Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

o dilema: numai cand motorul ajunge la temperatura de functionare (80 - 90 de grade) ambreiajul nu mai decupleaza complet. Am incercat sa intind cablul de la maneta dar dupa 100 de km incepe si face la fel. Cu motorul rece ambreiajul merge perfect.

 

Care-i cauza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

o dilema: numai cand motorul ajunge la temperatura de functionare (80 - 90 de grade) ambreiajul nu mai decupleaza complet. Am incercat sa intind cablul de la maneta dar dupa 100 de km incepe si face la fel. Cu motorul rece ambreiajul merge perfect.

 

Care-i cauza?

 

Presupunand ca ai facut un al doilea set de gauri pe placa de presiune mobila, ele probabil nu sunt exact unde trebuie sa fie. Astfel cand t-i se incalzeste placa, dilatandu-se diferit fata de volanta, nu va culisa bine pe prezoanele din volanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o dilema: numai cand motorul ajunge la temperatura de functionare (80 - 90 de grade) ambreiajul nu mai decupleaza complet. Am incercat sa intind cablul de la maneta dar dupa 100 de km incepe si face la fel. Cu motorul rece ambreiajul merge perfect.

 

Care-i cauza?

S-ar parea ca tija nu se invarte odata cu placa de presiune ci se invarte in placa.Nu stim daca discul mai e din cosid lipit sau din ferodou

modern,prins in nituri(ceea ce eu consider ca e greseala).Nu stim cat de paralele(nestrambe)sunt placile si daca apare ulei pe disc(asta

e rezolvabila).Daca ai scoate dopul de la fereastra pentru aprindere ai putea vedea daca volanta e murdara sau daca e ceva slabit.Din

ce zici s-ar parea ca ceva haleste din tija(la unul sau la ambele capete).Trebuie desfacut urgent.Poate ca in partea rulmentului de pre

siune e buba.Oricum,aproape sigur acolo a fost pus ceva gresit(amatoresc).Sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare pt simsonari:

Cam cat ar fii un pret corect pt un simson solo in stare buna?

Mi s-a pus pata, ma bate un gand, stau si ma intreb: merita sa-mi iau unul!? Vreau sa-l tin de drumuri lungi si hoinareli, n-am sa-l chinui in trafic de oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare pt simsonari:

Cam cat ar fii un pret corect pt un simson solo in stare buna?

Mi s-a pus pata, ma bate un gand, stau si ma intreb: merita sa-mi iau unul!? Vreau sa-l tin de drumuri lungi si hoinareli, n-am sa-l chinui in trafic de oras.

L-am vazut ieri pe al lui Mikulaish trebuie intrebat.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 dezavantaje: trebuie sa aveti in vedere ca vibreaza cosiderabil mai tare decat niprul, deci la drum lung va fi mai obositor. Al doilea dezavantaj este ca la urcare veti simti intotdeauna o lipsa de forta fata de ceea ce stiati ca poate boxerul. Daca astea 2 nu ma deranjeaza asa de mult, atunci sa-l stapaniti sanatos! Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Al doilea dezavantaj este ca la urcare veti simti intotdeauna o lipsa de forta fata de ceea ce stiati ca poate boxerul...

:wink: Am avut simson, acum mai bine de 30 de ani, cunosc foarte bine diferenta dintre simson si nipru(am specificat anterior ca nu-l dau prin oras). Nu-i plac urcusurile, drumurile grele si demarajele(stilul de oras). Insa simsonul are sarmul lui, eleganta si fiabilitate(bate multe motoare), ii plac drumurile lungi si drepte, unde "haleste" km cu mare placere. Apoi nu este pretentios, nu are nevoie de reparatii, consum relativ redus etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 dezavantaje: trebuie sa aveti in vedere ca vibreaza cosiderabil mai tare decat niprul, deci la drum lung va fi mai obositor. Al doilea dezavantaj este ca la urcare veti simti intotdeauna o lipsa de forta fata de ceea ce stiati ca poate boxerul. Daca astea 2 nu ma deranjeaza asa de mult, atunci sa-l stapaniti sanatos! Numai bine!

