Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

-Carte de Identitate si doua copii xerox

-Fisa de inmatriculare cu viza de la Administratia Financiara

-Act de proprietate (contract de vanzare-cumparare, factura)

-Tichet cu Inspectia Tehnica Periodica valabila si nota de identificare R.A.R.

-Copie R.C.A.

-Copie B.I. sau C.I.

-Cerere de inmatriculare

-Taxa de inmatriculare (Administratia Financiara)

-Taxa Certificat de Inmatriculare (B.C.R. sau C.E.C.)

-Dosar

 

Pentru cele aduse din exteriorul tarii:

-Acte de provenienta in original

-Declaratie vamala legalizata si o copie xerox

 

 

salut am si o intrebare....de unde naiba i-au eu declaratia vamala???

mi-am luat o moto din italia dar mi-a adus-o cineva cu masina....cum a trecut prin vama numai el stie!!!

si actul de provenienta in ce consta ca eu am talon, cartea motorului....si contractul de vinzare-cumparare.

am avut intermediar la cumparare si de aceea nu prea stiu.

spuneti-mi si mie exact ce acte imi trebuiesc ca sa o inscriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm iar incepeti cu rautatile???

era o greseala de tiparire...nu cred ca e cazul sa vedem care cum si cita scoala a facut..

 

Daca ai cumparat moto sh din Italia nu mai ai nevoie de declaratie vamala. Poate nu stiai dar suntem in UE deci nu se mai numeste import ceea ce ai facut tu ci achizitie intracomunitara (denumirea pe care o va purta dupa 1 ianuarie exportul si importul realizat de Romania in tarile UE).

 

Hai acum cauta si o carte de gramatica :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru motoarele radiate aduse pe platforma sau dubite, trebuie o declaratie notariala autentificata despre modalitatea de intrare in tara a motorului, data si punctul vamal. La asta, atasati si copie dupa talonul remorcii sau a masinii. Ca sa fiti siguri, in cazul remorcii, atasati si copie dupa talonul masinii.

O singura copie dupa carte! Si copie dupa actul de vanzare cumparare sau factura.

 

Ce nu inteleg, e de ce se tot pun intrebari despre inmatriculat?? Sunt cred ca vreo 5 topicuri deschide despre acest lucru. Cei care deschid astfel de topicuri aiurea, fara sa-si dea bunavointa ca macar sa caute un pic prin forum, vor ajunge sa nu li se mai raspunda deloc. :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut! Cine ma poate ajuta si pe mine pls cu niste informatii?Vreau sa imi aduc si eu moto din germania si nu stiu exact de ce acte am nevoie sa-l inscriu aici in romania.O sa mi-l cumpere un prieten din germania si il trimite cu un camion.Cum pot face direct contractul de vanzare cumparare pe numele meu fara sa fiu in germania sau se poate face ceva inputernicire?Mersi :D

 

Salut! Cine ma poate ajuta si pe mine pls cu niste informatii?Vreau sa imi aduc si eu moto din germania si nu stiu exact de ce acte am nevoie sa-l inscriu aici in romania.O sa mi-l cumpere un prieten din germania si il trimite cu un camion.Cum pot face direct contractul de vanzare cumparare pe numele meu fara sa fiu in germania sau se poate face ceva inputernicire?Mersi :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi aduc si eu moto din germania si nu stiu exact de ce acte am nevoie sa-l inscriu aici in romania.O sa mi-l cumpere un prieten din germania si il trimite cu un camion.Cum pot face direct contractul de vanzare cumparare pe numele meu fara sa fiu in germania sau se poate face ceva inputernicire?Mersi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal....am cumparat o yamaha din anglia...la ei nu se fac contracte de vinzare - cumparare... ci cartea care o are vinzatoru o rupe in 2 buc in care scrie ca a vinduto ( una la el,una la mine) dupe care bucata lui o trimite la politie, in termen de 2 sapt. politia face carte pe numele meu pe care o trimite prin posta pe care o am..asa simplu e la ei :D ...intrebare : ca sa o inscriu in RO (carte,talon,numere) mai treb acte vamale sau vreo hirtie aberanta a birocratie rom ?

 

 

sal

io am cumparat din italia tot un virago.

ai nevoie de acte sa dovedeasca (act vaz/cump) si radierea di anglia.io asa am procedat si am inmatric fara probleme.+ ah am uitat ; sa dovedesti cum ai adus -o.

