Sari la conținut

_Tex_

Super Membru
  • Număr conținut

    601
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

Orice postat de _Tex_

  1. Eu zic ca s-au putut trage niste concluzii la drumul dus, asa ca raman, modest, cu ce am.
  2. Ora 20, parbriz curat- prietenii stiu de ce...
  3. Pe traseul propus de mine, la dus am 320 km, iar la intors 270 km, sa zicem 600 in total. Daca as merge singur, cu oprire doar la alimentare si vama, e verificat ca media ar fi 100 km/h. Ma ingrijoreaza media prognozata de Mihai, chiar n-am de gand sa ma intorc la 11 noaptea acasa. Sper ca toata lumea sa fie axata pe mers sustinut, ca sa fim la pranz la destinatie. Cei care nu au experienta sau capacitatea cilindrica necesara, sper sa se gandeasca bine daca aceasta este excursia potrivita.
  4. Daca nu alegeti un traseu plin de gropi, parca as veni si eu. Eu am mers de fiecare data la Balcic via Silistra si mi s-a parut in regula. La dus se poate merge prin Ruse - Silistra, iar la intoarcere prin Silistra, bac Calarasi, A2. Astept sa vad ce va decideti, daca o luati pe la Adamclisi nu cred ca ma bag, mi-a ajunsTargoviste - Campulung - Podul Dambovicioarei azi.
  5. E bine, oricum te duce drumul, trebuie sa fii atent doar la vreo 2 giratorii.
  6. Nu tie ti-am raspuns. Ca sa eviti satele, la iesirea din Valeni, in Gura Vitioarei faci dreapta catre Slanic, dupa serpentine stanga catre Plopeni, apoi catre Gageni, Paulesti si intri in DN1 iintre Baicoi si Metro.
  7. Nu m-am plans de calitatea asfaltului. Atat ca mi s-au parut niste sate deplorabile, 0 peisaj, viteza nema, totul cenusiu si plin de gunoaie. Pe jos, asa cum am zis, aluviuni si nisip, la Ciolanu erau hoarde de cersetori care imparteau prada, daca te departezi de moto e incurcata treaba. Din DN10 lucrurile au intrat in normal. Inclusiv bucata intre DN10 si Valeni e perfecta, n-am inteles de ce aici era asfaltul curat si dincolo se vedeau din nisip doar urmele rotilor.
  8. Aleluia, am iesit in DN10. Cred ca ar fi trebuit clar definit termenul haiku. Pina aici sat imputit dupa sat jegos, soseaua cu nisip ca pe plaja, poezie curata.
  9. De-aia intrebam, deci varianta pe drum secundar, cu asfalt bun, este cea pe care mi-ai indicat-o 102E + 102C + 102R. Multumesc
  10. Drumul de la Bucov la Manastirea Ciolanu prin ce localitati trece, mai exact? As vrea sa merg pe acolo si sa ajung inspre Magura, cu intoarcere apoi prin Valeni. Bucata de la DN10 la Valeni s-a reasfaltat de