-
Număr conținut
20.366 -
Înregistrat
-
Ultima Vizită
Tip conținut
Profiluri
Forumuri
Calendar
Orice postat de B.B.
-
Stiu ca nu e parcare si stiu ce vrei tu sa zici, dar chiar daca nu exista un articol de lege specific pentru asa ceva asta nu inseamna ca nu putem sa ne folosim de altele sau a extrapola putin situatia pentru a putea demonstra cine e vinovat acolo. Nu are o definitie, dar locul respectiv chiar daca nu e parcare, nu e loc de stationare, nu e ce vrei tu, e totusi un loc unde vehiculele opresc pentru a ceda trecerea - asta nu poti contesta cu nici o lege si articol pentru ca este real - e un loc unde opresc pentru a ceda trecerea. Si situatia data de tine, cand vii de pe un drum cu prioritate si faci stanga - automat pierzi prioritatea fata de cei care vin de pe contrasens. Si tu spui ca dupa logica mea pierzi prioritatea fata de toti. Dar hai sa ne gandim logic, cand la o intersectie sau oriunde te decizi sa faci stanga, te incadrezi corespunzator - cine mai trebuie sa-ti acorde prioritate? Ai prioritate fata de cine atunci? Te poti razgandi si continua pe drumul cu prioritate? poti da cu spatele? Nu cred, pentru ca atunci ii stanjenesti pe cei care deja de depasesc prin drepta.. (daca e posibil) Deci cand te-ai decis sa faci stanga atunci continui manevra si nu o sa mai intalnesti situatia in care cineva trebuie sa-ti acorde prioritate. Deci, cand faci la stanga... pierzi prioritatea orice ar fi.. Intersectia da, e dubioasa, din start am zis ca acolo trebuie or sa fie obligatoriu la dreapta SAU intoarcerea interzisa pentru a evita astfel de situatii si a simplifica lucrurile. Dar daca au lasat-o asa, si cu posibilitatea de a face stanga si cu posibilitatea de a intoarce, atunci hai sa o judecam asa cum e.
-
Am sters ce am scris imediat pentru ca mi-am dat seama ca in poze nu exista acel marcaj si nu are rost discutia, dar se pare ca ai fost destul de rapid sa vezi. @SpeedyK - faptul ca sunt moderator nu mi s-a urcat la cap, eram urcat la cap si inainte. (if you remember). Dar n-are nimic una cu alta, ce scriu aici scriu ca si tine, e o parere a mea si o sustin. Daca altii nu sunt de acord cu mine asta e, nu o sa ma folosesc de abilitatile de moderator sa conving pe cineva ceva. A modera pe motociclism.ro inseamna a nu tolera un limbaj obscen si a respecta niste simple reguli de bun simt, in rest e dreptul fiecaruia sa-si expuna o parere, inclusiv al meu. In cazul de fata nu sunt de acord cu abordarea: "semnul cedeaza presupune a ceda trecerea tuturor celor care se afla pe drumul cu prioritate si in cazul de fata inclusiv celor care stau in scuar" Eu atata zic, cei care sunt opriti in scuar sunt afara din joc, e asa de simplu, si cei care combat se agata de tot felul de motive gen semn de tabla, etc. Atat. Si o sa combat asta cat pot, si drept dovada ca asa e este si solutia data de Politie, ce vreti mai mult? Cavaleru nu a obtinut rezultatul asta la ghici, la noroc, nu a avut bulan, a obtinut decizia pe drept, avea prioritatea acolo fata de cei care erau opriti in scuar.. ce e asa de greu de inteles. Cei care au anchetat acolo EVIDENT au vazut semnul Cedeaza trecerea acolo. Va incapatanati si dati tot felul de articole din lege cand acolo e simplu ca buna ziua, se vede din avion ca acolo 2 vehicule sunt in situatie de egalitate. Unul are cedeaza trecerea din cauza semnului, unul are cedeaza trecerea din cauza ca a oprit in scuar, e pe teritoriu neutru, e in afara jocului. Cand se pune in miscare trebuie sa cedeze trecerea. CUI? Tuturor. Mesaj completat Si mai conteaza si pozitia de pe drumul cu prioritate - nu ai cum sa zici despre cineva care este pozitionat perpendicular pe directia de mers ca este pe drumul cu prioritate, de fapt corect ar fi circula pe drumul cu prioritate. Nu e absurd? Cum circula ala pe drumul cu prioritate daca e perpendicular cu toata lumea care circula de fapt pe drumul ala. Cum poti afirma ca ala circula pe drumul cu prioritate? Asta cu aflatul pe drumul cu prioritate se poate spune si despre Cavaleru - cand a fost izbit tot pe drumul cu prioritate era, nu? Unde era fizic? Pe banda 3 pe drumul cu prioritate si acolo l-a izbit nea caisa cand a intrat pe drumul cu prioritate. NU? A intrat de pe scuar pe drumul cu prioritate si l-a lovit pe cavaleru care deja era acolo. NU?
