Sari la conținut

Ro-srb-mne-hr-bih-slo-it-de-a-h


Postări Recomandate

[...]pot spune fara sa intreb ca aparatul foto folosit este Canon,pun pariu...[...]

[...]Ai cam pierdut pariul. [...]

 

L-ai pierdut pe jumatate, cealalta jumate e castigatoare. Bizoo_n - Canon si BMW, Samolapraga - Nikon si KTM.

Diferentele dupa parerea mea sunt imperceptibile (la aparate ma refer, la moto ma abtin :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

OAMENI BUNI.. "TOTAL BLACK-OUT" ... asta este termenul ce poate descrie ceea ce este in capul meu dupa ce am citit cu punct si virgula toata povestea si m-am uitat la "poze" e putin spus, e mai degraba o jignire sa le numesti poze, dar oricum daca sunteti profesionisti probabil ca nu e ceva nou ceea ce spun eu.... oricum nu am cuvinte sa spun ce sentiment ciudat ma incearca... sa plec acum in pijama la acest drum, chiar si pe motorul care il am ... TRADITIONALUL ASFALT USCAT(ca deh oricum vine iarna :moto: ) SI LA CAT MAI MULTI KM CAT MAI INTERESANTI SI PLACUTI... si poate ma lipesc si eu de voi sau macar de cineva ca voi... sa merg la drum, :hug: fie si la remorca :D ... sa auzim de bine sidaca ne intalnim fac cinste cu o bere si o portie de gulas :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt.ca nu au mai ramas superlative pt. acest topic,mie nu imi ramane decat sa VA MULTUMESC pt ca a-ti impartasit cu noi aceasta poveste si ne-ati plimbat cu voi....,ne-ati bucurat inima si sufletul.Respect! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, gentelmanilor, bai nene! Nu mai puneti poze si descrieri de astea pe aici!!! Plm... Ma dau astia afara de la munca!!! Cica toata ziua am stat si frecat menta si belit oki in monitor... Chiar o fi fost atat de evdent?!?! :bounce: :moto: Oricum, multumesc pt ziua de maine in care mi-am aglomerat tot ce trebuia sa infaptuiesc si azi. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E a patra oara cand citesc topicul asta in intregime. Pana acum nu am scris nimic pt. ca... nimic nu mi se contura din buricele degetelor dupa atatea povesti frumoase, aventuri, atatea amintiri si atatea poze... damn, nu gasesc cuvantul. :scratch:

 

Cu benzina cum v-ati descurcat?

 

Si......... cat costa domne' motoarele astea? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cu benzina cum v-ati descurcat?

 

Si......... cat costa domne' motoarele astea? :)

 

Cu benzina ne-am descurcat cam ca oriunde in Europa... fara probleme. Daisy a tinut o socoteala mai exacta a cheltuielior, si poate sa ne spuna cam cat costa prin fiecare tara, eu nu mai tin minte exact, si mi-e frica sa nu spun din nou prostii.

Domne, motoarele astea nu costa deloc mult, de fapt unul dintre ele tocmai ce se pune la vanzare, asa ca doritorii de aventura mai trebuie sa faca un singur pas... :what: (Mihai iarta-ma ca-mi fac reclama nesimtita pe topicul tau....)

 

Gata? :scratch:

 

 

Nu, inca nu e gata. Urmeaza concluziile, pe care le vom scrie impreuna, de la aceeasi tastatura, bmw-istii cu dreapta, ktm-istii cu stanga, intr-o seara, dupa vreo 16 beri. Dar pana atunci, mai pun si eu doua-trei poze din Viena cu ce-am mai prins si eu subiecte pe care nu le-a acaparat bizoo_n deja.

 

dsc_4714.jpg

 

dsc_46991.jpg

 

dsc_4814.jpg

 

In Viena insa mi-am pierdut inima intr-o librarie, plina numai de carti de calatorie, asa ca lansez si o rugaminte pe forum, daca stie cineva de unde se pot comanda carti de la freytag & berndt, i-as fi foarte recunoscator, pentru ca dupa ce am vazut ce au acolo.... am ramas cu gura cascata.

