Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cam asa arata rabla...

 

Da, e Cb500.

» Post actualizat in 10 Nov 2015 16:04

Vad ca a atasat-o invers... Scriu de pe mobil.

» Post actualizat in 11 Nov 2015 14:31

Ok, pentru cei care cred ca e o ptoblema cu seria dacă nu are 17 caractere: stati liniștiți. Azi am obtinut numerele deci e ok.

post-91113-0-26869500-1447171375_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare, daca vreun coleg ma poate ajuta....

 

vreau sa cumpar un Suzuki KingQuad 750cmc din Germania, cum dracu as putea sa-l inmatriculez? dar in mod ''legal'' , la 750cmc, indiferent ca la primarie sau la politie

ce acte imi trebuie de la neamt, referitor la ''zulassung, LOF'', sau dracu stie ce ?, ca sa-i fac RARul si apoi sa-l inmatriculez ca si ceva utilitar....

 

 

mentionez ca in 2006/2007 am mai adus un KQ de 700cmc, nou, din germania, cu factura, pe care nu am reusit sa-l inmatriculez, nu am reusit sa-i fac RARul....

pana la urma l-am inmatriculat cu nr galben si 50cmc...., dar nu as vrea sa fac iarasi la fel...

 

mersi anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

am gasit (pe un site de anunturi) o motocicleta de vanzare, adusa din Italia si neinmatriculata in RO. Problema este ca "propietarul" are doar Certificato di Proprieta si TARGA anulata pentru export in UE, ambele datate cu 11/05/2007. Motocicleta a fost adusa pe trailer, dar nu stiu la ce data si de catre cine.

Rugamintea mea este sa-mi spuneti daca se poate inmatricula in aceste conditii, sau mai bine stau linistit ca sa nu am surprize.

Merci anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata. Urmeaza sa-mi iau o mobra zilele astea (proprietar o sa fie taica-miu,eu am Rca mare,niste datorii la taxe si impozite ... ) .Pot face contractul V-C cu datele lui si sa semnez eu pentru el ? pentru inmatriculare voi face procura la notar . In cazul in care semnam contractul iar eu fac acea procura ulterior , voi avea ceva probleme la inmatriculare ?

Daca fiscalul este valabil pana la sfarsitul lunii si eu nu reusesc sa o inmatriculez , trebuie sa obtin alt fiscal de la vanzator ?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot face contractul V-C cu datele lui si sa semnez eu pentru el ?

Da

 

pentru inmatriculare voi face procura la notar

Nu este cazul sa faci, nu ai nevoie

 

Daca fiscalul este valabil pana la sfarsitul lunii si eu nu reusesc sa o inmatriculez , trebuie sa obtin alt fiscal de la vanzator ?

Nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca fiscalul este valabil pana la sfarsitul lunii si eu nu reusesc sa o inmatriculez , trebuie sa obtin alt fiscal de la vanzator ?

In cazul in care nu reusesti sa inmatriculezi definitiv motorul pe numele tatalui tau-pana la sfarsitul lunii in care il vei cumpara si doar il vei lua in evidenta la primarie nu iti mai trebuie alt fiscal de la vanzator.Dar daca expira fiscalul trebuie luat alt fiscal de la vanzator. Cel putin asa se procedeaza in Tecuci(si din experienta personala).Posibil ca in alte orase sa nu fie nevoie de un alt fiscal dupa ce acesta expira si motocicleta nu s-a inmatriculat(nici macar luat in evidenta) pe numele cumparatorului..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot face contractul V-C cu datele lui si sa semnez eu pentru el ? pentru inmatriculare voi face procura la notar .

Ca sa semnezi pentru el, va trebui sa ai o procura ce iti da tie acest drept. Lafel am procedat si eu in august, cand mi-am luat mobra. Am facut la notar o procura speciala ca imi da dreptul sa semnez in locul lui pentru achizitie de automobile (inclusiv motociclete), pentru inmatriculare si pentru orice act necesar procesului de inmatriculare (parca asa scria pe procura...stiu notarii oricum ce sa treaca acolo daca le explici de ce anume ai nevoie)

