Sari la conținut

Ro-srb-mne-hr-bih-slo-it-de-a-h


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sincer va spun domnilor ca acum am descoperit si eu aceasta calatorie relatata superb si care m-a tinut in scaun precum acceleratia unui bolid de raliu. Pozele sunt uimitoare si peisajele mirifice, sunteti demni de invidiat ... multa bafta in calatoriile viitoare.

 

PS: uite ca se poate sa ai si timp,bani si motor si .... o experienta de neuitat, felicitari!

Editat de bikerboy-iuliano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua,

am facut si eu de curand o excurise moto dar nu am prea facut poze pentru ca nu am un aparat destul de bun.

puteti sa imi spuneti si mie ce aparat ati folosit ?

privind pozele imi dau seama ca totul tine de aparat.

va multumesc si la cat mai multe excursii de genul acesta.

 

@bizoo_n : cand timpul imi va permite o sa va mai deranjez cu cate o intrebare legata de fotografii in general daca asta nu va deranjaza prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gaxele baiatule, daca tu crezi ca aici ai gasit locul de scandal, ei bine, te inseli. Asta e un topic pacifist, cuminte, de unde a disparut toata durerea, off-topicul si intristarea. Pune mana pe cartea de fotografie si da-ti cu ea de piston pana iese ce trebe. Noi suntem cei care-ti multumim, ca ne-ai vizitat si pe aceasta cale - virtuala, astfel demostrand ca esti, ca se dadeau fetele de ceasu' mortii ca n-ai mai dat niciun semn pe-aici.

 

@tuturor: multumim inca o data si va asigur ca concluziile de care zicea Samo vor fi trase cat de curand posibil.

 

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pina sa citesc cele relatate de voi ma credeam un motociclist invidiat.cam cite 1000km pe weekend prin mai toata tara.prietenii imi spuneau sa postez si eu impresiile si pozele din plimbariile mele. .cred ca 30000km facuti de mine prin ro,nu se compara cu cei 5000 ai vostri.eu visez la calatoria asta de vreo 2 ani,sper ca anul viitor sa am privilegiul sa merg si eu(de ce nu ,poate chiar impreuna cu voi).FELICITARI !!! sper sa ne auzim si sa punem de-o plimbare cel putin la fel de frumoasa ca asta.

post-4687-1193233267_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tahionic, adi-wan: va multumim cu totii!

 

@sorin_das: nu e cazul sa te crezi pe tine mai putin motociclist sau pe noi mai motociclisti decat oricare altcineva pentru ca am mers prin asa locuri. Noi doar am avut noroc de ceva timp liber cu vreme buna iar Mihai a avut inspiratia alegerii unui traseu foarte frumos.

Editat de samolapraga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Dragi ai mosului,

 

Cele 16 beri promise de Samo nici in ziua de azi nu au venit, iar ca si voi, si eu le astept inlacrimat, dar in ritmul asta concluziile vor fi trase la anu' si la multi ani traiasca. Asa ca-mi iau inima in dantura si fac o incercare.

 

Ideea e asa, ca de cand am terminat de istorisit povestea, numai eu cred ca am luat topicul la rasfoiala de la cap la coada de vreo 20 de ori. Si de fiecare data ma ia cu emotie cand imi aduc aminte pe unde am haladuit, ce-am facut si cum. Si-acum parca nici caldura aia de ne-am tot plans de ea n-a fost asa rea. Nici autostrazile, nici rataceala contra-timp pe stradutele Venetiei, nici tavaleala mea de langa casa, si nici campingul de la Neuschweinstein pe care nu-l mai gaseam prin noapte. “Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.” - spunea domnul Mark Twain. Cam asta e. Si mare lucru ce-am facut? Am mers si noi 5.000 de km prin civilizatie, am avut bani la noi si mai ales timp. Altii isi vand casa, pleaca sa ia lumea-n piept si vantul in ochi si se mai intorc dupa mii de ani. Nu despre asta-i vorba, ca nu-i concurs. Nu intre noi. Si la urma urmei totul are un inceput. Important e cu ce ramai, din orice, oricat de mic ar fi. Si sa ai curaj. Da curaj, pentru ca Dumnezeu ii ajuta pe cei curajosi, asa am crezut intotdeauna. Multi dintre noi nici nu-si imagineaza cat de simplu poate fi. Aia cativa care s-au prins nu prea au semnal la telefon acolo unde sunt, sa ne zica. Sa ne spuna cum e sa fii cu tine, in sfarsit. Usor-usor o sa-i ajungem din urma, ca locul de alergat caii, din pacate pentru pamanteni, e rotund. Am vise atat de indepartate incat deja mi-e dor de casa.

