-
Număr conținut
6.250 -
Înregistrat
-
Ultima Vizită
-
Zile Câștigate
3
Tip conținut
Profiluri
Forumuri
Calendar
Orice postat de Silver Arrow
-
Cardan, lanț sau curea?
topic a răspuns lui Silver Arrow în paulchelaruul Service si intretinere curenta
Posibil sa masoare motorul pe stand, dar cu siguranta in norma DIN se masoara in conditii normale de exploatare - cu esapament, alternator, pompa de apa etc dar fara consumatori ocazionali gen AC, in timp ce in standardul american SAE se masoara.cu motorul chel. De aceea ai diferente de valori DIN vs SAE la acelasi motor. -
Cardan, lanț sau curea?
topic a răspuns lui Silver Arrow în paulchelaruul Service si intretinere curenta
@Kristian K Am gasit: un reductor conic are randament 98-99% Reductorul hipoid, asa cum este transmisia finala de la BMW (care este tot un reductor conic dar cu axe ce nu se intersecteaza), are randament o leaca mai mic, respectiv 96-98%. Dar are avantaje de ordin constructiv la mobra. Asa ca nici vorba de 24% pierdere. O pierdere totala cu 2 angrenaje plus cardanul de vreo 4-5% este rezonabila. Probabil ca cei 24% fac referire la altceva. Daca poti sa mai gasesti treaba pe net, studiem si noi sa vedem ce a vrut sa spuna autorul Castiguri de putere de cateva procente prin ajustarea unor componente, este perfect normal. Vrei galagie mai mica, strangi toba de gat si pierzi putere. Vrei putere mai mare, modifici cantitatea de aer de la admisie, bagi mai mult gazolina si gata lucrarea. Dar nu mai iese norma EURO si dB. , asa ca na belea. Daca puterea este data in bhp (brake horsepower) este tot masurata pe stand, ca in filmul tau. Apoi mai depinde de norma: mergi pe DIN ai puterea masurata cu toti consumatorii pe masina, daca ai puterea SAE (aia de la americani) este puterea masurata fara consumatori (inclusiv fara esapament) , si da mai bine ca este mai mare Revenind la cardan: @paulchelaru daca mobra are transmisia cu cardan nu se petrece mare lucru, nici in bine si nici in rau. Nu mai ai treaba cu mentenanta lantului. Mie personal imi plac mobrle cu cardan, ultimele cu care am tot mers in ultimii 10 ani - Shadow, BMW si Goldwing - fiind toate cu cardan. Oricum bucuria plimbarii nu sta in avea lant sau cardan la mobra -
Cardan, lanț sau curea?
topic a răspuns lui Silver Arrow în paulchelaruul Service si intretinere curenta
Salutare! Am exagerat si eu placutul, precum pierderea de 24% Sa ai pierdere pe un lant cinematic relativ simplu, de la motor la roata de 24% mi se pare urias. Este evident ca eliminarea a doua transmisii conice prin folosirea lantului, duce la pierderi mai mici, dar chiar de 8 ori mai mici... Acuma sunt prins cu treaba, dar o sa revin cu pierderea intr-un angrenaj conic. -
Cardan, lanț sau curea?
topic a răspuns lui Silver Arrow în paulchelaruul Service si intretinere curenta
24% pierdere de putere prin transmisia cu cardan? Nu stiu exact cat este pierderea dar cifra de mai sus este o balarie. Iata si argumentul: pai daca pierzi 24% din 35 kW cat are un Shadow, inseamna 8,4 kW. Pai inseamna sa umbli calare pe resou, si inca unul tzapan, avand in vedere ca acesti kW se transforma macar 95% in caldura (restul or pili si ei dantura). Eu nu am simtit sa duduia precum soba transmisia cardanica de la mobra. Si pierderea de 18% pe curea este gresita. Ar mirosi a cauciuc ars cureaua de la Kawa, chit ca este din kevlar. Am vazut ca nu va plac mobrele cu cardan, dar mai revizuiti cifrele . O sa verific si eu pierderea dintr-un angrenaj conic. Basca ca daca era asa cum spuneti voi, ramaneu masinile precum caleasca cu motor a lui Daimler, cu transmisia pe lant -
Posibil, important sa se apuce de treaba. Daca stai prea mult pe ganduri, trece timpul si nu mai faci nimica. Si infinal ajungi sa dai lectii de orice pe aici pe forum Apoi isi va gasi drumul in viata. Putini suntem cei care o luam de la inceput pe drumul corect in viata.
