Sari la conținut

Rachetzi pe soseaua Ploiesti - Urziceni ?


CristiUrsu
 Share

Postări Recomandate

... in principiu nu stiu sa se fi intamplat efectiv ceva acolo, de asta eram si eu curios, dar un lucru e sigur fiinca l-am observat in repetate randuri cativa ani la rand.

 

Acu v-o 2 ani in drum spre litoral, undeva intre Ciorani si Barbulesti am observat o masina (golf 2 alb) bagata in santz cu fata intr-un pom, si v-o 4 persoane, barbati (cam colorati) care faceau semn la masinile care treceau pe-acolo sa opreasca sa dea o mana d ajutor. Ce mi s-a parut ciudat e ca masina nu era lovita ci doar "lipita" cu bara d pom... in fine, n-am dat atentie si am trecut mai dparte, dar cand m-am intors (dupa v-o 3 - 4 zile) i-am vazut iarasi, nu in acelasi loc, dar tot in zona aia intr-o situatie asemanatoare cerand chiar disperati ajutor ...

 

Faza asta s-a RPtat si anul urmator si chiar eram d fiecare data curios sa vad daca "mai sunt aia acolo", si sa stiti ca de aproape fiecare data erau, doar ca mai schimbau masinile din cand in cand (am observat ca numai masini cu nr straine)

 

Anul asta am plecat spre mare cu inca un prieten cu motoarele si eram cu ochii in 4 sa vdm pe unde mai "atarna" aia. Eu am avut ceva probleme si m-am oprit in Ciorani iar colegu' a continuat drumul urmand sa ma astepte undeva pana in Barbulesti ca sa trecem impreuna prin celebrul sat d tzigani. Si iata c imi povesteste pe urma: A trecut la un moment dat pe langa indivizii aia care erau ca de obicei "in pana" pe marginea drumului cu un audi 80 cu nr. d germania. Bineinteles ca i-a facut semn sa opreasca dar, stiind de faza, caci tocmai discutasem cu el pe unde o sa trecem, nici gand sa opreasca si si-a continuat drumul... aproape d Barbulesti a tras pe dreapta sa ma astepte dar nici n-au trecut 10 min. ca vede masina alora ca trece de el si pune frana sa traga pe dreapta v-o 200 de metri dincolo de el, se dau jos 3 indivizi care incep sa agite mainile si sa ceara ajutor pentru nu stiu ce si sa vina inspre el, in timp ce ala care ramasese in masina a inceput sa dea inapoi. la faza asta , instantaneu a sarit pe motor si a facut cale intoarsa venind in intampinarea mea. Am trecut apoi imreuna pe acolo dar tipii disparusera, nici urma de ei.

 

Acum ma gandesc ca in principiu, n-au facut nimic, sau cel putin nu am gasit pe nimeni care sa fi patit ceva, dar m-am gandit ca n-ar strica sa organizam odata un flagrant si sa le dam o batuta pe cinste ...

Editat de CristiUrsu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm, sincer sa fiu inca nu am auzit sa fi patit careva ceva.Anyway, cine dreq opreste cand vede 4 cioroi care fac semne???Dupa atatia ani de trait in Romania, trebe sa fi tare naiv :blbl: Poate doar in timp ce intinzi mana spre bancheta din spate dupa kalasnikov :baldy: :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista o capcana pe valea Oltului la iesirea catre Sibiu.....tot o masina cu numere de straine iar pasagerii se dau arabi cu afaceri in Bucuresti , ca nu mai au benzina si cer bani.Am oprit odata si ceea ce era ciudat a fost ca tot timpul cereau 500.000 lei si cand le-am dat 100.000 tot au insistat pt 500.000.Am plecat cu gandul ca cu 100.000lei am facut o fapta buna.Surpriza totala a fost in primul sat am oprit un politist si i-am spus de masina cu nr straine fara benzina poate-i ajuta cumva, politaiu stia de ei ca sunt un grup de cioroi care cu asta se ocupa de ceva timp si ei asteapta inca o plangere pt a demara cercetarile(aveau nevoie de 3 reclamatii).Pt nu mai aveam timp de pierdut pe la politie am plecat............

