Sari la conținut

Ce Sa Fac, S-o Arunc?


betzigash
 Share

Postări Recomandate

dupa ce in sfarshit mi-am terminat shi io de reparat motoreta.... /index.php?...=110941&hl= deja-mi vine s-o arunc in Dambovitza....

 

sa tot fi trecut fre-o 3 zile de cand mergeam io frumos 60-70 pe metalurgiei, observ o mashina k vrea sa iasa din stanga, dau lunga sa fiu sigur k m-a observat, dar tampitu' cu nr de italia se baga totushi shi se trage pe partea dreapta, "sa-mi fac loc sa trec"......binentzeles frana, redresare (din fericire), timp in care gagica-mea din de pe locul din spate-l vede vorbind la telefon shi injurandu-ne-n acelashi timp........poresc motoreta, dar pana sa o pun pe cric prietena se duce spre el, el iese nervos, shi probabil vazandu-ne mai slabanogi ii da un capac peste casca...pur shi simplu am ramas perplex, bine k numa pt 0.5 sec, dupa care i-am dat ditamai casca peste ureche de l-am leshinat pe propria-i mashina...l-am mai alergat io un pic dar a intrat pe poarta unei fabrici unde paznicii nu m-au lasat sa intru....partea cea mai funny acum incepe: se autosesizeaza niste jandarmi din zona, 3 subofitzeri shi-un ofitzer, vin ne legitimeaza, shi dupa ce-i explic io ce shi cum reactzie: las k stiu io k voi suntetzi de vina mai mereu....conservaru dreaq le zice sa ne ia sange k suntem drogatzi shi l-am batut....deshi nu era sange pe nicaieri, k nu l-am putut prinde...jandarmii nici nu ne-au bagat in seama..au socializat cu shoferu ce mashina straina de iatalia, iar aia doi drogatzi tatuatzi shi plini de cercei (adik noi) "oricum sunt devina totmereu". shiasha mi-am luat 2 mil amenda...da zic c-a meritat dupa cum i-am zis shi conservarului, k atunci knd tre sa dea prioritate shi vede o motoreta in dr, nu se mai gandeste k las k are timp....

 

shi colac peste pupaza, azi pe sos giurgiului, dupa ce unu schimba banda shi cat pe ce sa-l darame pe un prieten (tot cu motoreta shi el) ma pun io la semafor astept sa se faca verde, se face, traversam intersectzia shi-mi iese dintre mashini o baba imediat dupa trecere (avearoshu oricum), franez, shi ma duc pe dreapta da makr n-am lovitio.....pana ma ridic io de jos culmea, baba fuge, traverseaza shi nici nu se uita-n spate...nu ma dor juliturile personale kt cele ale motoretei shi frana de picior indoita......

 

 

s-o arunc, s-o vand, sau sa ma-ncapatzanez......bine ca-s incapatzanat de fel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate...e ghinionu pe tine ce sa zic...daca esti religios mergi la biserica......in ceeace priveste procesul vrebal eu zic sa faci contestatie....despre sofer...i ai notat numarul? poate il mai vezi pe undeva....si.... :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(...)dupa care i-am dat ditamai casca peste ureche de l-am leshinat pe propria-i mashina...(...)

 

Ahhh, cat de frumooosss.

 

Amenda aia nu o lasa sa-ti strice satisfactia cu care l-ai pocnit p-ala de i-ai facut capul clopot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa depui o plangere pentru abuz in setviciu la adresa politistului, pt ca ia tinut partea la conservar, cu toate ca el incepuse scandalul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prea multe evenimente intr-un timp asa scurt, cauta problema si in atitudinea ta in trafic

 

 

 

sunt un tip destul de recalcitrant, dar niciodata dak nu-s atzatzat...

 

ce atitudine sa ai, cand mergi ca omu pe strada, drumu destul de naspa-asha k mergi incet, shi-n spatele tau o dacie break cu 3 tzaranoi (k altfel nu stiu cum sa le spun) baga viteza shi franeaza brusc in spate consecutiv de fre-o 4-5 ori. dau semnal, trag pe dreapta, shi el la fel, numa ca opreste in asha fel incat se lipeste de mine. se da jos nervos, ma dau shi io, in spate opreste un prieten cu motoreta shi el, mai opreste un tip c-o gsxr de 750 care-a vazut "caterink" sau "glumele" sau cum sa le spun nu stiu, moment in care nu prea le mai venea sa se dea jos din mashina la restu' gastii.....l-am pleznit pe tip de fre-o 2 ori...da m-am lasat pagubash k n-aveam chef sa stau pe la politzie...ma urc pe motoreta, dau sa ridic cricu shi stupoare: in asha hal lipise ala mashina de motoreta mea, ca nu maiputeam sa o indrept hin cauza tobei kre statea pe spoilerul lui, a treit sa o dea in spate sa-i pot ridik cricul.

glume misto, ce era sa-i fac, sa nu ma opresc shi sa-i dau gaz sa scap de el shi de glumele lui?