Vibreaza daca mergi la turatii mici nu uita ca are 6500 de rotatii pe minut deci ralantiul pe undeva pe la 800 insa se simte bine pe l;a 2000, 3000 de ture unde nu mai vibreaza.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca in partea rulmentului de presiune e buba.Oricum,aproape sigur acolo a fost pus ceva gresit(amatoresc)

 

Deocamdata sunt 90% sigur ca ati nimerit la fix cauza problemei. Am desfacut, absolut totul arata normal, mai putin faptul ca tija pare a fi putin tocita la capatul dinspre rulmentul de presiune (nu mai tin minte cum arata cand am montat-o prima data). Probabil calea de rulare a rulmentului (care trebuia sa stea fixa pe tija) s-a invartit pe tija. Ceea ce ma deruteaza este ca nu sunt urme clare de uzura, nici span. Voi fi 100 % sigur dupa ce, astazi, voi face pe strung o alta tija si voi merge cu motocicleta o saptamana. Daca in timpul asta nu mai face figuri, e clar.

 

Discul ambreiajului este din ferodou. In '90 si ceva a fost lipit cu solutie 1 + 1 sau A + B (nu mai tin minte) si pus de-o parte. Am fortat ambreiajul de cateva ori sa vad daca tine si a rezistat fara nici o problema. Ferodourile franei spate sunt, de asemenea, lipite cu aceeasi solutie.

 

Nici vorba de ulei pe ambreiaj.

 

 

pentru Mikulaish: maine ma uit atent la placa mobila de presiune. Gaurile ei au fost incarcate cu sudura si probabail agata undeva cand se dilata bolturile volantei.

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-va par mult prea sumpe... 130 ron pt piesele din imagine?

cei interesati.. dati si voi cu parerea ,alte oferte,troc.. de ce nu,etc.

mess kpa3_trial

tel 0727196351

ps. negociabil!

post-44132-1240379905_thumb.jpg

post-44132-1240379917_thumb.jpg

post-44132-1240379936_thumb.jpg

post-44132-1240379948_thumb.jpg

post-44132-1240379965_thumb.jpg

post-44132-1240379978_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie ce dimensiune au bilele de la ghidonul de Simson, modelul Touren, nu Sport? Nu mai am nici una dupa un transport pe bucati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Un defect mai rar intalnit... Noroc ca nu de mine.

post-11450-1242451490_thumb.jpg

 

Auuuaaaa....cred ca a incins motorul pana l-a facut guma de mestecat! :P

 

Numai bine!

Editat de Mihai_J4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

sunt nou pe forum si am cateva intrebari pentru voi. Am luat un simson s51 in toamna si vreau sa il pun pe picioare(ea merge da prost). Vreau sa va intreb urmatoarele:

 

1. E posibil proprietarul de dinainte sa fi umblat la cutia de viteze? se schimba foarte ciudat vitezele(1:in jos,2:de 2 ori in sus si dupa aceea in jos, 3:idem 2) chiar n-am mai auzit de algoritmul asta, m-am chinuit 2 sapt. sa gasesc vitezele si cand schimb a 2-a aproape ma opresc, e prea complicat. Plus ca suspectez ca are 4 viteze si am gasit doar 3.

 

2. Cum pot sa aflu diametrul pistonului(sau segmentilor) pentru ca am acces la piese dar sunt scumpe si sunt o gramada de diametre. Merge cu simpla masurare??

 

3. Am fost de curand in Szeged si am vazut o gramada de simson-uri identice. Mi-am dat seama ca la meu suna bolnav, motoarele alea zumzaiau de mama focului. Credeti ca trebuie segmentat?

 

Daca ma puteti ajuta va sunt recunoscator, inclusiv cu un mecanic bun in Timisoara care sa ma lamureasca si sa ma ajute ca eu nu am gasit pana acum.

Multumesc mult in avans...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...