Sari la conținut

Detinatori de Suzuki Hayabusa


emylyo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare,

Ma bate un gand de ceva vreme sa achizitionez o hayabusa si as dori sa aflu de la posesori cateva amanunte.

1.ma intereseaza la regim de touring 800-1000km pe zi o mai fi la fel de confortabila?

2.Cat de confortabila este pentru pasager?

3.Am vazut destule echipate pentru touring cu side case-uri mari de 40L si topcase de 52L dar nu stiu in ce masura afecteaza ciclistica si comportamentul la viteze mai mari (150-160km/h)?

4.Cum este cu fiabilitatea? Stiu ca este suzuki si ma astept sa fie fiabila ca o stanca, dar ati auzit de modele care sa sara de 150-200.000 km fara probleme?

5.Merita diferenta de bani pentru modelul dupa 2008? Ce e drept imi face cu ochiul modelul 2013 care are abs si frane brembo dar pentru ala trebuie sa mai astept ca nou nu mi-l permit.

 

ok, voi raspunde pe rand la intrebari. Vreau sa precizez de la inceput ca ceea ce voi scrie reprezinta ce am experimentat eu pe aceasta motocicleta timp de 4 ani si jumatate.

 

1. Te vezi facand 800-1000km/zi aproape in fiecare weekend, sau asa ocazional? daca raspunsul tau este "aproape in fiecare weekend", hayabusa nu este potrivita. Nu ma leg de pozitia semighidoanelor pentru ca am vazut ca ai scris ca e ok pentru tine, dar saua devine obositoare de la 5 ore in sus (cel putin pentru mine). Inca o chestie, esti destul de inalt si sa stii ca genunchii vor fi destul de flexati din cauza pozitiilor scaritelor. Eu sunt mai scund ca tine, am 1,70m si tot im obosesc picioarele.

2. Pentru pasager e mai rau decat pentru pilot dpdv al confortului.

3. Eu am mers doar cu genti laterale textile care nu sunt asa de mari ca cele la care faci referire. Atunci cand le incarcam la maxim (~ 7kg fiecare) simteam o idee mai greoie motocicleta la schimbarile mai rapide de directie, atat. La viteze mai mari, chiar peste 200, nu am simtit motocicleta instablia deloc.

4. A mea are 80 de mii de km acum, am luat-o la ~32 de mii, tot ce am schimbat pana acum la ea a fost becul de faza scurta si becul care lumineaza numarul de inmatriculare. A, a mai cedat si claxonul la sfarsitul sezonului. In legatura cu modele care au trecut de 150-200 mii km, urmareste putin topicul: http://www.hayabusa.org/forum/general-bike-related-topics/141262-highest-mileage-hayabusa.html

5. Da, merita diferenta de bani.

 

Sarbatori fericite baieti!

Editat de danutu_m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salveee!...ce faceti?? eu pleznesc de mancare!!! :alcy:

raspunsuri si mai pe scurt....pt. florin radu!!

1. evident ca busa nu e un touring....poti face si 1000 km/zi dar o sa suferi si o sa omori pasagerul. undeva la 5-800 km o sa te intelegi perfect cu ea. dar daca iti iei touring dedicat n-o sa te mai distrezi asa tare. se gasesc si ghidoane un pic mai sus, scarite mai joase si sa cu gel...asa ca poti sa mai imbunatatesti ceva la busa!!

2. pasagerul nu sta rau...si ne lovim de aceeasi problema...va sta mult mai bine pe un touring si mult mai rau pe SS-uri.

3. eu am top case si restul textil Oxford....vara asta am facut o excursie de 5000 km, am bagat in ele cam un sifonier si am mers singur cu 250 si cu pasager cu 220...si traim fericiti ...si acum :bounce: ...cu toate rigide banuiesc ca e si mai bine!!!

4. la 99-2000 pica pompa de benzina....si cam atat!! aaa....prima generatie NU franeaza!!

 

 

pentru mine ( dupa ce am rezolvat franele ) si tinand cont de preturile mizere la revanzare pt. prima generatie...nu prea merita diferenta de bani pt. generatia 2.!!

bafta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

danutu_m si octavius multumesc pentru raspunsuri.

1000km/zi nu este o situatie de fiecare weekend, mai degraba prin afara tarii pe autostrada ca la noi este aproape imposibil.