-
Bai nene, tu dai inainte ca moara stricata, ti-am zis din start ca nu e cazul la cele cu pompa ci e cazul la cele la care alimentarea se face prin cadere libera. In primul rand filtrul de benzina protejeaza carburatoarele si mai exact jicloarele din carburatoare, pana sa ajunga bolovanii la segmenti se infunda dracului tot, injectoare, carburatore, etc.
-
Bai oameni buni, nu mai amestecati borcanele! Toate motocicletele au vreo 3-4 filtre pe traseul de benzina si sunt o multime de modele mai vechi care nu aveau pompa de benzina care nu au din fabrica nici un filtru montat pe traseu, pe furtun - de-ala in stilul clasic! Alea 3 -4 filtre sunt asa: unul in interiorul rezervorului exact la scurgere, unul in robinet - exista si un paharel decantor acolo, apoi de obicei mai exista un filtru in carburator pe scaunul cuiului pontou. Motocieltele care au asa nu au filtru de benzina pe furtun. Asa e de exemplu la Transalp. Probabil la motocilcla lui Beatrice (nu stiu sa fac dativul lui Beatrice) nu a existat din fabrica nici un filtru de genul asta iar el a fost adaugat de alti prorietari "ingrijorati". Asa a fost si la motocicleta mea si apoi ma miram de ce nu curge benzina calumea.. si apoi am aflat ca Transalpul nu are nici un filtru pe furtun si nici nu e indicat sa pui ca mai rau faci. Daca moto nu are filtru pe furtun nu inseamna neaparat ca daca pui nisip in rezervor ajunge nisip in carburator, s-au gandit japonejii la toate. Exista cate 3-4 site pe traseu.
-
a) m-am uitat de 500 de ori la poze si iti spun ca exista marcaje si acel sofer s-a incadrat corect! Si da, traiectoriile lor se intersecteaza conform marcajelor. Calareru a povestit clar ca soferul era oprit in scuar si incadrat corect conform marcajelor. Dar, ca sa nu faca BUF trebuie sa-si acorde prioritate de dreapta. b ) poate fi desenat acolo triunghi de cedeaza dar ce importanta are mai om bun? Odata oprit in scuar nu mai are prioritate si se afla in aceeasi situatie cu cel de pe straduta secundara. Odata ce a intors sau a facut la stanga a pierdut prioritatea.
-
Eh, greu cu lejili astea.. Acolo era situatie de egalitate - si cum articolul ala e cel care descrie cel mai bine o asemenea situatie si nu altul, pe asta l-au ales. Greu la deal cu legilili si prioritatili astea... uf! Ăăăăăăă!!! P.s. Mai am incă o săptămână de râs.
-
Pune de care trebuie man, ca nu e vorba numai de marime e vorba si de cat e de permisiv materialul filtrant. Daca pui un jaf prin care abia trece benzina fortezi pompa si nu e de bine. In plus, probabil rutarea furtunelor conteaza daca pui filtru de alte dimensiuni atunci furtunele o sa stea prin alte zone si de la vibratii o sa frece de cadru sau de alte obiecte prin zona. Nu mai e chiar ca la comuniste... la japoneze fiecare detaliu conteaza, se strica un detaliu se strica tot echilibrul.
-
Nu e nici un moft, dar filtrele auto sunt putin mai mari si facute pentru o presiune mai mare decat cele moto. Daca mobra ta a fost inzestrata din nascare cu filtru de benzina foloseste filtru de moto, nu de tractor, pentru ca ala de auto, 1, nu se potriveste in furtune, 2 forteaza pompa de benzina (daca exsita asa ceva) sau nu permite benzinei sa curga daca alimentarea se face gravitational adica prin libera curgere. Un filtru de benzina nu costa cat un capat de tara, in tarile mai calde filtrele de benzina moto se gasesc la orice magazin de piese moto sau chiar la supermarket la sectiunea de prostii auto/moto.
