Sari la conținut

Incepatorii si motocicletele puternice


Silenti
 Share

Postări Recomandate

Facerea de bine: futere de mama!

Acest topic confirma regula.

 

Asa de dragul argumentului, motocicleta este mijlocul meu de locomotie acasa-birou (IMGB-Pipera adica), zilnic, bro.

Apoi mai sunt si anumite iesiri, insa "cu simt de resposabilitate", deoarece, in weekend, in loc sa ma distrez facand plimbari, prefer sa fac un ban in plus.

Unii dintre noi mai au si familie de intretinut.

 

Again: fiti voi mai motociclisti decat mine, ca nu ma supar.

Insa, daca cineva va da un sfat si "logica"+"experienta" ta iti spune ca este gresit, corecteaza si argumenteaza sfatul in sine, nu experienta si/sau persoana care emite sfatul respectiv.

 

Va salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Auzi, ba, ne stim de undeva? Esti vreun fan ascuns? Apai iesi la iveala, trimite-mi o scrisoare de dragoste, nu mai fi stalker. Vad ca stii foarte bine cit valoreaza motorul meu si ce fel de toba am, ai cumva acasa multe poze cu mine pe un perete? Ia, chiar sa vad daca te-ai uitat la profilul meu.

.

.

.

Da, te-ai uitat. Si mai-mai c-as baga mina-n foc ca ai dat si un search dupa "Filter by Member Name: CalinD". Te roade tare, ai? Despre toba mea am zis una-alta in citeva rinduri, pe threadul dedicat posesorilor de Suzuki Bandit, unde, asa cum e si logic (nu si pentru tine, se pare), se poarta discutii legate de Suzuki Bandit. Nu legate de Honda CBF (btw, noi astia cu Bandit sonsideram CBF-ul cam gay de felul lui, dar na, de gustibus). Sa ma laud cu toba mea ar insemna sa scriu de ea odata la 3 posturi, sau sa-mi pun in semnatura "am toba aftermarket". Pricepi? Sincer, nu cred.

 

Stii, mai ai o problema. Si anume ca nu stii sa te faci inteles. Daca spuneai clar, de la inceput, unde bati nu mai luai atita m.uie de la diversi useri. Dar na, banuiesc ca de-acuma-i prea tirziu sa faci cale-ntoarsa, asa ca nu pot sa fac altceva decit sa-ti urez pofta buna-n continuare >:)<

 

Scuze de off-topic.

 

BA domnule..stii vorba ca prostu nu e prost destul pana nu e si fudul? Te crezi atat de important incat sa dea cineva search.... E simplu...e la semnatura .... si chiaar te lauzi. Cat valoreaza motorul tau nu stiu sincer...dar stiu sigur ca in mintea ta odihnita ai toate motivele ca mandru posesor de motocicleta aproape majora sa ironizezi latura gay a motocicletei mele. DIn pacate motocicletele nu au nici o vina, a mea ca o consideri tu gay si a ta ca desi se numeste bandit..suporta un gaozar fraier ca tine.

Sper ca acum m-am facut inteles. Daca ai gandi mai repede decat scrii, ai fi inteles unde bat. Mai simplu de atat nu pot sa-ti explic domnule posesor de macho-bike.

 

PS: Asta e scrisoarea de dragoste chiparosule, inteligentule care esti tu inteligent. Daca ma crezi si apreciezi ravasul meu... da-mi un reply aici pe forum...in stilul tau incondundabil :eek:

Editat de Preacuviosul_Mihail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BA domnule..stii vorba ca prostu nu e prost destul pana nu e si fudul? Te crezi atat de important incat sa dea cineva search.... E simplu...e la semnatura .... si chiaar te lauzi. Cat valoreaza motorul tau nu stiu sincer...dar stiu sigur ca in mintea ta odihnita ai toate motivele ca mandru posesor de motocicleta aproape majora sa ironizezi latura gay a motocicletei mele. DIn pacate motocicletele nu au nici o vina, a mea ca o consideri tu gay si a ta ca desi se numeste bandit..suporta un gaozar fraier ca tine.