 

declratie notariala ca ai venit pe ea si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi aduc si eu moto din germania si nu stiu exact de ce acte am nevoie sa-l inscriu aici in romania.O sa mi-l cumpere un prieten din germania si il trimite cu un camion.Cum pot face direct contractul de vanzare cumparare pe numele meu fara sa fiu in germania sau se poate face ceva inputernicire?Mersi :D

 

 

Tocmai a luat un prieten o motoreta din Germania iar baiatul care s-a dus sa o ia a plecat doar cu copia dupa buletin a prietenului.

 

Actul de vanzare-cumparare este semnat de vanzator, iar cand iti aduce actele inapoi, semnezi si tu la cumparator.

Editat de cristiroma
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ah am uitat ; sa dovedesti cum ai adus -o.

Pai shi... daca o aduc intreaga sau ushor demontata in mashina mea? Ce sa le dau? Poate ca :D , ca merita!

Acuma pe bune, dau o decl la notar ca mi-am adus-o singur sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pai shi... daca o aduc intreaga sau ushor demontata in mashina mea? Ce sa le dau? Poate ca :bounce: , ca merita!

Acuma pe bune, dau o decl la notar ca mi-am adus-o singur sau cum?

 

dap, declarație legalizată: motorul cu datele x a fost adus pe data de y prin punctul vamal z cu mijlocul de transport omega. pe mine m-a costat 60 RON.

atasezi si o copie dupa certificatul de inmatriculare al vehiculului de transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Cine ma poate ajuta si pe mine pls cu niste informatii?Vreau sa imi aduc si eu moto din germania si nu stiu exact de ce acte am nevoie sa-l inscriu aici in romania.O sa mi-l cumpere un prieten din germania si il trimite cu un camion.Cum pot face direct contractul de vanzare cumparare pe numele meu fara sa fiu in germania sau se poate face ceva inputernicire?Mersi :bounce:

 

 

poate o sa iti foloseasca experienta mea recenta, cu inmatricularea:

- pretenul face contract de vanzare cumparare cu ala din jermania, dar aduce si un contract in alb pe care il completati voi, cu datele tale la cumparator

- dai o declaratie la notar, ca motorul X a intrat in tara la data de, prin punctul de frontiera cutare, cu mijlocul de transport care-o fi si atasezi o copie dupa certificatul de inmatriculare al camionului.

 

uite aici prin ce am trecut io ca sa inmatriculez motorul la bucuresti (motor cumparat de la cineva care l=a adus din germania)

 

succes! si nervi de otel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

 

Inca un incepator cu multe intrebari! :angry:

 

Motor adus din strainatate. Vama platita. RAR facut in judetul SM.

Vreau sa cumpar si sa inmatriculez in judetul BH.

Intrebarea este daca trebe dus din nou la RAR in Bihor, sau se accepta hartia emisa in SM? :bounce:

 

Mersi anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

am citit in lung si-n lat posturile de inmatriculare, ce ma intereseaza nu prea am gasit.

 

eu mi-a adus motorul din italia (BMW F650 ST) , acum e in bucuresti, astept actele de la RAR.

problema e ca eu am buletin de constanta si nu am chef sa-mi iau concediu 3-4 zile sa rezolv actele acolo. (prefer sa plimb motoru de timpul asta)

 

pot sa fac imputernicire notariala si sa se ocupe taica-miu? daca da, cam ce forma are ' il imputernicesc pe ... sa se ocpue de inmatricularea motocicletei cu seria sasiu xxxxx' ?

 

sau poate sa o inamtriculeze el pe numele lui dupa ce am facut rar-ul pe numele meu? (contractul de vanzare-cumparare din italia oricum e la caterinca si pot sa-l fac pe ce nume vor ei).

 

adeverinta de transport (care iarasi mi se pare act la caterinca) este necesara doar ca sa stie ei ca nu ai venit cu ea pe roti si mai e inamtriculata? caz in care le arat radierea pt export si scap..

 

multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

am citit in lung si-n lat posturile de inmatriculare, ce ma intereseaza nu prea am gasit.

 

eu mi-a adus motorul din italia (BMW F650 ST) , acum e in bucuresti, astept actele de la RAR.

problema e ca eu am buletin de constanta si nu am chef sa-mi iau concediu 3-4 zile sa rezolv actele acolo. (prefer sa plimb motoru de timpul asta)

 

pot sa fac imputernicire notariala si sa se ocupe taica-miu? daca da, cam ce forma are ' il imputernicesc pe ... sa se ocpue de inmatricularea motocicletei cu seria sasiu xxxxx' ?

