Sari la conținut

B.B.

Super Membru
  • Număr conținut

    20.366
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

Orice postat de B.B.

  1. Pai unii vorbesc ca sa se afle in treaba nestiind ca "lumini", "veste incalzite", "manere incalzite" inseamna putere/energie electrica pe care un generator o obtine transformand putere/energie mecanica, pe care in cazul de fata nu are de unde sa o produca un motoras de 400cmc. E ca si cum ai incerca sa invarti turbinele de la Portile de Fier cu apa din Tazlaul Sarat..
  2. Da, gaura cu filet o au, si by default este astupata cu surub la Transalp. Asa e si la NTV-ul lu' SEKTU cred.. Zici asa usor de "facut" acele stuturi.. de parca le faci din plastilina.. Nu toti avem acces la strungarie sau mai stiu eu ce trebuie sa fabrici acele chestii, iar de improvizatii sunt satul. Si culmea e ca pentru a face sincronizarea CUM TREBUIE trebuie ca tot circuitul sa fie etans... si cu improvizatii nu ai cum sa-l faci etans. Mesaj completat Dupa reglajul jocului la supape, da, daca se face.. ca si la ala se face verificare nu neaparat reglare, dar.. Ce are de a face cablul de acceleratie? Man, sincronizarea se face pentru a compensa uzura inegala a cilindrilor in timp, nu uzura clapetelor de acceleratie. Ce are de a face faptul ca schimb cablul cu sincronizatul carburatoarelor?
  3. Cand iti cumperi set de vacuumetre pentru sincronizat carbelitoare de moto, setul ăla vine complet, cu tot cu stuțurile pentru fiecare model de motoriscă. Ăsta e avantajul, dai un ban dar ai ce-ți trebuie.. Daca îți faci divais cu ulei tre să-ți faci Âşi stuțuri (dacă mobra ta a fost inventată fără) Âşi atunci asta e ză tricky part.. ÂŞi eu la Transalp m-am izbit de exact problema asta, n-am decât un Âştuț.. hai că furtune, ulei Âşi alte prostii mai găsesc.. dar Âştuț de-ăla n-au la ferometal deÂşi am tot căutat.. Eu prefer să cumpăr Âşi cel mai jalnic set de la Louis.. (BTW, vedeți că Âşi la Louis sunt smecheri, au modelul ieftin si modelul scump.. Âşi diferența de preț nu e chiar neglijabilă..). Am înțeles de la alti transalpiÂşti că si cu cel de 2 lei de la Louis se poate face o sincronizare cât de cât apropiată de adevăr, mai ales la o moto cu 2 cilindri unde nu e nevoie chiar asa de precizia lu peÂşte.. Legat de sincronitzarea cu furtune de ulei... am niÂşte amici care au făcut mai demult sincronizarea cu furtune făcute de ei cu ulei.. iar apoi în câteva zile au măsurat cu vacuumetre de calitate si au descoperit că erau sincronizate perfect.. In fine, principiul fizic folosit este identic, nu e nevoie nici de NASA dar nici de epoca de piatra, tot ce e necesar este de ETANSEITATE si măcar 1 ochi care vede bine.. Mesaj completat Nu e neaparat sa se desincronizeze in timp, nu e o regula, manualul spune ca periodic se face VERIFICAREA sincronizarii si nu sincronizarea in sine, sincronizarea o faci numai DACA e cazul.
  4. Bine, fa tu si eu aplaud apoi.. is curios ce strutzo-camila o sa iasa. Cred ca morisca de captat energie eoliana ar fi mai uosr de adaptat. O pui pe ghidon. Man daca tot ti se strica inseamna ca ceva e putred in Danemarca, nu crezi? Eu asta voiam sa subliniez. Ori iti cumperi un generator original (unul SH, daca unul nou e fff scump), un regulator de calitate si o baterie in regula la care monitorizezi din cand in cand nivelul si ai rezolvat problema. Sau daca toate aceste investitii nu merita efortul ... iti iei alta motocicleta. Daca se strica intr-una cum zici.. ceva sigur nu e in regula in tot lantul asta, ca probabil motocicleta nu a fost proiectata sa se strice din 2 in 2.
