Sari la conținut

Detinatori de Suzuki Hayabusa


emylyo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare Tuturor... va cer o opinie voua celor care stiti ce este o BUSA... nu altor motociclisti...pot sa posteze si ei ca e un site " aproximativ" Liber...in exprimarea opiniei.

 

Ma bate gandul din motive de sanatate sa schimb motorul... cred ca motorul il stiti deja... asa ca ma gandeam sa sugerati un pret corect care l-as putea cere ptr ea.

 

Carenajul de Carbon m-a costat 1550 - e complet nou

discurile din otel carbon au costat 800

pompa Brambo a fost 250

vasul la pompa si racorduri vreo 50

Racordurile de frana/ambreaj Spigler au fost si ele 150

toba Muzzy cap coada a costat 750

filtre aer BMC 100(filtrele sunt refolosibile la 1 000 000km)

filtru ulei race 120 (... e o bijuterie...magnetica )

Power commander III - 350

TRE Ivan - 120

Parbrizul PUIG 100

Crashpadurile 100

Disc frana spate cu inscriptie 350

ventilator muzzy 100

schimbatul recent al furtunelor de radiator si lichid racire 100

schimbatul furtunului din pompa/rampa de injectie 75

maneta ambreaj de la PUIG + adaptor 75

bordul Lumiglio 100

cutie aer race cu 4 prize aer joase - race 50

Suruburi de stander 30

filtru evacuare gaze din baie ulei 30

protectie tank Bagster 120

 

Nu mai discut de consumabile care sunt aptoximativ noi...

oricum una peste alta mai mult de 5470 sunt enumarate mai sus bani care nu-i recuperezi asa usor.

 

Am avut si eu un fetish cu motorul asta... sunt primul proprietar, am preluat un leasing avea 1170km, l-am inchis... numai eu l-am condus... am 2 chei la el... km are 30 000 si e modelul Iunie 2005.

 

poate va ganditi si imi sugerati o continuare a discutiei... ma gandesc sa-l dau si sper sa achizitionez un alt motor...

 

La Multi Ani...Tuturor Romanilor din sectiunea noastra si celor care posteaza pe aici... de ziua Romaniei.

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wow!! nu am avut placerea sa admira bijuteria ta pana acum... ce as putea sa zic... priceless :mexicanwave:

 

Oricum ar fi, ai investit mai mult decat banii "jucariilor" enumerate mai sus, asa ca un pret este greu de stabilit, mai ales in perioada asta minunata - criza ma-sii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca nu mai vrei sa fii " captain busa"!!

dar killy are dreptate ...lipasa banilor si mania de a avea superbike din 2013 fac busele destul de greu de dat...

banii investiti sunt greu de recuperat....dar cum l-am sfatuit si pe rocristea...mai poti reduce din pierderi daca vinzi piesele separat si motocicleta stock!!

bafta!!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este greu sau as indrazni sa spun, chiar imposibil sa recuperezi banii cheltuiti pe accesorii si/sau imbunatatiri la un motor. De obicei astfel de investitii se fac cand proprietarul intentioneaza sa tina motorul pentru el... pretul "corect" in acest caz fiind relativ. Ca sa-l vinzi probabil va trebui sa pierzi consistent... Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capitane, trebuie sa gasesti un fan inrait al modelului care sa si pretuiasca modificarile .. nu stiu daca lanoi ai noroc dar poti incerca in strainatate ... pui moto pe situri internationale si poate ai noroc ... adica noi mergem in UK, Germania si Italia dupa mandre, ei de ce nu ar putea veni p`aci ? am cunostinta care a vandut masina in Austria, deci se poate.... sau... cum zicea TATAIE ( :hug: ) reduci din pierderi daca vinzi separat ..

Bafta la alegerea unei decizii cat mai potrivite/nimerite/propice/intelepte/etc. pentru ce iti doresti pe viitor

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capitane ca sa recuperezi "ceva" din banii investiti motorul trebuie vandut intre prieteni,cineva care cunoaste motocicleta si o apreciaza poate sa-ti dea un pret apropiat de cat ceri tu,in rest ... jale mare mare de tot

vanzare buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se incumata nimeni sa zica un pret?... hai ca nu e bai... fac si eu o medie aritmetica a tuturor preturilor care sunt puse de catre cei care cunosc ce inseamna o Busa.

Vroiam sa pun o diferenta de pret ptr un GS 1200 Adventure si chiar respect si pe tipul care a scos motorul lui din 2006 si 36k km... vreau sa fac un schimb si diferenta... dar nu pot sa ma decid la un pret din cauza ca respectivul GS e evaluat de respectivul flacau la aprox 10k eur... eu cat sa zic ca merita motorul meu?...

 

Cat despre CaptainBusa o sa mai existe... probabil ca o sa abuzez si o sa mai iau o Busa 2013 in caz ca nu sunt satisfacut de GS... dupa cum imi zice inima... ea face regula aici ;)

 

Am uitat sa adaug la descrierea de mai sus, Capacul protectie carbon Alternator si filtru de evacuare a gazelor de pe cutia de viteze ca dhe... am eliminat epuratorul... si el e de soi ;) asa ca mai sunt 100 iepuroi si pretul corect ajunge la aprox 5570.