 

dar cel mai tare ma amuza cei care depasesc cand vin din contrasens, ir tu cand le dai faza lunga shi claxon lung, auzi in trecere un "ce pla mea ma, n-ai loc?"

 

shi io-s recalcitrant, da knd ies cu motoreta freau sa ma bucur de ea...n-am chef de cearta-bataie etc

 

tre facut ceva.../index.php?showtopic=22076 ..am citit asta shi e un inceput...plm, tre sa ma apuc de ioga sa stiu sa ma autocontrolez shi sa fiu deosebit de calm data viitoare cand un tip i-mi taie calea, schimba banda fara nici makar sa se uite-n oglinda, de semnal nu mai zic, sau cand o idioata-ntoarce mashina (de pe trotoar!!!) shi ma loveste-n plin...plm bine k unele le anticipezi...da cu alea kre chiar dak le anticipezi da nu mai reusesti sa le evitzi ce faci?

 

apropo, jandarmii zceau k nu tyre "sa-mi fac dreptate cu pumnu'", ci sa merg la politzie

 

dak ma duceam la politzie shi depuneam o plangere impotriva tipului cu nr de italia, cum k deshi m-a vazut el totushi s-a bagat shi dupa cum zicea el, "m-a lasat sa tre, s-a dat in dreapta".... deshi el a ieshit de pe o strada din stanga....ce masuri lua politzia? se apuca sa-l caute shi ia masuri asupra lui fara martori etc etc? nu cred. da asha sigur se uita de 2 ori knd vede next time-un singur far....

 

plm

 

--- Mesaj completat în 27 Aug 2007 21:49 -------------

poti sa depui o plangere pentru abuz in setviciu la adresa politistului, pt ca ia tinut partea la conservar, cu toate ca el incepuse scandalul

o sa contest procesul verbal...

 

--- Mesaj completat în 27 Aug 2007 21:55 -------------

ce masina era aia cu numere de italia ca mai cauta si DOGG pe unul cu o calibra rosie.

 

ia citeste p-aici ca poate e acelasi.

 

/index.php?...mp;#entry853325

 

bafta multa si atentie maxima

 

bulan exagerat si asfalt uscat

 

 

vazusem topicu' nu era aceeashi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu cum te-ai simtit, insa desi este super educativ sa ii f..ti una vinovatului, pe atat este de ilegal, si poate deveni complicat. la fel am procedat si eu cu una bucata casca in fata la taximetrist. urmari? cercetare penala(mie), morcov cu tot cu iepuri, si ceva banuti dati prostului sa renunte la plangere. nu multi, dar oricum...

cel mai bine este sa dai si sa nu lasi urme....si sa ai martori. :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e aiurea cand se intampla atatea... si eu cred ca iti vine sa ii bati non stop pe cretini astia.. dar sunt atatzi de multi incat nici terminator nu ii termina pe toti.Asa ca, parerea mea..e sa incerci sa fi calm..desi e extraordinar de greu.

Eu iti urez sanatate si bafta :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Eu cand sunt in trafic fac asa :

- daca vreau sa dau de inteles ceva de genul : " - Fac off bre, ca viu!" claxonez.

- daca vreau sa dau de inteles " - Hai, gigele, treci, fie de la mine, desi eu sunt pe drum cu prioritate si tu esti pe naspa!" ii dau blitzuri, incetinesc daca e nevoie si ii fac semn sa se duca.

 

Vezi sa nu fi gandit si ala ca mine si la schimbarea fazei sa fi crezut ca e un fel de blitz mai scurt. Poate o fi crezut omul ca il lasi.

Oricum, sa dai intr-o femeie, e ghiolbanesc rau de tot. Iar casca aia la mansarda ma bucura si pe mine ca ai avut prezenta de spirit sa i-o plasezi.

 

Bafta si numai bine :agree: !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru lovitura in casca prietenei ii faceam antena de la masina lantisor la gat. sper ca i-ai afectat cu lovitura aia aplicata si ciocanu si scarita si trompa lu Eustache. Eu sunt calm domnilor. Extrem de calm. Chiar si in situatii in care eu am dreptate si aia fac scandal. Da' ce clapon da ma intr-o femeie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, tare e sensibila treaba asta cu luatul la harta. In cazul tau au meritat cei 200 de lei. Dar poate fi riscant, chiar daca nu e vina ta, il iei pe prost la bataie, te vede toata soseaua apoi daca e ceva la politie toti or sa zica "domle' motociclistul s-a luat de ala si l-a batut" si iaca o amenda sau mai rau. Intr-adevar pe moment iti vine sa-l bagi in gips pe prost, si eu m-am luat de multi pana acum dar am avut norok. Pe unul tot pt o palma peste casca nevetimii l-am penalizat cu o protectie de ghidon in coaste, iar pe altul care m-a varsat peste o masina l-am plesnit in fata gaborului care a vazut faza. Cred ca asta e singurul gabor baiat bun ca a venit la mine m-a intrebat ce s-a intamplat, i-am spus ca s-a rezolvat si nu a zis nimik, si-a vazut de treaba cand ar fi putut bine mersi sa ma ia la intrebari. Trebuie sa facem ceva cu furia asta dar e f greu cand iti e amenintata viata ta sau a pasagerului sau integritatea corporala. Din pacate " it's a jungle out there" !