Fara procura, nu semneaza nimeni in locul altei persoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, imi poate raspunde un coleg/moderator, la urmatoarea intrebare: Urmeaza sa achizitionez o motocicleta din Germania, cu acte de Canada ( certif de inmatriculare), ce obligatii am vizavi de plata inmatricularii in Romania? Motocicleta este marca Honda, fara modificari tehnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am facut exact ceea ce vrei tu sa faci... nu a fost nevoie de prezenta lui pentru contractul de v-c.. doar buletinul lui sa il ai si vb cu cel/cea care face contractul si nu semnezi unde trebuie sa semneze el ... ajungi acasa si atunci semneaza el unde trebuie semnat (i-am dat tipului care a facut contractul 20 d lei in plus)... la inmatriculare daca nu poate veni el , da iti trebuie procura ... (sa ai mare grija cei de la inmatriculari se uita insistent sa fie semnaturile identice)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am facut exact ceea ce vrei tu sa faci... nu a fost nevoie de prezenta lui pentru contractul de v-c.. doar buletinul lui sa il ai si vb cu cel/cea care face contractul si nu semnezi unde trebuie sa semneze el ... ajungi acasa si atunci semneaza el unde trebuie semnat (i-am dat tipului care a facut contractul 20 d lei in plus)... la inmatriculare daca nu poate veni el , da iti trebuie procura ... (sa ai mare grija cei de la inmatriculari se uita insistent sa fie semnaturile identice)

Nu stiu cine ti-a facut tie contractul v-c fara procura, doar cu buletinul viitorului proprietar. Poate o cunostinta de-a ta, sau ai avut pur si simplu bafta.

In cazul meu, chiar daca ar fi acceptat sa procedez asa, nu as fi putut: taicamio este in Onesti si motorul l-am luat din Timisoara. Ca sa fac 2 drumuri dus-intors pentru un v-c nu merita. Dupa ce e semnat de AMBELE parti, apoi e semnat si de cel care face contractul in sine, si pe urma e ok si primeste fiecare parte contractul sau.

Editat de Titishor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(cu spaga se rezolva aproape orice la noi :)) )

 

Nu ma intelege gresit, ma bucur pentru tine ca ai scapat simplu, fara sa mai faci procura vietii. Dar exact din cauza spagii, ce se "obisnuieste" sa se dea pentru orice mizerie, merge tara asta asa de bine si nu te baga nimeni in seama fara sa ii intinzi un ban

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau poti face contractul pe tine in prima faza, si ulterior poti face o hartie de mana intre tine si tatal tau ca ii vinzi lui capra si o inmatriculezi pe el atunci.

M-am gandit sa fac si cum spui tu , dar o sa trebuiasca fiscalul meu si am ceva datorii "catre stat" .

Tipul e un prieten de-al unui amic si sper sa putem face actele pe numele tatalui meu si sa semnez , iar la inmatriculare o sa fac procura .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit sa fac si cum spui tu , dar o sa trebuiasca fiscalul meu si am ceva datorii "catre stat" .

Tipul e un prieten de-al unui amic si sper sa putem face actele pe numele tatalui meu si sa semnez , iar la inmatriculare o sa fac procura .

Daca tot faci procura, ca sa umbli tu si sa o inmatriculezi pe numele tatalui tau, fa procura dinainte sa iei mobra, si cu aceeasi procura faci si v-c si orice act ai nevoie pentru inmatriculare (inclusiv inmatricularea pr-zisa). Zici notarului sa iti faca procura a.i. sa poti sa si cumperi pe numele tatalui si cu aceeasi foaie sa poti face si restul actelor (mie asa mi-a facut-o si nu m-a costat nimic in plus la notar si nici nu m-am complicat cu spagi sau alte mizerii)

 

 

sau poti face contractul pe tine in prima faza, si ulterior poti face o hartie de mana intre tine si tatal tau ca ii vinzi lui capra si o inmatriculezi pe el atunci.

Ca sa faci asta, trebuie intai sa o inmatriculezi pe tine si pe urma poti face alt v-c pe numele tatalui. Asta pentru ca: 1. pe talon trebuie trecut, la rubrica "instrainat catre", numele viitorului proprietar. Si 2. ca sa faci v-c de pe tine pe tatal tau, trebuie sa fii tu proprietar in certificatul de inmatriculare.

Deci asta inseamna 2 randuri de acte/umblaturi, in loc de o amarata de procura, ce o faci cu sub 100 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa faci asta, trebuie intai sa o inmatriculezi pe tine si pe urma poti face alt v-c pe numele tatalui. Asta pentru ca: 1. pe talon trebuie trecut, la rubrica "instrainat catre", numele viitorului proprietar. Si 2. ca sa faci v-c de pe tine pe tatal tau, trebuie sa fii tu proprietar in certificatul de inmatriculare.