Editat de tro5
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cunosc zona.Tigani de acolo numai cu asta se ocupa inainte in Barbulesti era o fabrica de zahar iar astia traiau numai din ciordeala de acolo cind a fost vinduta fabrica acum vre-o 8-9 ani noul patron a facut un gard de beton de vre-o 3m+sirma ghimpata iar in interior un sant lat de 2m si adinc de 2m este mai ceva ca la orce puscarie romaneasca (stia omul ceva) asa ca decand li sa taiat singura sursa de existenta au inceput cu chesti de genul asta,vand chiuluri de bronz cica e aur pe la tarani din satele invecinate :banana: + ca nici un tir nu mai opreste pe raza de cel putin 30 Km in zona aia pt ca mereu erau jefuiti ,cit despre politie ce draq sa faca si aia de la postul din sat sunt 3 amarati cheama astia duba de mascati de la Ploiesti de 2 ori pe saptamana mereu i asediaza tigani in postul de Politie de fiecare data cand se duce sa-l ridice pe veunul.

Sfatul meu traversati in grup prin zona iar daca aveti ocazia dati-le omorul si taiat-o repede sa nu apuce sa va alerge tot satul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am oprit odata si ceea ce era ciudat a fost ca tot timpul cereau 500.000 lei si cand le-am dat 100.000 tot au insistat pt 500.000.Am plecat cu gandul ca cu 100.000lei am facut o fapta buna.

:blbl: A, deci nu e motiv de ambuscada e cersetorie "culta" :laugh:

"Dati-mi si mie 500.000 sa pun gaz" :baldy: Ce dreq, tiganu se deosebeste de la o posta de arab. Tot nu-mi dau seama cum pune lumea botu' la faze de-astea :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe-aia de pe Valea Oltului i-am vazut si eu anul trecut intrec craciun si revelion. Eu Am oprit putin, am deschis geamul din dreapta vreo 10 cm cat sa-l aud si cum a scos primele cuvinte am demarat. Am spus la primul echipaj de politie intalnit.

 

Prima data am vazut tehnica cu cioroii in masina de germania cerand benzina pe autostrada Bucuresti - Pitesti acum cativa ani. La fel am oprit pe dreapta, am lasat motorul porint, am inchis usile, am deschis putin geamul si l-am asteptat pe om. Primul lui gest cand a ajuns la masina a fost sa deschida usa. Tzeapa ... am demarat!

 

Aveti grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce facem daca isi iau ciorile motor si stau pe marginea drumului cerind ajutor?

Cind vezi un motorist oprit cu probleme, care iti cere ajutor nu prea te lasa inima sa nu opresti. Si daca mai are si casca pa cap nu-l vezi ca-i cioara!

 

la asta m-am gandit si eu, bine ca nu s-au gandit ei inca dar nu-i timpu' trecut...

 

Hai... cand le dam omoru' ...? de 1 Mai anu' viitor ? ? ? :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blbl: A, deci nu e motiv de ambuscada e  cersetorie "culta" :laugh:

"Dati-mi si mie 500.000 sa pun gaz" :baldy: Ce dreq, tiganu se deosebeste de la o posta de arab. Tot nu-mi dau seama cum pune lumea botu' la faze de-astea :banana:

acuma nu mai pun botu dar atunci ............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un profesor de-al meu a patit o faza deasta: Venind de la Iasi spre Galati a luat-o pe un drum mai putin circulat cu intentia de a evita o furtuna; la un moment dat vede 4 matahale pe mijlocul drumului cu minile intise ; in dreptul lor era o duba rasturnata dar nelovita ;profu opreste pt ca nu avea pe unde sa treaca si in momentul urmator unul din cei 4 se intinde pe capota din fata(ca sa nu poata sa plece) si ceilalti 3 incep sa traga de usi (noroc cu inchiderea centralizata); ala din fata vazand ca astilalti nu reusesc sa deschida usile vine si el sa incerce; nemaiavand pe nimeni in fata profu demareaza; pagube : un maner de usa smuls si o usa infundata in urma unei lovituri cu piciorul.

Profu opreste in primul sat si se duce la seful de post; asta-i zice ca nu s-a raportat nici un accident si ca mai bine se duce la Galati sa depuna plangere.

Ajuns la galati se duce direct la politie de unde i se spune sa vina a doua zi.

A doua zi povesteste ce a patit unui inspector si asta incepe sa-l certe ca de ce a oprit ca daca-l impuscau sau ii luau masina , ca mai bine trecea peste ei etc.