-
Intr-o afacere entuziasmul este motorul acesteia. Marea majoritate a intreprinzatorilor se dezumfla din cauza diverselor greutati. Da, fata nu stie probabil de nici unele despre motoare, tehnic vorbind. Dar asta nu inseamna ca nu va putea gasi oameni priceputi care sa se alature acesti idei nastrusnice. Eu daca dezarmam la primul hop, nu faceam nimica (de la electronica am ajuns la structuri metalice). @saturnhjk varful de creativitate, in privinta ideilor trasnite care revolutioneaza lumea, se pare ca este undeva intre 20 si 25 de ani. Asa ca da-i drumul la imaginatie. Si tine-o ca la spiritul olimpic: Ai castigat continua, ai pierdut continua. @ENEOS Esti de groaza! Mai ales cand ai dreptate
-
Dilema dupa primul accident: sa continui sau sa renunt definitiv?
topic a răspuns lui Silver Arrow în Herbal_mixul Discutii generale
Imi aduc aminte, la Hoinar, nu stiu daca obada rotii spate avea diametru mai mic sau anvelopa diametru interior mai mare, dar sa o ia draqu de anvelopa ca se invartea pe roata pana smulgea ventilul din camera . Si asta la 5 cai frumosi + un manz Asa ca dupa 150-200 Km trebuia efectuata operatiunea de aliniere a ventilului prin dezumflarea si rotirea anvelopei. Si la set cu alinierea ventilului se facea si reglarea platinei, ca se ducea cama aia de jurai ca este facuta din unt. -
Dilema dupa primul accident: sa continui sau sa renunt definitiv?
topic a răspuns lui Silver Arrow în Herbal_mixul Discutii generale
Sanatate. Se intampla. Stai linistit ca se rateaza curbe si la +30 de ani de motociclism. Te duci frumos in poligon si exersezi curbe, faci opturi, slalom etc. Neamtul spune ''Übung macht den Meister!'' Sunt curios: ce incaltari aveai in picioare? Personal eu merg cu bocani de lucru pe motor. Nu imi dau seama daca ar fi ajutat in cazul tau. De asemena ai crash bar la moto? Cand cade moto pe o parte nu cade si peste tine. Am un prieten care a avut de curand un accident, mai precis a fost lovit de o masina care i-a intors brusc in fata, si crash-bar-ul l-a salvat. -
Nu stiu frate de unde scoateti aceste gandiri si judecati de mare valoare. Am si un Shadow, din ala ''lesinat'' de 750 si nu mi s-a parut vreo problema sa depasesc un TIR. Bineinteles ca este mai incitant, mai placut si mai rapid cand ai putere mai mare, dar da-o in colo de treaba, voua nu va ajung 0,16 CP/Kg (depinde de gabaritul calaretului), care inseamna mai mult decat o masina de 200 CP? Cum naiba va descurcati cu conserva de 100 CP, ca nici asta nu este ''tocmai ok'' la depasit TIR-uri, nu-i asa ? Pai pe vremea lui Ceasca daca vedeati o Mobra, va faceati cruce si scuipati de trei ori in san si fugeati repede, pentru ca avea ''decat'' 5 CP. Cum sa faci motociclism cu asa ceva. Iar CZ. MZ si alte erau la fel de amarate dupa mintea voastra.