 

Mi-aduc aminte ca la un moment dat, prin Muntenegru, cum in fata mea, pe drum, prin arsita aia infernala de Iulie, o doamna cu un batic pe cap stropea cu un furtun de pe un trotuar pe celalalt. Deshidratat fiind m-am ridicat in scarite si a inteles imediat ce vreau. Am luat jetul de apa din plin si-am zambit. Bucuriile simple dau frumusetea vietii. Si daca numai pentru asta, si-a meritat.

 

 

Multumesc Vivi, multumesc Alexandru.

 

Multumesc Doyle.

 

 

2022184610_0e84522c67_m.jpg

Editat de bizoo_n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bizoo_n

stii cati bani am in cont ? 49e. ce de oare ?

 

da mai .. totul e sa ai tupeul sa pleci. totul e sa ai curaju sa te sui in sa si sa nu te mai opresti din drum. se mai strica motoreta, se mai strica si la 2400 de casa dar totul se face. te uiti la animal si iti dai seama cat te-a purtat in spate.

 

ma uitam pe un post acum ceva minute ca nu am somn si zicea un tip de 1200 facut intr-o luna. iti aduci aminte ca parca te mai doare curu de la 1350 intr-o zi si parca apare un zambet (de usoara superioritate tre sa recunosc) pe fata.

 

imi aduc aminte de cat de frica mi-a fost cand am mers prima data cu ijul la tara. imi aduc aminte ce frica mi a fost cand am mers prima data cu motorul la giurgiu... imi aduc aminte ca am plans de frica cand am plecat cu el spre mai departe.

 

imi ziceai in noaptea dinaintea plecarii ca nu am de ce sa imi fie frica si sa las prostiile.. m-am (cuvant urat) pe mine(aproape). am plecat la 4 jumate (dupa amiaza) cand era clar ca nu pot sa mai aman. si te sui pe motoreta si pleci. dar pleci spre un necunoscut total. si vezi coltu strazii tale, petromul de la intrarea spre autostrada unde se face un plin de "drum bun", vezi iesirea de pe autostrada pe unde ma duc acasa, dar trec de ea, iesirea de pe autostrada care e prea depare de casa mea, si se schimba totul, pitesti, omv, dar de data asta nu esti cu prietenii sa te opresti, si iti zici ca pana la sibiu nu pui piciorul jos. o iei spre valea oltului dar nu faci niciodata stanga spre voineasa. esti singur si nu e vacanta. sibiu, deva, arad. as fi tampit sa ma mai opresc acum. szeged, dunarea si in ceva km budapesta, si ai indicatoare de viena. lasi si viena in urma, si nimic nu mai e cum a fost. se naste un monstru. si echilibrul e foarte fragil. prima data e vienaurmeaza bruxelles, antwerpen, paris, mergi pana in olanda. nu mai ai liniste.

 

domnule spuneai ceva de o tuica fiarta, un bob de piper, la gura caloriferului si povesti si planuri. pregateste te.

