Sari la conținut

Accident, Slatina - 05.08.2007


Valmotor2
 Share

Postări Recomandate

Am auzit si eu ieri cand am ajuns in Slatina.

Pacat de cei doi tineri ca nu au avut prieteni sau instructori care sa le explice ce inseamna motocilcismul.

 

Daca s-ar face un sondaj credeti-ma ca peste 90% dintre tineri s-ar urca pasageri pe vitezana chiar daca nu ar avea casca iar pilotul abia a terminat scoala. ASTA E UN LUCRU FIRESC !!! Nu stii ce inseamna motociclismul pana nu devii unul.

Asa ca vina e impartita. Nu zic ca ei nu sunt vinovati, dar sa fi indiferent la tragedia celor doi (cu expresii de genul 'selectie naturala') nu te califica ca un motociclist care intelege fenomenul.

 

Condoleante celor doua familii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 57
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"selectia naturala" nu inseamna indiferenta pentru nefericiti prietene, inseamna un fenomen care chiar se intampla, baietii mai precis pilotul e principalul vinovat pentru moartea lor iar gigi e vinovat (doar) pentru producerea accidentului.

E deprimant faptul ca foarte multi pustani n-au rabdare sa afle mai multe despre riscurile la care se expun dar nimeni nu-i poate ajuta in privinta asta ...

cel putin dp meu d vedere, la 100% din baietzashii piloti de scutere sau motorete la care le-am spus de casca, le-am spus si in trafic si la semafor si in alte locuri "de ce nu porti casca, pune-ti o casca sa te protejeze" nu am obtinut decat un zambet superior si flegmatik ... baietasi, e alegerea voastra ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asemenea fotografii le-ar trebui aratate tuturor pustilor in decursul scolii de motociclism!Nu sa-i socheze,dar macar sa stea putin pe ganduri ce inseamna condus fara echipament! :burnout:

 

Nici mie nu-mi vine sa cred ca baietii au lasat-o mai moale neavand echipamentul adegvat cu ei!

 

Condoleante familiei si prietenilor! :hurt: :) :P :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"selectia naturala"

cel putin dp meu d vedere, la 100% din baietzashii piloti de scutere sau motorete la care le-am spus de casca, le-am spus si in trafic si la semafor si in alte locuri "de ce nu porti casca, pune-ti o casca sa te protejeze" nu am obtinut decat un zambet superior si flegmatik ... baietasi, e alegerea voastra ...

 

 

 

E greu - sa explici pe indelete cum sta treaba cu echipamentul pe motocicleta;

- sa intelegi fenomenul moto in complexitatea lui, implicit atractia fatala pe care o exercita asupra tinerilor.

 

E mai usor: - sa atragi atentia asupra castii;

- sa postezi despre selectia naturala.

 

 

No ofense man ! dar baietii au platit scump in primul rand pentru pasiunea lor si apoi pentru faptul ca au fost niste idioti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acest accident seamana foarte mult cu cel de la liceu dacia din bucuresti /index.php?showtopic=106817 dar difera prin faptul ca acest accident a avut loc noaptea si in calea motocicletei a fost o masina

daca nu avem grija de tartacuta si de pielea noastra nimeni nu are sa o faca in locul nostru

 

dumnezeu sai ierte si sai odihneasca in pace, prea tineri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu - sa explici pe indelete cum sta treaba cu echipamentul pe motocicleta;

- sa intelegi fenomenul moto in complexitatea lui, implicit atractia fatala pe care o exercita asupra tinerilor.

 

E mai usor: - sa atragi atentia asupra castii;

- sa postezi despre selectia naturala.

No ofense man ! dar baietii au platit scump in primul rand pentru pasiunea lor si apoi pentru faptul ca au fost niste idioti.

 

De acord...unii au cam uitat cum erau si se purtau la 18 ani :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idioti - nu stiu, foarte greu de spus din moment ce nu i-am cunoscut.

Inconstienti - poate.

Teribilisti - cu siguranta !!! Teribilismul varstei care inhiba pana la anihilare instinctul de conservare.

Anturajul, prietenii - o mare influenta, categoric. Cel mai probabil nefasta, judecand numai dupa atitudinea avuta la locul accidentului.

Viata e nepretuita, sau nu are nici un pret. Fiecare intelege ce vrea !!!