5-800km/zi este cel mai frecvent si daca spui ca se poate fara probleme m-ai facut fericit. Sper sa am ocazia sa dau o tura mai lunga pe o busa ca sa-mi fac o parere mai obiectiva ca asa dupa o tura scurta m-am virusat :D. Sper sa ma alatur si eu grupului cat de curand ramane de vazut cu ce model de busa.

Inca odata multumesc pentru raspunsuri si sarbatori fericite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati colegi, solicit cateva recomandari:

 

Sunt pe cale sa comand prin amabilitatea unui coleg de forum cauciuri pentru sezonul ce va sa vina, este vorba de un set Michelin:

 

Michelin Power One - 120/70 ZR17 + 190/50 ZR17

 

Am doua intrebari pentru voi:

1. Daca datele setului pe care le-am stabilit impreuna cu colegul meu sunt corecte. (el a incercat sa ma ajute cat a putut cu ce imi trebuie, dar eu fiind la inceput, nu am putut sa-l ajut prea mult);

2. Daca considerati ca altceva ar fi mai nimerit;

 

Eu am mers pe sfarsitul sezonului 2012 cu un set cu care am luat motorul: Metzeler;

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Andi!

Si eu sunt in acesta situatie de a alege gumele pentru sezonul viitor.

Sincer acum nu m-am hotarat ce sa iau,dar tind spre anvelope mai turing cu conditia sa merg mai usor

Pe cea alba 2008 am avut pilot power 2ct si am terminat spatele instant..asa imi trebuie daca am bagat mana in calculator la cai putere :laugh:

Totusi mai am timp pana la primavara sa ma decid ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut @tng,

 

Eu nu reusesc sa merg in spiritul Hayabusa sa fiu sincer, ok - am mers putin tare pe linie dreapta si unde stiam foarte bine drumul, dar in general merg mai incet.

 

Eu insa cam as vrea sa le comand deja pentru ca am foarte multe lucruri de cumparat pana in primavara. (Vreau sa le prioritizez la cumparare, iar cauciucurile sunt prioritatea mea 0)

 

Poti sa-mi confirmi ca dimensiunile setului sunt corecte pentru motor?

 

Ca eu pot sa-mi dau cu parerea doar fata de 190 pe spate ca stiu sigur ca asta am.

 

Apoi ce inseamna instant, au tinut macar un sezon?

 

Iar cea mai importanta intrebare:

 

Ce doresti tu sa achizitionezi? (am inteles ca nu esti inca hotarat, dar spre ce bati. Daca nu este evidenta intrebarea, pentru ca vreau sa ma iau dupa tine:) ).

Editat de AndiOliver
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt corecte!!

numai ca nu cred ca treci de 3000 km cu One pe busa!!

eu am avut Pirelli Diablo 2 si am facut cam 10 000 km din care 6000 cu pasager si bagaje. e dual compound si are super grip si pe uscat si pe ud. am luat insa spatele cu 190/55 si mi s-a parut mai agila mobra ..am dus guma la rama destul de usor!!

inainte am avut Conti SportAttack si Metz M5 si M3...bune si astea.

probabil o sa iau tot Diablo...

am vrut si eu sa iau gume mai moi ..RaceAttack de la Conti..dar cand am auzit cat tin m-am lasat pagubas,...la mine ar insemna 2-3 seturi pe sezon...si am zis pas.

asa ca...daca nu te dai ca un ninja pe serpentine sau circuit..nu cred ca se justifica One...decat daca te deranjeaza ceva bani...

...

pe partea touring..am mers cu XX-ul unui prieten cu Pirelli Angel...si puteam sa rup spatele foarte usor....asa ca nu ma intereseaza durabilitatea gamei touring..de la orice producator ar fi!!

bafta la alegere!!

Editat de octavius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut @octavius,

 

In primul rand sunt la extrema cealalta de un ninja, deci nu este cazul la mine.

 

3.000 km este foarte putin, sunt foarte suprins. Eu speram sa schimb cel mult un singur schimb de cauciucuri pe sezon, iar estimarile mele pe un sezon sunt intre 5.000 si 7.000 km. Pot depasi aceasta suma dar cu siguranta nu voi fi mai jos.

 

Singura mea experienta este Metzeler care pentru mine are o aderenta deosebita in curbe, am ramas chiar uimit cand in anumite conditii asteptam sa-mi fuga spatele si cu toate acestea motorul imi dadea senzatia ca merge precum tramvaiul pe sine in curba respectiva.