Politistul il intreaba daca are casco (profu avea ca era masina in leasing) si-i propune sa o declare lovoita in parcare ca cel putin asa isi recupereaza paguba sigur ca altfel ar putea sa dureze foarte mult pana la prinderea infractorilor si nu se stie sigur daca va recupera ceva.

Astfel politistul nu s-a ales cu inca un caz cu autori necunoscuti, profu si-a recuperat paguba iar infractorii au ramas neprinsi(si nici macar cautati)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la asta m-am gandit si eu, bine ca nu s-au gandit ei inca dar nu-i timpu' trecut...

 

Hai... cand le dam omoru' ...? de 1 Mai anu' viitor ? ? ?  :banana:

S-o credeti voi ca-si iau ciorile motor vrei sa-si strice culoarea ?cum sa stea ei in bataia vantului si-a ploii !!!! HAI SA FIM SERIOSI.

 

Tot politia strica ca nu iau masuri desi stiu prea bine de ei si de afacerile lor.

 

MAXIMA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce facem daca isi iau ciorile motor si stau pe marginea drumului cerind ajutor?

N-ai sa vezi cioara pe motor.Garantat.

 

Am auzit si eu de ceva asemanator.

O masina cu numere de germania (ciori) pe marginea drumului oprea lumea si ziceau ca merg in Bulgaria si au ramas farabani de benzina. Ca sa faca rost de bani vindeau in regim de urgenta chipurile niste ghiuluri si bijuterii din "aur"....pur...

 

Respect pentru Antonescu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Urziceni sau Barbulesti sau cum naiba ii spune la satul ala nenorocit, mai bine ii spunea satul Cioroilor. Am orit si eu o data la trecerea la nivel peste calea ferata(in stinga era un cimp plin cu minivile cufundate in noroi) unde era un rest de peron si vro 100 de ciori care asteptau trenul. Cinstit sa spun ma cam luase cu tranpiratie cind au venit vro 20 sa admire motocicleta. Parca nu mai venea trenul ala sa pot pleca o data. Ce sa mai spun ca eram doar singur la bariera. Pacat ca nu aveam kalasnikov la mine sau macar o grenada ceva :banana:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Urziceni sau Barbulesti sau cum naiba ii spune la satul ala nenorocit, mai bine ii spunea satul Cioroilor. Am orit si eu o data la trecerea la nivel peste calea ferata(in stinga era un cimp plin cu minivile cufundate in noroi) unde era un rest de peron si vro 100 de ciori care asteptau trenul. Cinstit sa spun ma cam luase cu tranpiratie cind au venit vro 20 sa admire motocicleta. Parca nu mai venea trenul ala  sa pot pleca o data. Ce sa mai spun ca eram doar singur  la bariera.  Pacat ca nu aveam kalasnikov la mine sau macar o grenada ceva :banana:)

:blbl: ce senzatie ..... daca nu venea trenu trebuia sa le dai sa faca si eu cate o tura fiecare, :baldy: , e nasoala senzatia ...... parca treci printr-o mlastina pina cu crocodili flamanzi ...... si daca mai stai pe loc ...... si se aduna ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O tura nu puteau face oricum. Ciorile sint abia coborite din pom nu se pot sicroniza. Frina/acceleratzie la aceiasi mina , ambreaj la mina schimbator la picior si alta frina la celalalt plus ca mai trebuie si semnalizat privit inainte in oglinzi si cite si mai cite. Am vazut un cioroi care teroriza o mobra iar dupa 5 ani tot ca un incepator mergea stia toata lumea ca el trece dupa urletul mobrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alt HOT-SPOT: movilitza (in drum spre urziceni, dupa, Sineshti). cam aceashi tehnica... mashina cu numere straine, semne disperate, negocieri in turco-germano-manca-tzi-ash pana scotzi 2 litri de benzina... cand afli ca n-au bani da-z dau ghiulu' dupe desh't mancatzi-ash... eftin... 500 de mii! shi mai am fo' 4-5...

 

a, asta in cazu' in care nu-tzi shutesc bani/ telefoane din mashina intr-un moment de neatentzie SAU pleaca de la portbagaj/ din duba cu vreo juma' de porc (caz real!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...