Editat de samolapraga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of. si-uite asa, se duse. Vad ca haiducul Alex e scump la vorba, de pret la motoreta nu mai vorbesc. Atat de mult m-am chinuit sa-i explic in excursia asta ca motoreta NU SE VINDE, ca altfel cum sa ajungi la relatia metafizica pe care o am, de exemplu, eu cu ea, cu ele, daca tu o dai la primul venit. (Alex, nu e topicul meu, nici al tau, ci al urmasilor urmasilor comunitatzii). Cum o sa ajungi ca ea sa te serveasca indarat si sa te slujeasca pana la adanci batranetzuri?

 

De la Viena am continuat seria de autostrazi cu 110km/h pana la Arad. N-o sa ma credeti, cei cu choppere sau enduro, dar si autostrazile pot avea farmecul lor. De exemplu, intorcandu-ne la capitolul performanta in pilotaj, va pot spune ca Daisy a dormit nu mai putin de 50 km in sha. Ma rog, performanta + comfortul BMW. Slava Domnului ca KTM-ul are shaua pe care-o are, ca altfel nu stiu ce m-as fi facut cu Samo. Au mai fost doua episoade, care necesita o descriere mai amanuntita. Here we go: aflat prin Italia sau Austria, nu mai stiu exact, serpuind pe un drumeag printre munti si admirand curatenia si florile de la geamurile caselor intr-un numar atat de mare ca ziceai ca era concurs, ma lovi la un moment dat o revelatie. Barbateste va spun ca m-am abtinut sa nu plang. Nu sentimentul de coplesire la frumusetile occidentale era cel care ma rapusese, ci altul, mult mai greu. Acela ca fac parte dintr-un neamul asta amarat, frumos in felul lui ala mic, la care ma intorc, ca aici mi-e patria cu "p" mic, un sentiment de mila in starea cea mai pura de la mama ei, deci ma-sa. In fine, trecand peste patetisme ajungem la un OMV in Ungaria, si stam pe bordura admirand locurile goale de parcare. Apare la un moment dat un BMW cu numere de Italia care, considerand cele 4-5 locuri libere ca nedemne de tehnologia germana, opreste fix pe cele 2 (da, doua) locuri destinate persoanelor cu handicap. Imi zambesc in barba si zic "uite dom'le ca si italienii are uscaturile lor". Gand spulberat odata cu deschiderea gurii persoanei cu grave disabilitati mentale: "ce facem bah, alimentam aici?" - catre un alt cercopitec. Asta a fost incalzire. A urmat un alt popas intr-o parcare unde am constatat deloc surprins ca imi lipseste un surub. Surub aveam, dar mai lipsea si shaiba. Ii spun lui Alex "mah, uita-te si tu pe jos, poate ne surade norocu' si gasim o shaiba". Moment in care, rezemata de o constructie din lemn, pentru copii, cu leagan, tobogan si scari, o femeie imi striga "Baiatuuuu! Ce cauti, o shaiba? Uite, daca ai o cheie poti desface de aici" aratand spre constructia mai sus mentionata... Am simtit ca daca aveam mitraliera ma vedeati la ProTv Ungaria. Si ma gandeam pe drumul ce-a urmat: mah, daca mie-mi trebuie doua saptamani sa mi se abureasca vizorul de emotie, astia care muncesc de ani de zile peste hotare, caci ei erau, ce sunt?!?! Ce Doamne iarta-ma sunt, daca n-au reusit sa invete ca pe locul de parcare al persoanelor cu handicap NU PARCHEZI, pentru simplul fapt ca ai fost indeajuns de norocos sa primesti doua maini si doua picioare de la Dumnezeu? Daca n-au reusit sa-si dea seama ca nu lipsa nevoii de shaibe e sansa de joaca a unor copii? Dar ma rog, poate nu a fost Shefu' atat de darnic la capitolul cerebel, si-atunci ai o scuza. Si bine-am venit in Romanica.

Arad, pensiunea Mioritza, Calea Radnei nr.127/B 0257-368132, recomand cu cea mai mare caldura. Pana si wireless-ul cautat prin toata Europa tot aici l-am gasit.