Sper ca acum m-am facut inteles. Daca ai gandi mai repede decat scrii, ai fi inteles unde bat. Mai simplu de atat nu pot sa-ti explic domnule posesor de macho-bike.

 

PS: Asta e scrisoarea de dragoste chiparosule, inteligentule care esti tu inteligent. Daca ma crezi si apreciezi ravasul meu... da-mi un reply aici pe forum...in stilul tau incondundabil :eek:

Auzi ma... era sa zic (cuvant jignitor), dar bine ca m-am oprit. Daca ai chef sa ne lansam intr-un "ba da, ba nu", ne lansam. Dar tare mi-e ca daca vreunul si-o ia de la vreun admin, tu o sa fii ala :) Nu de alta, da' una e sa-i zici omului ca sufera de sindromul "Gica contra", asa cum am facut-o eu, alta e sa-l faci gaozar, asa cum ai facut tu.

Ai priceput, ma... era sa zic handicapatule Hai, fa bine si ramii la nivelul tau superior si nu-mi raspunde. >:D<

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai toate motivele ca mandru posesor de motocicleta aproape majora sa ironizezi latura gay a motocicletei mele

Eu n-am zis ca are o latura gay, am zis ca e de-a dreptul gay. De fapt au zis altii si eu intimplator is de-acord. E mai de pensionari si/sau fete. Dar nu despre asta e vorba. E vorba ca, prin expresia ta "motocicleta aproape majora" faci ceva aluzii legate de cilindree, putere, cuplu, alea alea. Mai inainte ziceai ca nu-i frumos sa indemni incepatorii sa-si ia motor puternic (sau dupa tine motor puternic inseamna numai supersport?), dar acuma te dai scula de bascula, de la "inaltimea" celor 1000 cmc ai motorului tau, facind aprecieri condescendente la adresa unui omotor de 600 cmc si "doar" 74 CP si 54 Nm pe la 10000 de ture. Nu crezi ca esti oleaca inconsecvent in pareri? Hai, eu zic ca nu e prea tirziu sa ne marturisesti ca suferi de romanita cronica acutizata, ca ai postat pe threadul asta doar de dragu' de-a fi pe contra (ca si motorul tau, care e pe invers), iar cind ti-ai dat seama a fost prea tirziu ca sa dai inapoi. Din nou, tipic romanesc.

 

PS: am mai zis cumva ca motorul tau e cam gay?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am zis ca are o latura gay, am zis ca e de-a dreptul gay. De fapt au zis altii si eu intimplator is de-acord. E mai de pensionari si/sau fete.

.

.

.

PS: am mai zis cumva ca motorul tau e cam gay?

 

Helloooo, ce-ar fi sa incetati cu jignirile si cu cearta?!?!? Aveti PM. Kosh a deschis un topic foarte interesant pentru incepatori, parerea mea, si mi-as dori sa nu se transforme intr-un topic de balacareli. Si nu sunt singura care are aceasta parere.

 

In alta ordine de idei, gusturile nu se discuta,ok? Fiecare isi ia ce mobra vrea, nu trebuie sa ne placa noua, nu noi mergem cu ea. Nici mie nu-mi plac choperele, nu sunt pe gustul meu, dar nu-i jignesc pe cei care au astfel de mobre. Fiecare motocicleta este deosebita in felul ei. Ce naiba, parca sunteti copii.

 

@kosh Nu baga in seama toate certurile si jignirele, tu continua ce ai inceput pentru ca sunt multi interesati de ce ai de spus si consider ca asta conteaza cu adevarat, vorbesc foarte serios. Eu am citit foarte mult pe acest forum dar postez foarte rar tocmai pentru a evita sa intru in polemici cu diversi "motociclisti" fara permis, iar subiectul topicului deschis de tine chiar este pe gustul meu, explici pe intelesul tuturor. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce atata tam tam pt nimic.....

pentru fiecare dintre noi motociclismul inseamna altceva.Cine face comparatii de genu x e mai motociclist decat y e inca copil.

iar ca sa fiu ontopic... omu se invata si pe miar daca e foarte motivat,dar sa realizeze si riscul care il aduce un miar.

