Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

de la o simpla intrebare sa ajuns la un cacao.nu mai poti sa intrebi ceva ca gata toti te iau la misto sau fak bascalie

Omule, i s-a răspuns la întrebare de către doi oameni Âşi n-a fost mulțumit. Tu ce problemă ai cu Planeta ta?

P.S. BăÂşcălia e un mod de a trece mai uÂşor peste probleme, dar numai cei cu simțul umorului pot să priceapă asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cand se aprinde? sau ce alt rol are martorul de ulei de pe bordul Planeta 5 ? Cand e slab amestecul sau cand? avand in vedere ca de presiune la ulei nici vb ?! :)

Mesaj completat

Sorry baieti pt intrebarile mele stupide dar mai bine intreb si invat decat sa ma dau mecanic si sa umblu cu motorul in sacose pe la mecanici. Deci ce dreak imi semnalizeaza martorul de ulei ? e clar ca o problema la ulei ! Dar care? din cutie? din amestec :) ?din furca ? ;) din ..salata ?! :wacko:

mda....revin eu sai spun domnului cristi kake ca becul acela se aprinde daca i se trage curent direct de la baterie.........nene tiam mai zis si in pm ca becul acela e pus la ''vrajeala'' no sa ti se aprinda niciodata pt ca nu ai sonda sa iti indice ulei etc etc.........

post-54201-1268591518_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt lamuririle cu becul de la ulei ! :) nu va mai osteniti, si cand o sa aud de alte moto cu becuri puse la vrajeala o sa va spun si voua !! :wacko:

Numai bine si sa ne vedem pe strasse !

Mesaj completat

Faceti-l topic de piese S-H sau creati altul numai cu meseriasi !

Fara suparare, asteptati numai intrebari de alezaje si jucuri maxime admise in ambielaje? Sunt si altii care dau clasa la motoare de avion si daca nu stiu diametrul pistonului de Ij sunt prosti ? Va mai mirati ca au disparut posesorii de comuniste ; pai si daca apare vreunul cu ce il ajutati ? Sunteti toti obisnuiti cu becuri puse " LA VRAJEALA " pe bordul motoarelor? ;)

 

Mesaj completat

mda....revin eu sai spun domnului cristi kake ca becul acela se aprinde daca i se trage curent direct de la baterie.........nene tiam mai zis si in pm ca becul acela e pus la ''vrajeala'' no sa ti se aprinda niciodata pt ca nu ai sonda sa iti indice ulei etc etc.........

@danny, merci pt lamuririle din PM si pt poza cu bordul, cu ocazia asta vede si @cicloburu becul de ulei ( @ cicloburu-Ei bine, aici m-ai pierdut Âşi pe mine... unde ai tu bec de ulei la Planeta 5? )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

 

@danny, merci pt lamuririle din PM si pt poza cu bordul, cu ocazia asta vede si @cicloburu becul de ulei ( @ cicloburu-Ei bine, aici m-ai pierdut Âşi pe mine... unde ai tu bec de ulei la Planeta 5? )

Frățioare, înainte de a pune o întrebare despre un martor din bord, te uiți Âşi matale ce fire merg la el, că nu e mare vrăjeală. Crede-mă că Âştiu mult mai bine ca tine ce înseamnă "maslo", adicătelea "ulei", nu doar pentru că am făcut rusă la Âşcoală, sau că maică-mea e chiar profă de rusă, sau doar pentru că m-am interesat. Plimb un Ij de peste 15 ani. Am refăcut instalația lui electrică după ce mi-a fost "aranjată" de un electrician aÂşa-zis meseriaÂş. Înainte să pui o întrebare aÂşa de simplă, te mai uiți Âşi tu p-acolo, mai urmăreÂşti Âşi tu firele alea, oare ce rol au, unde se duc, ce alimentează sau ce conectează... Dacă doar te uiți pe bord Âşi ai pretenția să afli de acolo totul îmi dai impresia unuia care mă întreabă la semafor: "Cît prinde, nenea?" Âşi asta după ce se uită Âşi vede clar pe bord 140... Ca să nu mai spun că sînt puse schemele electrice chiar aici pe colțul ăsta.

Dacă vrei să vezi cum am început cu Planeta 5, acum 16 ani, poți să citeÂşti aici cum s-a desfăÂşurat primul meu drum de peste 1000 de km. Eram începător Âşi ca Âşofer Âşi ca mecanic, dar nu am rămas în drum.