Deci asta inseamna 2 randuri de acte/umblaturi, in loc de o amarata de procura, ce o faci cu sub 100 lei

esti sigur? nu cred sa nu poti vinde un bun daca nu este inmatriculat, inmatricularea pt circulatia pe drumurile publice este optionala. E drept ca trebuie sa o declari in 30 de zile sau ceva de genu, pt impozit. Daca o vinzi imediat nu cred ca mai e nevoie nici de asta, dar s-ar putea sa ma insel. Eu am facut miscarea asta cu o masina acum ceva ani, am luat-o pe numele meu si cand am inmatriculat-o am "vandut-o" sotiei, ca eu nu aveam buletinul in localitatea unde vroiam sa o inscriu... m-as mira sa se fi schimbat ceva intre timp sau sa fie altfel la mobre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e ceva modificat recent sau daca asa a fost dintotdeauna. Dar, inmatriculata fiind, nu poti face un v-c mai departe daca nu e pe numele tau certificatul.

Am vrut sa fac asta si eu initial (sa o iau pe numele meu, dupa care sa fac alt act intre mine si taicamio, ca pe urma oricum mergeam cu el la inmatriculare si nu mai era nevoie de procura ca sa o inmatriculeze pe numele lui) ca sa nu ii mai platesc un dus-intors lui taicamio din Onesti pana in Tm, dar mi s-a spus ca nu se poate decat daca fac inmatricularea initial pe mine si pe urma pe el ca sa fiu eu in certificat in momentul in care fac v-c cu tata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ciudat ce ti-au zis tie. Eu stiu sigur ca se poate, pe langa cazul amintit cand am vandut sotiei masina, am mai avut in 2011 o alta masina cumparata de la un individ care nu era proprietarul pe carte, dar contr. a fost intre mine si el. In plus, fratele meu si-a vandut masina acum vreo luna tot asa, el nefiind in carte. Oricum, nu are sems sa o lungim, am incercat sa dau un sfat.. omul oricum nu poate proceda asa, deci nu conteaza.. peace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mno, acum nu zic ca e litera de lege ceea ce mi-au spus mie. Nu am vazut scris asta undeva sa citez de acolo... poate doar sunt "mai putin deschisi" (ca sa nu jignim pe nimeni) cei de la inmatriculari din Bacau si mi-au spus ca doar asa se poate.

Acum poate reuseste si asa, poate nu se loveste de chestiile de care m-am lovit eu. Dar ca sfat, mai bine face procura dinainte de v-c(daca tot o face) ca sa fie sigur ca nu intampina dificultati pe urma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semnezi tu pe contract cu o semnatura aproape de a lui,oricum contractul v-c nu iti atesta dreptul de proprietar,dreptul de propietar e atestat dor cand o treci la finante pe numele tau

» Post actualizat in 17 Nov 2015 16:21

De procura o sa ai nevoicand te duci sa o bagi la fisc si cand ddepui/ridici actele la inmatriculare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu...vezi daca e chiar o afacere sa faci asigurarea pe numele tatalui tau.

 

Eu asa am facut, si nu stiu daca e cea mai buna afacere. El are carnet din 70 si ceva (nu mai conduce nici loganul...ca i-l conduc eu :) ). Nu am avut daune pe RCA niciodata (nici el nici eu) si este pensionar.

 

Pentru un CB500 din 94, la o simulare pe emag (e drept ca am mai adaugat cateva cifre la seria sasiului, ptr ca nu are 17 cifre, asa cum cere formularul), cea ami ieftina asigurare pe 6 luni, pe numele meu era 260 iar pe al lui, 200.

 

In fine, era prea tarziu sa mai fac ceva pentru ca deja aveam factura pe numele lui insa....parca imi pare rau ca l-am plimbat un pic pe saracu' taica-meu. Ce sa-i fac...cine mai e ca el, cu moto :)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut motorul [pe numele mamei ,si ea nu are carnet nici de auto.


» Post actualizat in 17 Nov 2015 18:05

Apropo,daca ai datorii la fisc nu e panica,poti baga mobra pe numele tau fara sa platesti datoriile ,dar de scos o scoti doar daca platesti totul la zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...