Cine ajunge batran si sanatos ca motociclist ala are experienta,... parerea mea.A face wheelie, knee dragging sau burnouturi nu inseamna neaparat ca esti experimentat.Cine face cati mai multi km fara incidente e norocos si experimentat.

 

 

asa ca asfalt uscat, ochii in 4 si la cati mai multi km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: Ma bucur ca am reusit sa va mai agit putin.....parca va luase somnul.......si stiam ca pe aici se ia foc repede si sunt multi motociclisti adevarati.

ASFALT USCAT.......asta daca o sa castigati procesul cu primaria :P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un set de reguli bine stabilite te va ajuta sa ajungi intreg acasa, indiferent de experienta motociclistica acumulata.

Cel mai important, in toate cazurile, mi se pare ATITUDINEA.

 

 

 

Ma bucur ca am reusit sa va mai agit putin.....parca va luase somnul.......si stiam ca pe aici se ia foc repede si sunt multi motociclisti adevarati.

ASFALT USCAT.......asta daca o sa castigati procesul cu primaria.

 

Adevaru' e ca tu mai lipseai de aici, maestre! :laugh:

Pana la urma, ai reusit sa schimbi singur vitezele, sau inca mai ai nevoie de prietenul ala in spate sa te ajute?? :)

Vezi pe la Service, poate are cineva nevoie de vreun schimb de bujii :P

 

Te salut!

:o :P

 

 

 

 

Am rugamintea ca un Admin, sa curete acest topic, astfel incat sa ramana doar ce este important listat.

Multumesc.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei, gusturile nu se discuta,ok? Fiecare isi ia ce mobra vrea, nu trebuie sa ne placa noua, nu noi mergem cu ea. Nici mie nu-mi plac choperele, nu sunt pe gustul meu, dar nu-i jignesc pe cei care au astfel de mobre. Fiecare motocicleta este deosebita in felul ei. Ce naiba, parca sunteti copii.

 

ce atata tam tam pt nimic.....

pentru fiecare dintre noi motociclismul inseamna altceva.Cine face comparatii de genu x e mai motociclist decat y e inca copil.

N-am facut altceva decit sa-i raspund pe acelasi ton. Eu m-am legat doar de ce-a scris pe topic, el a facut niste aprecieri valabile numai in capul lui, la adresa motocicletei mele.

Tot maninca rahat pe ideea e ca acest thread indeamna incepatorii la supersporturi. Dupa mine nu reiese de nicaieri acest lucru. Si daca e sa fim oleaca realisti, fiecare-si cumpara ce i se pune pata sa cumpere. Daca nu-ti plac chopperele (intimplator nici mie nu-mi plac), n-o sa-ti iei chopper in vecii vecilor, indiferent de sfaturi. Din ce am auzit, vazut si simtit pe propria piele, de cind am intrat in contact cu lumea motociclismului, pot sa spun cu mina pe inima ca un motor de 600, fie el si SS, nu te omoara, da' te omoara prostia si nesabuinta. Cine o da-n bara pe R6 sau ZX6R o va da in bara si pe Bandit de 600 sau pe un motor de 500. Si stai tu linistit, Preacuvioase, Banditul de 600, asa "minor" cum e el, te baga in belele la fel de usor ca un SS. Am prieteni care si-au luat-o cu SS-uri, dar circumstantele indicau de fiecare data ca ar fi patit acelasi lucru si cu un motor mult mai cuminte.

Si nu, nu ai nici un drept sa spui ca acest thread ar trebui sters, devreme ce ai motor de 1000, chiar daca e un touring moderat. Pentru ca acel incepator poate sa ia de la tine un exemplu la fel de prost: se uita la profil, vede din ce an ai permisul, vede ca ai motor de 1000 (poate incepatorul nici nu stie ca ala e touring) si zice "pai daca asta poate, de ce sa nu pot si eu?".