  5. Depinde unde si cat e impuscata garnitura de chiulasa. Daca e rupta doar intre camera de ardere si peretele interior al cilindrului prin care trece apa - nu cred ca se aude nici un pufait. Daca e rupta pana la exterior - incat sa faca puf-puf in exterior .. nu cred ca acel motor mai functioneaza. Probabil treaba cu pufaitul este valabila la motoare multicilindru unde doar un cilindru este afectat, motorul fiind invartit de pistoanele care inca mai sunt in stare buna. Te uiti la ulei in primul rand, sa nu fie deja margarina sau sa nu aiba spuma multa alba.
  6. Pai in schema eu vad piesa 4 care arata tot ca un T si care este termostatul. 4- thermostat valve set. La tine unde e localizata piesa 4? E imposibil sa nu o aiba.
  7. De ce zici: "ar fi fost"?? Pai ala e termostatul - T-ul ala! In el se afla supapa care se deschide cand se incalzeste suficient lichidul incat sa circule si prin radiatoare - atat timp cat nu se deschide apa se vantura aiurea in motor pana fierbe si face fasss pe undeva..
  8. Legat de racire: Incearca sa faci aerisirea corect, e posibil sa ai aer in sistem. Verifica daca exista antigel in vasul de expansiune, daca nu e adu-l la nivel. Mai exista varianta sa fie termostatul defect, in cazul asta trebuie inlocuit. Termostatul este blocat inchis. Legat de ulei: Pe acolo e normal sa-ti arunce ulei sau vapor de ulei si probabil ca arunca mai mult cu cat nivelul e prea mare in motor. Verifica ca ai nivelul corect de ulei in motor, curata carcasa filtrului de aer si monteaza furtunul la loc - nu e normal sa-l lasi fara.
  9. Mai bine va adaptati o remorca in care sa carati o baterie de camion pe care o incarcati acasa. Cu ocazia asta zic ca ar merge adaptat si un motor electric.. Cand vedeti ca o motocicleta insista in a se strica.. cred ca cel mai simplu pana la urma e sa schimbi.. modelul, nu?
  10. Cu mentiunea: fara nici o vaselina sau ceva de uns!!! Daca ungi acolo dupa ce o montezi se va misca foarte usor chiar si singura - si nu-ti va mai fi de folos. Cu apa fierbinte e cel mai bine, fara nici o flacara, fara nimic. O fierbi si ai grija sa nu spargi sticla prin soc termic!
  11. Si la rotile cu spite se pot lipi plumbi pe janta, de fiecare data cand mi-am facut echilibrare mi-au pus plumbi pe janta nu pe spite. Chiar nu conteaza de care sunt.
  12. Tocmai, asta ziceam si eu, sa nu uitam... sa nu uitam...
  13. Am vazut si eu filmuletul acum si nu am citit topicul. Comentariu pe film: Cat de (cuvant obscen) tre sa fii sa te bagi peste ala: il vezi ca se grabeste, ca e bagat intre benzi, pleaca primul de la semafor.. se vede clar ca se grabeste si merge in regim de "ambulanta" si cel cu motocicleta mai batman decat el se baga sa fie el .. primul. Era clar ca cel cu masina se grabeste si va crosteta tot ce misca.. S-a lovit batman cu superman, unul mai meserias ca altul. Nu zic ca nu e vinovat, dar cand vezi unul de-asta care nu respecta nici o regula si merge ca nebunu, te bagi pe langa el sperand ca te vede si ca o sa respecte vreo regula??? Raspuns la intrebare: Carnetul il are de unde il ai si tu.