 

sau poate sa o inamtriculeze el pe numele lui dupa ce am facut rar-ul pe numele meu? (contractul de vanzare-cumparare din italia oricum e la caterinca si pot sa-l fac pe ce nume vor ei).

 

adeverinta de transport (care iarasi mi se pare act la caterinca) este necesara doar ca sa stie ei ca nu ai venit cu ea pe roti si mai e inamtriculata? caz in care le arat radierea pt export si scap..

 

multumesc,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

am citit in lung si-n lat posturile de inmatriculare, ce ma intereseaza nu prea am gasit.

 

eu mi-a adus motorul din italia (BMW F650 ST) , acum e in bucuresti, astept actele de la RAR.

problema e ca eu am buletin de constanta si nu am chef sa-mi iau concediu 3-4 zile sa rezolv actele acolo. (prefer sa plimb motoru de timpul asta)

 

pot sa fac imputernicire notariala si sa se ocupe taica-miu? daca da, cam ce forma are ' il imputernicesc pe ... sa se ocpue de inmatricularea motocicletei cu seria sasiu xxxxx' ?

 

sau poate sa o inamtriculeze el pe numele lui dupa ce am facut rar-ul pe numele meu? (contractul de vanzare-cumparare din italia oricum e la caterinca si pot sa-l fac pe ce nume vor ei).

 

adeverinta de transport (care iarasi mi se pare act la caterinca) este necesara doar ca sa stie ei ca nu ai venit cu ea pe roti si mai e inamtriculata? caz in care le arat radierea pt export si scap..

 

multumesc,

Cel mai simplu in dementa asta birocratica e sa inmatriculezi motorul pe numele lu`BABACU.

Atentie la desmostenire!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a expirat leasingul, m-am programat deja la RAR pentru identificare, cat ma costa??

asigurarea mi-am facut-o recent (fara a completa rubrica nr de inmatriculare), 99 RON la Unita.

ce taxe trebuie platite neaparat in judetul/sectorul in care ai domiciliul si ce taxe se pot plati oriunde????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

RAR ul se poate face oriunde in tzara si autentificarea te costa 69 RON

Mai ai de plata unde ai domiciliul :

 

-taxa certificat inmatriculare 30 RON

-taxa luare in evidetza la directia locala de taxe si impozite 26RON

-taxa emitere numere vreo 22 RON

 

Atentie. Pt a plati taxa aia la impozite locale tre sa ai contractu de leasing(si de novatie daca e cazu), cazierul fiscal al firmei de leasing, fisa de inmatriculare(o gasesti pe la inmatriculari-la mine la Rm. Valcea se ocupa niste firme care au birouri langa inmatriculari), declaratia de inchidere in vama(de la firma de leasing), declaratie pe propria raspundere a proprietarului unde ai domiciliu

(in cazul in care nu esti proprietar) ex: mama/tata semnata la ghiseul de taxe si impozite, ordinul de plata cu care s a efectuat plata valorii reziduale de catre firma de leasing catre autoritatea vamala.

 

 

Nu cred sa fii uitat ceva....BAFTA maxima :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Atentie. Pt a plati taxa aia la impozite locale tre sa ai contractu de leasing(si de novatie daca e cazu), cazierul fiscal al firmei de leasing, fisa de inmatriculare(o gasesti pe la inmatriculari-la mine la Rm. Valcea se ocupa niste firme care au birouri langa inmatriculari), declaratia de inchidere in vama(de la firma de leasing), declaratie pe propria raspundere a proprietarului unde ai domiciliu

(in cazul in care nu esti proprietar) ex: mama/tata semnata la ghiseul de taxe si impozite, ordinul de plata cu care s a efectuat plata valorii reziduale de catre firma de leasing catre autoritatea vamala.

Nu cred sa fii uitat ceva....BAFTA maxima :cheers:

 

Mersi mult. Azi trebuie sa-mi soseasca actele de la firma de leasing, "se face dosarul la vama" mi s-a spus. Ma gandesc ca dosarul include toate aceste lucruri, mai putin declaratia pe propria raspundere. Valoare reziduala nu am avut (poate era inclusa deja in rate), contractul este pe numele meu, deci nu ar trebui sa am complicatii. Toate ratele sunt platite, asa ca in principiu ar trebui sa mearga totul fara probleme.

 

Inca o intrebare: nr. de inmatriculare si talonul expira azi, iar programarea la RAR este pe maine. Poate sa-mi faca aia de la RAR ceva, daca ma duc pe motor "calare". Daca ma prinde politia, poate reusesc sa-i explic, dar ei nu prea m-au oprit pana acuma. RAR-ul are posibilitatea de a da amenda in acest sens???

