Sari la conținut

B.B.

Super Membru
  • Număr conținut

    20.366
  • Înregistrat

  • Ultima Vizită

Orice postat de B.B.

  1. Intrebarea ta e cam fara rost, poti sa invoci ce vrei tu - pentru ca tot la "ucidere din culpa" intri. Nu conteaza cum s-a intamplat, s-a asigurat, nu s-a asigurat, din punctul de vedere al legii tu te faci vinovat de ucidere din culpa - adica pe intelesul tuturor - ai ucis pe cineva din greseala, si mai simplu: ai ucis pe cineva fara sa vrei. Poti pur si simplu sa mergi pe strada, te impiedici si impiedici pe altcineva in mers, cade cu capul de asfalt si moare si tu tot la ucidere din culpa intri - ai ucis pe cineva fara sa vrei, din greseala. A invoca ca persoana respectiva a incalcat legea nu-ti aduce circumstante atenuante in cazul omorului din culpa - l-ai omorat si gata, nu ai vrut, dar totusi ai luat viata unui om - platesti pentru asta. E foarte simplu. Mesaj completat Tot de acolo adica din codul rutier: Sectiunea 4, articolul 205 - aliniatul (3): http://instructorauto.bynet.ro/regulament-...utier-5-4-4.php Ba da, conducatorii auto trebuie sa incetineasca si sa mareasca atentia cand trec prin intersectii.
  2. Eu doar am vrut sa subliniez ca EXISTA in Codul Rutier o prevedere care spune explicit ca pietonii trebuie sa se asigure inainte de a traversa PRIN LOCURI PERMISE, nu trebuie sa alerge sau sa schimbe brusc ritmul de mers prin locurile permise. Atat. Nu tin cu nimeni.
  3. Ia uitati aici: extras din codul rutier: Deci, articolul 207 - litera c) specifica clar ca este interzis pietonilor sa traverseze prin locuri permise FARA SA SE ASIGURE!!!! http://instructorauto.bynet.ro/regulament-...utier-5-4-4.php
  4. Poti sa cauti tu pe net si sa te duci cu codul: Aici se cauta: http://www.varta-automotive.com/index.php?id=297 Aici e codul: Article number 514 011 014 A514
  5. Pai ce i-au facut baietii acolo de au pornit-o? Nu ai asistat la operatiune? Daca nu ai asistat - suna-i si intreaba-i ce i-au facut de a pornit, poate poti repeta si tu procedura. Daca nu dai mai multe detalii - nu ai cum sa fii ajutat - sunt multe motive pentru care o motocicleta nu porneste.
  6. B.B.

    Accident mortal

    Aia e Africa Twin.. dar ce mai conteaza... Dumnezeu sa-l ierte.
  7. Nimeni nu intelege ca fiecare motocicleta se comporta diferit chiar si fata de una acelasi model fiind. Nici o motocicleta nu e identica cu o alta. Degeaba incercati tot felul de simulari.. ca nu ai cum sa reproduci ce s-a intamplat cu acea motocicleta - aia e unica. Si eu ma gandesc deseori, am luat hartoape cu viteza de ziceam ca mi se rupe motocicleta in doua.. si nu am intrat in voblaj, nu am cazut - dar cu Transalpul... nu am TDM. Am luat gropi cu 120 la ora pe autostrada, santulete, tot ce se poate, zone unde se termina asfaltul cu diferente de nivel de 10 -15cm .. si nu am cazut - dar asta nu ma face sa cred ca a avut loc vreo sicanare. Cine stie ce s-a intamplat... asteptam rezultatele anchetei.
  8. Ieri am spart si eu gheatza, transalpa mea a calcat asfaltul prima data anul asta - deja am bagat ieri 140km numai invartindu-ma aiurea prin oras si pe langa putin.. M-am hotarat sa ma duc cu ea la serviciu in fiecare zi pentru ca m-am saturat sa caut locuri de parcare, daca vii dupa 8:20 deja poti sa te intorci acasa sa lasi masina, ca nu mai exista locuri. (in parcarea companiei! - de stradute nici nu se pune problema) - pentru moto sunt locuri dedicate.
  9. Frumoase amandoua achizitiile (florinelu30 si ShummyCJ), sa le stapaniti cu placere.. ce fain e sentimentul cand ai o noua mobra!
  10. B.B.

