Sari la conținut

Postări Recomandate

Eu sunt acum in DRPCIV,

supriza am avut cand ajung la ghiseu: sunt necesare semnaturile vanzatorului/cumparatorului pe fisa de inmatriculare facuta la ghereta de acte auto. Mie mi-a pus un C si un V chiar asta de la birou in dreptul CNP-urilor si mi-a zis sa revin cu foaia semnata. N-aveam habar de asta si nici tipa de la acte nu ne-a zis nimic la momentul ala.

 

 

Cazul meu a fost si mai dubios ca certificatul nu era pe numele tipului de la care am luat motorul, asa ca mi-a trebuit si fisa de inmatriculare dintre fostul si cel dinaintea lui, tot semnat. O fi vr ut semnaturile din cauza asta pe ambele cartoane nu stiu dar fara ele nu a vrut sa imi ia actele.

 

Daca puteti, mai bine mergeti pregatiti.

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, fara nici o problema. Itp-ul nu trebuie sa fie pe numele tau neaparat, dar pentru inmatriculare vor asigurare pe numele tau pentru vehicul. Nici la itp nici la rar n-am avut nevoie decat de talon, civ si buletinul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ITP-ul il faci unde vrei. Asigurarea cica nu ar fi valabila daca o faci tu tot pe numele vechiului proprietar (eu la una dintre moto asa am). Ce inseamna asta exact, nu prea am priceput, dar are sens. Sunt curios pana unde merge treaba asta: ai asigurare pe numele fostului proprietar valabila pana in 2012 sa zicem( dar pe talon scrie instrainata catre), faci accident din vina ta, asiguratorul nu plateste dauna celui in care ai intrat? Sau la fel, intra cineva in tine, nu iti da dauna pt ca nu ai asigurarea ta valabila? Sau, te opreste politia, iti suspenda certificatul fara dovada pt ca nu ai asigurare valabila?

Editat de banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch: treaba cu asigurarea nu prea am inteles'o

fostul propietar ar avea motive sa nu imi dea fiscalu? nu cred k l'ar avantaja sa o plateasca la impozit in continuare,, nu?cred k ar face tot posibilu sa scape d ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch: treaba cu asigurarea nu prea am inteles'o

fostul propietar ar avea motive sa nu imi dea fiscalu? nu cred k l'ar avantaja sa o plateasca la impozit in continuare,, nu?cred k ar face tot posibilu sa scape d ea.

Io cred ca ar avea motive daca fostul proprietar are o groaza de impozite si amenzi neplatite. ;)

Treaba cu asigurarea e simpla: ori iti faci RCA "in vederea inmatricularii", ori RCA normal, dar fara sa iti treci numarul de inmatriculare (se poate trece seria sasiului sau seria motorului).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare, la inmatricularea unei motociclete am nevoie si de foaia mea fiscala de la finante ? Din ce stiam parca trebuia doar stampila pusa ca vanzatorul are taxele platite, stiam eu gresit ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare, la inmatricularea unei motociclete am nevoie si de foaia mea fiscala de la finante ? Din ce stiam parca trebuia doar stampila pusa ca vanzatorul are taxele platite, stiam eu gresit ? :)

E nevoie de stampila organului fiscal (directia taxe si impozite) pe fisa de inmatriculare, prin care se atesta faptul ca ai fost luat in evidenta.

Poti sa dai jos fisa de inmatriculare de aici:

 

http://www.prefecturabucuresti.ro/formulare/doc_download/21-fi-inmatriculare.html

 

Toate informatiile legate de inmatriculari le gasesti aici:

 

http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-i-inmatriculri-auto/264.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sitautie:

 

Am o motocicleta Simson pe care am reconditionat-o. Ca si acte am la ea: talon vechi, CVC intre mine si proprietarul anterior. Moto a fost radiata de mult.

 

Ca s-o inscriu m-am gandit la urm variata (mai usoara), vreau sa-mi spuneti daca este ok:

 

  • Am gasit sa cumpar acte de Simson ( Carte, Talon, ITP expirat). Nu suntem din acelasi oras.
  • Ii trimit omului CVC in trei exemplare semnat de mine, copie dupa CI, certificat de imatriculare completat cu datele mele
  • Omul imi trimite inapoi: CVC semnat de el, certificatul de radiere, certificatul de imatriculare completat, Cartea si talonul.
  • Imi rescriu seria pe cadru cu cea din talon
  • Ma duc cu motocicleta pe platforma la un service pentru ITP
  • Dupa care urmez tot procesul de imatriculare la politie si RAR.

Este ok? sau exista si alta varianta mai usoara?

 

Multumesc.

post-66134-0-27912300-1309790246_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Caz real...

 

- Cumparat motor de la Oradea.

- Intocmit contract de vanzare cumparare cu vanzatorul.

- Inaintea vanzatorului de la care am cumparat motorul a mai existat unul, care de fapt este si cel trecut in certificatul de inmatriculare.

