Sari la conținut

Sectiunea Asta Devine Patetica


Sinner-
 Share

Postări Recomandate

Cred ca cel mai indicat ar fi, in cazul postarii unui accident, sa ii lasam sa scrie numai pe cei ce stiu detalii referitoare la respectivul accident.

 

Nu ajuta pe nimeni, dupa ce a ajuns sa dea ort la popi, umplerea de pagini cu RIP si Dumnezeu sa-i odihneasca.

Cui ii pasa intr-adevar de cei disparuti, se duce la inmormantare sau alte activitati aferente prin care sa isi manifeste compasiunea si etc.

 

Deasemenea sa se abtina dragii forumijdi in a-si mai dea cu parerile referitor la ce evenimentele intamplate:

Din 2 motive:

1. parerea lor nu ii ajuta pe cei morti din pacate

2. parerea lor nu poate influenta rata accidentelor pe drumurile publice

si 3 (pt k am zis 2). pt k de multe ori nu se detin informatiile corete referitor la cele intamplate

 

Spun asta deoarece se nasc mereu ACELEASI polemici, ACELEASI discutii. Nu am nimic impotriva dreptului la opinie al fiecaruia, e dreptul sau, dar dupa cum ati vazut si voi, nu ajungem nicaieri. Ne cartam si.. useless.

 

Cautati in primele 2 -3 pagini ale accidentelor si veti vedea ca topicurile sunt identice ca si comentarii, diferind evident doar..circumstantele.

 

Daca doriti a deveni utili haideti sa sprijinim o campanie serioasa, nu vorbe pe forum.

 

Bafta dragilor si cum spunea un pretin si forumizd p'acilea: PROSTIA UCIDE, Nu viteza, nu motoarele.. etc

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DUpa capu meu la topicurile care anunta vre-un accident ar trebuii acceptate doar posturile cu poze, detalii reale... fara intrebari, comentarii a lui X si Y care KIAR NU MA INNTERESEAZA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sinner, eu te sustin intru-totul, doar ca initiativa ta nu va avea succes.

1. pt ca sunt multi pe forum care in loc sa iasa sa se dea cu moto la drum mai lungf fac cate o plimbare in forja seara prin oras si se simt bine si apoi din lipsa de alte activitati stau o zi intreaga si posteaza pe toate paginile. Asta e natura lor nu ai ce face, singura chestie e sa nu ii bagam in seama si sa citim doar ce ne intereseaza.

2. sectiunea accidente e o adevarata buimaceala, pt ca in afara de RIP-uri si sa aiba cel de sus grija de decedat nu avem ce sa invatam- cine vrea sa invete ceva sau sa ia aminte e constient(poarta casca, echipament, merge cu viteza normala sau pe care o poate controla...etc.)

3. oricum fiecare si-o face cu mana lui si pana la urma vorba unui coechipier de pe forum- motociclist bun nu e cel care are 4-5 ani experienta si se da bine ci acela care nu moare, ca sa nu zic acela care nu are nici un incident.

4. sfatul meu , chiar daca sunt incepator(unul lipsit de orice incident :agree:) este sa circulati cat mai mult si mai ales in afara orasului, pt ca daca va uitati la posturi majoritatea accidentelor sunt in orase unde motociclistul avea viteza prea mare, viteza pe care sunt convins ca nu o atinge cand e la volan.

Drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-acord... am observat ca la fiecare accident (sunt unii care mai mereu "of, iarasi" "of vai" "refacere rapida", "rip" , de parca i-ar obliga cineva, sau si-ar face cine stie cine vreo impresie aiurea despre ei ca "bulangiu asta nu zice <<odihneasca-se in pace>>!"... Cine are ceva concret/clar/intersant de intrebat/spus, sa spuna- dar DOAR daca crede ca ajuta la clarficarea situatiei, sau la tragerea unor concluzii care sa ii ajute pe altii sa nu repete greselile altora (dupa cum zice si tiltul sectiunii). In rest... SILENTIUM!

 

Pe mine personal -cel putin - ma intereseaza DOAR detalii despre CINE, CUM, DE CE, IN CE IMPREJURARI, nu ca-i pare rau sau nu cuiva (ca tutuor cred ca ne pare rau de intamplari d-astea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nici discutii aberante si nefolositoare, polemica referitoare la cum ar fi trebuit, de ce nu ar fi trebuit, dar vai saracu, dar ce bun era.. etc.