-
Nu motorul este agresiv, ci pilotul. E drept ca un motor mai mare iti permite sa te comporti mai agresiv. Dar alegerea este a ta. Daca vrei musai un A1, dupa ce iti iei carnetul dau un semn si iti dau sa faci o tura cu un Suzuki Intruder 125. Este moto pe care a avut-o fii-miu pana la 18 ani, el fiind fix de gabaritul tau. Momentan o aranjez pentru ca probabil o sa vand motocicleta la anul. Asa cum ti s-a mai spus, 1200 - 1300 € este un buget bun daca iti place mecanica si mai ai bani de bagat in moto
-
Statiile de alimentare si calitatea combustibililor lor
topic a răspuns lui Silver Arrow în Speedy.Kul Motociclisti, in fiecare zi
Probabil mai scump si atata Ce rost are sa bagi benzine cu cifre octanice fabuloase in motoare cu compresie de pina la 1:12 sau cat o avea vreo mobra? Bine punctat!- 22 răspunsuri
-
- omv
- probleme benzina
-
(și 2 alții)
Setat cu taguri:
-
Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
topic a răspuns lui Silver Arrow în demosteneul Incepatori
@susualex ai primit sfaturi bune si pertinente. Legat de ABS, TC si alte inventii. Nu te baza pe ele ca o sa te scoata din incurcatura. Lasa-le drept asul din maneca. La varsta ta si experienta pe 2 roti poti sa iti iei ce iti doresti. Dar ai un dezavantaj major: la bici ai alte forte, alte inertii si mai ales alt raport intre tine si obiectul pe 2 roti. O sa te convingi la scoala. Orice masina bengoasa ai condus nu o poti compara cu o motocicleta. La masina tragi de volan si masina (de obicei) o ia spre unde ai tras de volan. La moto nu merge chiar la fel (cam ca la bici). Motocicleta sa ti-o iei pe cea care iti place tie. Mai ales ca este prima. Esti la o varsta la care ai trebui sa pricepi ca si o moto de A1 cu 48 CP este suficienta ca sa iti rupi gatul. Merge chiar si cu aia de A2 de 15 CP. Tu te cunosti cel mai bine. Tu stii daca te vei comporta responsabil cu mobra, indiferent de ce putere are. La motocicleta nu faptul ca o pilotezi mai sportiv este problema ci cand o faci fara discernamant. Mai intai fa scoala de moto, o sa incepi sa intelegi cum sta treaba cand cele 2 roti pleaca singure fara sa fie nevoie sa dai tu la pedale, si apoi o sa iti formezi o impresie. Nu te baza pe faptul ca vara nu e ca toamna si atunci poti sa o arzi fiind pe pericole mai mici. Succes la scoala si sa ne mai povestesti ceva impresii dupa primele lectii, apropo de senzatia pe moto vs bicicleta. Mi-am adus aminte: piscatul pe curbe, mai ales primavara, prezinta anumite riscuri, in principal din cauza nisipului ramas de peste iarna. Iar pe anumite trasee chiar si vara mai ajung diverse pe carosabil, mai ales dupa ploi torentiale. @DesertEagle ce ne impiedica sa folosim moto si la altceva decat la agrement? Sau mai bine spus: ce anume ne impiedica sa o folosim zi de zi, cu treaba? -
Acuma nah, din punct de vedere tehnico-estetic este un fel de capac, dar mai pricopsit. Mai are ceva gauri cu alte capace mai mici care se inchid cu arcuri, cam cum are si chiulasa de la oala de gatit sub presiune (Kukta).
-
Se poate conduce o bicicleta cu motor cu permis B ?
topic a răspuns lui Silver Arrow în desmodueul Biciclete
Unii vad chestiunea ca pe un semn de civilizatie , altii ca pe o ingradire a drepturilor lor (de a polua fonic si/sau aerul - valabil si pentru alti utilizatori de autovehicule pe 2 , 4 sau mai multe roti ....) Nu stiam , dar pare oarecum logic sa fie omologate doar autovehicule care circula cu peste 25 km/h avand in vedere ca pana la aceasta viteza merge cu forte proprii din pedale. -
Se poate conduce o bicicleta cu motor cu permis B ?
