Sari la conținut

prafrau

Super Membru
  • Număr conținut

    1.528
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

Orice postat de prafrau

  1. sunt confuz, 450rr de pe podium e o copie de fireblade dar ala de pe ecran e copie de panigale pana la urma cum o sa arate?
  2. fluxul laminar si separatia au necesitati diferite iar la materiale, diferenta de greutate e probabil cam cat o vezica de pilot intr-un sport in care diferentele de greutate dintre piloti erau la un moment dat de vreo 28 de kg (pedrosa - baz) daca ii costa cateva milioane sa faca un cadru din aluminiu poate considera ca de banii aia obtin mai multa performanta daca ii baga in motor sau o sa faca trecerea treptat, sau considera ca ii ajuta sa treaca direct la carbon, sau multe alte explicatii pe care nu ai de unde sa le stii fara sa discuti cu cineva de acolo sansele ca cineva de pe forum sa stie mai bine sunt foarte mici
  3. in general li se lasa comisarilor de cursa putina libertate in interpretare, tocmai fiindca fiecare caz are alte circumstante (blocat fata din cauza denivelarilor si obligat sa lase frana, incomodat de alt pilot, e prima curba si e haos) dar teoriile conspirationiste suna mai atragator, cam ca centuristele ieftine, d-asta au si acelasi succes la acelasi public
  4. ca in f1, daca ai intrat in curba la rupere cu 20 km/h in plus fata de viteza ta medie de intrare in virajul ala esti penalizat, fiindca stiai exact cum o sa se termine daca ai intrat cu 3 km/h in plus ai fortat putin si e incident de cursa greu de explicat asta publicului larg totusi, asa ca o sa planga ca favoritul lor e atacat de oculta reptiliana, dar aia in general au memoria mai scurta de 7 zile
  5. parca era topic de noutati, nu nostalgie dinozaurul ala face anul asta 30 de ani in care singura modificare au fost culorile
  6. verba volant, nu pare cea mai buna aparare, mai ales fiindca se bazeaza pe un detaliu usor de inteles gresit verbal
  7. ai citit prost regula aia, citeste pana la capat
  8. acolo scrie ca sprinturile se pun pentru campionat dar nu pentru recorduri, nu pentru numarul de gp-uri castigate in cariera e de bine
  9. nu sunt convins de avantaje, cred ca genunchiul ala din mijlocul zonei lor de presiune scazuta strica toata treaba asta si evacuarea asimetrica
  10. Regulamentul motogp interzice aripile "proeminente" (protruding), si spune ca toate componentele aerodinamice trebuie integrate in carena din motive de siguranta. Motivul era ca teoretic un colt sau o muchie expusa ar putea destul de usor sa raneasca un pilot. De asta toti au trecut la aripile duble cu un endplate, suprafata de contact mai mare la un impact. In poza cu yamaha de mai sus e clar ca aripile superioare (de langa admisie) sunt, in esenta, identice cu aripile interzise acum cativa ani, fiindca, chiar daca au 2 componente, sunt in acelasi plan. Probabil respecta litera regulilor, nu si spiritul.
  11. aia e o interpretare foarte interesanta a literei regulamentului
  12. pare o saorma cu de toate, cu un motor mic miroase a chinez
  13. https://www.gearingcommander.com/ 4% pare diferenta oricum in general o sa-i pui pinion de 13 ca sa te ajute pe bolovani, si aia e o schimbare de cam 8%
  14. un sistem de directie functional ar fi mai bun, poate chiar si niste frane
  15. le am pe ambele langa mine, un 701 si un 250l (300 ar trebui sa fie mai usor cu un kg din review-uri), le-am cantarit personal, e diferenta de 20 de kg intre ele am cantarit si un tenere cu scut aftermarket, crashbar si suporti de bagaje la 221 de kg la plin, la asta am scazut 10 kg pentru accesorii cand faceam comparatia de mai sus
  16. Si hayabusa a disparut cativa ani, dupa care a reaparut. Posibil sa fie cum zici, dar nu e asa clar. Mai mult ca la autoturisme, la moto imaginea vitezei inca vinde, d-asta arata toate alea de 125 si 250 asa cum arata. Probabil si ei stiu foarte bine cati din cumparatori o sa se duca la yamaha sa-si ia un 125 care arata ca un r1 daca retrag gsxr1000. Posibil sa revina in 2024 sau 2025 odata cu euro5+, atunci cand vor sti si ce inseamna euro6 si cand va aparea. Sau se baga direct pe electrice, dar nu am auzit sa se intereseze suzuki de ele.
  17. nu o mai vand in europa https://suzukicycles.com/sportbike/2023/gsx-r1000
  18. https://www.gpxmotouk.com/kove-rally-450.html Presupunerile sunt tot ce avem, cand comunicatele oficiale spun ca motorul ala are 8 supape, pe langa toate erorile gramaticale care nu inspira incredere. Zongshen, presupusul producator al motorului, au un motor numit nc450 dohc pus pe motocicleta lor rx4, cu niste cifre mai modeste. Dupa asta vin kove, niste necunoscuti care asambleaza motociclete, si zic ca au obtinut din acelasi motor cu 30% mai multa putere. Suna suspect. S-a mai auzit ceva de proiectul zongshen de dakar? Au facut ceva galagie acum cativa ani, parca fix cu motorul asta, dar au disparut repede. https://rebelxsports.com/new-fantic-xef-450-rally/ motor yamaha de wr450, pret mai mare
  19. doar daca specificatiile alea sunt adevarate, mai ales 55 de cai si 8000 de km intre revizii daca mint ca de obicei la putere si greutate, concurenta e crf300 rally
  20. francezii uneori cer la calais, depinde cum ai fata si ce scrie pe pasaport
  21. poate ar trebui ca moderatorul sa nu mai faca off-topic si sa se duca inapoi in cloaca social-politica cu problemele astea initiativa e interesanta, sunt curios si eu de rezultat la intrebarea cu infractiuni trebuia sa fie vorba de contraventii? iar intrebarile par putin extreme, pare ca se cauta o variatie destul de rara
×
×
  • Creează nouă...