Sari la conținut

Postări Recomandate

NU AI ACTE NU INMATRICULEZI NIMIC



SIIIIIIII,INCA CEVA.CERBUU DE PE FORUM A INSCRIS AZI MOTORUL.CE CREDE-TI K IA SPUS POLITISTUL DE LA GHISEU,CARE SE UITA CU JIND LA ACTE?EL A INTREBAT E CEVA IN NEREGULA.EL CE SPUNE K NU TREBUIA TRADUSE ACTELE LA MOTOCICLETE.SE TRADUC NUMAI LA MASINI PT K SE RECUPEREAZA TAXA.O SA VA SPUNA EL MAI MULTE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am patit io ! trebuie s-o ia el in evidenta la finante (cel din bucuresti , deoarece probabil figureaza deja ca proprietar ) , plateste amenda si impozitul , o scoate din evidenta fiscala si o vinde ! daca nu face chestiile astea , n-o lua ! e greu dupa , iti trebuie CF de la ambii (care dealtfel e valabil 30 de zile)!

Vreau sa cumpar o motocicleta, proprietarul este din Bucuresti dar nu are bagat la financiar pe numele lui, a ramas pe fostul proprietar care este din Baia Mare, daca vreau sa o cumpar am inteles ca imi poate trimite fiscalul din nou cel din Baia Mare, este posibil daca a fost scos deja odata ? Si cum se face contractul de vanzare-cumparare cu fostul proprietar sau actualul tinand cont ca actualul nu a mers nici la politie nici la financiar, doar a facut contract de V-C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la sediul inmatriculari pitesti astazi am avut surpriza sa aflu ca nu trebuia sa traduc actele in vederea inmatricularii. SURPRIZA nu? Concluzia a fost ca am dat in plus 200lei de pomana. Mi s-a spus clar ca la motociclete nu cer actele traduse!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am o nelamurire, in caz ca ma poate ajuta cineva de pe aici. Eu vreau sa vad o motocicleta, fiind in cluj. Cineva din Bucuresti vrea sa o cumpere. Putem face tranzactia asta la distanta si legal, intr-un fel in care nici eu sa nu raman fara bani nici el fara motocicleta? Eu m-am gandit ca as putea sa-i dau datele, el sa faca un contract de vanzare-cumparare acolo, sa il semneze si sa mi-l trimita. In momentul cand primesc banii, il semnez si ii trimit motocicleta si contractul semnat. Se poate face asta sau trebuie sa fim amandoi de fata cand se incheie contractul? Asta in ideea in care transportul e deja rezolvat din partea lui/are el pe cineva care poate face asta. Mersi oricui imi poate da un sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si el cumpara motocicleta doar din poze?trebuie sa fi-ti ambii la intocmirea actului de vanzare cumparare

 

Asa ma gandeam si eu, dar am zis sa intreb totusi poate totusi cu o procura-ceva s-ar putea. Si mie mi se pare extrem sa cumperi un motor fara sa-l vezi dar aparent asta nu e neaparat problematic pentru unii :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde in ce masura. si eu de exemplu am luat motocicleta de la cluj dar doar cu un avans, mi-a adus-o acasa dar aveam posibilitatea sa o refuz in caz ca nu era cum mi s-a descris. dar sa dai toti banii si apoi sa te speli cu ia pe cap in caz ca e vreo panarama mi se pare aiurea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am o nelamurire, in caz ca ma poate ajuta cineva de pe aici. Eu vreau sa vad o motocicleta, fiind in cluj. Cineva din Bucuresti vrea sa o cumpere. Putem face tranzactia asta la distanta si legal, intr-un fel in care nici eu sa nu raman fara bani nici el fara motocicleta? Eu m-am gandit ca as putea sa-i dau datele, el sa faca un contract de vanzare-cumparare acolo, sa il semneze si sa mi-l trimita. In momentul cand primesc banii, il semnez si ii trimit motocicleta si contractul semnat. Se poate face asta sau trebuie sa fim amandoi de fata cand se incheie contractul? Asta in ideea in care transportul e deja rezolvat din partea lui/are el pe cineva care poate face asta. Mersi oricui imi poate da un sfat.

poti face linistit un act vanzare cumparare si fara cumparator sau vanzator...il doare pe ala in " paispe " daca sunteti sau nu amandoi, datele sa le ai si aia e. Bani sa iasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu mai postez in plus si sa nu va fac pe voi sa scrieti in plus, pun eu datele problemei, asa cum le-am inteles si, va rog, corectati-ma unde am gresit.

Mobra e pe numele meu, inmatriculata in Irlanda.