topic a răspuns lui Silver Arrow în desmodueul Biciclete
@Bodobike am si eu o intrebare: ce te deranjeaza la omologare, faptul ca esti obligat sa o faci sau faptul ca te costa? Am vazut ca sunt destui colegi care se inflameaza sau iau la misto treaba cu omologatul, si il considera un moft sau o furaciune din partea statului (mai precis a RAR). Probabil ca si tu vezi omologarea ca masura de protectie impusa de stat ca sa isi vanda unii scuterele in magazine si sa te impiedice pe tine sa iti pui un motor la bicicleta. Nimeni nu contesta ca poti monta in corect un motor de bicicleta. Doar ca omologarea are drept principal scop (sau ar trebui sa aiba) sa verifice daca ceea ce ai facut tu nu pune in pericol OAMENII SAU PE CEILALTI PARTICPIANTI LA TARFIC. Exista niste norme stabilite de catre cei care se pricep si spun cum trebuie sa fie un autovehicul pentrtu a putea circula pe drumurile publice fara sa puna in pericol pe ceilalti. Cum ar fi: franele sau sistemul de iluminare si semnalizare. Cu bicicleta cu motor probabil poti ajunge si la 40 km/h. De exemplu te ajuta franele sa poti opri bicicleta in conditii de siguranta ? Ca sa nu lovesti pe altii, nu ca sa nu te dai tu cu capul de pereti (asta e problema ta). Ti se pare exagerat sau rauvoitor sa existe cineva care se verifice asta? Nu stiu ce anume se face pentru a obtine omologarea bicicletei cu motor. Eu doar am povestit care ar fi in mod normal rostul unei omologari. Nu stiu ce face RAR, si nici nu comentez cat costa omologarea , nu despre asta vorbim. -
@ADMIN Rog respectuos pe un admin sa stearga comentariul plin de ura si insulte la user-ului @Nguyen. Face omul un topic frumos si unic in felul lui si trebuie sa suportam vesnic frustrarile unuia care porcaieste aproape toate topicurile altora. Evident rog admin sa stearga si aceasta solicitare a mea. @m72story salutare. Asa cum s-a mai spus acest gen de plimbare are avea priza 100% la copii. Iar copiii nu vor fi lasati singuri iar cei adulti ar dori evident sa se afle la ghidon. Asupra aspectelor legale gen asigurare ar trebui sa discuti cu cineva din domeniu. Ca si asigurarile astea se fac pentru anumite riscuri in stransa legatura cu analiza de risc, certificarea starii tehnice a motocicletei, echipamentul de protectie etc. Dupa parerea mea acest gen de activitate intra mai degeaba la capitolul promovarea mitociclismului decat la afacere. Banii mai buni ar putea veni de la contracte de reclama, care evident au legatura cu volumul afacerii. Succes si o sa urmaresc daca ideea se va materializa.
-
La lege spune ca pentru a putea circula pe drumurile publice un autovehicul trebuie sa fie omologat in conditiile legii. Daca faci o modificare care schimba caracteristcile tehnice ale autovehicului omologarea nu mai este valabila. Daca vrei un raspuns urgent: nu este legal dar cine stie ce ai facut in motor, ca de pe afara nu se vede. Bineinteles ca cine se pricepe se poate prinde de modificare.
-
Pe două roți spre Transilvania!