Toate bune! :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) sau doar pentru că m-am interesat.

2)vede clar pe bord 140...

1) Pai si omul pe care il certi s-a interesat pe forumul de motociclisti si nu la raionul de fructe si legume, ca doar nu ne-am nascut invatati.

2)Si Dacia 1300 are 180 km/h pe bord... si???....

 

Succesuri! Multe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar exact asta am zis Âşi eu, să întrebe, dar să se Âşi uite la ce are el, înainte de a întreba, nu doar uitîndu-se pe bord, ci Âşi în bord Âşi la mațele alea care atîrnă acolo... Să se pregătească puțin înainte de a întreba. Cum ar fi să întreb eu acum pe ce parte e schimbătorul de viteze, pentru că "martorul" e pus pe mijloc... Înțelegi punctul meu de vedere?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frățioare, înainte de a pune o întrebare despre un martor din bord, te uiți Âşi matale ce fire merg la el, că nu e mare vrăjeală. Crede-mă că Âştiu mult mai bine ca tine ce înseamnă "maslo", adicătelea "ulei", nu doar pentru că am făcut rusă la Âşcoală, sau că maică-mea e chiar profă de rusă, sau doar pentru că m-am interesat. Plimb un Ij de peste 15 ani. Am refăcut instalația lui electrică după ce mi-a fost "aranjată" de un electrician aÂşa-zis meseriaÂş. Înainte să pui o întrebare aÂşa de simplă, te mai uiți Âşi tu p-acolo, mai urmăreÂşti Âşi tu firele alea, oare ce rol au, unde se duc, ce alimentează sau ce conectează... Dacă doar te uiți pe bord Âşi ai pretenția să afli de acolo totul îmi dai impresia unuia care mă întreabă la semafor: "Cît prinde, nenea?" Âşi asta după ce se uită Âşi vede clar pe bord 140... Ca să nu mai spun că sînt puse schemele electrice chiar aici pe colțul ăsta.

Dacă vrei să vezi cum am început cu Planeta 5, acum 16 ani, poți să citeÂşti aici cum s-a desfăÂşurat primul meu drum de peste 1000 de km. Eram începător Âşi ca Âşofer Âşi ca mecanic, dar nu am rămas în drum.

Toate bune! :wacko:

Urmareste tu firele de la un IJ care a avut 6 proprietari si spune-mi daca esti sigur ca fiecare vine unde trebuie!! :) si daca in 15 ani nu ai stiut ca ai bec pt ulei la bord Planeta 5 lasa macar pe altii sa afle in 3 saptamani ! !! :) Si ce daca sunt scheme de electrica pe forum ? Toata lumea le poate citi ?

Pe forum mai sunt si proprietatile plutoniului !! Faci si tu o bomba atomica !!??? :D

Fute-mash in el de bec !!! ;)

Mesaj completat

daca ultimul proprietar il conecta la cric, ca asa i s-a sculat lui ? ce dreacu mai ziceati daca va intrebam ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fute-mash in el de bec !!!

 

 

Cea mai tare replica, sincere felicitari! :wacko: Avand in vedere discutia, este singura concluzie 100% corecta. Numai bine!

Mesaj completat

Niste IJ-uri nemtesti:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=auEfq5vvEYI

 

DKW-ul cand blocheaza roata, scartaie chiar si pe iarba. Daca nu ma credeti:

 

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmareste tu firele de la un IJ care a avut 6 proprietari si spune-mi daca esti sigur ca fiecare vine unde trebuie!! :P si daca in 15 ani nu ai stiut ca ai bec pt ulei la bord Planeta 5 lasa macar pe altii sa afle in 3 saptamani ! !! :) Si ce daca sunt scheme de electrica pe forum ? Toata lumea le poate citi ?

Pe forum mai sunt si proprietatile plutoniului !! Faci si tu o bomba atomica !!??? :lol:

Fute-mash in el de bec !!! :bounce:

Mesaj completat

daca ultimul proprietar il conecta la cric, ca asa i s-a sculat lui ? ce dreacu mai ziceati daca va intrebam ?