Bafta si asfalt uscat fara accidente si incidente! :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o vorba veche "Frica pazeste pepenii !"

Din pacate am observat in trafic anumiti soferi care au atitudine de vanatori de motociclisti. Incearca sa se dea cu tine, sa-ti taie calea, te depasesc si-ti franeaza in fata ...etc. In cazul in care un astfel de marlan mai face si primul pas spre violenta nu mai ai ce sa astepti politia pt ca esti de mult batut si degeaba te mai duci la politie. Batut cu casca in cap scurt si la obiect, sau in gura ca pe coasa. Oamenii inteligenti inteleg de vorba buna, prostii stiu de frica.....

Editat de barak
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am observat o oarecare crestere a agresivitatii in circulatie fata de noi,nu cred ca se rezolva ceva cu bataia,ar trebuie facut ceva sa ajungem la un dialog ca nu se mai poate asa.

Azi dimineata in drum spre servici pe Oltenitei,se inchide prima banda datorita drumului in lucru,trec pe a doua unde era deja coloana,si observ cum cel din spate cu o skoda neagra tot se baga langa mine.Prima oara n-am zis nimic,nu m-am simtit deranjat,apoi claxoneaza,trage paralel cu mine si-mi spune ca sa trec pe banda 1,ce caut eu acolo pe banda a 2 a? :agree: Ii raspund,mai omule nu vezi ca prima banda e in lucru acum si e inchisa,nu apuc bine sa-i spun asta ca trage dreapta si ma face intr-adevar sa cobor pe prima banda,fiind si o denivelare de ca 10 cm.In ultimul moment am evitat sa nu o culc pe dreapta,il intreb daca nu e sanatos la cap,apoi imi spune sa nu fiu tare in gura ca se mai da si jos la mine! :ok:

Ma luase toate caldurile si n-am mai reusit s-o scot pe neutral sa-i pot pune cricul lateral sa ma indrept spre el,ca fuge,apuc sa-i dau una in tabla,il ajung din urma la semaforul de la Piata Sudului,si ma scuipa pe fereastra deschisa,apoi face dreapta si fuge din nou! :smoke: L-au claxonat toti aia prin intersectie,apoi a intors brusc sa faca stanga sau sa intoarca,nu mai stiu,dar remarcasem ca mai avea in spate o persoana,probabil sotie!

 

Eu nu mai inteleg nimic,e prostie,lipsa de cultura sau caracter,schmecherie sau cum se numesc fenomenele astea?Repet,trebuie ceva facut ca nu se mai poate asa! :P

Editat de PHANTOM II
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in weekendul trecut mai exact sambata seara (ora 22.30) ma apropiam de semaforul de la piata victoriei venind dinspre romana, mergeam pe banda din mijloc cand la numai cativa metrii de semafor un idiot criminal cu o masina neagra BxxCUZ (nu i-am retinut exact cifrele din numar si nici marca masinii) a venit din stanga mea si a facut dreapta catre stefan cel mare, norocul meu a fost ca nu am avut viteza mare (30-40 Km/h) si ca mergeam cu mana pe frana

 

pt detalii puteti sa vedeti schita alaturata

post-14468-1188286890_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea asta e atitudine de manelar, si trebuei reactiioonat ca atare. Adica cu bataia, findca sunt genul de oameni cu care nu se poate vorbi. Daca el era "om" si se simtea deranjat spunea frumos "lasa-ma sa trec "sau "da-te mai incolo ca mi-e frica ca imi zgarii masina". Da nu, el scuipa . Si atunci sa nu ii dai una in fata sa isi inghita scuipatul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am observat o oarecare crestere a agresivitatii in circulatie fata de noi,nu cred ca se rezolva ceva cu bataia,ar trebuie facut ceva sa ajungem la un dialog ca nu se mai poate asa.