    Cazatura la 100 km/h

    Motorul 2T e mai puternic decat cel 4T la aceeasi cilindree... dar eficient chiar nu e deloc. Se foloseste inca datorita simplitatii constructive = ieftin, nu ca ar avea randament bun. La puterea pe care o da consuma o tona din care jumatate arde, jumatate arunca pe toba
  11. Intamplator am vazut documentarul asta: - e groaznic ce-i in Bucuresti cu traficul rutier..
  12. Man, poate nu se vede bine din pozitia din care te uiti tu, capatul camasii cablului iese din locasul in care este prins de carb, locasul e ca un cilindru taiat pe jumatate, poate partea taiata nu e vizibila spre tine. Nu te enerva degeaba si nu strica nimic, uita-te cu atentie acolo ca iese foarte usor.
  13. Ce motocicleta? De fapt nu conteaza - se scoate pe jos, la carburatoare, vezi ca sunt niste piulite cu care se fixeaza/intind cablul, piulite care se infileteaza in capatul camasii cablului. Slabeste-le si astfel scoti cablul/rile din suportul lor - apoi vezi imediat ce se intampla.
  14. Ma simt vinovat de ce am scris aseara, recunosc ca si eu fac bucla cu masina cand trebuie sa intru la dreapta pe o straduta foarte stramta si fara colt rotunjit, sau de obicei cand intru din strada in parcare la serviciu. Acasa uneori trebuie sa parchez intre 2 copaci - si fara bucla ar fi imposibil sa intru intre ei fara sa zgarii toata partea dreapta a masinii de copac. Dar.. diferenta e .. ca fac mereu bucla mica si mai uit in toate partile si semnalizez dreapta. Si asa e, chestia asta se invata la scoala, si eu cand am luat B-ul tot asa am invatat ca se face. Cred ca pana la urma conteaza cum o faci.. si unde o faci - ca de facut toata lumea o face.
  15. Acum chiar nu mai stiu ce sa cred, esti de acord cu mine.. sau nu? Acolo la step4 arata doar cum sa calculezi diametrul exterior al rotii.. ce legatura are cu inaltimea balonului? Aduni diametrul interior cu de doua ori inaltimea cauciucului - si? E corect - asa se calculeaza. Dar cauciucul tot inaltimea aia o are, mobra se inalta tot cu diferenta de inaltime cauciucului .. nu cu jumatate din ea. O sa-mi dau o bere singur..
  16. Foarte frumos, iti urez numai bine si excursii cat mai multe si mai frumoase. Eu anul asta nici acum nu am scos motocicleta.. din lipsa de timp si ale motive care chiar nu tin de mine. Sper ca weekendul asta daca vor sta ploile ies si eu. Multa bafta!
  17. Unde scrie? asta scrie sub poza: " Bucuresti Prietenii motociclistului spun că acesta nu a consumat droguri FOTO: Simona Soare " De unde naiba sa stii ca aia in poza sunt prietenii motociclistului??? Fi-le-ar ziaristica....
  18. Da, corect, din 1997. Ma bucur pentru el si ma bucur ca nu mai are idei de tuning - deocamdata. Foarte frumos din partea voastra ca l-ati ajutat. Sper sa revina si cu poze.
  19. Nu cred. Nu e adevarat ce zici. 84mm e inaltimea balonului pe toata circumferinta cauciucului, la fel si 72, diferenta de 12mm e pe toata circumferinta, nu are nici o legatura cu diametrul. Mai vezi odata poza pusa de mine. E vorba de inaltimea balonului oriunde ai privi pe circumferinta.