Editat de gombocka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot cu intrebare.

 

e ok daca pe certificatul de inmatriculare din germania e un nume si pe cel al vanzatorului de pe contractul vanzare-cumparare altul ???

 

si unde se afla acea viza de radiere pe actele din germania? acolo unde scrie "vorubhende stillegung"??? greu cu actele astea si cu limbile straine :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu incepator cu probleme ,am cumparat o honda nsr 125 de la un timp din predeal care si el a cuparato la radu lui de la un tip care a aduso din italia nici unul dintre ei nu a inscriso in RO,am luato eu am facut acte de v-c si tipul mi-a dat targa si certificatu de radiere...vine pe ea din brasov(m-am mai plimbat si eu putin FARA NUMERE) o duc la RAR in buc iai rarul cu bine imi face si itp tot la ei la rar dupa care merg la circa finaciara si platesc nus ce dreacu... la care zdreanta de la ghiseu imi cere certificat de atestare fiscala....:scratch:( i-am explicat cum sta treaba...si a zis ca certificatul ala tre sa il faca cel de la care am luato...acum nici eu nu stiu ce dreacu sa mai fac i-am trimis copii dupa acte celui de la care am luato sa faca certificatu dar daca si lui la circa financiara din brasov o sa ii zica sa faca certificat ala de la care a luato?pana la urma ce trebuie sa fac? va rog ajutati-ma ma seaca sa vad motoreta in spatele blocului si sa nu ma pot plimba cu ea(sper sa nu imi zica cineva ca ma spal cu ea pe cap cum mi-a zis si zdreanta de la chiseu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa expirarea leasingului, mi-am inmatriculat definitiv motorul. La politie mi s-a cerut:

1. talonul vechi, cu VT valabila

2. cartea de identitate a vehiculului CIV + 1 singura copie

3. autentificare RAR (68.3 RON)

4. fisa de inmatriculare (cu stampila de la Impozite si taxe - locatie: firma de leasing - cu luare in evidenta la primaria de care apartii - vezi domiciliu nou proprietar)

5. cerere inmatriculare

6. radiere, 3ex (birou copiat acte = 4 lei)

7. factura cu SS (serie sasiu), si valoare reziduala (daca este cazul). La mine scria numai pe factura ca contractul s-a finalizat in totalitate (au acceptat si asa) + o copie (originalul ti-l da inapoi)

8. chitanta taxa inmatriculare (26 RON)

9. taxa numere de inmatriculare (17 RON)

10. placuta expirata

11. contractul de leasing, numai sa vada politistul ca esti serios, altfel ii ajunge si factura

12. cartea de identitate C.I. (buletin) + o copie

13. actele vamale (nu ma intrebati ce contin, am vazut numai randuri multe colorate cu stampile si semnaturi - asa le place la vamesi, ce sa-i faci?!!)

14. copie dupa RCA valabila

Nr. 2, 4, 7 si 13 ti le da firma de leasing, cu mentiunea ca cu nr. 7 te duci la primaria TA, la Impozite si taxe, si-ti mai pun ei o stampila in plus, gratuit :scratch:

 

La Tg-Mures se poarta civilizat cu tine, chiar daca exagereaza cu regulile interne, si mi-am primit actele de pe o zi pe alta. Placuta din metal mai lasa de asteptat, cica marti va fi gata. Politaii nostrii cam duc lipsa de metalul pretios din care e facuta placuta respectiva.

 

Succes!

Editat de gombocka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru motoarele radiate aduse pe platforma sau dubite, trebuie o declaratie notariala autentificata despre modalitatea de intrare in tara a motorului, data si punctul vamal. La asta, atasati si copie dupa talonul remorcii sau a masinii. Ca sa fiti siguri, in cazul remorcii, atasati si copie dupa talonul masinii.

O singura copie dupa carte! Si copie dupa actul de vanzare cumparare sau factura.

 

Ce nu inteleg, e de ce se tot pun intrebari despre inmatriculat?? Sunt cred ca vreo 5 topicuri deschide despre acest lucru. Cei care deschid astfel de topicuri aiurea, fara sa-si dea bunavointa ca macar sa caute un pic prin forum, vor ajunge sa nu li se mai raspunda deloc. :scratch:

 

De ce se tot pun intrebari ? Pentru ca nu exista nimic concret ! Mie mi se pare absurda chestia cu modalitatea de intrare in tara. Am teleportat-o fiindca POT... SO WHAT ? Sa zicem ca o bag cu o firma de transport, intr-un TIR. Si ca nenea sofer o urca sus, o aduce, o da jos...dar parca nu i se scoala sa-mi faca mie copie dupa talon. Ca asa vrea el si nu il obliga nimeni. Ce fac ? Nu inmatriculez moto ?!