Azi dimineata in drum spre servici pe Oltenitei,se inchide prima banda datorita drumului in lucru,trec pe a doua unde era deja coloana,si observ cum cel din spate cu o skoda neagra tot se baga langa mine.Prima oara n-am zis nimic,nu m-am simtit deranjat,apoi claxoneaza,trage paralel cu mine si-mi spune ca sa trec pe banda 1,ce caut eu acolo pe banda a 2 a? :agree: Ii raspund,mai omule nu vezi ca prima banda e in lucru acum si e inchisa,nu apuc bine sa-i spun asta ca trage dreapta si ma face intr-adevar sa cobor pe prima banda,fiind si o denivelare de ca 10 cm.In ultimul moment am evitat sa nu o culc pe dreapta,il intreb daca nu e sanatos la cap,apoi imi spune sa nu fiu tare in gura ca se mai da si jos la mine! :ok:

Ma luase toate caldurile si n-am mai reusit s-o scot pe neutral sa-i pot pune cricul lateral sa ma indrept spre el,ca fuge,apuc sa-i dau una in tabla,il ajung din urma la semaforul de la Piata Sudului,si ma scuipa pe fereastra deschisa,apoi face dreapta si fuge din nou! :smoke: L-au claxonat toti aia prin intersectie,apoi a intors brusc sa faca stanga sau sa intoarca,nu mai stiu,dar remarcasem ca mai avea in spate o persoana,probabil sotie!

 

Eu nu mai inteleg nimic,e prostie,lipsa de cultura sau caracter,schmecherie sau cum se numesc fenomenele astea?Repet,trebuie ceva facut ca nu se mai poate asa! :P

 

Infiorator! Mi se ridica tensiunea numai cat citesc... Ma stiu destul de calm, placid chiar, insa odata depasita limita, uit si de educatie, si de autocontrol...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce in sfarshit mi-am terminat shi io de reparat motoreta....

...sa tot fi trecut fre-o 3 zile de cand mergeam io frumos 60-70 pe metalurgiei, observ o mashina k vrea sa iasa din stanga, dau lunga sa fiu sigur k m-a observat, dar tampitu' cu nr de italia....

dupa ce scrii tu aici as zice ca raspunsul corect este "Sa inveti sa mergi".

Nu ai voie sa fii surprins de faptul ca un idiot care ai vazut ca vrea sa se bage in fata ta chiar se baga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce scrii tu aici as zice ca raspunsul corect este "Sa inveti sa mergi".

Nu ai voie sa fii surprins de faptul ca un idiot care ai vazut ca vrea sa se bage in fata ta chiar se baga.

 

ideea e ca eu veneam pe un drum principal, el ieshea de pe un drum secundar, knd m-a vazut k vin a franat, dar a calculat el imediat dupaia shi s-a gandit k are timp....shi-a avut da io a treit sa franez....

 

azi ce sa mai zic de un taximetrist care de pe banda a 2-a a vazut el ca-i face unu semn, a dat semnal shi s-a bagat el frumos, fara sa se mai uite k era un motorist pe banda 1 in dreptul lui, noroc ca a fost el pe faza shi-a franat

io am trecut prin dr lui shi l-am binentzeles injurat, am oprit peste 4-5 la semafor, shi-n oglinda-l vad pe taximetristu' cioara k vine cu bata ushor ushor, "k ce, el a dat semnal in (cuvant urat) lui de ce-njur?"

 

tre sa faca astia benzi speciale pt motoristi, pe deasupra celorlalte benzi pe undeva...prin aer...

 

 

--- Mesaj completat în 28 Aug 2007 17:58 -------------
shi deshi am zis k nu mai mewrg pe banda 1 niciodata, azi era sa se suie pe mine un sprinter, kre tot asha "a dat semnal domne...!!!" banda 1 era jumate ocupata dar io aveam linistit loc cu motoreta...shi el a dat sa intre-n spitalu bagdazar...shi sa ma duca shi pe mine fara voia mea....plm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

poresc motoreta, dar pana sa o pun pe cric prietena se duce spre el, el iese nervos, shi probabil vazandu-ne mai slabanogi ii da un capac peste casca...pur shi simplu am ramas perplex, bine k numa pt 0.5 sec, dupa care i-am dat ditamai casca peste ureche de l-am leshinat pe propria-i mashina...l-am mai alergat io un pic dar a intrat pe poarta unei fabrici unde paznicii nu m-au lasat sa intru

 

 

cumva prietena ta avea de gind sai traga in freza de sa dus direct la el?...eu zic ca ai scapat ieftin cu amenda....fara suparare dar tu si prietena ta au luat deicizi destul de negindite...ok e vina la sofer...ce facem?...ne dam jos si il luam la bataie?...daca era un mahalau si va batea pe amindoi de va cacao .pe voi?aka nepotul lui becali...a oprit masina si sa dat la pieton...si a luato nene in freza la greu...se circula destul de brutal si nu se acorda prioritate etc...dar asta nu insemana ca oprim si luam la bataie...in cazu asta tu si prietena ta au procedat destul de naspa..chiar daca soferu e de vina sint alte metode de a rezolva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...