-
cine stie cum se separa la o furca USD teava de crom de piesa din alum
topic a răspuns lui B.B. în forro_mul Service si intretinere curenta
Probabil a tras pana nu a mai putut si a fortat, evident ca fortat le poti separa. Intrebarea care se pune e pentru ce? Ca oricum piesele nu le poti cumpara separat iar chiar daca le gasesti SH nu cred ca mai poti sa faci imbinarea aia sa etanseze perfect si sa fie si perfect centrata, dupa ce in prealabil teava a fost efectiv smulsa din aluminiu. Mesaj completat In plus eu nu as merge cu o mobra in care piesa 1 din poza ta a fost imbinata cu teava 2 cu barosul sau atlcumva nici daca m-ai plati. -
cine stie cum se separa la o furca USD teava de crom de piesa din alum
topic a răspuns lui B.B. în forro_mul Service si intretinere curenta
Daca mai aveti nelamuriri sunt si aici microfise: http://www.alpha-sports.com/suzuki_parts.htm Se vede clar ca cele 2 parti nu se demonteaza, in plus sunt liniute care indica cum se monteaza una in alta. -
cine stie cum se separa la o furca USD teava de crom de piesa din alum
topic a răspuns lui B.B. în forro_mul Service si intretinere curenta
Surubul 25 (adica cel pt inbus din poza) din microfisha pusa de @cesar este pentru fixat piesa 11 - adica pistonul amortizorului. Surubul respectiv se scoate pentru a putea demonta amortizorul (adica a putea scoate piesa 11 din tubul 2) nu pentru a separa cele 2 bucati care evident sunt presate din fabrica. -
La Transalpurile de 600 filtrul e de hartie, si cel Hiflo costa vreo 120RON, nici nu vreau sa pomenesc cat costa unul Honda. (sau pe care il vand aia la Honda). Nu sunt tocmai banii de inghetata. Eu stiam de spalat ala de hartie cu benzina, lasat sa se usuce, de apa cu dero nu am pomenit, dar ce vrei, cat traieste omu-nvata.
-
Cu "enclosure" se refera la atasamentul la mail. "Are releul dumneavoastra conectorii ca cei din pozele atasate?" "Daca da, puteti folosi releul RCHZ.... Putem sa-l pregatim cu conectorii originali".
-
Imbiba-l cu ulei de motor si stoarce-l si scutura-l. Trebuie sa fie uns dar nu imbacsit cu ulei. Fa cum ti-am zis, imbibat, apoi scurs si scuturat pana pare ca nu mai are ulei deloc pe el.
-
Eu nu stiu, pe forumul asta citeste cineva ceva inainte de a scrie? A scris colegul cu pozele mai sus: ERA ECHIPAT!
-
In urma cercetarilor facute pe poze, si cu ajutorul google si a altui coleg forumist am ajuns la concluzia ca 99% motocicleta din poze e Aprilia Pegaso de 650cc.
-
Stie cineva ce moto era? Din poze pare enduroaica mare.. dar nu pot sa zic. Dumnezeul sa-l ierte pe baiat, pacat.
-
Daca e de curand, cred ca poti lua legatura cu cel de la care ai cumparat-o si-ti poate descrie ce inginerie este facuta acolo.
-
valurele pe asfalt?
-
Problema interesanta - intre viata si moarte in ture mari
topic a răspuns lui B.B. în Lupuul Service si intretinere curenta
Si eu cred ca e din alimentarea cu benzina.... poti incerca sa maresti putin nivelul de benzina din carb, stiu ca pare ciudat dar incearca macar.. nu ai nimic de pierdut. Oricum, 150 daca prinde mi se pare ok.. E cam de-ajuns.. -
Cumpara regulator de la Ignitech din Cehia. Nu le fac nici o reclama, nu nimic, eu am regulator de la ei de 3 ani si nu am nici o problema cu el. In plus oamenii ofera si 2 ani garantie. Repet, nu le fac nici o reclama, eu tin numele lor in semnatura doar pentru simplu fapt ca sunt multumit de produsele lor si mi se pare ca e bine sa stie lumea de ei. Toate informatiile sunt pe site-ul, comanda se face pe e-mail. Repet: nu le fac reclama, nu lucrez la Ignitech, nu am nici o treaba cu ei.
