Sari la conținut

Accident Paralela 45


Guzuman
 Share

Postări Recomandate

Salut! La 5 era accident la intersecția DN1 cu Floresti pe sensul spre Brașov. Un Suzuki de viteza, n-am reușit sa vad bine pentru ca era înconjurat de politie. Pe pilot nu l-am văzut. Părea sa mai fie implicat un Logan. Știți ceva despre asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 361
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

|Suzuki de viteza ? Posibil userul Kosh, tocmai a postat pe topicul cu Hayabusa ca a avut accident pe la Ploiesti si ca el este ok dar pasagera are o coasta rupta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, despre mine e vorba.

Suntem amandoi bine, eu si pasagera adica... restul nu mai conteaza ca sunt fiare.

Pasagera are o coasta rupta si a ramas sub observatie la Ploiesti - stare de soc.

Abia se mai linistise.

 

Accidentul: clasic neacordare de prioritate din partea un Logan - soferul popa, care a intrat pe DN si nu a pastrat banda. A incercat sa intre pe banda unu desi avea banda de acumulare.

Pana acum pare de treaba insa stim cu se intampla...

 

Pasagera ... ca asta-i singura mea grija, este bine avand in vedere ce se putea intampla.

M-am trezit cu loganul ca trage dreapta de volan la nici 40m distanta de mine asta dupa ce a stat cumintel acolo ceva tiimp.

Ii vazusem pe mai mult ca ieseau si eram deja cu degetele pe frane. Trebuia sa clacsonez...

M-a luat prea din scurt si n-am avut timp sa reactionez altceva decat frane. N-am avut timp sa fandez sau sa fac altceva.

Prea din scurt. Omul parca se uita la mine si odata mi-a tasnit in fata.

 

Din nou, grija mea principala e fata. Odata ce m-am vazut pe jos m-am ridicat si-am fugit langa fata, m-am pus jos langa ea si am tinut-o de vorba pana a venit salvarea.

Au venit mai multe: soferul avea copii in spate. Eu i-am spart luneta si-am cazut placinta langa masina. Fata a sarit la fel si-a aterizat pe stanga ei.

Astia alergau dupa mine sa-mi puna gulerul cervical si eu nu stiam unde-i fata, in care salvare ca venise politia si am stat sa lamuresc situatia. Fata era deja in salvare.

 

Din nou: sansa mea a fost lipsa vitezei.

Dovezile sunt clare: m-am ridicat de jos, castile sunt doar usor zgaraiate, pasagerul este bine.

E prima ei experienta horifianta...

 

Culmea, m-a lovit un popa.

Pare de treaba, asa cum am mai zis.

Politistii au fost cumsecade...

Motocicleta ??? Da-o-n pixda masii ca in cel mai rau caz luam alta.

Toata fata e praf insa bordul (ceasul / cadranele) sunt intacte.

Posibil sa aiba cadrul atins.. nu stiu acum ca n-am apucat decat sa-i iau cheia din contact.

 

Masina ... praf pe spate, deh, logan ...

Poze n-am facut... am fost prea preocupat de pasager...

Inchei cu poze la cele doua casti, ce-a neagra este a mea.

Ce se vede sunt singurele urme pe toata casca.

 

Mai multe as it develops, acum trebuie sa dorma ca maine e cu alergaturi.

Spor si multumesc motociclistilor care au oprit.

 

post-33250-0-35290700-1456271944_thumb.jpgpost-33250-0-22863000-1456271964_thumb.jpg

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Fata e ok, s-a ridicat si merge singura. Inca ametita un pic, dar e normal. Maine ii da drumul acasa. Sunt pe tel acum, si e dificil de scris, e muci mobile version la forumul asta. Ps: si eu sunt ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kosh, bine ca sunteti ok.

Eu fac naveta cu masina in fiecare zi de la Ploiesti la Campina, si am vazut ca sunt foarte periculoase toate intersectiile de pe traseu. Chiar daca au banda de iesire/intrare, tot se intampla accidente in mod constant.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, despre mine e vorba.

