Sari la conținut

B.B.

Super Membru
  • Număr conținut

    20.366
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

Orice postat de B.B.

  1. Si nu e frumos? Atunci se explica de ce ai uitat oarecum limba romana. Voiam sa comentez si eu rautacios legat de limba si gramatica, dar te inteleg daca zici ca sotia ta e frantuzoiaca si vorbesti frantuzeste si acasa, atunci e de inteles. Oamenii nu rad de greseli in sine ci de frantuzismele pe care le folosesti. Cum as scrie eu acum.. "jesisi maria, co velkou rychlostĂ­ jste mĂŹli!" .. sau "cum se dice la voi la romania la strada ca nu-mi amintesc" chestii de-astea.. Asta e amuzant, nu ca ai mancat o litera sau o cratima. Pinioane, insanatosire grabnica si eu personal iti multumesc ca ai impartasit cu noi aici aventura ta, e o lectie de invatat si cateva informatii despre viata de "motard" in Franta reala (nu cea turistica) prind bine, mie personal imi place sa le citesc. Numai bine!
  2. Incearca sa mergi fara toba (pe bune) si vezi daca tot asa face. Daca nu, e toba infundata.
  3. Sa va arat piata moto din Cehia - anunturile sunt numai de la particulari, dealerii au alt site. Africa: http://www.motoinzerce.cz/hledat.php?keywo...amp;x=0&y=0 Vstrom: http://www.motoinzerce.cz/hledat.php?keywo...amp;x=0&y=0 Va spun din experienta mea de 3+ ani de locuit aici si folosit site-ul asta (si ca vanzator si cumparator) si nu numai, in general cehii cer pe orice lucru atat cat face, rar vezi tepari iar daca ii gasesti aia se cheama "dealeri" care aduc motoare din italia/germania vai de mama lor si le vand la pretul pietei cehesti, care este ridicat. 25Kc = 1euro. Dupa cum vad la o simpla inspectie e mai usor sa-ti iei o Africa decat un Vstrom.. ..cel putin aici. later edit: ca idee.. la un anunt la o africa m-am uitat acum si ala care o vinde scrie ca "bateria e KO, dar nu a avut timp sa o schimbe" - exact ca la noi - "stare exceptionala, etc etc.. "
  4. Mie unul imi place toba stock... dar cand aud de explozii de-astea in ture si de rapaiala "vruum vruum" parca mi se schimba opinia. Uite-asa se "imbarliga" omul la chestii necurate. uff.. Edit: (sa vad ce vand sa fac rost de bani de alta toba.. ) (nu cumpara nimeni 2 tobe stock? am doua. )
  5. offtopic - sa vezi ce buna e panda in Austria... numai atarnati in copac cu radarul nu i-am vazut, dar sigur sunt. Nu zice nimeni nici pas pe strazi. Problema e ca acolo nu fac asa discriminare.
  6. Am citit tot topicul si asta e ce am inteles: RIP - e obligatoriu dupa standardul forumului. Murea chiar daca era pe bicicleta, EL si numai EL e de vina, de fapt nu, primaria ca a pus curba aia acolo si mai ales la vale. Ceasu rau, pisica neagra... edit: el e vinovat (si ceilalti ca nu i-au spus dinainte) ca nu stia ca atunci cand urmeaza curba la dreapta trebuie sa si iei curba la dreapta.
  7. Din nou (am mai scris odata ieri pe alt topic), scrie te rog DESPRE CE MOTOCICLETA e vorba. Apoi, credeam ca faci tu un tutorial, ce se vrea topicul asta a fi? Sa-ti faca altcineva un tutorial.. ahaaa.. Si ultimul lucru - cred ca cel mai bun tutorial + cotele il gasesti in manualul de reparatie al motocicletei respective. Peace my friend, may the good side of the force be with you! Mesaj completat Hai sa nu fiu rau, iti zic eu in general cum se face: 1. Se scoate capacul chiulasei. 2. Se demonteaza distributia - daca exista una - adica lantul de distributie si trenul culbutorilor daca nu cumva sunt in capac, axul sau axurile cu came. 3. Se scot toate suruburile care tin chiulasa 4. Se scoate chiulasa si garnitura veche. 5. Se curtata tot bine. 6. Se monteaza garnitura noua. 6. Se monteaza totul la loc in ordinea inversa demontarii. Se respecta cuplurile de strangere si ordinea suruburilor/piulitelor/prezoanelor/etc. asa cum e specificat in manual. Cam asta e tot.
  8. Si mie imi dau unii bani sa stau 8 ore pe zi atarnat cu ochii in monitor... ce sa facem.. asta-i viata! Altii ii primesc pentru ca alearga dupa o minge pe un teren cu iarba, altii se scalambaie pe o scena.. fiecare cum poate si cum se descurca... , nu?
  9. Bravoo!! Vezi ca drumul spre Giurgiulesti nu prea e pe harti! De-aia iti dadea GPS-u cu virgula, mergi dupa cum zic oamenii nu dupa cum zice GPS.
  10. Shocul e OK? Adica functioneaza, care e treaba cu el?
  11. Da, am montat, si nu o data. Si chiar intra sigurantele. Problema e ca la mine nu am nici un fel de de "oala" in care intra coada supapei+arcul. Dar.. daca apesi cu o tubulara exact cat talerul nu vad cum ai putea sa o scapi in lateral.... apasarea o faci cu grija nu brusc, nu bati nu nimic..... apesi cu podul palmei. Si nu ai cum sa scapi tubulara pentru ca ai coada supapei in interior si tubulara s-ar tine in ea la o eventuala scapare.. Si tubulara o tii fixa cu o mana iar cu cealalta apesi, tre sa fii "really clumsy" sa o scapi. O tubulara seamana exact cu scula care era in filmuletul de pe youtube pus de cineva mai devreme... In plus, o tubulara e buna si pentru ca ai mai multe, daca una e prea groasa, sa zicem cea de 14.. o folosesti pe cea de 13 sau de 12.. pe cea care e cea mai potrivita. Spor. Ce zic eu sunt numai idei... de facut faci ce vrei.