curand? Multumesc. https://www.google.ro/maps/dir/Strada+Martha+Bibescu,+Mogo%C8%99oaia/Bucov,+Jude%C8%9Bul+Prahova/Boboci,+Jude%C8%9Bul+Prahova/M%C4%83n%C4%83stirea+Ciolanu/V%C4%83lenii+de+Munte,+Jude%C8%9Bul+Prahova/Strada+Martha+Bibescu,+Mogo%C8%99oaia/@44.8830478,25.8893647,9.5z/data=!4m43!4m42!1m5!1m1!1s0x40b204ee1be36dad:0x3a5fbd9118a5bbd!2m2!1d25.993134!2d44.5226541!1m5!1m1!1s0x40b24a892b1418ff:0x3759465ac7bb0a93!2m2!1d26.0764383!2d44.9734531!1m5!1m1!1s0x40b3cf8f4c509205:0x52d20cc3237768c4!2m2!1d26.4135601!2d45.0839738!1m5!1m1!1s0x40b3e84ab080bc0d:0xafb28f56dee9f0a2!2m2!1d26.5472974!2d45.2356781!1m10!1m1!1s0x40b3a517a0d8c637:0x2462160160a16ba0!2m2!1d26.0440169!2d45.1912847!3m4!1m2!1d26.0064054!2d45.0909173!3s0x40b3b2376ec9269d:0xedbc66bb3a23b15!1m5!1m1!1s0x40b204ee1be36dad:0x3a5fbd9118a5bbd!2m2!1d25.993134!2d44.5226541!3e0
  11. Va felicit pentru initiativa, asta e spiritul corect intre motociclisti - stiti la ce ma refer. Se bifeaza simultan si criteriul grupului, atmosferei si prieteniei, argumentul forte de dincolo. Sper sa nu aveti probleme legate de zapada, parca e o idee cam timpurie excursia. Am fost de mai multe ori pe traseele respective, dar o sa studiez si eu ideea, poate cine stie?
  12. Au terminat bucata neasfaltata de la Lepsa spre Brasov? » Post actualizat in 14 Nov 2015 07:36 Se pare ca da - imi raspund singur - m-am uitat in presa. » Post actualizat in 14 Nov 2015 17:34 Sectiunea Focsani - Targu Secuiesc primeste din partea mea nota 9,5 si locul 1 in clasamentul soselelor de la noi dpdv moto.
  13. Ca sa ma aflu si eu in treaba, data viitoare sa incerci, ca variatie, sa o iei de la Nafplion spre sud, pe malul marii. E un drum spectaculos, mare + munte, doar serpentine. Eu am mers asa pina la Lakkos, apoi incepe un drum pieptis de munte cu varful intr-un sat in care esti obligat sa te opresti la umbra copacilor seculari, asa, la o feta. Alt drum care n-ar trebui ratat este cel catre Delfi, dar varianta peste Muntele Parnassos. La prossima volta!
  14. Daca zic americanii, jos palaria! Pe de alta parte, nemtii schimba cauciucurile la 6000 ... 8000 km, indiferent de gradul de uzura, ceea ce ar fi ideal, daca n-ar costa atat. Noi fiind in Romania, privitor la ce stie sa faca GTR, cred ca am una din cele mai avizate pareri (mai ales ca suntem posesori mai putini decat degetele de la 2 maini)
  15. Bine ca aflu si eu de aici cate ceva despre motorul meu. Ba ca mananca pneul spate, ba ca franeaza aiurea in curbe. Cam suna ca proverbul cu strugurii acri. In primul rand, la GTR eu nu calc niciodata frana spate, franeaza ea automat cat trebuie si franele sunt ireprosabile. Cat despre cauciuc, cu 2 persoane si bagaje (peste 550 kg toata instalatia), am mers cu lemnele alea de Bridgestone BT021 13000 km. Cu Michelin Pilot Road se merge lejer spre 20000 km, daca vrei sa le duci pina ajungi la semnul de uzura.
  16. Se intampla si astfel de lucruri neasteptate.
  17. De ce devine un loc ca Auschwitz destinatia unei calatorii, chiar nu pot intelege.
  18. Niko, 1 ora de vizitare la pestera + minim 2 ore la cascade (acolo e si un drum de 1 km per pedes) - asa ca ia un sandwich la tine. Daca vrei sa te intorci pe lumina, scoate Veliko din ecuatie.
  19. _Tex_