 

Probabil ca o sa o pun pe Ebay daca nu reusesc sa o schimb in tara... :) nu sunt presat de criza... sunt ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De pierdut... oricine mai si pierde in viata... ce sa faci nu le poti avea pe toate.

Ma gandeam sa pun...o depreciere de 20% pe toata valoarea care am pus pe motor... deci cam 1114 se duce din total deci sa ramana vreo 4456.

 

Hai ca parerea voastra conteaza... :)

 

/index.php?/topic/685549-vand-bmw-1200-gs-adventurean-2006/

 

vezi ca sunt 3 poze pe acolo

 

Si asta facuta de TNG cand am fost la el :)

 

mda... cam asa arata.

 

Am uitat de Xenon, bec LED in pozitii si Becuri LED pe frana :)) iaca asa se aduna pretul corect...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cu cat sunt de ajutor, insa:

 

Cand eu m-am hotarat sa cumpar busa mea (in urma cu doua luni sa zic), eram trei indivizi de discutam de achizitionare:

 

- Eu eram hotarat sa cumpar orice peste 2008 si am dat 7.600 euro pe ea;

- Al doilea a cumparat o busa din 2004 intretinuta la limita (nici pe departe din ce ai tu pe ea) si a dat 4.500 pe ea;

- Al treilea nu vrea sa auda de nici una sub sau peste 2008 deoarece asteapta modelul nou;

 

Ce vreau sa reiasa de aici, motorul tau eu consider ca merita, dupa parerea mea - undeva intre 5.000 si 5.500. Cel putin atat as fi platit eu pe ea.

Insa cumparatori reali vor fi putini. Iti doresc mult noroc si imi pare rau ca nu am reusit sa rulez pe asfalt langa busa ta.

 

Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost putin mai generos cu el insa cred ca daca gaseste pe cineva(prieten care sa o aprecieze)cu adevarat posibil cumparator 6k e un pret bun pt ambele parti ,sunt foarte foarte foarte putini cei care apreciaza si scot din buzunar in + pt o motocicleta cu imbunatatiri

numai bine

Doamne ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul merita mai mult clar. Daca este cumparat de cineva care cunoaste motorul cu atat mai mult va considera ca este de bun simt sa plateasca mai mult pentru ca stie ce cumpara. Mi-as fi dorit ca si eu sa cumpar de la un prieten ca sa stiu dincolo de orice risc detalii despre motorul cumparat.

 

Insa cand eu am oferit o estimare, am analizat ce alte motoare. la ce ani, km, imbunatitiri sunt la vanzare. Ca motoarele isi pierd prea mult din valoare din cauza crizei... nimic de zis, este un mare pacat ca sunt niste bijuterii.

 

Un alt mare pacat este ca Busa sperie pe foarte multi. Chiar si eu am fost sfatuit de toti sa iau orice, dar nu Busa ca mor in doua saptamani. Astfel, multi doritori de Busa, ajung sa cumpere altceva limitand astfel potentialul cumparatorilor de Busa second hand.

 

Cred ca in locul lui CaptainBusa as gandi: "Mama lor... la banii astia, parca mai bine o tin ca este prea frumoasa."

 

Eu iti doresc mult succes, iar printre prietenii mei ce nu intra pe acest forum, am sa precizez ca bestia ta frumoasa este la vanzare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tutror care au postat... o sa ma mai gandesc si eu la o suma... in caz ca nu vrea respectivul... o sa imi tin motorul si o sa iau un GS nou in leasing cand vin din voiaj... undeva la anul in Martie.

Asa ca pana atunci... Va urez tuturor Sarbatori fericite si La Multi Ani! de pe acum...

 

Discutia poate ramane deschisa o vreme... :mexicanwave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am luat-o pe asta http://www.bikeshop....000-344506.html in martie 2011 cu 3300, zic k 5500 e putin.bafta la vanzare!

hopa..inca o fata!!....tare....mai ales pentru super barbatii care cred ca busa e prea grea sau prea puternica!!! :bow:

 

Un alt mare pacat este ca Busa sperie pe foarte multi. Chiar si eu am fost sfatuit de toti sa iau orice, dar nu Busa ca mor in doua saptamani. Astfel, multi doritori de Busa, ajung sa cumpere altceva limitand astfel potentialul cumparatorilor de Busa second hand.

sfaturi de obicei trebuie sa ceri de la cei avizati....daca mergi pe scuter sau gs 500 ..normal ca te sperie busa ....!!

busa are fix greutatea vfr-ului 800...care e considerat o super mobra de touring ( dupa mine e un xx lesinat )...iar acceleratia de obicei e la tine!!!

asa ca ...pana la primavara...vise si skiuri!!

sper sa ne vedem cu toti la o intrunire misto!!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tutror care au postat... o sa ma mai gandesc si eu la o suma... in caz ca nu vrea respectivul... o sa imi tin motorul si o sa iau un GS nou in leasing cand vin din voiaj... undeva la anul in Martie.

Asa ca pana atunci... Va urez tuturor Sarbatori fericite si La Multi Ani! de pe acum...

 

Discutia poate ramane deschisa o vreme... :mexicanwave:

 

Salut, daca zici ca nu te-a lovit criza, si visezi la GS, ia-l deindata, nu te mai strofoca sa vinzi Busa. Am un prieten nelovit de criza care i-si perite lejer sa tina 2 Varadero in garaj., ambele impecabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...