 

Deci numai tu ai voie sa pui o intrebare la misto si cei care raspund nu au voie sa faca la fel,nu?Eu ti-am raspuns cat se poate de serios,atat cat ma pricep si daca nu esti multumit,pune mana pe un manual de reparatie de P5 si invata singur.Daca nu te duce capul i-ati drac o japoneza ca sa nu-ti mai prinzi urechile in becuri rosi.E adevarat ca uni au ajuns pe Luna iar alti inca fac bilute,in cazul tau ai descoperit becu' rosu...fute-mash in ele intrebari stupide :)

 

Poti incepe sa studiezi p'aci:

http://www.manualedereparatie.info/downloa...-reparatie.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci numai tu ai voie sa pui o intrebare la misto .............

Ce te face sa crezi ca intrebam la misto? Chiar nu stiam.

Asta e aviz amatorilor, cine nu stie ceva nici sa nu intrebe !!!

Apropos, am scos saracia aia de bec pus la misto. :bounce: Hai sa incheiem si discutia k?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un izh jupiter 3 si cutia de viteze imi da dureri de cap.In mers daca vreau sa schimb din viteza I in aII-a am surpriza sa trec peste viteza aII-a dar nici nu intra direct in aIII-a, deci nimeresc intre viteze si nu am tractiune . Nu stiu ce sa-i mai fac, i-am strins arcul de la selector din cutie si tot asa merge. La rece cupleaza bine dar in mers face ce vrea ea. Am nevoie de un sfat..... nu vreau s-o mai desfac vara asta :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul este refacut cilindri, ambielaj semeringuri noi, fum scoate pe ambele tevi dar totusi cilindrul din dreapta se incalzeste mai tare.

 

Vezi ca asa am patit eu, dar al meu stingul era mai cald. Problema s-a dovedit a fi electrica si anume ruptorul terminat.

Interesant era ca cilindrul rece avea o explozie la patru ale celuilalt (sigur, cadenta asa mi s-a parut, dar era ritmica in mod sigur) si parea ca merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare nu stiu daca postez bine dar as fii interesat de o comunista indiferent de marca dar modificata frumos cu bun gust,ori platesc pentru ea pretul cerut ori ofer o masina la schimb.astept ofertele voastre.multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reglat din nou avansul la motocicleta (izh Jupiter 3) parea ok dar cind sa merg , constat ca nu are putere motorul sa traga , moare in panta in viteza I. De ce oare ? Luminati-ma va rog ca o iau razna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul este refacut cilindri, ambielaj semeringuri noi,

Am reglat din nou avansul la motocicleta (izh Jupiter 3) parea ok dar cind sa merg , constat ca nu are putere motorul sa traga , moare in panta in viteza I. De ce oare ? Luminati-ma va rog ca o iau razna.

daca zici ca setul e ok,atunci iti trage aer pe undeva dupa cum ti sa mai spus si mai inainte ,,,verifica cu atentie ,daca ai etansare la cilindri pe cartere ,la galeria de admisie pe cilindri ,si carburatorul pe galerie ,daca si astea sant ok atunci trebuie sa umbli la carburator,,,

la cutia de viteze ai niste semne (puncte) facute din fabrica pe tamburul selector si pe semiluna aia dintata care e pe axul pedalei cu care schimbi vitezele,si trebuie puse unul in dreptul celuilalt ca sa intre corect in viteze,,,,

post-15361-1270536468_thumb.jpgpost-15361-1270536385_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am verificat totul este etans. Ramin 2 variante: ori carburatorul ori aprinderea. Motocicleta este pe 6v si deschiderea platinilor am reglat-o la 0,4mm si avansul la 2,5mm. Totusi avind in vedere ca instalatia electrica este de 6v deschiderea platinilor nu ar tb sa fie mai mare, la fel si avansul ?

Mesaj completat

Am banuiala ca la turatie scinteia este slaba si nu aprinde amestecul, desi daca ar fi asa ar da rateuri. Cert este ca scoate fum si nu trage.Dati-mi un sfat va rog !

Mesaj completat

Am verificat totul este etans. Ramin 2 variante: ori carburatorul ori aprinderea. Motocicleta este pe 6v si deschiderea platinilor am reglat-o la 0,4mm si avansul la 2,5mm. Totusi avind in vedere ca instalatia electrica este de 6v deschiderea platinilor nu ar tb sa fie mai mare, la fel si avansul ?

Mesaj completat

Am banuiala ca la turatie scinteia este slaba si nu aprinde amestecul, desi daca ar fi asa ar da rateuri. Cert este ca scoate fum si nu trage.Dati-mi un sfat va rog !

In plus carb-ul e nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...