722 620 397

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut Cesar,

 

Detin de curand o motocicleta Yamaha XJ6N 2010, care la momentul achizitionarii avea ulei nou, roz, parfumat. Tin sa cred ca e Motul.

Problema este ca in momentul in care motorul este incalzit bine incepe sa intre mai greu in N, din treapta 1, am si un pic de "dragging", adica cu ambreiaju apasat in treapta 1 tot da sa plece foarte usor, iar acest lucru se intampla numai cand apa este peste 90 grade, sub aceasta temperatura totul este ok. Daca opresc motorul, intra imediat in N.

Am fost in urma cu o luna la voi pentru curatare, ungere si reglare lant, era Adi la service si mi-a recomandat ca prima solutie schimbarea uleiului.

 

Imi poti face te rog o recomandare de ulei, eventual si pret? Motoreta are 13.000 km. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sterge si tu din mesaje......te asteapta altele noi...si nu au loc :P

Salut!

Am rezolvat, multumesc! :)

» Post actualizat in 12 Sep 2016 08:14

Salut Cesar,

 

Detin de curand o motocicleta Yamaha XJ6N 2010, care la momentul achizitionarii avea ulei nou, roz, parfumat. Tin sa cred ca e Motul.

 

Problema este ca in momentul in care motorul este incalzit bine incepe sa intre mai greu in N, din treapta 1, am si un pic de "dragging", adica cu ambreiaju apasat in treapta 1 tot da sa plece foarte usor, iar acest lucru se intampla numai cand apa este peste 90 grade, sub aceasta temperatura totul este ok. Daca opresc motorul, intra imediat in N.

 

Am fost in urma cu o luna la voi pentru curatare, ungere si reglare lant, era Adi la service si mi-a recomandat ca prima solutie schimbarea uleiului.

 

Imi poti face te rog o recomandare de ulei, eventual si pret? Motoreta are 13.000 km. Multumesc!

 

Salut!

Una dintre probleme poate fi uleiul. Eu unul nu am deloc incredere in Motul si nu il folosesc la service si nici nu il recomand. Noi folosim Silkolene. Detalii putem discuta la service.

Mai poate fi maneta de ambreiaj cu joc prea mare astfel incat, debraierea nu e completa.

Motocicleta e destul de noua, cu putini km si nu cred sa fie probleme la ambreiaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ma declar si eu foarte multumit de serviciile si priceperea baietilor de la Grant. Aveam ceva probleme in schimbarea treptelor cand se incalzea bine motorul si s-au rezolvat dupa desfacerea si reglarea ambreiajului plus mici alte lucruri! 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mai frig decat frigul de l-am facut azi n-are cum sa fie. In ciuda temperaturii scazute azi m-a terminat psihic, merge ventilatorul ala intruna, mi-a terminat si bateria si nu se mai raceste motorul deloc.

Mi-e sa nu fi crapat pompa aia de apa, vedem ce zice dupa schimbul de antigel.

Deci vin oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica cum stai cu nivelul de lichid de racire in vasul de expansiune si in radiator. Busonul de umplere e foarte usor accesibil pe partea dreapta si nu ascuns ca la modelul pe injectie. Daca e pe low, adauga apa pana la schimbul de antigel. Ventiltorul e practic ineficient daca in radiator nu mai este lichid de racire. E foarte posibil ca supapa busonului sa fie dusa si sa trebuiasca schimbat busonul. Am buson nou pe stoc.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putem declara deschis "sezonul de iernat", avand in vedere vremea rece cu care ne confruntam. :)

Pretul este neschimbat - 80 de lei pe luna.

Mentenanta bateriilor este obligatorie si se face pentru fiecare in parte, pe toata durata stationarii.

Service-ul este deschis si iarna iar temperatura in incinta nu scade sub 15 grade.

In lunile de iarna se pot face toate lucrarile de reparatii si/sau mentenanta la cost redus si/sau zero, precum in anii trecuti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Deja vad ca nu mai e treaba cu vremea si vreau sa aduc si eu CB-ul la iernat la voi in ideea ca poate peste iarna, in masura timpului vostru disponibil si a resurselor mele financiare ii facem niste reparatii capitale si upgrade-uri pentru ca e cumparata de curand, jigarita si vai de ea si trebuie sa pimp it un pic astfel incat la primavara cand o scot din barlog sa fie pregatita de alergat (de la schimbat cauciucuri la reparat claxon, inlocuit simeringuri furca, schimbat mansoane, schimbat ulei, inlocuit lichid de frana, revopsit/schimbat far, vopsit genti, etc?:)

E fezabil ce zic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Luand in considerare faptul ca, pentru siguranta pe sosele, cei mai importanti factori sunt anvelopele, franele si suspensiile, in sezonul rece, GRG face discount la manopera 50% pentru servisarea furcilor si amortizoarelor. Incercati numai sa va imaginati despre ce nivel de siguranta vorbim pe franare sau inclinarea motocicletei cand, intr-o furca fata gasim o combinatie de namol si rugina... Fotografia nu este trucata sau prelucrata in nici un fel.

14976788_1251334661606912_42918391000858

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...