  14. N-am sa inteleg niciodata de ce isi iau unii motocicleta "speed" daca nu-s in stare sa o stapaneasca... si sa se stapaneasca. Dumnezeu sa-l ierte!
  15. Bine ca nu ti-a furat aparatul cineva Suna ca niste borcane goale. Probabil fara ele suna exact la fel.
  16. Daca e negru mat eu zic ca sigur este de la AMESTEC PREA BOGAT. Chiar tu ai zis ca ai umblat la nivel si uneori mai si curge. Fa nivelul cat trebuie sau mai mic decat este acum si mai vezi. Si verifica si filtrul de aer sa nu fie imbacsit. Cand papa ulei in general motorul nu papa in asa hal incat sa-ti inegreasca bujia una doua, mai mult ca sigur ai un amestec bogat. Mesaj completat In plus, daca zici ca ai schimbat setu de curand e oarecum normal sa se incinga putin mai mult motorul pana se rodeaza. Negreala bujiei e de la benzina nu de la ulei.
  17. Am vazut ca pe topicul celalat @yo4hgx zice ceva despre tobele sport ca la ele atenuarea sunetului se face prin absorbtie, probabil se referea la umplerea tobei cu vata, sau materialul din care sunt facuti peretii sau o captuseala interioara cu un material ignifug si care "absoarbe" zgomotul... poate o sa intre el si o sa detalieze...
  18. Un punct de inceput ar fi sa citesti topicul asta: /index.php?showtopic=531947 Exista un reply la un moment dat unde e explicat clar cum se face amortizarea zgomotului si nu e deloc cum ai abordat tu problema in construirea tobelor...
  19. @Tzache, nu e o intersectie asa de simpla precum pare si situatia e una de comentat, dovada este ca tot comentam de 40 de pagini. Eu iti dau 1 singur articol de lege si anume 125 din regulament pe care nu il poti contesta in nici un fel. Si cu el am incheiat orice discutie. Art. 125 Pentru a putea întoarce vehiculul de pe un sens de mers pe celalalt prin manevrare înainte si înapoi sau prin viraj, conducatorul acestuia este obligat sa semnalizeze si sa se asigure ca din fata, din spate sau din lateral nu circula în acel moment niciun vehicul. Aici cuvintele cheie sunt SAU si DIN LATERAL. Si asta este regulamentul ultima versiune, ultimul racnet din parlament. Mesaj completat Daca aici lateral inseamna altceva decat lateral.. si o sa-mi spui ca indicatorul cedeaza trecerea e mai tare decat acest lateral din lege.. atunci ma duc si ma arunc... intr-o sticla de bere. Si mai e si asta din codul rutier, nu din regulament. SUBSECTIUNEA 6: Reguli referitoare la manevre Art. 52 (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic. Celorlalti participanti la trafic! Da? PARTICIPANTI LA TRAFIC. Mai specifica ceva? Si am impresia ca se pedepseste si cu multe puncte si cand e cu vatamare ramane cel cu passatul si fara permis.
  20. Poate te-ai speriat puternic din cauza zdruncinaturii gandindu-te ca o sa cazi.. si ai lesinat din cauza sperieturii, poate te-a luat prin surprindere, exact ca atunci cand te sperie cineva tare tare "de-ti sta inima" (cum se zice).. Mergi totusi la doctor si povesteste exact cum s-a intamplat.
  21. Inainte sa afirmi asta orbeste, te-ai uitat macar o clipa la desenul meu de acum cateva posturi?
  22. Uite rezolvarea problemei de la Olimpiada de Legislatie Rutiera: Mesaj completat Si ca sa intelegeti mai bine, o manevra de intoarcere cu 180gr inseama a face la stanga de 2 ori. Sau ca-n armata: stanga-mprejur!