-
Daca o sa citesti tot topicul o sa vezi ca a mai fost discutia. Si daca o sa cauti pe site-ul celor de la euroncap o sa gasesti filmulet exact cu Toyota Avensis. Ideea e ca nu poti sa compari ditamai stalpul rigid din teste cu motocicleta si corpul pilotului. Trebuie sa-ti inchipui ca masina din accident a ajuns asa de la impactul cu corpul pilotului.
-
Domnu' @Silenti, va rog eu frumos sa mergeti sa platiti vreo 10 ore de legislatie ca sincer aveti nevoie. Luati-l si pe domnul @March, si explicati-i cum e prioritate mai prioritate decat prioritate.. Sau luati si invatati bine cuvantul "prioritate". Fara nici o gluma si fara nici un misto. P.Moldovan, ti-am mai zis de vreo 3 ori, i-am dat ban lui Carturaru' ca s-a luat de viata mea, nu ca m-am implicat eu la "accidente". La accidente ma "involvez" de cate ori vreau ca si simplu utilizator, daca injur sau ma iau de oameni aiurea n-ai decat sa-mi dai warn/ban.
-
O sa-ti treaca tie vitejia curand, probabil nu te-ai intalnit inca cu situatii cand iti ingheaza sangele in vine si-ti vezi viata toata prin fata ochilor. Nu-ti doresc asa ceva, doamne fereste, dar daca tu nu ai patit asta nu mai judeca pe altii. Daca tie nu-ti pasa de viata si integritatea ta nu mai presupune in mod eronat ca tuturor motociclistilor nu le pasa. Motociclist nu este automat egal cu sinucigas. M-am mai contrazis cu tine legat de incepatori si SS sau nu mai stiu cand si tu tot te crezi mare zmeu invincibil si intangibil. Intelege ca in trafic nu te salveaza talentul de a pilota motocicleta, skilul, smechereala, ce mai vrei tu si crezi ca detii la ora asta, ci EXPERIENTA. Experienta omule, si cu moto si cu auto, se aduna zi de zi, km cu km, fiecare situatie noua fiecare clipa noua iti aduce un plus de informatie in baza aia de date din creier incat pe masura ce trece timpul si informatia se acumuleaza vei sti cum sa reactionezi si cum sa prevezi in aproape orice situatie. Degeaba te dai rebel ca nu ai dreptate, tot batranii aia basiti cu experienta au dreptate fie ca-ti place sau nu. Chiar crezi ca e cineva suficient de rautacios incat sa se bucure de raul cuiva? Crezi ca HD se bucura cand un motociclist pateste ceva? Si mie imi place sa merg repede, dar daca o fac nu vreau sa-mi risc viata pentru ca viata imi place totusi mai mult. Cand vreau "adrenalina" ma duc pe autostrada, o ard pana la 160 (ca atat trage vaca mea) imi vajaie vantul in urechi, intrec toate škodele, ma simt bine si "energizat" ies la prima iesire si ma intorc catinel acasa. Acum doi ani am avut aproape un accident exclusiv din vina mea in oras (pt ca aveam viteza) si anul trecut am luat un scuter in plin care mi-a taiat calea (aveam vreo 60 la ora - n-am patit nimic nici eu nici cei de pe scuter - doar pagube materiale) dar de fiecare data m-am ofticat si mi-am dat seama ca daca as fi mers mai incet nu se intampla nimic si as fi putut evita. Sa nu crezi acum ca nu stiu sa merg repede, stiu, dar nu o fac pentru ca e prea riscant. Daca vom avea ocazia sa mergem vreodata amandoi ti-as putea arata ca-ti tin piept cu transalpul si tu cu SS-ica nu ma lasi in fum. Dar care e scopul? Unde ne grabim? Suntem la curse? Lasa lumea sa-si exprime parerea, daca e forum de motociclism nu inseamna ca tre sa fim ca o secta si sa dam toti din cap la unison "ave satan sau ave jesus" ce naiba, fiecare poate avea parerea lui.
