Sari la conținut

prafrau

Super Membru
  • Număr conținut

    1.528
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

Orice postat de prafrau

  1. E clasicul "totul era mai bun cand mi se scula dimineata, acum e flasca si totul in jur e de (cuvant urat)". Erau plictisitoare cu spume sezoanele, depasirea pentru locul 1 se facea in turul 1 sau 2 si se termina 15-20 de secunde in fata.
  2. prafrau

    Automobile sport

    Am mers vreo 6000 de km cu unul din generatia 6 (model 2018, motorizare mazda - 2.3 nu 2.5, e motorul de pe mazdaspeed 3), inclusiv drumuri de munte si gogosi triste (era diferential deschis). Avem definitii diferite pentru barci, subvira ca un audi. Daca emotia cautata e "apas pedala si merge tare", pe mine, experimentand motociclete, mereu m-a dezamagit aia. Motocicletele puternice mereu vor fi mult mai interesante in linie dreapta, chiar si cand sunt mai lente. Bonus, plecatul cu moto in liniuta e mult mai dificil decat la masina. Masina de familie puternica e dubioasa. Nu ai ce cauta cu ea pe circuit, e prea grea sa te distrezi pe curbe, e o idee proasta sa te manance in trafic cu copiii in spate. Cine da 90k pe un m3/rs4 nu o face fiindca e practica, o face fiindca vrea, din diferite motive, masina aia. Aia sunt bani de 330i + gr86, si intretinerea astora la pachet e mai ieftina decat a unui m3. Pana la urma fiecare face ce vrea, si daca a experimentat tot spectrul si apoi a ales x5m fiindca sta la bloc si are un singur loc de parcare si fiindca "valoare" e treaba lui. Dar cand ziceam "teatru" legat de suvurile cu motor mare ma refeream la imagine agresiva si zgomote flatulente puternice, nu la piese de teatru. Nu prea se intersecteaza multimea posesorilor de x5m cu aia a pasionatilor de plimbari joi seara la nottara.
  3. prafrau

    Automobile sport

    Comportamentul sportiv e ala interesant, nu aspectul. Ai enumerat mai sus masini rapide dar la care distractia e in linie dreapta, nu in curba. In curba subvireaza putin si apoi intra ecu-ul, iar tu esti pasager fiindca nu mai ai nici un fel de control fin. Sunt limuzine cu "aspect sportiv". Rapide, dar insipide. Astea sunt chestii de gust totusi, si gustul majoritatii trage teatru, nu spre distractie, spre suv-uri cu motoare mari, fiindca in timp ce nu poti inlocui o miata cu un mustang, poti inlocui mustangul cu un glc amg/x4m fara sa pierzi mare lucru.
  4. Ar mai veni 2 motoare de la ktm. Japonezii in total au 6 motoare, din care s-ar califica la fiecare cursa in medie 2-3. Nu i-am vedea pe taka, bradl si crutchlow cu anii. Ceilalti in afara de quartararo ar face cu randul. Culmea, nu s-ar pierde nimic din punct de vedere al competitiei.
  5. prafrau