In concluzie: Preacuvioase, Kosh a facut ceva, a petrecut niste timp scriind pe forum niste treburi pe care destui le-au considerat utile. Ai venit tu si ne-ai spus ca te pishi pe ce scrie el acolo. Si eu ti-am zis ca ai fost un roman adevarat prin asta (si da, e peiorativa treaba). Tu te-ai atacat si-ai facut aprecieri laterale. Ti-am aratat ca pot si eu. Acuma valea de pe acest thread, Preacuvioase.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma CBF-ul este gay ? sau motociclistul ? ori imaginea data de amandoi , functie de motociclist ???

CBF-ul e gay doar in combinatie cu un rider "catalizator" care scoate asta in evidenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt incepator pe ss si e foarte bine :laugh: la inceput a fost un pic mai greu dar te obisnuiesti. cui ii place sa isi ia. nu cautati sfaturi pe forum.

 

sfaturile astea cu "nu-ti lua ss ca o sa mori" venite din partea unora care nu au mers niciodata pe supersport cred ca reflecta mai mult fustrarile respectivilor.

nu va plac carenatele? treaba voastra. nu va plac riderii de pe carenate? treaba voastra. va simtiti nasol cand prietena voastra se uita dupa un incepator pe ss care va lasa in urma in 3 secunde? schimbati prietena.

 

alegerea motocicletei e in primul rand ceva de gust, la fel ca si la masina, haine sau femei.

iar motociclistii (in special cei forumisti), experimentati sau nu, sunt niste ratati distrusi in proportie de 85%, la fel ca populatia tarii. nu sunt cu nimic mai speciali. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.

In acest topic vreau sa vorbesc despre incepatorii vesnic doritori de SuperSport.

Desi tin sa ma adresez in special incepatorilor fara experienta de categoria B, tin sa cred ca topicul se poate aplica tuturor categoriilor de incepatori.

...

 

Maestre, tot respectul!

 

Desi urmeaza sa imi iau curand o jucarie, nu voi da banii pe o vitezana. Insa ce scrii tu aici se potriveste si daca ai trotineta.

Ii dau acuma un print si il lipesc pe perete cu font de 50, sa bag la tartacutza invatatura.

 

Numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre, tot respectul!

 

Desi urmeaza sa imi iau curand o jucarie, nu voi da banii pe o vitezana. Insa ce scrii tu aici se potriveste si daca ai trotineta.

Ii dau acuma un print si il lipesc pe perete cu font de 50, sa bag la tartacutza invatatura.

 

Numa' bine!

Unii pot sa-si scrie si cu font de 500, ca tot degeaba. Mai ales ca multi isi iau SS tocmai ca sa-i "dea tare". Bine, in cazurile respective nu se mai aplica aceleasi reguli. Se aplica doar regula "cum ti-o fi norocul".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt incepator pe ss si e foarte bine :laugh: la inceput a fost un pic mai greu dar te obisnuiesti. cui ii place sa isi ia. nu cautati sfaturi pe forum.

 

sfaturile astea cu "nu-ti lua ss ca o sa mori" venite din partea unora care nu au mers niciodata pe supersport cred ca reflecta mai mult fustrarile respectivilor.

nu va plac carenatele? treaba voastra. nu va plac riderii de pe carenate? treaba voastra. va simtiti nasol cand prietena voastra se uita dupa un incepator pe ss care va lasa in urma in 3 secunde? schimbati prietena.

 

alegerea motocicletei e in primul rand ceva de gust, la fel ca si la masina, haine sau femei.

iar motociclistii (in special cei forumisti), experimentati sau nu, sunt niste ratati distrusi in proportie de 85%, la fel ca populatia tarii. nu sunt cu nimic mai speciali. :P

 

te intreb si eu ceva , dar sa nu te superi !

Asculti manele ???

 

Unii pot sa-si scrie si cu font de 500, ca tot degeaba. Mai ales ca multi isi iau SS tocmai ca sa-i "dea tare". Bine, in cazurile respective nu se mai aplica aceleasi reguli. Se aplica doar regula "cum ti-o fi norocul".