Suntem amandoi bine, eu si pasagera adica... restul nu mai conteaza ca sunt fiare.

Pasagera are o coasta rupta si a ramas sub observatie la Ploiesti - stare de soc.

Abia se mai linistise.

 

Accidentul: clasic neacordare de prioritate din partea un Logan - soferul popa, care a intrat pe DN si nu a pastrat banda. A incercat sa intre pe banda unu desi avea banda de acumulare.

Pana acum pare de treaba insa stim cu se intampla...

 

Pasagera ... ca asta-i singura mea grija, este bine avand in vedere ce se putea intampla.

M-am trezit cu loganul ca trage dreapta de volan la nici 40m distanta de mine asta dupa ce a stat cumintel acolo ceva tiimp.

Ii vazusem pe mai mult ca ieseau si eram deja cu degetele pe frane. Trebuia sa clacsonez...

M-a luat prea din scurt si n-am avut timp sa reactionez altceva decat frane. N-am avut timp sa fandez sau sa fac altceva.

Prea din scurt. Omul parca se uita la mine si odata mi-a tasnit in fata.

 

Din nou, grija mea principala e fata. Odata ce m-am vazut pe jos m-am ridicat si-am fugit langa fata, m-am pus jos langa ea si am tinut-o de vorba pana a venit salvarea.

Au venit mai multe: soferul avea copii in spate. Eu i-am spart luneta si-am cazut placinta langa masina. Fata a sarit la fel si-a aterizat pe stanga ei.

Astia alergau dupa mine sa-mi puna gulerul cervical si eu nu stiam unde-i fata, in care salvare ca venise politia si am stat sa lamuresc situatia. Fata era deja in salvare.

 

Din nou: sansa mea a fost lipsa vitezei.

Dovezile sunt clare: m-am ridicat de jos, castile sunt doar usor zgaraiate, pasagerul este bine.

E prima ei experienta horifianta...

 

Culmea, m-a lovit un popa.

Pare de treaba, asa cum am mai zis.

Politistii au fost cumsecade...

Motocicleta ??? Da-o-n pixda masii ca in cel mai rau caz luam alta.

Toata fata e praf insa bordul (ceasul / cadranele) sunt intacte.

Posibil sa aiba cadrul atins.. nu stiu acum ca n-am apucat decat sa-i iau cheia din contact.

 

Masina ... praf pe spate, deh, logan ...

Poze n-am facut... am fost prea preocupat de pasager...

Inchei cu poze la cele doua casti, ce-a neagra este a mea.

Ce se vede sunt singurele urme pe toata casca.

 

Mai multe as it develops, acum trebuie sa dorma ca maine e cu alergaturi.

Spor si multumesc motociclistilor care au oprit.

 

attachicon.gifcasca1.jpgattachicon.gifcasca2.jpg

Asta este lucrul cel mai important : ca ai avut de-a face cu "omul lui D-zeu " la inceputul evenimentului , si nu dupa ! In rest , totul se poate repara-recupera . Numai bine si sanatate multa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidentul: clasic neacordare de prioritate din partea un Logan - soferul popa, care a intrat pe DN si nu a pastrat banda. A incercat sa intre pe banda unu desi avea banda de acumulare.

Banda de accelerare presupun.

Multi nu le folosesc, nu sunteti invatati la scoala de sofer cum functioneaza asa ceva.

 

Sanatata multa va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banda de accelerare presupun.

Multi nu le folosesc, nu sunteti invatati la scoala de sofer cum functioneaza asa ceva.

+1

Niciodata nu va bazati pe faptul ca lumea stie sa foloseasca benzile alea de accelerare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Insa ce era sa fac? Sa opresc la viteze de 30km/h pe DN cu trafic din spate pe ideea ca nu ma bazez pe ce face ala din dreapta mea?

Aia TOTI stateau. Si statea pe loc de peste un km... ca i-am vazut de departe rau. Cunosc intersectia aia.

M-am pus pe dreapta benzii, aveam viteza legala sau mai jos un pic si am stat cu manile pe frane.

