Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut in legatura cu problemele de omologare cred k nu o sa am mai ales k o sa ii montez motor de ij 560 (si nu am scris gresit) si roti mari. deja am inceput modificarile si vreau sa stiu ce parere aveti

 

....ai un chef de treaba...... Faci haz de necaz !?!?!?.....

...sau te-ai saturat ?

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

saliut lolo ideea e ca am avut ceva treaba si am cam lasat-o moarta plus k ma lovesc de o chestie in brasov nu am reusit sa gasesc clingherit pentru a confectiona garnitura de la galeria de admisie. am intrebat peste tot iar raspunsul primit e k nu se mai gaseste k e cancerigen si uite asa mi s-a cam luat de ivan insa cand sunt liber mai fac cate ceva pe la el spre exemplu aseara am montat ghidonu cu comenzi recromate a iesit super

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă vrei, îţi trimit eu material de garnitură.

P.S. Măine, că acum mi-e lene, fac o poză cu un fost Jupiter 3 care are motor de Planeta, împreună cu modificările de rigoare. Este motocicleta mea şi poţi fi sigur că nu e cu motor de IJ 560 şi nici a struţo-cămilă nu arată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare!

cine ma poate ajuta cu idei !?

mi s-a stricat filetul de la decompresor(filetul din chiuloasa)

ce as putea sa fac???as putea rezolva cu un tarod??? si sa pun in loc un surub?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majorezi gaura din chiulasa si apoi montezi bucsa in care infiletezi decompresorul. Poti pune si surub dar asta inseamna ca vei ramane fara decompresor si daca o sa ti se inece motorul o sa fi nevoit de fiecare data sa scoti bujia iar dupa un anumit numar de operatii din astea.....o sa strici si filetul in care infiletezi bujia dupa care vei fi nevoit sa faci 2 bucse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar vorbesti in necunostinta de cauza.

Chiulasa e de IJ 56 nu de Planeta 5.

Se gasesc greu chiulase de IJ 56 cu filetele bune si planeitate pentru buna etansare pe cilindru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

cine ma poate ajuta cu idei !?

mi s-a stricat filetul de la decompresor(filetul din chiuloasa)

ce as putea sa fac???as putea rezolva cu un tarod??? si sa pun in loc un surub?

 

Daca ai posibilitate de a incarca cu sudura si sa refaci filetul, ar fi mult mai bine. Daca nu.....merge si cu bucsa.

uite eu am refacut o portiune de la o cutie de viteze pt ca se rupsese un surub si nu am reusit sa-l scot de acolo decat cu bomfaierul, decupand o mica portiune din cutie.

dupa care am incarcat cu sudura, gaurit, filetat, si e ca noua.

 

 

 

post-15361-0-88001600-1403986646_thumb.jpg

post-15361-0-26137000-1403986681_thumb.jpg

post-15361-0-72067100-1403986706_thumb.jpg

post-15361-0-14529200-1403986734_thumb.jpg

post-15361-0-66113300-1403986751_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot am la dispozitie aparatul, am facut putin abuz de el...sic. cat despre metoda ta de a scoate suruburile blocate e ft buna si bine de stiut, scapa pe multi de batai de cap.

mie unul...recunosc...nu mi-a venit idea asta.

 

de bucsa ce sa zic, am si eu una la o chiulasa de la jupiter, e din Fe nu din bronz, a avut ft putin material (fusta) lasata pt a fi ambutisa pe interior, probabil ca la asta te referi cand zici ''facuta cu slit'', a stat fixa pana cand am scos bujía prima data, dupa aia am strans-o pe chiulasa mai bine si bujía ceva ma slab ca deobicei sa nu iasa cu tot cu bucsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici una, dacă nu ai la dispoziţie mormanele de fierătănii, repari, e adevărat. E mai convenabil.

 

Cît despre soluţia pîrghiei laterale la şuruburi rupte.... ce e aşa greu :) soluţia logică de când lumea, cît timp se sudează pîrghia se şi dilată materialul dimprejur :)


» Post actualizat in 30 Jun 2014 06:26

Am avut odată o pereche de chiulase de Jupiter cu diametru mare la bujie. Am plecat prin magazine să caut reducţii (într-o vreme se găseau şi în comerţ) şi am terminat prin a găsi o pereche de bujii cu diametru mare. Ca să vezi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici una.

dacă nu ai la dispoziţie mormanele de fierătănii, repari.

 

Cum sa nu fie??? aici e vb de o piesa ce lucreaza la temperatura.

 

oare atat fierul cat si aluminiul au aceleasi propietati de dilatare ???

 

pai tu te afli in fieful fierului sovietic Paulica, si pt tine e mai convenabil sa schimbi...nu sa repari.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aluminiul si fierul se sudeaza impreun in conditii de temperatura si presiune ridicate peste o perioada de timp destul de lunga (da, molecule din straturile superficiale se intrepatrund) - de aia se gripeaza suruburile.

Daca se mai intampla sa apara si oxid de aluminiu pe acolo care are un volum mare comparat cu aluminiul oxidat - avem pe mana o mandrete de surub mega blocat.

 

Recent m-am distrat cu suruburi pe un disc de frana spate. 3 au iesit lejer, 2 au iesit cu bataie si insistente (da, e recomandabil sa lovesti in el moderat cu ciocanu pentru a rupe nenorocirile de mai sus) si ultimul nici cu piulite sudate nu a vrut.

 

Solutia a fost sudura de o bucatica de disc din jurul lui, taierea ei in forma cat sa constituie o parghie si sa nu stea blocata in butuc si miscarrea lui cu ajutorul ciocanului pana a inceput sa se miste pe filet cateva grade......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci pentru idei ! neavand sculele necesare ,am cautat mesteri care sa se priceapa la strung ,dar nimic.Ma poate ajuta cineva ??ii trimit ''treaba" prin posta si ne intelegem la un pret!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci pentru idei ! neavand sculele necesare ,am cautat mesteri care sa se priceapa la strung ,dar nimic.Ma poate ajuta cineva ??ii trimit ''treaba" prin posta si ne intelegem la un pret!

 

daca nu te grabesti imi poti trimete mie chiulasa s-o incarc cu sudura ramanand ca tu sa-i refaci filetul cu un tarod.

 

dar cred ca poti rezolva mult mai usor problema acolo, uite de ex Paulica ti-ar putea trimete una buna la un pret rezonabil. sau la un strungar...trebuie numai sa-i duci chiulasa si decompresorul ca sa stie ce reductie tre sa faca.

spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam! de ajutor! am rezolvat...:D


» Post actualizat in 08 Jul 2014 16:00

daca am instalatia ij ului pe 6 V pot puna magnetou de minsk ???(aprindere etc.) platina imi scoate peri albi

imi cer scuze daca pun prea multe inrebari !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti pune dar modifici toata instalatia

iti trebuie flansa, magnetou 12v, napolitana plus cablaraia aferenta

scapi de baterie, de relee pacatoase, de problemele cu platina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam! de ajutor! am rezolvat... :D

» Post actualizat in 08 Jul 2014 16:00

daca am instalatia ij ului pe 6 V pot puna magnetou de minsk ???(aprindere etc.) platina imi scoate peri albi

imi cer scuze daca pun prea multe inrebari !

se poate pune si merge fara probleme darai nevoie de mici modificari in instalatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...