A fost adusa in RO si acum vreau sa o inmatriculez aici, evident din considerente de asigurare :)

 

1. Fac programare la RAR si o autentific ± 550 lei

2. Fac ITP si asigurare (ITP-ul il fac tot la RAR sau il pot face unde e mai comod?)

3. Ma duc sa o declar la admin. financiara

4. Cu restul de acte facute la gheretele din zona, cele mentionate anterior si actele mele, + taxele platite (talon si inmatriculare) la CEC, ma duc in Piepera si il rog pe "nea Gigi" sa mi-o inmatriculeze

 

Ce am omis? Sau am inteles corect toti pasii?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inmatriculat un motor, pe 25 ianuarie, la Ploiesti. Adeverinta de la ANAF am primit-o in 3 ore (cat am bantuit sa traduc si sa autentific actele), In rest mergi la un birou de acolo de langa inmatriculari si-ti fac ei dosarul. Tu sa ai actele mentionate mai sus in original. Toata treaba a durat 6 ore cu ridicarea tablitei si a dovezii a doua zi (certificatul ti-l trimit prin posta).

Bafta

 

Eu am inmatriculat acum cateva ore (in Bucuresti) o motocicleta cumparata din Brasov si nu mi-a cerut nimeni nici o adeverinta de la ANAF.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi poate spune si mie cineva ce acte trebuiesc pt inmatricularea unei mobre vechi? (numere vechi de romania ) sau pentru cele care sunt inmatriculate pe primarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acte necesare inmatricularii:

- Actul de vanzare-cumparare in ORIGINAL si sa ai o copie pentru DRPCIV (actul asta trebuie sa fie: factura, contract intre doua parti, succesiune, etc.)
- Placutele de inmatriculare vechi
- ITP valabil (RAR)
- Talon vechi

- Cartea de identitate a vehiculului (RAR)
- Certificat de autenticitate (RAR)
- Chitanta plata placutelor noi
- Chitanta taxa certificat inmatriculare

- Chitanta taxa inmatriculare

- Chitanta achitare impozit
- RCA valabil

Cam astea le stiu eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat un motor din germania si Toate actele pe care le am sunt : Brief mare brief mic si Contractul de vanzare - cumparare intre mine si neamtz!!! Demersurile le stiu de acum inainte dar intrebarea mea este: Imi mai trebe ceva de la neamtz inafara de cele mentionate??? Mersi si astept un raspuns App: Motorul este radiat in germania!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am o mare nelamurire.

Am cumparat o aprilia rs de 125.

Din pacate actele au fost pierdute de tatal meu cu tot cu actele de identitate..

Cand am cumparat motocicleta am facut un act de mana cu propietarul.

Pot da actele pierdute?

Editat de neamtu99
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actul de identitate il poti da pierdut iar actul de mana il poti reface cu data initiala. Mai bine ai face un act de vanzare cumparare cu proprietarul, oricum nu poti inscrie motorul fara acesta. Cartea de identitate daca ai pierdut o pe aceea nu o poate scoate decat proprietarul de drept.

Editat de AlinS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Vreau sa cumpar o motocicleta de la un tip care a cumparat-o de la un alt tip care a adus-o din italia,motocicleta este neinmatriculata,dar are facuta cartea de identitate la rar, fara nume...proprietarul spune ca poate oferii fiscal...

 

Ramand ca noul proprietar (eventual eu) sa scoata certificatul de inmatriculare,numere etc.

 

 

Intrebarea este:ce trebuie sa fac eu si ce proceduri pentru a o inmatricula?

 

 

Mentionez ca este o motocicleta de 125cmc,iar asta e prima inmatriculare pe care incerc sa o fac.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Vreau sa cumpar o motocicleta de la un tip care a cumparat-o de la un alt tip care a adus-o din italia,motocicleta este neinmatriculata,dar are facuta cartea de identitate la rar, fara nume...proprietarul spune ca poate oferii fiscal...

 

Ramand ca noul proprietar (eventual eu) sa scoata certificatul de inmatriculare,numere etc.

 

 

Intrebarea este:ce trebuie sa fac eu si ce proceduri pentru a o inmatricula?

 

 

Mentionez ca este o motocicleta de 125cmc,iar asta e prima inmatriculare pe care incerc sa o fac.

daca primul propietar nu a inmatriculat-o si a vandut-o celui care ti-o vinde tie trebuie sa ai fiscalul primului propietar + fiscalul celui care ti-o vinde tie + contract

 

mai detaliat aici http://brian.serveblog.net/ro/2011/07/31/ghid-cumparare-motocicleta-sh-inmatriculata-in-ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...