 

R.I.P. si condoleante familiilor indurerate. :burnout: :hurt: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acest accident seamana foarte mult cu cel de la liceu dacia din bucuresti /index.php?showtopic=106817 dar difera prin faptul ca acest accident a avut loc noaptea si in calea motocicletei a fost o masina

daca nu avem grija de tartacuta si de pielea noastra nimeni nu are sa o faca in locul nostru

 

dumnezeu sai ierte si sai odihneasca in pace, prea tineri

 

 

Exact de acel accident mi-am reamintit si eu cand am citit acest topic! :hurt:

Dar din pacate,se intampla,se citeste si se uita!Nimic nu se schimba! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate am luat ziarul Orasului si am citit despre accident, ambii baieti dupa motocicleta nu posedau permis. Soferul avea 0,07 mg/l, alcool. Decleratia lui a fost ca a dat prioritate la un pieton aflat in traversare, apoi a luat manevra stanga fara sa se asigure . Apoi s-a trezit cu ei in portiera ...

 

Acum intrebarea mea:

- O motocicleta pe masura care necesita permis au condus-o fara ?!

- De cand si pana cand se permite asa ceva ?

Editat de Valmotor2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:burnout: :hurt: :) :P

din pacate inca mai sunt multi care umbla cu motoreta fara nici o protectie. Ce au patit baietii astia, ar trebui sa dea de gandit cand umbli in short si papuci si evetual si fara casca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte trist...din pacate tot mai multi tineri pun mana pe rachete mult prea ushor,de multe ori ele fiind luate chiar de parinti :burnout:

 

Acesta este un foarte bun exemplu,pt. consecintele lipsei echipamentului...aviz FITZO-BIKE'arilor

 

Purtati fratii mei echipament,ce este asa de greu??

 

 

R.I.P :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP celor doi (aproape) copii ... din pacate lipsa celui mai elementar echipament de protectie (casca) dovedeste (o ingrijoratoare) lipsa de minte ...

 

Ce m-a impresionat, insa, este tonul extrem de echilibrat al jurnalistului care a relatat incidentul ... o mare nota 10 pentru tonul articolului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incet topicul dedicat accidentelor incepe sa devina un spectacol macabru. Abia asteptam sa mai dea unul ortu' popii ca sa ne demonstram cunostintele noastre si inteligenta de care dispunem.

Nici nu am curajul sa comentez vreun accident moto, nici nu vreau sa spun nimic despre importanta echipamentului, despre viteza in oras.

Eu stiu ce inseamna, am trecut deja prin asta, sper ca si altii sa fie tot atat de norocosi ca mine si sa inteleaga ca o chestie purtata pe spate care costa 70de euro face diferenta intre scaun cu rotile si mersul pe picioare. ce sa zic de casca?

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate am luat ziarul Orasului si am citit despre accident, ambii baieti dupa motocicleta nu posedau permis. Soferul avea 0,07 mg/l, alcool. Decleratia lui a fost ca a dat prioritate la un pieton aflat in traversare, apoi a luat manevra stanga fara sa se asigure . Apoi s-a trezit cu ei in portiera ...

 

Acum intrebarea mea:

- O motocicleta pe masura care necesita permis au condus-o fara ?!

- De cand si pana cand se permite asa ceva ?

 

 

-se poate decand isi ia Giani un R6 din "pasiunea" pt "cat baga frate"..(cum spunea cineva....au murit pt "pasiunea" asta)

-se poate asa ceva pt ca nu are nimic daca ii strivesti pe copii lu' nea gigi in masina nu?

-cand cineva zice ca nu se poate......vine tovarashu' boxeor si ii va convinge ca se poate :burnout:

 

selectia naturala!..... era deajuns doar unul din factorii "fara casca", "fara permis", "alcool" etc ... ca ei sa fie de vina......dar cand sunt toate intr-un singur caz....... incep sa ma rog pt copii altor "nea gigi"...... ca si pt cel de la liceul dacia......zic ca mai mult calvar ar fi infruntat aici daca traiau...decat dincolo.

 

RIP...si pt toti nea gigi......aveti grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incet topicul dedicat accidentelor incepe sa devina un spectacol macabru. Abia asteptam sa mai dea unul ortu' popii ca sa ne demonstram cunostintele noastre si inteligenta de care dispunem.