 

Scurt. Cine, unde, de ce, cum putem ajuta? atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-acord... am observat ca la fiecare accident (sunt unii care mai mereu "of, iarasi" "of vai" "refacere rapida", "rip" , de parca i-ar obliga cineva, sau si-ar face cine stie cine vreo impresie aiurea despre ei ca "bulangiu asta nu zice <<odihneasca-se in pace>>!"... Cine are ceva concret/clar/intersant de intrebat/spus, sa spuna- dar DOAR daca crede ca ajuta la clarficarea situatiei, sau la tragerea unor concluzii care sa ii ajute pe altii sa nu repete greselile altora (dupa cum zice si tiltul sectiunii). In rest... SILENTIUM!

 

Pe mine personal -cel putin - ma intereseaza DOAR detalii despre CINE, CUM, DE CE, IN CE IMPREJURARI, nu ca-i pare rau sau nu cuiva (ca tutuor cred ca ne pare rau de intamplari d-astea).

 

De acord cu tine Lt. ! De fapt cu voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:agree: :smoke: :ok:

mai bn decat posturi aici pt a aduna numere la posting ar fi sa vedem cum si in ce mod putem ajuta. cum si in cemod putem incerca o stopare a accidentelor. iar lista poate continua!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As fi si eu de acord cu propunerile de mai sus daca ne-ar costa ceva fiecare post in plus de pe un topic cu accidente si/sau daca ne-ar forta cineva sa le citim. Asa insa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasca

A fost un baiat minunat.. avea permis de MAI MULT de 92,3 zile si 12 ore jumate la secunda, deja era la a doua motocicleta, prima avusese ghinionul sa o scape sub un camion.. cand iesea de la shopping.. baiatu' asta pur si simplu a fost ghinionist.. pasiunea asta.. Doamne ce cruda e viata cu oamenii pasionati..

 

Se miaintreceau si ei ca baietii, ca deh, asa fac baietii.. mai o bere, mai o linie.. ghinion mare..

 

A fost baiat bun totusi..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sinner, eu te sustin intru-totul, doar ca initiativa ta nu va avea succes.

Va avea succes cu sprijinul moderatorilor care ar trebui sa rada tot ce nu este informatie utila.

 

<small>--- Mesaj completat în 25 Aug 2007 09:48 -------------</small><br/>

RIP :smoke:

:ok: asta a pus botu, dovada ca nu se citeste nimic! :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte de acord.

 

Este datoria admin-ului/moderatorului sa tina sectiunea curata si la obiect.

 

Ce nu are informatie utila... sters sau mutat intr-o sectiune 'aberatii'.

 

Dupa ce vor vedea ca scriu degeaba aici scriboman-ii o sa treaca la alte topicuri. Sau poate vor sta mai mult pe motor.

 

Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar acest topic merita putin respect si trebuie sa il facem cat mai util.

Pentru ca poate salva vieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-mi permiteti, va rog, cred ca toti am zis d-zeu sa-l odihneasca,rip bla bla, dar atunci cand a fost cazul. e foarte iritant ca unii tot bat campii pe unele posturi, vad ca cei care au experienta se tot contrazic de ce a murit ala, ca daca avea aia ca daca facea asa... insa asta e un topic de accidente.

 

combinatia ideala este vitezana + neexperimentat teribilist mort = thread de 13 pagini in care nu aflam chiar nimic despre cine era, cum s-a intamplat. etc, altii zic ca de aia, altii se contrazic... ca nu de asta, ci de aia :| deja pe mine ma doare capul. eu unul nu mai zic nimic pentru nimeni, mi s-a parut un gest frumos, dar cam ai dreptate, vin 10 insi care zic rip si comenteaza inutil si s-a umplut o pagina. poate ne concentram atentia aspura sectiunii de incepatori, nu a celei de accidente, cred ca de acolo se face educatia(mai pe sleau, mai bagati-ne si pe noi in seama). sper ca aceasta sectie de accidente sa devina uitata sa nu mai aibe niciun post.(desi este prima pe care o accesez cand intru pe forum)

 

in rest http://www.asociatiamotociclistilor.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va avea succes cu sprijinul moderatorilor care ar trebui sa rada tot ce nu este informatie utila.