  20. Aoleuu, bucle, eu odata, cu masina fiind, in Cehia, aproape de serviciu, m-am trezit dupa o curba cu o tanti cu masina cu totul pe contrasens..a trebuit sa ma urc pe bordura sa o evit, ca veneam destul de tare, cu vreo 50km/h.. dar zona foarte stransa. Ce facea tanti? BUCLA - sa intre pe o stradutza in dreapta ei.. Cate autobuze si tiruri si dumnezei au fost la gura mea..!!! Alta data era sa ma tavalesc urat de tot cu moto cand o tanti cu masina in fata mea.. a semnalizat stanga si apoi a tras pe dreapta.. Am zis.. WTF.. a incurcat butoanele acolo si a incurcat semnalizarea, ea trage pe dreapta de fapt, am dat sa depasesc, am bagat mana in gaz si ea a facut stanga ca autobuzul pe o stradutza dupa ce oprise de tot pe dreapta... am evitat-o in ultima clipa ca un mic rossi ce sunt, dar daca era ceva pe contrasens cred ca scriam din sicriu acum.. Misto bucleele astea..
  21. De multe ori schimbul din treapta 1 in 2 la orice motocicleta nu se face tocmai usor, trebuie facut mai energic decat restul, motivul este ca se trece si peste neutral. Adica miscarea piciorului trebuie facuta putin mai energic, nu poti sa "tarai" usor pedala in sus.. asteptand sa intre, trebuie sa apesi pana la capat. De cat timp mergi cu motociclete in general? In alta ordine de idei, de multe ori problemele de schimbat viteze sunt intercorelate cu problemele ambreiajului. Daca ambreiajul "agata", fie din cauza uzurii, fie din cauza unui reglaj prost, aici pot mentiona reglajul cablului prea larg, atunci la schimbatul vitezelor se intampla ceea ce descrii tu. Verifica cablul de ambreiaj sa fie reglat corect.
  22. Da, eu daca as fi in locul tau as pune, dar eu nu sunt un exemplu de urmat .. nici pe forum si nici in viata reala.
  23. DA. Poti. 60 este procent din 120 care sunt mm. Deci inaltimea cauciucului este 60% din 120 deci 120mm x 0,6 = 72 mm. Pt 70 acelasi calcul: 70% din 120 deci 120mm x 0,7 = 84mm. Deci ala stock e inalt de 72mm, cel pe care vrei sa-l pui tu este inalt de 84mm, diferenta de 12mm, adica 1,2 cm. Daca tu crezi ca 1,2 cm conteaza.. e numai alegerea ta. "Inalt" inseamna "grosimea" balonului.. Stiu ca poza e cu pneu de masina, dar e la fel si la moto.
  24. Vaaai..., daca ai sti cati fac asa cu masinile.. si nu numai in Romania, probabil nu ai petrecut tu suficient timp in trafic sa vezi. Si nu neaparat pentru a intra la pompa sau altceva, in general, depasesc tot ce misca apoi trag pe dreapta/ies de pe autostrada/etc.. sunt sute, mii de schumacheri de volan care fac asa..
  25. Stuturile sau gaurile lor nu sunt pe carburatoare de obicei.. sunt pe galeria de admisie. Si nu e neaparat sa existe stuturile, e posibil sa existe doar unul care e folosit pentru vacuum la robinetul de benzina, iar in loc de stuturi sunt suruburi care astupa gaurile. Cauta atent daca ai furtunas de vaccum care duce la robinetul de benzina de la rezervor, vezi unde duce pe galeriile de admisie.. si similar asa trebuie sa aiba toti cilindrii. Ideea e ca nu e neaparat sa existe stuturi si nu e neaparat sa fie pe carburi, in general sunt pe galeria de admisie. Mi se pare imposibil ca in manualul de reparatii din care tot citezi poze sa nu fie descrisa si procedura de sincronizare a carburatorelor, mai scroll pe-acolo prin PDF si o sa gasesti. Imi cer scuze daca: - la modelul asta e diferit - nu exista furtunas de vacuum spre robinetul de la rezervor.
×
×
  • Creează nouă...