- Intocmit fisa de inmatriculare intre mine si cel trecut in certificatul de inmatriculare.

- Pe certificatul de inmatriculare exista completata rubrica "instrainat catre:" cu numele celui de la care am cumparat motorul.

- Am actul de vanzare-cumparare dintre cel care mi-a vandut motorul si titularul certificatului de inmatriculare (adica vanzatorul initial)

- Am lasat pe cel cu care am incheiat eu actele sa rezolve problema certificatului fiscal sau a stampilei pe fisa de inmatriculare.

 

Dupa 2 saptamani primesc raspuns de la vanzator ca celui trecut in talonul motorului nu i se poate emite certificat fiscal din cauza datoriilor catre stat.

 

Ce este de facut in situatia asta?

Contractul de vanzare cumparare de pe numele meu impreuna cu adevarinta fiscala a celui care mi-a vandut motorul ma fac pe mine noul proprietar la fisc?

Am inteles ca fara fiscalul de la cel trecut in actele motorului nu pot inmatricula dar totusi pe talon este completata rubrica instrainat catre: ceea ce ar insemna ca mie imi trebuie de fapt fiscalul celui caruia i-a fost instrainat motorul...

Este asta portita de trecut de financiar?

A incercat cineva situatia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare: actele care trebuiesc traduse trebuiesc neaparat si legalizate? sau e suficient daca sunt traduse cu stampila de traducator autorizat ?

 

intrebare: actele care trebuiesc traduse trebuiesc neaparat si legalizate? sau e suficient daca sunt traduse cu stampila de traducator autorizat ?

 

mentionez ca e adus din Italia :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare: actele care trebuiesc traduse trebuiesc neaparat si legalizate? sau e suficient daca sunt traduse cu stampila de traducator autorizat ?

mentionez ca e adus din Italia :)

 

salut

eu l-am adus tot din italia si le-am si legalizat (acum 3 luni, la Constanța)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Miercuri ajung si eu sa inmatriculez mobra insa inainte de asta trebuie sa trec pe la Administratia Financiara. Avand in vedere ca-i prima mea mobra (sau autovehicul in general), trebuie platit si impozitul pe ea la declarare sau o pot lasa pe mai tarziu (ca nu vreau sa tai din lista de cumparaturi pentru mobra :D)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

 

Am si eu cateva nelamuriri va rog. Am achizitionat o motocicleta SH care este inmatriculata pe persona juridica. Am factura si chitanta.

 

De pe site-ul prefecturii am citit urmatoarele:

 

FiÂşa de înmatriculare, semnată de fostul Âşi noul propietar, vizată la organul fiscal teritorial competent (în locul vizei fostului propietar se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de organul fiscal teritorial competent)

 

Ceea ce nu stiu eu este ce este certificatul de atestare fiscala. Il obtin eu sau trebuie sa mi-l dea vechiul proprietar?

 

Edit: Inca o intrebare va rog :) Taxa pentru numar este unica, tinand cont ca este vb de numar patrat? Ca sa nu platesc altceva...

Editat de silvik1313
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Certificicatul de atestare fiscala se ia de la administratia financiara. Cel care vinde nu trebuie sa aiba datorii la stat ca sa ti-l vanda tie si tu sa poti face dupa aceea ce vrei cu el (sa-l inmatriculezi, etc). Certificatul il scoate fostul proprietar.

 

Pentru numar platesti taxa standard (tabla, vopsea, oameni, etc) si daca vrei poti plati in plus pentru numar personalizat.

Editat de Discordless
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nelamuriri? Unde sa te duci, ce acte iti trebuie sau ce? Eu am terminat cu inmatriculatul vineri, daca vrei pune o intrebare-doua si-ti raspund cu placere :)

cat te-a costat cu totul inmatricularea...(actele).ms.da-mi un pm te rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am cumparat de curand o motocicleta SH , inmatriculata in tara si as vrea sa stiu cat pot sa circul cu numerele fostului proprietar . Am facut identificarea si ITP la RAR, dar mai dureaza putin pana ajung pe la Politie si Primarie ( taxe si impozite ) pt ca am inceput munca si este mai greu cu timpul ( program teoretic 9 -18 , practic mai mult )....

Am uitat sa precizez ca motocicleta este inmatriculata in alt judet decat cel in care am domiciliul.

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

 

Salut,

Am cumparat de curand o motocicleta SH , inmatriculata in tara si as vrea sa stiu cat pot sa circul cu numerele fostului proprietar . Am facut identificarea si ITP la RAR, dar mai dureaza putin pana ajung pe la Politie si Primarie ( taxe si impozite ) pt ca am inceput munca si este mai greu cu timpul ( program teoretic 9 -18 , practic mai mult )....

Am uitat sa precizez ca motocicleta este inmatriculata in alt judet decat cel in care am domiciliul.

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Si inca o intrebare care a fost postata pe pagina anterioara cred: trebuie sa trec mai intai pe la taxe si impozite pentru a lua dovada ca am platit impozitul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...