topic a răspuns lui Silver Arrow în Going4Adventureul POZE & FILME - Excursii in ROMANIA
Translivania altfel Transilvania asa cum nu o stiai Translivania redescoperita. Calatorie in timp prin Transilvania Eu zic ca poti sa gasesti titluri atractive. Cu titluri "absolute" pierzi destui vizitatori. Un titlu trebuie sa aiba o aura de miste,r care sa te impinga sa dai click sa vezi despre ce este vorba. Iar legat de textul tau: stiu ca nu sunt eu cel mai potrivit sa iti spun despre limba romana, dar cand tu ne spui "Am mers cu motocicleta spre Transilvania pentru respira .... " eu inteleg ca ceea ce ai vizitat nu este un Transilvania, ci undeva pe drum. Am dreptate? Foarte bune informatiile de la @Cavaleru. +1 Daca citesti cu atentie ceea ce ti se propune , fara sa te superi ca 3 comentarii = 3 x dat cu parul, cred ca poti sa iti imbunatatesti filmuletele. Personal apreciez munca ta, faptul ca doresti sa prezinti locuri mai putin cunoscute. Nu ar strica si ceva subtitrare in EN, pentru ca sunt multi straini care ar fi interesati de filmuletele tale. Evident si titlurile de fie in engleza (fara the best of... , the one and only ... etc) Succes pe mai departe. Am vazut multe din filmuletele tale. -
Probleme pornire motocicletă
topic a răspuns lui Silver Arrow în sLice77ul Service si intretinere curenta
esti simpatic Ce sperai sa obtii daca o scuturi? Sa isi revina? Daca este un acumulator cu electrolit lichid, se aude clipocind. Dar mai mult de bucuria de a afla ca nu este uscata complet nu te ajuta la nimica. 99% acumulatorul este compromis. Sunt metode de verificare, dar cel mai bine mergi cu el la un vanzator de acumulatori care iti spune imediat ce mai poate acumulatorul SI vei avea ocazia sa iti cumperi si unul nou. Si incearca sa nu mai faci tot felul de experimente gen scuturat acumulatori cu lichid ca poate iti sare ceva acid pe tine, care desi nu o sa te dizolve o sa iti lase ceva pete pe piele/haine. Daca iti sare in ochi este mai rau. Cum ti s-a mai spus: cand citesti pe acumulator 6Ah nu inseamna "amperajul" ci capacitatea. Exista o legatura intre capacitate si curentul maxim suportat de catre acumulator, pe care daca il depasesti vei distruge acumulatorul. Sfatul meu este sa folosesti acumulatorul indicat de catre producatorul motocicletei. Ai argumentele scrise de catre colegi. Succes. -
Salutare Toni, Am patit la fel anul trecut. Masina soferului era asigurata la GRAWE. Am primit fara comentarii aripa noua, gata vopsita, achizitionata de la Honda. Faci amiabila si daca ii creste soferului prima de asigurare e problema lui. Sa se uite pe unde merge, ca putea fi un om in locul motocicletei.
-
Nu stii tu.... Cand mergi de la Giurgeni spre Tandarei sau invers treci prin prima capitala a judetului Ialomita, locul de nastere al lui Mihai Viteazu. Poti merge prin oras constant cu 90 km/h.(legal fiind chiar 100 km/h)
-
@Asimplu prietene eu sincer nu inteleg genul de manevra pe care ai facut-o. A fost o situatie comuna de trafic si mai ales ca omul a semnalizat, puteai sa il lasi. Privind filmul, am avut impresia ca ai plecat de acasa cu gandul sa te implici intr-un accident. Daca la volan era unul mai emotiv, accidentul putea fi mai rau, erai in pozitia ideala sa il intorci (cam cum face politia americana pit maneuver) si sa il trimiti pe trotuar. Legal celalalt sofer este de vina intrucat este lovit pe aripa, semn sa a venit el peste tine. Totusi sper sa nu fi aratat filmul si la militie, pentru ca nu stiu ce parere vor avea dansii vazand ca omul a semnalizat cand era la 2-3 m in fata ta si tu ai accelerat. Dar ma rog, fiecare face cum considera ca este bine. PS: daca crezi ca asigurarile iti vor da vopsire total aripa, te inseli.
-
Nu ai raspundere legala. Stii ca aia cu asigurarile cauta orice motiv sa nu plateasca. @Adrian M. Daca omul a facut tabla aia de 3 mm grosime estimez ca are am 2,2 kg. Sper totusi ca a facut-o din 4 mm. Daca o decupa, putea economisi cam 1 kg. Un topcase are uzual admisibil 10 kg. Iar 1 Kg din 10 kg inseammna 10%. Acuma fiecare face cum doreste. Am spus ca este o parere personala. Si presupunand ca vorbim doar de 500g. Problema nu sunt gramele in sine ci cum se transforma ele in Newton. Mai ales la o "franare" brusca si nedorita. Dar nu mai insistam. Este o lucrare faina si ieftina. Cine are nevoie de chestii asemanatoare stie unde sa apleze.