  12. Uuuu-aaa!! Nici nu vreau sa stiu cum se aude! Faina tare!
  13. Mai intai de toate defineste expresia "se ineaca".
  14. Cred ca la cam toate motoarele supapele de admisie sunt mai inguste. Dupa parerea mea metoda cu snurul mi se pare super OK si usor de realizat, la cele 16 supape presupun ca arcurile nu sunt asa de puternice, la montare asezi cele 2 sigurante in taler langa coada supapei si apesi ferm cu o tubulara pe taler. Cele doua semi sigurante intra singure in locas cand apesi
  15. E posibil sa fi mers cu presiune prea mica in roata spate, altfel nu-mi explic. De fapt ce inseamna "a cedat"? Ai facut pana?
  16. Io weekendu asta am gasit smoala topita pe parbrizul de la masina dupa un drum de 150km pe o caldura de-ti venea sa te arunci din mers, ce inseamna?
  17. Functioneaza metoda 100%, am vorbit cu alti oameni mai demult care au facut asta, adica sa schimbe semeringuri la supape la moto fara sa demonteze chiulasa de pe motor. Se poate si nu e foarte greu. Eu personal am montat/demontat supape fara presa speciala de supape, doar cu podul palmei, o tubulara si multa multa rabdare. Dupa cateva incercari deja devii expert. Insa, daca tot se face operatiunea e frumos sa vezi si cum arata cilindru/piston/segmenti/scaune supape si in plus schimbarea garniturii de chiulasa nu e MUST (believe it or not). Iar montarea/demontarea distributiei la un bi sau monocilindru nu e asa dificil de realizat. (bine, nu merge facuta de atehnici care nu stiu cum se tine o surubelnita in mana sau cum functioneaza un motor, si nu in fata blocului in praf/posibila ploaie)
  18. In prima faza ai putea sa scoti pipele de la bujii (toate, nu stiu cate are) si sa vezi daca exista urme de umezeala pe-acolo, problema e clar electrica si probabil undeva umezeala inca persista.
  19. DACA AI SPUNE SI PENTRU CE MOTOCICLETA (MARCA, MODEL, AN) AR FI MINUNAT. Ce scrie la profil nu toata lumea ia drept adevarat. In plus, vezi ca sunt la Bursa doua sectiuni mari - VANZARI si CUMPARARI piese.
  20. Nu uitati ca va aflati pe un topic general despre cauciucuri pe o sectiune generala. Cei care citesc ar putea lua de bune sfaturile voastre sau le-ar putea considera generale. Poti specifica - pentru o motocicleta supersport in conditii de mers "reising" o guma se comporta ideal 4000km sau XX ani/luni. Pentru restul de tipuri de motociclete si tipuri de bikeri afirmatia ta este = 0, pentru ca multi, inclusiv eu, considera ca poti merge lejer peste 10.000km cu un pneu. Mesaj completat Si creierul.
  21. Despre presiunea in pneuri: http://www.sportrider.com/tech/tires/146_0...sure/index.html Tind sa cred ca pentru a merge pe strada, si orice fel de strada in orice fel de regim, presiunea indicata de producatorul mobrei e mai mult decat de bun simt. Pentru performanta pe pista, in conditiile in care cateva zecimi de secunda pe tur conteaza, atunci DA, se poate lua de buna (alaturi de pneuri de curse - slickuri) si presiunea indicata de producatorii acelor pneuri. In rest, fara suparare, eu nu as lua de bune sfaturile celor care sugereaza presiune scazuta in pneuri pe un astfel de "circuit": .
  22. Cu scuzele de rigoare, nu inteleg de ce este atat subliniat in text cuvantul "avocat"... de parca daca esti "avocat" si baiatul lu mama judecatoaraea si tata executorul esti scutit de evenimente rutiere: In rest, ma mira cum familia si apropiatii sunt stupefiati cand: "tinarul tocmai isi cumparase o motocicleta puternica, marca Honda" "de 25 ani" "motocicleta Honda, pe care tocmai si-o cumparase" "a vrut sa depaseasca un autoturism si s-a izbit frontal de o alta masina condusa in mod regulamentar." NO (OTHER) COMMENT
  23. V-am zis, n-am cum sa va contrazic, reisarii stiu mai bine. Am priceput.
  24. Bai eu chiar nu va inteleg... ce-aveti mai cu excursia omului? Am inteles ca nu il credeti in stare, ati zis o data, de 2 ori, dar gata fratilor ca ne-am saturat! Cata rautate si cata perversitate iti trebuie sa dai in cap unui om IN CONTINUU! Gata bai fratilor, am inteles!! @Axor, nu mai trimite reporturi ca singurele post-uri care ar trebuie sterse sunt ale tale, si lasa-ne cu amenintari gen "poate trebuie sa-l deranjez pe domnul Dan Dobrescu" ca nu tin. Da-mi voie sa-ti reamintesc ca moderatorii nu sunt angajati la patron, ok? Zi merci ca nu au fost sterse posturile tale, inca. Tot ce faci este sa te legi aiurea de un om, un om care nu ti-a facut nimic, 99% din cititori NU ITI dau dreptate.
×
×
  • Creează nouă...