 

tipu de mai sus care spune ca are SS si e incepator ar trebui sa citeasca ce ati scris mai sus, de multe ori norocul este confundat cu experienta

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevaru' e ca tu mai lipseai de aici, maestre! :P

Pana la urma, ai reusit sa schimbi singur vitezele, sau inca mai ai nevoie de prietenul ala in spate sa te ajute?? :laugh:

Vezi pe la Service, poate are cineva nevoie de vreun schimb de bujii :)

 

Te salut!

 

off-topic:

Mi se pare ca incepi sa suferi de un sindrom in curs de definitivare al personajelor hiperactive pe motociclism.ro si anume : LUATI PERSONAL FIECARE REMARCA SPUSA LA MISTO ! Dupa care transformati discutia intr-una de care pe care si umpleti pagini intregi aiurea. Rolul forumului ar trebui sa fie unul informativ. Cel putin pe unele sectiuni. De multe ori protagonistii nu sunt cei care initiaza topicul. Daca au ceva de spus de ce nu o fac in topicul propriu? Mi se pare aiurea mai ales ca voi doi chiar va stiti si va puteti rezolva treburile personale face-to-face. Sigur eu il inteleg si pe Raul ca el se mega distreaza cand vede ce scriu cei care habar nu au ca el vb la misto si se iau foarte in serios. Si il inteleg si pe Kosh ca se oftica ca Raul se distreaza pe topicul lui . Apropos exista si PM (private message). Dar unde mai e distractia nu-i asa ?

 

on-topic:

Ideea topicului este ok si ce spui tu acolo e foarte valabil. Bravo ca ti-ai facut timp sa pui astea cap la cap. Eu unul nu stiu daca sunt in masura sa dau sfaturi. Din proprie experienta (facut buf) fiti atenti la presiunea cauciucurilor. Mai bine le lasati mai moi si nu le umflati ca la carte (cel putin fata). O sa se uzeze mai nasol, dar strazile noastre nu sunt asa curate ca strazile de bastina ale producatorilor motocicletelor noastre. Nu ma refer aici la pipiul pe care il varsa astia pe strazi pe care aluneci oricum ci la praful, pamantul , nisipul care e pe strazi.

 

Tuturor bafta , ca asta cu asfaltul uscat e relativa :o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Nu e vb. de luat in serios ceea ce spune Raul. Ca pe el il cunoastem, e de-al nostru. :P

 

Din pacate, forumul nu permite si intonatia adecvata exprimarii in stil "bercenar".

Eu tot la caterinca i-am raspuns lui Raul, insa in scris suna prea serios.

 

La vorbele lui Raul nu tebuie sa te superi (m-am ars odata). El e baiat bun.

Hai sa ne vedem cu bine, ca yo sunt ametit de vaporii de primer si vopsea, si am rasina de fibra de sticla si in ... ... unghii.

 

:laugh: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste "chestii" de citit folositoare (vechi dar folositoare :laugh: )

 

http://www.tanga-moteurs.ro/service/

 

Unele sunt prea mari ca sa le pun pe forum

 

Motorcycle_Handbook.zip

 

Riding_Techniques.zip

 

Sper ca sunt bune :P

 

Mai erau "Proficient_Motorcycling.zip" , "Twist_of_the_Wrist_2.zip" si "Sport_Riding_Techniques.zip"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As mai adauga inca o impresie personala. Nu e cu caracter de lege, doar impresie. Multi alegem ca cel putin vara sa nu purtam echipament full (si eu fac asta). Pe unii ii vad in blugi, dar cu cizme moto in picioare. Eu am observat ca genunchii sint mult mai expusi cind e vorba de cazaturi. Daca e sa optezi intre genunchiere si cizme, cred ca genunchierele sint mai importante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATGATT sau nu merg cu mobra. Am patit-o o data, am alunecat pe ud intr-o intersectie si am pus-o de-a latul. Genuncherele erau pe mine, ghetele nu (era vara). M-am ales cu niste zgaibe frumusele fix pe glezna, dar genuncherele nu erau deloc atinse :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...