 

1148270480_fbc6638d87.jpg

 

1148270500_4e41b8f8ee.jpg

 

 

 

A doua zi aveam sa ne despartim, la Deva. O idee de super-cacao. Eu cu Daisy spre Hunedoara-Hateg-Petrila, iar Samo Sibiu-Rm.Valcea-Bucuresti. Pe scurt, eu am comis-o din nou, iar Samo si-a pierdut actele. Pe lung eu am vazut un deal frumos cu un copacel in varf unde am zis ca voi face cea mai tare fotografie de pana atunci. Am iesit de pe drum si-am inceput urcarea care cred ca avea vreo 10 metri. Dupa vreo 5m, enduristi nu radeti, m-am oprit. Bad idea. Mi-a fost frica sa urc mai sus, aveam impresia ca ma voi da peste cap. Am luat-o binenteles la vale cu spatele, total haotic, si-am dat cu bivolul si cu Daisy si cu mine de pamant in cel mai artistic mod cu putinta. Daune doar de ordin plastico-metalic. O semnalizare sparta si o geanta al carei suport de prindere s-a indoit, dar pe care l-am indreptat cu un bolovan. Am infipt bratele in motoreta si nimic. Doyle al meu era lat convins. In 3 minute cat ne-am uitat amandoi cu mainile in sold la motoreta cazuta la datorie, au trecut pe langa noi 4 masini. Inutil sa spun ca nici macar nu au incetinit. Plin de draci si dorind sa ajung repede la un magazin de unde sa pot cumpara mitraliera aia pe care mi-o doream inca din Ungaria, am uitat toate lectiile citite pe internet cu ridicarea victimei si l-am ridicat cu forta spatelui. Moment in care am simtit ca ceva n-a fost bine. Au urmat 3 zile in care nici macar pe wc n-am putut sa ma asez. Dar a trecut. A trecut si asta si-am zis ca daca tot sunt in minunata Petrila, ce-ar fi sa mai dau io o fuga pe Transalpina, de data asta cu pasager. Prima data cand am fost am zis ca e imposibil in doi. Dar acum recunosc ca citisem topicul Transalpina cu Sport-Touring si am mai prins putin curaj. Se poate, acum stiu. Cu cateva mici emotii pe ici pe colo, dar se poate. Uite:

 

1147326841_05712e0f81.jpg

 

1147326873_fb6bc475d8.jpg

 

1147326903_afd363d159.jpg

 

1147326921_feb7f26e88.jpg

 

1147351843_e201b2b431.jpg

 

1147351861_e3860a4037.jpg

 

1147351869_df08a4625b.jpg

 

1168590063_6a1a24cae6_o.jpg

 

1169444552_521bf5a214_o.jpg

 

1148230630_35e3bc8a80.jpg

 

1148230640_262d4fd04d.jpg

 

 

 

Si-am ajuns la Bucuresti. Aici urmeaza bomboana de pe tort. Aventura a tinut pana am oprit in fatza scarii. La 400mde oprirea finala, fara nici o exagerare, s-a aprins becul de temperatura. Merg usurel pana-n fatza casei si constat: lichid racire completat cu doua zile inainte - zero, radiator - spart. Ei, cum e asta? Mi-a venit sa-l pup pe baiatu' meu. L-am si pupat de fapt. I-am multumit cu tot care sunt eu. Ma uitam la el si ma gandeam cum o fi sa-ti abtii o basina 5.000 de km, ca intr-un final, cand totul si toata lumea e ok, s-o dai linistit si sa te culci? E uite de-asta nu-l dau. Si de-asta o sa ma mai duca de 10.000 de ori pe-atat.

 

Atat? Da, doar atat. Ma gandesc la concluzii printre 16 beri, da' intai ma culc.

 

Visati frumos... ce mica e planeta asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt Samo

daca vrei carti care costa mai putin ca la noi in librarii (cu tot cu transport) ia-ti de pe amazon

uite aici ce cauti tu freytag & berndt:

http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss_gw/002-1....y=16&Go=Go

 

eu imi comand periodic de acolo si vin in vreo 2 saptamani in tara. le platesti cu un mastercard sau visa cu care poti face plati pe net (mastercard bancpost sau visa ing, sau altele)

 

mi-am luat multe lonely planet de acolo si carti de fotografie. de exemplu cartea cu portrete a lui steve mc curry e 12$ pe amazon si la noi la carturesti o vazusem acu mai mult timp la 100 ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu, intorcandu-ne la capitolul performanta in pilotaj, va pot spune ca Daisy a dormit nu mai putin de 50 km in sha.

Si eu am patit-o :) si l-am cam speriat pe Skywalker, dar nu 50 de km. M-am trezit exact cand incepusem sa visez!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine e cel mai bun jurnal de calatorie de pe forum. Bravo voua. Am fost si eu prin unele locuri pe unde ati trecut si voi, am comparat pozele facute si mi-am dat seama ca imi umplu degeaba bagajele cu aparate de fotografiat. Cred ca pe viitor am sa le las acasa.

