Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aerul il am o tura desfacut, ca altfel moare ralantiul. Iar ulei pun de regula in plus oricum. 30-35 ml/lt.

Vedem ce.oi face cu pistonul promis! Sunt nerabdator! :D

inainte sa-l montezi prepara o emulsie de grafit cu ulei hidraulic , dai cu o pensula sau tapat pe toata suprafata si rodeazal putin in cilindru.. dupa clatestel bine cu gaz sau motorina .eu nu am folosit pe Rommel pistoane originale , doar ce gaseam la cristi ,si au mers dar trebuia sa le fac niste ""farmece"" ca astea sa nu am probleme :)am mers 11 ani cu un Ij

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit la mag de piese trabant din bacau o solutie super-concentrata de grafit care se amesteca in rezervor, cu benzina si uleiul. Proportia era undeva la 50ml la 50lt sau asa. Era ungureasca facatura si zicea ca imbunatateste indicii de frictiune pt motoarele cu ungere prin amestec. Ma gandesc, deci, ca e buna treaba asta cu grafitul in benzina. Si, daca fac ce ma sfatuie colegu cu rodarea, emulsia aia o pastrez s.o amestec in benzina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi

Gasesc printre voi un electrician care sa imi puna la punct instalatia electrica la un ij jupiter 5 din 93? Am demontat-o pentru o reconditionare in curte din lipsa de buget pt service'uri, dar m-am impotmolit la instalatia electrica pentru ca dupa ce am curatat-o, toate firele au ramas albe si degeaba am eu poze in culori... Cert e ca dupa ce am montat-o dupa ochi si simturi, am pus bateria am pus contact si s-a topit un fir aproape instant. Clar ceva nu-i bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am doua perechi de manete ptr. IJ. Am pus si poze cu ele pe undeva, sincer nu mai stiu pe ce topic. Daca mai gasesc pozele cu ele am sa incerc o postare. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit la mag de piese trabant din bacau o solutie super-concentrata de grafit care se amesteca in rezervor, cu benzina si uleiul. Proportia era undeva la 50ml la 50lt sau asa. Era ungureasca facatura si zicea ca imbunatateste indicii de frictiune pt motoarele cu ungere prin amestec. Ma gandesc, deci, ca e buna treaba asta cu grafitul in benzina. Si, daca fac ce ma sfatuie colegu cu rodarea, emulsia aia o pastrez s.o amestec in benzina!

foloseste emulsia numai pt rodare manuala, nu o folosi in amestec, asa nu trebuie sa schimbi iar segmenti,

» Post actualizat in 01 Sep 2014 21:11

am mai multe piese de ij.jupiter plus sasiu Rommel , care le vrei te astept cu niste bani si o dubita mica sau dacie papuc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce conteaza cat fum scoate? Ulei pui cat scrie cartea. 40ml la litru de benzina.

Daca pui mai putin nu scoate fum da cere reparatii.

Ijurile vechi rezolvau mai simplu aceste aspecte: 1 pahar de la rezervor pt 2,5 litri de benzina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 ani am avut asa ceva montat pe IJ 56. Mi s-a stricat deoarece mi s-a defectat releul regulator si mi-a incarcat bateria aiurea pana mi s-a evaporat electrolitul din ea. Daca nu aveam probleme cu releul cu siguranta ma mai tinea cel putin 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...