  23. Legat de asta: - descrie tu o situatie reala in care tu faci stanga si altcineva are cedeaza si ala iti cedeaza tie trecerea cand faci la stanga. Cand? Exista asa ceva? De-aia e forum ca sa dezbatem. Eu personal nu sunt suparacios si nici ranchiunos cum incearca cineva sa insinueze. Nu sunt chiar deloc. Nu caut nod in papura, discut. Nu stiu de unde aveti ideea asta fixa ca daca discutam pe marginea unui accident dintr-o data automat ne batem joc de cei implicati, ca suntem patinitori sau alte chestii, sa fie discutia mutata la timp liber, la legislatie la cine stie unde. Nu, a fost accident discutam pe marginea lui la accidente. E motiv de suparare? Tre sa ne suparam si sa ne jignim si sa ne uram unii altora cat mai multe ore de legislatie? Eu cred ca toti care participam la aceasta discutie suntem oameni educati, cu oarecare carte si care am obtinut un permis de conducere in urma unui examen auto cinstit. Tu imi spui ca-mi dau aere ca sunt plecat prin alte tari, nu man, asa suna in capul tau poate, eu iti spun ca de 3 ani conduc in alte tari unde aceasta situatie nu ar fi existat din start, pentru ca de obicei in alte tari se pune obligatoriu la stanga sau MAI ALES intoarcerea interzisa. In 3 ani de condus in alte tari nu am avut niciodata vreun incident, nu am provocat sau participat la vreun accident de circulatie, (ca am cazut eu cu moto de prost e partea a doua, dar nu are legatura cu legislatia). Iarasi, in astia 3 ani am venit si prin Romania de (2ori/an) si am traversat-o de la un capat la altul si nu am "reusit" sa fac vreun accident sau incident cat de mic. Asta dovedeste oarecum ca merg corect, stiu legislatia si o respect. Si nu e nici o lipsa de modestie, nu e nimic. O mai fi si altii la mine, tot respectul. Si in astia 3 ani am mers ZI DE ZI, nu exista la mine ca merg cu tramvaiul, daca nu e masina iau moto si vice-versa, in fiecare zi conduc ceva si trebuie sa ma duc undeva. Am facut turul marii Adriatice cu masina, am traversat 6 tari in cateva zile si am trecut prin N orase prin care nu am fost in viata mea, toate astea fara nici un accident, asta dovedeste ca stiu regulile de circulatie. Am bagat si vreo 40.000km prin europa cu moto, am fost in multe locuri si orase pentru ca asta e hobby-ul meu, sa ma plimb. Sa merg in locuri unde nu am mai fost. De aia poate ma aprind cand imi spune cineva sa ma duc sa mai iau niste lectii de legislatie, normal ca imi sare mustarul pe moment si devin artagos.. In cazul de fata, am zis de la inceput ca e posibil, cu o interpretare corecta si logica a legii si a situatiei in sine si a intersectiei ca motociclistul sa aiba dreptate. Si nu am zis-o pentru ca e motociclist, pentru ca sunt prieten cu Cavaleru sau mai stiu eu ce.. pur si simplu de dragul adevarului si a logicii si a bunului simt. Nici nu-l cunosc pe Cavaleru personal, ne-am dat 2 pm-uri acu ceva timp si-atat. Dupa ce zic asta, apar inca vreo 2-3 si-mi zic ca nu am dreaptate, OK, e o tara libera fiecare are dreptul la o opinie, apoi vine rezultatul de la Politie care confirma ce ziceam eu, si dupa toate astea rezulta ca: tot eu sunt nebun, politia e nebuna, legea e nebuna, si voi contestati pe toata lumea. Nu vreau sa-mi dea nimeni dreptate, nu-mi face nimeni o statuie, dar in cazul de fata e vorba de adevar pur si simplu si de logica simpla, nu pot sa accept si sa las de la mine ceva ce stiu clar ca nu e adevarat. Si cu asta am incheiat aici, cine are urechi de inteles sa inteleaga. Sanatate tuturor.
×
×
  • Creează nouă...