Sari la conținut

prafrau

Super Membru
  • Număr conținut

    1.528
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

Orice postat de prafrau

  1. Acum 20 de ani era o singura depasise pentru locul 1, aia a lui rossi, care prin turul 7-8 trecea de roberts sau sete si aia era cursa. Si asta doar daca era mahmur sambata, sa se califice prost. Pe atunci totusi era mult mai mult spectacol pe langa pista, foarte apreciat de amatorii de telenovele si ziaristi. Poate asta regreta lumea.
  2. credeam ca sunt cele mai ieftine de pe piata sunt jucarii interesante, dar la alea profesionale nu prea iti permiti sa nu iti dea producatorul piese de schimb (dji nu da nici la inspire 2, care costa de la 4k in sus, gasesti doar din dezmembrari) de asemenea le lipsesc orice fel de certificari si toate protocoalele folosite sunt chestii obscure, cunoscute doar de ccp si dji (criptarea si comunicatia cu controllerul in special), ceea ce le descalifica de la o buna parte a posibilei utilizari imi imaginez aceeasi problema cu piesele de schimb si la motociclete eu nu prea am sperante ca ar scoate chinezii ceva util, dar poate daca se vinde chinezaria aia usoara fac ceva de genul si producatorii adevarati in rest, daca vreau ceva usor, care se strica des si la care intarzie piesele cu lunile imi iau un ktm, macar cat merge e distractiv
  3. CrSh 9 hours ago Thanks. I just passed my motorcycle exam, and plan to get a bike and helmet soon. Double D it will be! asta era cel mai recent si cand ai scris tu, cred ca ai gresit pe undeva
  4. aparent nu, prinderile burton ar ceda cu mult inainte de orice altceva la clapari oricum trebuie sa tina doar putin mai mult decat tensiunea din a prinderii, care e foarte joasa nu prea inteleg problema, mi se par la fel de rapide ca orice altceva dupa ce te obisnuiesti, dar mai simple si mai usoare
  5. au senzori anti detonatie si harti optionale pentru benzina cu cifra octanica proasta daca vrei o africa twin moderna, exista t7, dar nu prea are sens sa-ti iei un motor mai prost de atat doar ca sa mearga si cu apa cu benzina din ouagadougou cand tu te plimbi doar prin europa
  6. Posibil sa fi facut offroad cu vstrom, nu am de unde sa stiu. L-am vazut si pe Chris Birch ce facea cu vaca, deci teoretic se poate. Dar l-am vazut si pe ala care plangea acum cateva saptamani ca e blocat pe tet prin Grecia singur cu un t7, fiindca s-a uitat pe youtube la Pol Tarres si a zis ca e usor. Deci e clar ca nu toti isi apreciaza corect capacitatile. 40 de kg diferenta e foarte mult, e destul sa nu poti ridica un motor din noroi in unele situatii. Dar de nevoie unii folosesc ce au, unora le place masochismul (fiecare cu perversiunile lui, nu blamam) si altii tin mult prea mult la un anumit model doar fiindca il detin. Personal cred ca chinezaria are 165 de kg asa cum are un rsv4 180 de kg. Probabil ideea e buna, dar sunt sceptic la executie. Incurajez initiatorul sa-l cumpere totusi, asa mai aflam si noi lucruri noi.
  7. e perfecta de curierat si adus mancare, la fel ca transalp echivalentul unei skoda octavia variant
  8. motoarele de enduro nu au, nici 450 smr nu are nici primele lc4 (625) nu aveau, au inceput sa puna pe la sfarsitul anilor 90 in mod interesant motoarele rally replica in general au
  9. alea sunt daca merge putin pe asfalt si cu cauciucuri cu crampoane nu cred ca trebuie sa-si bata capul, altfel, depinde cat vrea sa tina motorul
  10. nu stiu ce inaltime ai, dar sub 1.80 ti-ar fi greu la inceput pe enduro (crf450l, klx450), dupa ce prinzi experienta devine mai usor de asemenea ar trebui sa schimbi uleiul la 10-20 de ore si daca mergi mai mult pe asfalt ar trebui sa te gandesti la cush drive, vin fara 690 e putin mai ok ca inaltime in sa, iar crf300 merge si la 1.70 (dar peste 1.85 devine inghesuit) beta aia nu e 2 timpi? mai greu pe sosea, dai de tot felul de probleme