    GPS MOTO

    La 590, conform instructiunilor, face diferenta intre vigneta si taxa pe km. Am schimbat comanda de pe Rider 400 pe zumo 590, pentru ca Tomtom-ul a intrat de vreo 2 saptamani in piata si are probleme cu carul. Utilizatorii gasesc probleme majore pe zi ce trece. Gandirea e noua, nu are legatura cu vechea generatie si, din pacate, anumite aspecte merg groaznic: actionarea cu manusi (proasta sensibilitate si zone de selectie prea mici), conectivitatea cu casca si telefonul, reflexia ecranului etc etc. Probabil ca softul se va remedia, dar cine are rabdare sa fie cobai? Pana la urma la Garmin, 2 probleme sunt: pretul (pe care l-am digerat) si solutia antifurt inexistenta (dar am zis ca decat sa ma enervez cu altele, pot sa fac efortul sa-l scot din suport si sa-l bag in buzunar de fiecare data).
  20. _Tex_

    GPS MOTO

    Eu am stat in cumpana, am judecat iar intre americani si olandezi si am zis sa fiu european inca o data: am comandat Rider 400 Premium. Compromisul a fost faptul ca au cam taiat integrarea telefonului mobil (agenda, dial de pe gps etc) din optiuni. Utilizezi mobilul ca hotspot pentru trafic. Vor urma update-uri de soft si macar vei putea primi apelurile via gps, cel putin asa zic cei de la suport tehnic. A inclinat hotarator balanta solutia antifurt, inexistenta in standard la Garmin (mai trebuia sa dau vreo 200 dolari pe o hidosenie specifica BMW - Touratech). Sa speram ca am facut o alegere buna.
  21. _Tex_

    GPS MOTO

    Sistemele tip iGo, Waze, HereDrive si alte softuri care sunt extrem de utile in masina, am tras concluzia ca sunt destul de greu de urmarit pe moto. Cu atat mai greu este sa te descurci daca ai bagat telefonul sau un GPS auto intr-o carcasa impermeabila, vizibilitatea instructiunilor devine indoielnica. Desenul copilaresc si chiar badaranos al GPS -urilor dedicate moto il intelegi abia cand te folosesti de un astfel de dispozitiv montat pe ghidon. Grafica simplista este extraordinar de utila si lesne de inteles in momentul in care arunci ochiul pe ea din mers. Niciodata n-as avea aceeasi viteza de reactie uitandu-ma la ecranul telefonului care ruleaza un program cu grafica mult mai elaborata, dar puchinoasa, gen iGo. In masina da, se schimba lucrurile. Am mers 5 ani cu Garmin pe ghidon si am invatat sa-i apreciez calitatile si sa-i invat defectele, ca sa le evit. De anul trecut am schimbat pe Tomtom si problemele de ghidare de la Garmin au disparut, in schimb softul e diferit si regret anumite functii de la Garmin ( a propos, am de vanzare Tomtom Rider v5, la rubrica bursa/altele). In 2012 am fost in excursie prin tari straine cu un prieten, pe drumuri total necunoscute. Eu cu Garmin, el cu Igo in husa Givi. A recunoscut sincer ca fara Garmin pe un drum total nou, orientarea ar fi fost mult mai dificila. Ce-i facut dedicat pentru moto e sfant, iar logica graficii consta in usurinta intelegerii hartii si instructiunilor de ghidare. Nu mai zic ca GPS-ul moto e incuiat pe ghidon, deci n-ai nici o teama sa-l lasi acolo pe timp de zi. Porneste automat cand pui contactul, se opreste cand cobori, se conecteaza automat la casca si telefon, totul decurge natural.
  22. Faptul ca au reinceput, dupa 20 de ani, sa puna din nou criblura ca sa le ramana mai multi bani pentru spagi si campanie, e un lucru grav. Ca si in alte cazuri, vor sa vada daca le merge. Daca lumea nu tipa, o sa generalizeze procedeul. Eu am gasit criblura acum 2 saptamani, langa Deva (Mintia, Vetel). Am sunat la toate numerele de pe site-ul CNADNR, nu a raspuns nimeni.
  23. Concurenta se ascute, vrea sa ii ia painea lui Beatrice.
  24. Foarte frumos ca au oprit totusi sa salute publicul. Bine ca nu s-a trezit vreun pontanac sa vina in campanie pe spezele lui Halep, ca altfel va lasau sa o salutati din benzinaria Agip.
×
×
  • Creează nouă...