Nici nu am curajul sa comentez vreun accident moto, nici nu vreau sa spun nimic despre importanta echipamentului, despre viteza in oras.

Eu stiu ce inseamna, am trecut deja prin asta, sper ca si altii sa fie tot atat de norocosi ca mine si sa inteleaga ca o chestie purtata pe spate care costa 70de euro face diferenta intre scaun cu rotile si mersul pe picioare. ce sa zic de casca?

RIP

 

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca parintii baiatului sunt de vina!!! Uneori agresivitatea si teribilismul pe motocicleta fac parte din educatia omului. De altfel, se vede din filmul accidentului: motor puternic, permis canci, echipament zero si amic in spate la fel de "inzestrat"; mai trebuia sa fie de fata si ala care a muncit de si-a rupt qurul sa-i cumpere la copil motocicleta, ca a invatat bine! Degeaba, Romania este o tara in care simtul raspunderii, bunul simt si educatia sunt notiuni aproape inexistente! Pacat de copiii astia! Dumnezeu sa-i ierte!

Editat de gargbird
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca parintii baiatului sunt de vina!!! Uneori agresivitatea si teribilismul pe motocicleta fac parte din educatia omului. De altfel, se vede din filmul accidentului: motor puternic, permis canci, echipament zero si amic in spate la fel de "inzestrat"; mai trebuia sa fie de fata si ala care a muncit de si-a rupt qurul sa-i cumpere la copil motocicleta, ca a invatat bine! Degeaba, Romania este o tara in care simtul raspunderii, bunul simt si educatia sunt notiuni aproape inexistente! Pacat de copiii astia! Dumnezeu sa-i ierte!

 

Nu stiu daca e vina parintilor. Spre exemplu ma uit la mama , e paralela cu motociclismul. Vede motociclete , pentru ea toate sunt la fel , frumoase , stralucitoare si foarte periculoase. Mama nu poate face diferenta intre una de 125 si una de 1200! Ea stie ca o sa imi cumpar motocicleta , se teme pentru mine chiar daca are incredere , de MINE depinde ce motocicleta o sa-mi iau ( nu de ea ) si cum o sa merg cu ea. Mama nu are bani sa-mi cumpere mie motocicleta desi daca ar avea acum mi-ar da si de R1 nou, de ce ? pentru ca vrea ca baiatul ei sa fie fericit ( normal , nu ? ) , se gandeste ca as putea sa patesc ceva dar are incredere in mine ca o sa fiu cuminte. Cam asa fac toti parintii cand le cumpara motociclete. Daca nu ai pe cineva in familie sau apropiat care sa te indrume normal ca iti cumperi prima racheta si apoi te plang parintii. Asa ca nu cred ca mare parte din vina este a lor ... au facut ceea ce li s-a parut mai bine pentru copil , si e un lucru firesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Edit:

Aici nu este site-ul ogrish.com Doritorii sa i se adreseze pe PM daca sunteti asa curiosi

 

@puya123123, ai solutia daca vrei sa "clatesti" ochii. Si din respect si bun simt poti sa te controlezi la faza cu "dracu" macar aici.

 

Din respect pentru familie precum si datorita faptului ca site-ul este "la liber", nu putem permite asemenea imagini sa fie postate. Aceasta rugaminte am adresat-o de fiecare data cand cineva a postat imagini atat de dure si explicite. Ce faceti in PM-uri sau YM, e-mail, ca va trimiteti pozele, e treaba si responsabilitatea voastra.

 

Sper ca s-a inteles.

 

D-zeu sa le ierte pacatele si sa-i odihneasca in pace. :burnout:

 

 

P.S. Poate tinerii care "vin din spate" vor casca mai bine ochii si vor avea mai mare grija cand se suie pe motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zice si Thomas,poate ca tinerii care vin din spate vor casca ochii ,asa e,

UNII dintre ei o vor face dar fff.putini ,iar despre ceilalti vom citi din nou topicuri

peste topicuri la sectiunea Accidente.....

pacat de familiile lor care vor trai toata viata cu gandul ca "nu trebuia sa-i iau motor" ,"nu

trebuia sa-l las " si cu imaginea copiilor lor intinsi pe asfalt

 

oricum , condoleante tuturor care i-au cunoscut :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...