 

Si cum nici bani nu se regasesc la mine la modul in care sa ma dea afara din casa, evident doresc cea mai buna alegere.

 

Consideri ca daca as ramane pe Metzeler ar fi o solutie optima de copromis intre durabilitate si aderenta pe sosea?

 

Mentionez aici ca plimbarile mele cu motorul vor fi mereu sub 800-1000 km, fara bagaje si doar o singura persoana pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

metz M5 sunt gume bune. daca vrei sa ramai la michelin eu zic sa iei Power Pure....nu One...desi eu nu prea am incredere in francezi!!

mai touring de atat nu cred ca are rost sa mergi....

Diablo 2 sunt 240 E, Michelin P Pure 279 E si Dunlop Qualifier 2 250 E..la reduceri la mymoto!!

...

eu vroiam sa impac capra cu varza si sa pun diablo 2 pe spate si diablo corsa fata...dar daca nu iei set.....iar te intepi la bani!!

bafta!!

Editat de octavius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Octav tata... mai poti respira... mai usor cu mancarea de sarbatori sa nu aiba motorul de carat kilograme in plus la primavara :)

 

Tot zburlindu-ma in singuratatea mea... iaca ce am descoperit... cica nu numai Panterei ii plac Soimii :D

 

 

 

:10: Lady Hawk va ureaza La Multi Ani...

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi,am zis instant" in ideea ca dupa 2/3000km s-au facut patrate,adica acea parte de centru care o lauda ca este tare si rezista,deja au disparut semnele.

Ca si dimensiuni....sunt corecte.

Cred ca o sa merg pe mana lui Octav, mai ales ca el le-a testat live,adica nu se pun iesirile mele pe Cheia si Siriu, cu traseul in Europa pe care a mers el.

Am sa vad pana la urma ce o sa cumpar,ca si tinta vreau ceva care sa ofere aderenta medie avand in vedere ca m-am cumintit,vreau doar sa ma plimb si sa ma tina 1/2 sezoane,atat cat am eu timp sa merg..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut @tng, @octavius

Am inteles @tng, pana la urma si eu ma gandesc sa merg pe recomandarea lui @octavius si sa ma duc catre michelin power pure, doar ca aici am o nedumerire.

 

@octavius: Am vorbit cu furnizorul meu si mi-a spus ca sunt trei modele de Michelin Power Pure:

 

- Michelin Power Pure;

- Michelin Power Pure A;

- Michelin Power Pure D;

 

Stii cumva diferenta intre ele?

 

Va multumesc in primul rand pentru rabdare :), poate sunt putin cicalitor insa totul vine din dorinta de a avea o "vacuta" pregatita si multumita pentru sezonul ce va sa vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu Pure si nu-mi plac. cand ma infig in acceleratie danseaza de zici ca-i apucata.

mie pe Busa mi-au placut Rosso cel mai mult dar n-am mai gasit cand a venit vreamea sa le schimb si asa am ajuns la Pure.

si M5 Interakt mi-au placut dar sunt destul de scumpe

Editat de Saracie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

andi...nu am incercat nici un fel de michelin...si nici nu am incredere in ele pt. ca am auzit numai lucruri proaste (pene..explozii)....ti-am spus doar cat stiu ca tin gumele din gama respectiva..adica Race cum e One ..pe busa!

 

doar la enduro merg cu mousse michelin..care intr-adevar e cel mai bun..

..

m-a tentat si pe mine sa pun gume foarte moi..si sa merg din ce in ce mai tare....dar....dupa niste experienta capatata si dupa ce au patit prietenii nostrii ...incerc sa ma controlez :eek: ...desi e cam greu!!

momentan incerc sa progresez in enduro..dar dupa un genunchi bulit si operat..am mult de recuperat!!

 

eu zic ca nu poti sa fii nemultumit ( la cum zici ca mergi tu ) de rosso 2 sau de metz m5.

mie mi-a fost ok si pe SportAttack ( despre care unii zic ca sunt de lemn..dar eu am mers cu ele ok...inclusiv cu 150 km/h pe ploaie torentiala) si acum au aparut SportAttack 2..dar sunt cam scumpe!!

eu imi iau tot rosso 2...si daca gasesc o solutie sa nu ma intep rau la buzunar...as face cumva sa-mi pun rosso corsa pe fata!!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Busa nation! :peace:

 

@ Andi, o sa te rog sa ne anunti si pe noi la ce pret reusesti sa achizitionezi noua pereche de incaltari pentru micuta ta.