    Automobile sport

    Dupa gust, dar alea sunt mai mult lux si opulenta decat sport. Rapide in linie dreapta, ii faci pe saraci la semafor, dar ramai fara frane prin tura 4 pe adancata si trec aia cu miate vechi pe langa tine. Agati sportiv cu ele totusi (mai putin z3, ala si fufele se prind ca e ieftin).
  6. Foarte offtopic, dar Nu m-as entuziasma prea tare, pare o operatiune clasica romaneasca, fraierit + spalare de banii socrului. De fiecare data cand incearca sa explice ce face firma iese un fel de supa de cuvinte absurda. Dar daca pui crypto in nume si cunosti cativa baieti care sa bage bani fara sa inteleaga ai sanse mari de succes (a trecut de la sefi de proxeneti la baroni locali totusi). Pana sa-i iasa asta cu "comunicatiile p2p prin blockchain" a mai incercat omul si lansare de cryptomonede, un crypto exchange, si acum cativa ani dadea tepe cu telefoane nefunctionale de 1200 de euro. Sau, poate s-o fi desteptat si a creat ceva ce nimeni nu intelege, iar acum face toto wolff cosplay. Mi-e dor de marlboro si camel. Oricum, nu folositi wispr, e la fel de sigur ca telegram.
  7. Mi se pare mie sau oamenii care tipa ca de ce nu l-a atacat enea pe pecco sunt aceiasi care plangeau in 2013 ca de ce nu il lasa mm pe rossi sa se bata la campionat? In alta ordine de idei, a luat ban zair sau ce e cu noul fan ducati recalcitrant?
  8. Deci e cel mai usor bicilindru de pe planeta facut de un tip numit Gao si care e "tru" adventure, concept definit arbitrar de cine are chef in momentul ala sa demonstreze ceva. Sper ca topicul posesorilor motocicletei asteia dupa ce apare sa fie macar la fel de lung ca asta, altfel o sa fie aiurea tot efortul depus. Din pacate simt ca e un motiv pentru care ajp vinde asa prost, pentru care crf450l a fost un esec si pentru care ktm nu se oboseste sa faca o versiune adv a lui 690. Pare ca oamenii nu cumpara ce spun ca ar cumpara daca ar exista.
  9. Kawasaki si Yamaha au ambele bicicilindri de 400/300 cmc si peste 40 de cai sub 170 de kg la plin. Daca ne referim doar la motociclete "adventure" (orice ar mai insemna asta), versys 300 e sub 180 de kg la plin cu vreo 40 de cai. O poti descalifica doar fiindca e foarte urata (si fiindca nu vrea kawasaki sa puna motorul de 400 pe ea). Daca te referi la greutatea propulsoarelor habar n-am. Cred ca s-au aprins cam mult spiritele pentru ceva ce nimeni nu a vazut/cantarit/calarit personal. De-a lungul timpului povesti si hype au fost de destule ori incat majoritatea nu mai sunt asa optimisti incat sa recite brosuri pe de rost. https://gpxmoto.com/wp-content/uploads/2023/02/450-RALLY-INSTRUCTION-MANUAL.pdf Pagina 30 da schimburi de ulei si verificare supape la 2000 de km/30 de ore, nu stiu daca e adevarat sau eroare de traducere, dar asta e importatorul oficial din state si manualul e pentru ceea ce numesc ei "regular edition".
  10. Au dat si greutatea la plin? In mod normal se adauga 20-30 de kg peste aia la gol.
  11. Adica vreo 200 la plin, cat un cb500x. Probabil o sa conteze daca vrei sa dai 2000 de euro in plus ca sa nu te doara capul si sa o lasi nepotilor, sau nu.
  12. O sa intre cu un 450 ca toti ceilalti, porcii de genul nu zboara prea bine. In nisa asta eu as fi vrut sa vad o jumatate de v4 mai degraba, din pacate se pare ca si astia vor succes si profit mai nou, dar a mai murit o speranta, trec si ei la "bold new colors". Hai cu electricele, poate apar unii care n-au contabili sau mba.
  13. Puteai sa recunosti ca ai uitat pentru o clipa ca sunt 4 aprilii pe circuit, se mai intampla. Omul a intrebat ce e cu ele de au avut iar 50% abandon tehnic. Oliveira a zis doar problema tehnica iar vinales si aleix amandoi au avut probleme mari cu caldura. https://www.crash.net/motogp/news/1039636/1/aleix-panic-i-couldn-t-breathe-vinales-began-lose-mental-clarity
  14. https://www.aliexpress.com/item/1005004762826322.html plug&play, pastreaza functionalitatile, lumineaza mult mai bine ca originalul cata vreme esti ok cu lumina rece
  15. a demonstrat deja ce face un pilot bun pe o motocicleta proasta la ce asteptari sunt pe aici, prevad multe "il saboteaza jiji", "sunt ordine de echipa", "ii forteaza mapping 8" la anul, si multa ura pentru toti ceilalti piloti din jur
  16. fiindca esti un fan yamaha care sufera si nu vrei sa suferi singur, macar sa se simta si altii mizerabil
  17. La asta nou schimbi rulmentii de jug la fiecare plin, ca la ala vechi? Sa concurezi cu asta la dakar e ca si cum ai concura cu un crf300l cu pasager, doar ca ai si reparatii de facut seara.
  18. prafrau

    Automobile sport

    Ai incercat masini electrice? Model X e fix cum zici tu acolo, minus vibratii si disonante flatulente caracteristice diesel. Cred ca ti-ar placea. La fel ca un x6, e o masina moderna decenta pe curbe. Nu stiu pe cine vrei tu sa enervezi, 182 cup-ul e foarte apreciat si se vede si la preturi. La fel, s2000 e apreciat pentru ca se tureaza la 9000 de ture si nu se strica. Dar in general, daca vrei sa fii cel mai rapid pe liniile drepte nu cred ca masina sport e raspunsul corect.
  19. prafrau

    Automobile sport

    1. Argumentul asta l-am mai auzit de la producatori. Mazda e contraargumentul, mx5 2023 e la fel de mare, la fel de greu, mai ieftin ajustat la inflatie, cu mai mult spatiu interior si in portbagaj decat mx5 1990. Producatorii mananca (cuvant urat) si raporteaza profituri record. Masinile sunt proiectate de cercetatori de piata pentru maximizarea market share-ului, nu de ingineri. 2. Orice masina sport e mai practica in ziua de azi. Nu destul de practica sa o poti folosi ca singura masina, dar nu a fost niciodata. Normele si testele de siguranta au omorat producatorii mici, dar macar suntem in viata sa ne plangem. Problema e ca a disparut categoria de oameni care si le permitea. Partea buna, cumva, poate, e ca sunt mai multi in celalalta categorie, care isi permit urus. Le urez doar airbag-uri de la takata.
  20. prafrau

    Automobile sport

    Majoritatea suv-urilor fac asta, inclinarea ajuta scaunele alea moi sa te lipeasca de geam. E amuzant intr-un fel, dar prefer scaune cu ceva mai mult suport. Daca vrei g-uri laterale hai la amckart la coaste vinete si febra la gat.
×
×
  • Creează nouă...