Pozele si comentariile sunt super. Bravo voua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum a spus Samo vor urma concluziile “pe care le vor scrie impreuna, de la aceeasi tastatura, bmw-istii cu dreapta, ktm-istii cu stanga, intr-o seara, dupa vreo 16 beri”.

 

Dar inainte de asta am sa postez si eu cateva poze facute cu aparatelul imprumutat de giabi. Majoritatea imaginilor sunt facute din mersul calutului cel alb pe nume Doyle.

 

Pot sa va mai spun ca am asteptam mult pana sa postez aceste imagini asta pentru ca nu vroiam sa intervin in firul povestii celor doi. Dar acum, puteti vedea imaginiile surprinse doar de mine, somo si bizoo_n fiind prea ocupati cu pilotatul calutilor lor.

 

Venetia a fost una dintre locatiile mele preferete:

 

post-6246-1189289851_thumb.jpg post-6246-1189289858_thumb.jpg post-6246-1189289865_thumb.jpg

 

post-6246-1189289874_thumb.jpg post-6246-1189289881_thumb.jpg

 

Popasul de la mare:

 

post-6246-1189289913_thumb.jpg post-6246-1189289920_thumb.jpg post-6246-1189289927_thumb.jpg

 

post-6246-1189289939_thumb.jpg post-6246-1189289946_thumb.jpg

 

Imagini cu Samo care a fost foarte fericit ca el are cele mai multe poze:

 

post-6246-1189290068_thumb.jpg post-6246-1189290076_thumb.jpg post-6246-1189290083_thumb.jpg post-6246-1189290091_thumb.jpg

 

post-6246-1189290100_thumb.jpg post-6246-1189290106_thumb.jpg post-6246-1189290113_thumb.jpg

 

Samo si bizoo_n pozand in turisti:

 

post-6246-1189290190_thumb.jpg post-6246-1189290196_thumb.jpg post-6246-1189290203_thumb.jpg

 

post-6246-1189290209_thumb.jpg post-6246-1189290216_thumb.jpg post-6246-1189290224_thumb.jpg

 

Imagini de pasager:

 

post-6246-1189290275_thumb.jpg post-6246-1189290282_thumb.jpg post-6246-1189290289_thumb.jpg post-6246-1189290308_thumb.jpg

 

post-6246-1189290315_thumb.jpg post-6246-1189290326_thumb.jpg post-6246-1189290334_thumb.jpg post-6246-1189290342_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vivi, felul in care ai reusit sa le explici baietilor ca de fapt ati fost trei fotografi in excursia asta a fost foaaaaaarte frumooos. Nota 10 pentru elegantza.

 

Chitzulane, scoate floarea mai des la soare ca-i prieste :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma repet: o poveste de vis!

 

felicitari pentru topic. Cred ca detineti recordul acestei sectiuni, peste 11500 de vizite.

 

trebuie sa va faceti un blog si sa taxati sponsorii care vor sa apara langa povestile voastre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Dupa mine e cel mai bun jurnal de calatorie de pe forum. Bravo voua. Am fost si eu prin unele locuri pe unde ati trecut si voi, am comparat pozele facute si mi-am dat seama ca imi umplu degeaba bagajele cu aparate de fotografiat. Cred ca pe viitor am sa le las acasa.

Pozele si comentariile sunt super. Bravo voua."

 

Am sa fiu putin off,dar sa mai scapam de ofuri de pe la noi cred ca ar fi necesar sa-i rugam pe ,nu am termen (motociclisti,fotografi,jurnalisti etc) sa ne ajute cu sfaturi (cred ca este de acord si colegul pe care l-am citat):

ce fel de aparate de fotografiat sa nu cumparam

un minim mod de folosire

 

 

Din toate replicile am priceput ca nu suntem la fel,nu avem talent in toate domeniile si asta face viata atat de frumoasa.

Va doresc tuturor concedi frumoase si postati pozele pe net chiar daca nu le vom putea compara cu cele de sus( ale mele in mod sigur nu se compara cu cele din acest eseu ,jurnal).Astfel , multe lucruri frumoase vom afla unii de la altii.

Cu deosebit respect

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...