Am incercat sa vad ce preturi sunt pe piata, asa orientativ... daca esti interesat de o comparatie (http://www.pneurimoto.ro/)

 

Daca iesi mai bine le setul pe care o sa il cumperi, sa dai de veste, poate ne strangem mai multi clienti pentru furnizorul tau.

Multumesc!

 

Si profit de aceasta ocazie sa va doresc tuturor un An Nou mai bun!!! Sa fim sanatosi, cu mai multi bani de benzina si timp de plimbari!!!! :hug:

P.S. Spor la :alcy: pentru diseara!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florin cu Vstrom Ploiesti?

Daca da inseamna ca te-a prins si pe tine virusul cailor putere!

 

Da domnule, eu sunt.

Data viitoare cand trec cu stroama pe la tine, vreau sa-i fac o revizie generala ca apropie 100k, o sa vorbim mai mult de busa :D

Multa sanatate si un an nou fericit tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut @Killy,

 

Astept acum o oferta de la el (este un membru pe acest site, l-am ales in functie de ce am citit din recenziile acestuia) - @mexykanu. Colegul nostru a dat dovada de multa rabdare cu privire la starea mea de indecizie si asteapta in continuare sa ma hotarasc :). Mult respect fata de rabdarea lui si nu doar a lui, ci fata de toti colegii mei forumisti,.care au dat dovada de intelegere si rabdare, fata de faptul ca sunt mai rookie cu privire la acest stil de viata, iubit de noi toti.

 

In cele din urma sunt putin confuz in continuare. Am intrebat, am citit, am urmarit cateva reviewuri extrem de informative pe revzilla vis-a-vis de cauciuri, dar inca nu m-am putut decide.

 

Dar, acestea va sa vina in noul an. Deocamdata va rog, sa inchinati cate un pahar in noaptea de revelion si pentru motorul vostru :), al fiecaruia. Eu cu siguranta o voi face vacutei mele.

 

Un nou an fericit va doresc tuturor, iar anul ce sta in prag sa va vada ranjind mereu cu gura pana la urechi calarind motoarele voastre, ce pentru fiecare reprezinta conceptul: "The One"

 

Stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Tuturor ...vechi si noi... bine ati inceput noul an 2013.

Va urez "La Multi Ani!..." multa sanatate, zile de neuitat alaturi de "pasiunea" care ne-a adus aici pe toti, pasiune numita Hayabusa.

Sper sa ne reintalnim in formatie noua in 2013 sau ocazional cand drumurile vietii o sa ni se intersecteze.

 

Sa nu uitam sa inchinam un pahar si pentru cei care ne-au fost alaturi si nu mai sunt pe forumul nostru Cucu, Nasu, Reaper, Inox, precum si pentru cei care ne-au parasit Cristi (Christache) si Gabita - (Sa le fie tarana usoara.)

 

Zile Frumoase in continuare si mult noroc in viata.

 

Capitanul...

 

 

 

 

===========

 

 

Andi... eu as merge pe M5 cu talon 55 sau Pilot Road 3 tot pe 55 guma de spate... am auzit lucruri bune... de la oameni care au km buni pe moto.

Mai gandeste-te ca e vreme pana in primavara.

 

 

 

 

===========

 

 

Acum am vazut... am facut 1000 posturi pana acum pe forum. Dau de beut cand ma intorc... :alcy:

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare si la multi ani la toata lumea!o intrebare: a comandat careva din voi pe wemoto,as avea nevoie de niste piese si parca stau in dubii sau poate imi puteti recomanda alti distibuitori de piese pentru vacute. a mea se anunta cheltuitoare anul acesta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da si tu de stire de ce piese ai nevoie... poate se mai gasesc prin topic informatii.

Daca ai nevoie de un filtru de aer nou sa sti ca am acasa un KN si ultimul BMC asa ca iti pot tine unul ptr motorul tau. :peace:

Pe Scama il puteti contacta ca el e cu E-bayul de UK. Cred ca va poate ajuta in aceasta privinta. Bajet de incredere Scamuta.

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare si la multi ani la toata lumea!o intrebare: a comandat careva din voi pe wemoto,as avea nevoie de niste piese si parca stau in dubii sau poate imi puteti recomanda alti distibuitori de piese pentru vacute. a mea se anunta cheltuitoare anul acesta

Pune si tu o lista cu ce ai nevoie si vedem cum le gasim,variante,etc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...