 

mereu cand fac un drum prima data apare o oarece frica si strangere de inima. imi aduc aminte ca m-am ratacit cu gps ul in mana si cand a recalculat traseul m-a luat pe un drum neasfaltat sa ma scoata la lumina. ceea ce nu stia Ioana, era ca la 2 noaptea, in mijlocu pustilui nu iti arde de drumuri de tara .... am oprit sa las din lichide si imi era rusine sa scot furtunul de drenaj la motoreta asa ca m-am intors cu spatele la ea. si s-a facut bezna totala. mi-a fost frica sa ii opresc mtorul. vroiam sa fiu mai repede calare. sa ma simt iar in siguranta.

 

si te opreste politia de frontiera, se uita la numere si fac ochii mari : asta e din partea ailalta a europei... iti zambeste , iti spune : DAKAR, zambesti, si pleci ..

 

vreau iar pe drum. sa nu se mai termine.

 

mi-a palcut tura voastra. mult. mi-a placut ca aveti poze sa va spuneti povestea. mai am o luna si nitel .. hai cu tuica aia

 

poti sa faci din orice drum o simpla deplasare de la punctul A la B sau poti sa il faci o poveste. o poveste pe care ti-o spui tie, o poveste in care pui suflet. si frumusete au numai lucrurile cu suflet.

 

este 6 dimineata. iti dai seama ca nu dorm. iti dai seama ca nu e normal nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

FELICITARI! Nu cred ca mai am loc sa spun si eu ca fotografi, ce motociclisti si altele sunteti, cuvintele sunt de prisos si s-au spus de altii dar pe mine ce ma frapat din excursia voastra si ce am invata in primul rand este ca in Romania mai sunt OAMENI!. Cred ca asta conteza in primul rand, frumos episodul cu parcarea pentru handicapati si cel cu campingul care era inchis, cred ca trebuie sa invatam toti cum trebuie sa ne comportam ca motociclisti si ca romani in primul rand si cred ca episoadele acelea nu sunt singulare si au mai fost asemenea cazuri. Bravo, si inca odata felicitari.

OAMENI domne'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superbe poze si o poveste de zile mari! M-ati facut si mai nerabdator sa-mi iau motorul sa plec in excursii :baldy:

Nu pot spune decat respect maxim! :baldy:

 

 

Bafta in continuare! :finger:

 

 

P.S.: Asteptam urmatoarea excursie :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

..................................... ( adika baietzii astia 2 mi-au consumat cuvintele)

 

Felicitari e un cuvant infim, deci gasitzi voi altul, care sa va multzumeasca. Am 2 rugamintzi:

 

1 - Cu prima ocazie cand ne intalnim, sa ma lasatzi pe mine sa dau cele 16 beri.

2 - Cu prima ocazie cand mai plecatzi, sa ma anuntzatzi si pe mine, daca nu va deranjeaza un partener de drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa calatorie-frumoase poze! felicitari! imi pare bine k au inceput si bikerii din Romania sa descopere alte locuri minunate ! pana acum eram limitati cu poze de la intruniri!

 

sa stie si bikerul nostru din Romania ca se poate calatori si in afara granitelor la buget mic !

 

eu am fost in 2006 cu un prieten! Romania-Ungaria_croatia_slovenia_italia_franta_Elvetia_germania_austria_ungaria_romania 30 zile, 2 persoane pe 1 motor! total 30 zile=780 euro, camping platit numai 14 zile..restul dormit pe unde apukat! gatit la tigaie si poze cu o harca de aparat! buget limitat ....o sa deschid un topic pe tema asta!~

 

bafta!

Editat de MotoPlus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa o astfel de calatorie initiatica, as zice, la intoarcere te simti mai bogat, spiritualiceste vorbind.., cu un dor profund dupa peisajele vazute si tanjind dupa ele ca dupa o persoana iubita.., cine stie intelege ce spun! pozele au fost indelung laudate, mie, mi-a placut comentariul, f savuros.Multumiri pt asta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...