  11. un nda te poate impiedica sa spui noii echipe exact ce folosesc ceilalti si in ce fel, dar nu te poate impiedica sa propui solutii tehnice foarte apropiate de cele ale echipei vechi fiindca nu pot afecta procesul creativ, ar fi nevoie de altfel de contract, care sa te impiedice sa activezi in industrie la competitori parca a fost pusa si pe aici biografia lui newey, omul spune clar ca pleca de la o echipa la alta fara desene tehnice dar cu tot ce avea in cap, si nu aveau ce sa faca in f1 cam toate inovatiile tehnice se fac publice in primele 2-3 curse ale sezonului si toate in afara de alea care cer modificarea sasiului sau motorului se copiaza in primele 5-6 zvonuri de split turbo au aparut in 2014 dupa malaysia, nu a fost cel mai bine tinut secret in momentul asta, daca doar ducati are mass damper e doar fiindca ceilalti il considera inutil sanse mai mari sa nu existe totusi
  12. nu ma prind, daca ar trebui sa fie un mass damper acolo, care ar trebui sa fie axa pe care se face amortizarea? o sfera de tungsten de 2 kg ar avea cam 6 cm in diametru, nu pare sa fie destul spatiu in nici o directie pentru miscarea ei
  13. am intrat pe digi doar ca sa ii aud pe aia 2 cum se blocheaza la depasire par tristi
  14. Sunt mai bune daca te duci pentru plimbare sau fotografie, nu sa te dai, daca vrei sa poti pleca cate 2-3-15 zile cu bagaje minime, daca nu vrei sa te duci in aceleasi 10 locuri din zona ta mereu, daca nu vrei sa trebuiasca mereu sa te intorci in acelasi loc la remorca, daca nu iti place sa schimbi uleiul dupa fiecare plimbare si tot asa. Tu nu le vezi scopul asa cum altii nu vad deloc scopul motocicletelor, pareri diferite, nimeni nu are dreptate la modul absolut. Mai greu cu dual sport in oras pe caramele, ti se taie calea des, uneori pe ploaie. Rotile supermoto sunt de preferat, ar fi cam 1000 de euro in plus si o ora de fiecare data cand vrei sa le schimbi. Catre initiator, la greutatea aia suspensiile de crf250l sunt destul de bune. La inaltimea aia o sa iti fie mai greu sa inveti offroad, nu ajungi cu ambele varfuri jos pe mai nimic enduro, doar pe unele dintre dual-sport-uri. Crf250l e o varianta decenta daca nu te grabesti pe asfalt, dar e de incepatori, batrani sau oameni mai linistiti. Daca ai 20 de ani devine repede plictisitoare. 690 e opusul, cam inalta si la 4000 de euro nu o sa fie in cea mai buna stare. Daca nu iti place mecanica sau nu ai unde sa lucrezi la el as cam evita motoare de peste 10-15 ani cumparate de la necunoscuti, tine de noroc.
  15. Daca o sa completezi cu greutate, inaltime, cat de bine te pricepi la mecanica, experienta in offroad si cat de tare mergi probabil o sa te ajute lumea cu recomandari utile. Pana atunci fiecare zice ce-i place lui.
  16. https://www.williamsf1.com/posts/15cd587a-57fd-4a01-b637-08ecfae82bff/nicholas-latifi-and-williams-racing-to-part-ways-at-end-of-2022 calificarile nu vor mai fi la fel fara el
  17. din ce am vazut eu pol ramane ultimul, fiindca el ori a atins motocicleta lui nakagami ori a blocat fata fix inainte sa o atinga, apoi degajand in afara pistei marquez dispare repede
  18. cred ca digi are nevoie de alti comentatori, astia trebuie lasati sa-si urmeze pasiunea la romania tv discutand despre oculta mondiala si cazul elodia nu inteleg de ce e lumea surprinsa de mm, asta face el mai bine, haos
  19. ai testat ce ai scos din rezervor pentru separatie? posibil angajatii sa fi uitat sa scoata apa de pe fundul rezervorului de benzina sau le-a murit senzorul care o masoara, in mod normal trebuie pompata periodic inainte sa ajunga la sorb
  20. conditii diferite in care mai toti au fost mai rapizi (in special in prima sesiune), greu de comparat
  21. cred ca ai descris foarte bine ce s-ar intampla in filme, nu sunt sigur ca are legatura cu realitatea fiindca nu avem acelasi tip de sistem legal cu cel din filme din experienta mea judecatorul va considera ca daca nu ai suficient discernamant pentru a lua o decizie rezonabila in cazul ala poate nu ar trebui sa conduci fiecare cu experienta lui presupun
  22. https://www.google.com/maps/@44.4334361,26.1034305,3a,75y,71.98h,75.66t/data=!3m7!1e1!3m5!1s8NfIqkJIP7adXTgj-pAFRg!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3D8NfIqkJIP7adXTgj-pAFRg%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D161.59428%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i16384!8i8192 e romania, uneori strazi care evident nu au prioritate nu au semne straduta de mai sus nu a avut niciodata nu cunosc cazul de fata, presupun ca aia care au pareri foarte puternice pe aici stiu exact toate circumstantele accidentului
×
×
  • Creează nouă...