Sari la conținut

Centrare, Spitare Pt Orice Roata, Reglaje, Sincronizari, Intretinerea


Aleko
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O intrebare.

Am de refacut o roata fata de Transalp cu janta buna, butuc bun, dar spite vai de mama lor, blocate si la care nu se poate face centrarea...

Vinde nenea Rabinu spite pentru roata mea?? Vreau spite cu tot cu piulite (sau cum se cheama, stiu ca au alt nume) daca e nevoie revin cu dimensiuni.

 

Altceva:

 

Cum dracu scot spitele blocate? Se rotesc cu totul in butuc, nu pot sa-mi dau seama cum sa le blochez sa pot roti piulita, poate e vreun truc si vrea domnu Rabinu sa imi spuna si mie, avand in vedere ca nu ma pot deplasa la atelierul dumnealui..

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

spite nu ar fi eficient sa-ti vanda, ar trebui sa gasesti acolo. Daca nu, apeleaza la http://dillypoint.shopmania.biz/ ,adica la Dilly.

Rabinu foloseste WD40, eventual cred eu mai baga flacara, si in plus are un patent bun care are o piedica de strangere. Daca nu si nu taie si schimba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spite nu ar fi eficient sa-ti vanda, ar trebui sa gasesti acolo. Daca nu, apeleaza la http://dillypoint.shopmania.biz/ ,adica la Dilly.

Rabinu foloseste WD40, eventual cred eu mai baga flacara, si in plus are un patent bun care are o piedica de strangere. Daca nu si nu taie si schimba.

Ok, multumesc, am reusit de atunci sa demontez si sa remontez/centrez roata. Am folosit motorina si si-au dat drumul.

Din pacate abia la final am remarcat ca nu e roata de Transalp, e altceva, mai exact nu se potriveste la discul de frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Salutare ! Acuma-i acuma ! Ieri am făcut-o de oaie:) Am crăpat butucul roții spate la Yamaha XT 125 R, an de fab. 2007. Piesa OEM este cea cu nr. 3: http://www.oemmotorparts.com/oem5.asp?M=Ya...A-XT-R-125-2_AY O groază de lovele ! Deci, Rabinu mi-o poate rezolva cumva ? Mai bine-l plătesc pe om !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lume Rabinu is up and running.

 

Salutare ! Acuma-i acuma ! Ieri am făcut-o de oaie:) Am crăpat butucul roții spate la Yamaha XT 125 R, an de fab. 2007. Piesa OEM este cea cu nr. 3: http://www.oemmotorparts.com/oem5.asp?M=Ya...A-XT-R-125-2_AY O groază de lovele ! Deci, Rabinu mi-o poate rezolva cumva ? Mai bine-l plătesc pe om !

 

depinde in ce hal ai crapat butucul, se poate teoretic rezolva cu sudura in argon, oricum trebuie despitat, spitat, centrat... Io totusi recomand un butuc nou. Rabinu cu piesa in fata va avea sigur o parere pertinenta, stie si ceva machining

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Rabinu va pofteste la atelierul de roti, dotat cu echipamente potrivite, la aceleasi preturi de bun simt:

 

post-2624-1271685416_thumb.jpg post-2624-1271685468_thumb.jpg post-2624-1271685494_thumb.jpg

 

update la telefon:

 

0765.788.085

Editat de Lupu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am un KLE 500 si frana fata imi face precum autobuzul DAF.

Acum ceva vreme, la o frana mai violenta am auzit un trosc mic si a facut mai putin ... ca un DAF microbuz asa... Cand am ajuns in parcare si dau sa-i pun lantul, descopar ce insemnase acel trosc = se rupsese o spita.

Iau spita, o inlocuiesc pe cea rupta, si - surpriza - incepe iar sa faca precum autobuzul DAF...

 

Ma lamureste si pe mine cineva WTF is going on?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da-i omului un telefon sa-ti zica. De obicei cand se rupe o spita nici celelalte nu o duc bine, fie sunt si ele tensionate fie slabe. Geometria rotii se duce dracului si va incepe sa bata. Ar trebui verificata roata un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Un mare up si de la mine, nu numai ca mi-a facut roata pe fata mai bine decat cand era noua, dar mi-a indreptat BONUS si discul de frana!

Un mare om cu o mana de aur, recomand din toata inima.

 

PS: Preturile sunt mult sub limita bunului simt iar aparatura folosita este de foarte buna calitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Chiar daca sezonul e pe terminate (pentru unii s-a incheiat deja), mesterul Rabinu va asteapta la atelier pentru orice problema. Lucrari solide executate profesionist, preturi de criza!

UP! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
  • 5 months later...

daca mai era nevoie..

un profesionist cu peste 20 de ani de experienta in domeniul jantelor!

 

pe langa asta, omul este pasionat si lucreaza ca si cand ar fi janta lui!

de la o janta pe care o credeam pierduta a scos-o la milimetru...farmacie!

de la atentia cu care dejanteaza/janteaza pana la micile artificii (uns janta, cauciuc, butuc, orice subansamblu) ce il fac un adevarat profesionist!

 

pacat ca sunt putini oameni ca el!

 

p.s.

unde mai pui ca preturile sunt corecte si de bun simt!

:cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

sal!

am butucii si jantele de sm pentru un dr 350, puteti achizitiona spitele, montaj si centrare - echilibrare??

as cumpara eu spitele de la dilly dar nu stiu ce spite sa iau!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Mai lucreaza la spite Rabinu? Vreau sa imi dau jos spitele de pe roata, sa ii fac un polish, mi le pun la loc, dar am nevoie sa o centreze cineva. Cosmote-ul nu mai functioneaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...