E plin de rahaturi. Eu de exemplu am constatat ca mai am nevoie de o hartie de la italian numai cand am ajuns la inmatriculari. Desi m-am interesat in prealabil. Am adus un motor din italia. Mi-a dat italianul TARGA cu stampila de la ACI cum ca e radiata pt estero-UE. Am facut contract cu el. O aduc aici si mi se cere PRA (cand plecasem in italia nu era necesar....). PRA e certificato di proprieta. Acum italianul asta al meu , desi a fost la ACI de 2 ori sa intrebe, imi trimite PRA-ul prin posta. Cei de la ACI i-au zis ca nu e nevoie de el in romania pentru inmatriculare si ca sa nu mi-l trimita deoarece e dovada lui cum ca nu mai are motorul in proprietate. L-am convins ca nu pot fara si mi-l trimite. De ce cere statul roman o hartie ce nu ar trebui sa o ai ??? Nu e de ajuns ce scrie pe targa la final ? E adevarat, e plin de topicuri despre astea, dar ceva concret NU exista. Ceva clar, sticky, cu o lista frumoasa de acte necesare si GATA. Dar nici asta nu ar dura deoarece statul roman mai gaseste cate un act nou saptamanal. Inchei ca iarashi ma aprind :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bon

in primul rand

 

te duci traduci toate alea din germana in romana si le legalizezi (costa 100 roni).

(la politie iti va trebui contract vanzare cumparare si brief-ul (carte verde) in traducere si in original)

 

te duci si faci rar+itp+identificare (costa 200 roni)

astia iti dau : talon de itp + certificat de autenticitate + cartea de identificare a motorului

 

te duci la un birou de copiat acte (in general le gasesti pe langa politie)

astia or sa-ti faca cererea de inmatriculare + asigurarea obliagorie (daca nu ei atunci altii) + eventualel copii dupa buletin si ce iti mai trebuie (100 lei)

 

te duci la cec si platesti taxa de certificat (30 lei)

 

te duci la primarie si platesti impozit+taxa de inmatriculare (70 de lei+ 26 de lei)

aici iti trebuie:

Copie dupa cartea de identitate (aia de la rar)

Cererea de inmatriculare in original

Copie dupa contractul de vanzare cumparare (o copie dupa traducere)

Copie dupa contractul de vanzare cumparare intre tine si tert (daca pe contractul din germana nu scrie numele tau)

Copie dupa buletin

Dosar cu sina

(cred ca asta e tot)

 

dupa aia la politie

 

ai: Dosar cu sina

Copie dupa buletin

Copie dupa asigurare

Traducerea si originalu la contractu de vanzare

Contractul intre tine si tert (daca pe ala in germana nu apare numele tau)

Traducerea si originalu la cartea verde

Certificatu de autenticitate

Cartea de identitate

Chitanta de la CEC

Chitanta de la Primarie

ITP-ul

Cererea de inmatriculare

10 lei daca nu vrei numar preferetnial

36 de lei daca vrei numar preferential.

(sper sa nu fi uitat ceva)

 

----------------------

Depinde de oras si daca vrei numere prederentiale sau nu asta tine intre 2 zile si 2 saptamani

 

eu prima zi mi-am dus actele si a doua zi mi-am luat numarul si actele

 

mie act de transport nu mi-a cerut (probabil pentru ca in lege nu scrie ca trebe)

is nici nu mi se pare normal sa-mi ceara (e radiata din germanaia)

 

F bun postul, unul din cele mai utile. Mici adaugiri/rectificari:

-unde scrie werewolf primarie pt. bucuresti e administratia finantelor publice

-impozitul e 7 lei nu 70 lei (sau asta o diferi in functie de loc :) )

-taxa de inmatriculare poate fi platita tot la cec (in bucuresti) - atentie e mai cuminte sa o faceti la voi in sector ca va treziti ca mine la Udriste ca la cec-ul de vizavi nu puteti plati decat dc sunteti din sectoarele 5 si nushcare.

-daca data contractului de vanzare-cumparare e cu mai mult de 30zile inainte de data prezentarii pt "impunere" (treaba cu impozitu la primarie/adm fin) se percep penalitati, ceva in jur de 25lei pe 48h :scratch:

-nu uitati la fel ca certificatul de autenticitate are si el o valabilititate de 60zile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...