Cand credeam c-am trecut, ma trezesc cu loganul ca-mi face dreapta in fata. Dar dreapta complet, nu doar sa evite o presupusa masina aflata in stanga lui.

Eu nu mai stiam efectiv cu cine votez. S-a intamplat foarte repede. Atat de repede incat n-am apucat decat sa franez cu fata ...

 

Imaginea fetii mele intinsa pe caldaram, respirand greu, o sa ma haituiasca o vreme.

Bine c-a scapat. Nu are acumulari de lichide, se ridica singurica, merge. I-au iesit bine astazi radiografiile si ecografia.

La cap este ok, doar ametita.

 

Rugaminte...

Fata e speriata - e prima ei experienta traumatizanta din viata - dati si voi care puteti o fuga pana la ea astazi intre 17 si 18 dupa-amiaza.

E la Spit de Urgenta Ploiesti, chirurgie, et1. Salonul 7.

 

Eu sunt in bucuresti acum si abia maine ma duc spre Ploiesti fata, la politie, asigurari.

A fost familia insa trebuie imbarbatata.

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca n-a fost mai rau. Recuperare rapida fetei pentru ca doare rau coasta aia. Aveti grija de ea, n-are voie sa tuseasca, sa stranute. Mie mi-a luat vreo zece zile pana sa ma pot da jos din pat singur. Sa speram ca, fiind mai tanara, trece mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-a lovit unu anu trecut in parcare(eram cu masina), era asigurat la ei si au platit fara probleme. acum e un an nou. sper sa nu ai probleme si sa-ti accepte si echipamentul ca si dauna

Editat de RRS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ii vazusem pe mai mult ca ieseau si eram deja cu degetele pe frane.

 

 

Din nou: sansa mea a fost lipsa vitezei.

Dovezile sunt clare: m-am ridicat de jos, castile sunt doar usor zgaraiate, pasagerul este bine.

 

Masina ... praf pe spate, deh, logan ...

Iata un post facut cu cap din care este de invatat:

 

1. Anticipare: Ii vazusem pe mai mult ca ieseau si eram deja cu degetele pe frane.

2. Masura de prevedere tinand seama de zona: Din nou: sansa mea a fost lipsa vitezei.

 

Si parere personala pentru @Kosh: ai avut noroc cu Logan. Masina praf = tu si pasagera intregi (amortizare soc).

 

Sanatate (mai ales cu nervu' ) pasagerei si tie.

 

P.S. cumnatul meu a picat examenul de conducere in Canada intrucat pe banda de accelerare nu ajuns la 80 Km/h si abia apoi sa intre pe banda unu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut inceident cu o tanti asigurata la City in sfarsit de Ianuarie 2016.

Am avut programare la constatare pe 5 Februarie 2016 in Bucursti pe str. Parintele Galeriu.

Masina (ca eram la conserva) am lasat-o la service-ul din aceeasi curte unde am facut constatarea ca sa nu mai am discutii cu privire la reconstatare, confirmari de plata samd.

Cei de la service m-au sunat pe 12 Februarie ca de luni 16 Februarie sa le aduc masina. Pe 19 Februarie am luat masina din serivice reparata.

Pentru moment as spune ca a merc ok, cel putin cu privire la auto.

Pentru moto iti recomand sa mergi la un service cu care au decontare directa ca sa nu faca ping-pong cu creierii tai.

 

Succes si sanatate maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma interseaza doar fata acum. Sa stau cu ea si s-o ajut pana isi revine bine de tot.

Eu ma mut acolo ca sa n-o las sa se ridice decat ptr treburi care sunt musai de ridicat.

 

Motorul trebuie sa mi-l faca devreme ce soferul masinii s-a declarat vinovat si are atat RCA cat si full CASCO la ei.

Nu cred ca vor fi probleme, ci doar ca va fi mult de umblat.

Echipamentul duca-se... luam altul "virgin".

 

PS: multumesc ptr sfaturi la asigurari.

Astept acum sa iau procesul verbal de la politie si adresa exacta unde se afla motocicleta in Campina.

Apoi ma prezint la asigurari si vedem acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...