 

<small>--- Mesaj completat în 25 Aug 2007 09:48 -------------</small><br/>

:smoke: asta a pus botu, dovada ca nu se citeste nimic! :agree:

 

...vad ca nu te duce capu nici macar sa stii de gluma...asta e primu meu "rip" de 4-5 luni de cand am intrat pe forumu asta si e dat ca aluzie la postu asta care e bun ca idee dar imposibil de pus in practica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi aduce a sanctuar virtual sectiunea asta.

Se aduc omagii rapostatilor ca la rubrica decese din ziar dar mai apar si critici, care sunt privite ca niste erezii de multe ori, de parca nu si-ar avea locul in aceasta sfanta sectiune.

Totusi, e o un canal de informare. Unii mai au nevoie de sange, altii de sfaturi legale sau cauta sa identifice vreun fugar.

Sustin ideea sa fie filtrate informatiile si propun ca RIP-urile sa le trimita cunoscutii direct rudelor indurerate, nu sa le verse aici, unde nu le vede mereu cine trebuie, iar identitatea lor e de multe ori ascunsa dupa un pseudonim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mult mai economic sa scrii trei litere: RIP. decat: Dumnezeu sa-l odihneasca, Sa-i fie tzarana usoara. etc. Mai bine o abreviere americana, ca scapa mai usor de "obligatie" si pe urma mai iau un gat de bere, decat sa se chinuie sa tasteze atatea cuvinte ca in cele descrise mai sus. .Important e sa-si arate compasiunea nu?? Ce conteaza cat timp isi aloca "temei". . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea era.. DE CE? se umplu pagini aiurea cu kkturi de rip si D-zei sa-l hodine ce nu au folos. Daca ai de compatimit suni rudele dai rip si gata. mergi lainmormantare etc.

pe forum sa apara doar informatiile ref la accident si atat. NU cum ar fi trebuit sa faca, DE CE a facut asa si nu altfel..etc.. u know..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul acesta este de cateva zile aici si ii vizeaza direct pe admin/moderatori.

 

Era frumos sa avem o parere si de la ei. De genul: da, am inteles ce doriti si am hotarat:

- sa lasam totul asa cum e

- sa facem o filtrare la obiect

- sa facem un poll ca sa vedem opinia tuturor

 

Insa poate sunt in vacanta... aberatiile continua pe celelalte topicuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu chiar sunt curios cati din vanatorii astia de rip-uri stiu ce inseamna, de fapt, RIP. Baga 14571 de trandafiri (nici macar numar par) si in sinea lor: "A mai murit un prost. Selectie naturala, frate !". Am ajuns sa asociez trandafirii cu moartea. Pe bune ar trebui facut un buton de genu' "Da-i cu rip, rose, condoleante familiei".

 

Cred ca ar ajuta mai mult sa spunem o simpla rugaciune pentru ei la finalul zilei. Dar asta, din pacate, nu umfla numarul de posturi pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cel mai indicat ar fi, in cazul postarii unui accident, sa ii lasam sa scrie numai pe cei ce stiu detalii referitoare la respectivul accident.

 

Nu ajuta pe nimeni, dupa ce a ajuns sa dea ort la popi, umplerea de pagini cu RIP si Dumnezeu sa-i odihneasca.

Cui ii pasa intr-adevar de cei disparuti, se duce la inmormantare sau alte activitati aferente prin care sa isi manifeste compasiunea si etc.

 

Deasemenea sa se abtina dragii forumijdi in a-si mai dea cu parerile referitor la ce evenimentele intamplate:

Din 2 motive:

1. parerea lor nu ii ajuta pe cei morti din pacate

2. parerea lor nu poate influenta rata accidentelor pe drumurile publice

si 3 (pt k am zis 2). pt k de multe ori nu se detin informatiile corete referitor la cele intamplate

 

Spun asta deoarece se nasc mereu ACELEASI polemici, ACELEASI discutii. Nu am nimic impotriva dreptului la opinie al fiecaruia, e dreptul sau, dar dupa cum ati vazut si voi, nu ajungem nicaieri. Ne cartam si.. useless.

 

Cautati in primele 2 -3 pagini ale accidentelor si veti vedea ca topicurile sunt identice ca si comentarii, diferind evident doar..circumstantele.

 

Daca doriti a deveni utili haideti sa sprijinim o campanie serioasa, nu vorbe pe forum.

 

Bafta dragilor si cum spunea un pretin si forumizd p'acilea: PROSTIA UCIDE, Nu viteza, nu motoarele.. etc

:D

 

 

CORECT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...